dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 27
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 537
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jesli bedziesz podlewać - wszelkiego rodzaju różaneczniki i azalie, kalmie, skimmie, laurowiśnie, choinę kanadyjską (Pendula, Yeddeloh), cisy, irge Dammera, trzmieline Fortune'a, z bylin: tawułki, paprocie, hosty, bergenie, fiołki, itd.

  2. #122

    Domyślnie

    A jakie krzewy lub byliny wytrzymają suchy cień? Rosną tam już brzozy, a chciałabym posadzić coś pod nimi, żeby nie było zupełnie "goło" dołem.

  3. #123

    Domyślnie

    A jakie krzewy lub byliny wytrzymają suchy cień? Rosną tam już brzozy, a chciałabym posadzić coś pod nimi, żeby nie było zupełnie "goło" dołem.

  4. #124

    Domyślnie

    A może jakaś zyczliwa dusza rzuciłaby okiem na to, co wyrzeźbiłam w pocie czoła w Paintcie i poradziła mi w dwóch kwestiach (starałam sięzachować proporcje roślin w takim rozmiarze, jak je sobie wyobrażam docelowo, nie wiem, czy mi się to udało To jest jakiś tam model zachodniego fragmentu mojego ogrodu, gdzie chciałabym oddzielić część użytkową (jarzynki, maliny, porzeczki, kompostownik) od ozdobnej. To co ma w podpisie "ma być" tego jeszcze nie ma, cała reszta jest, tylko ciut mniejsza jeszcze od tego, co na rysunku:



    Mam dwa pytania:

    1. Te pytajniki, co ich nie ma, a mają byc - ja sie nie znam na iglakach, a coś zimozielonego jednak bym czasem chciała. jaką wysokość drzewek dobrać? Skłaniam się ku jakimś jałowcom kolumnowym do 3 m. wysokości i 1 m szerokości, bo wyszłam z założenia, że świerk, klon i orzech to chyba wystarczająco wysokich drzew na 16 metrów szerokości. Dobrze myślę? Czy lepiej ładować tam żywotnik zachodni?i

    2. Pod nimi widziałabym trzmielinę oskrzydloną, jednak, czy nie będzie to zbyt mały kontrast wysokości pomiedzy trzymetrowym drzewkiem, a docelowo prawie dwumetrowym krzewem? Ta irga na samym dole to już chyba bardziej pasuje, tylko co do wyższych mam wątpliwości.

    To są na razie tylko drzewa i krzewy, oczywiście, jak już będą, to poupycham byliny pomiędzy nie, ale proszę, popatrzcie, czy nie robię jakiegoś byka?

    Z góry dziekuję,
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał skama
    A jakie krzewy lub byliny wytrzymają suchy cień? Rosną tam już brzozy, a chciałabym posadzić coś pod nimi, żeby nie było zupełnie "goło" dołem.
    Bergenia - bylina zimozielona
    irga Dammera też sobie poradzi

  6. #126

    Domyślnie

    Dzięki Elfir. Na wiosnę spróbuję

  7. #127
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Elfir
    witam i proszę o radę.
    Zanim rozpocząłem budowę domu wiedziałem, że z jednej ze stron ogrodzenia posadzę żywopłot z tarniny (Prunus Spinoza - jak to brzmi ). Niestety w okolicach Szczecina pomimo poszukiwań jej nie znalazłem i będę musiał ją ściągać z południa Polski...Chyba, że znasz jakąś plantację...
    Moje pytanie brzmi: kiedy sadzić, w jakich odstępach(na dł. ok 30m), kiedy i jak przycinać aby uzyskać żywopłot gęsty od dołu do góry wys. na jakieś 2,5m?
    Czytałem o Twoich radach aby w dolnej części sadzić coś dla "oka" - co będzie miało cechy tarniny i kwitło na czerwono oraz ładnie się koloryzowało jesienią?
    Pozdrawiam
    WARTO? WARTO!

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    lepiej, jeśli chcesz strzyć użyć ałyczy.
    tarnina (w zależnosci od typu) moze mieć tylko 1 m wysokości, poza tym szalenie się rozrsta na boki.

  9. #129

    Domyślnie

    Witam Elfir! mam pytanie odnośnie pierwszego postu o zagospodarowaniu dużej działki żywopłotem nieformowanym. Czy pierwszy rząd wyższych roślin które tam wymieniłeś (lilaki trzmieliny klony) ( te z tylnego rzędu ) są roślinami w miarę wysokimi czy można je poprzedzić jeszcze jakimiś naturalnymi drzewami ( na słabe gleby ) ale jeszcze wyższymi. Ja mam pas do obsadzenia długi na 50 m i głębokość 20 m Więc jest to b. duży obszar i zastanawiam się czy mogę wykorzystać Twoją propozycję ( tzn. czy nie będzie za mało roslin - a jednocześnie rodzaj gleby nie pozwala na dużą różnorodność ).

  10. #130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Lilaki i klon tatarski mają od 3 do 5 m wys. Można oczywiście za nimi posadzić coś wyższego, normalne drzewa: brzozy, grochodrzew, klon polny

  11. #131

    Domyślnie

    dziękuję za szybką odpowiedz

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Na przedzie po kilka/kilkanascie sztuk: berberys, irga błyszcząca, jaśminowiec, ognik, róża pomarszczona i inne gatunki botaniczne róż, porzeczka krwista, pęcherznica (kolorowe odmiany), laurowisnia, forsycja, hortensja wiechowata "Tardiva", trzmielina oskrzydlona, suchodrzew (Lonicera), kalina hordowina, cis, jałowiec pospolity, tawuły,
    l
    Mysle ze tu sie moge podpytac mam za płotem w kawałku zywopłotu dziką rózę - czy sa jakieś sposoby na domowe otrzymanie sadzonek z istniejącej rośliny?
    Pawlok
    dzis Mosina - Pożegowo !!! na szczęście już niej Luboń - Żabikowo

    wielkopolski market budowlany: kup, sprzedaj,zamień

    pawloka hobby

  13. #133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Można np. przez odkłady , ale takze poprzez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe.

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Można np. przez odkłady , ale takze poprzez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe.
    Dziekuje.
    Spróbuje z odkładami jutro pare pedów przysypie - kiedy się bedzie mozna spodziewac efektów? - pózna wisona?, jesień?
    Pawlok
    dzis Mosina - Pożegowo !!! na szczęście już niej Luboń - Żabikowo

    wielkopolski market budowlany: kup, sprzedaj,zamień

    pawloka hobby

  15. #135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Powinna zacząć w miejscu kopczyka puszczać nowe pedy. Pamiętaj o lekkim uszkodzeniu skórki pedu przed zakopaniem i najlepiej od razu posypać ukorzeniaczem.

  16. #136

    Domyślnie

    Mój pomysł układu nasadzeń w ogrodzie jest baaardzo podobny. Układ PN-PD

    Jednak przy tarasie ukochany skalniak i różne zimozielone drzewka (trzeba się od sąsiadów osłonić i mieć ładny widok z salonu także zimą).
    Od prawej strony na wysokości domu prawdopodobnie żywopłot z jałowców, aby dom od wiatrów osłonić, zachowując szerokie przejście, a potem płynne przejście w kompozycję krzaczastą, jedynie przeplataną zimozielonymi. A tu perukowiec podolskiego, lilak, pęcherznica darts gold i diablo, kalina za nimi, tamaryszek, trzmielina europejska i oskrzydlona, sumak, forsycja, dereń, migdałek, pigwowiec, budleja, jaśmin, krzewuszka b-ziel, wawrzynek, berberysy, irgi. Do wiosny na pewno coś dorzucę do tego bałaganu Krzaczory będą osłoną kilku wrażliwych okazów i tłem dla zielnika. Tam też ukryję kompostownik.
    Wymyśliłam, aby brzeg nasadzeń ze względów praktycznych, obsadzić niskim rzędem przycinanych bukszpanów. Bukszpanowy żywopłocik miałby zatrzymywać opadające jesienią liście, które zostałyby tam jako ściółka.
    Wraz z jałowcami do obsadzenia 34m zachodniej ściany. Większość roślin już czeka w moim starym ogródku na nasadzenie na wiosnę.

  17. #137

    Domyślnie

    witam i ja również proszę o pomoc
    buduję dom w szczerych polach i strasznie tam wieje (chwilami głowę chce urwać)
    jakie rośliny najlepiej spełnią funkcję osłony od wiatru?
    dodam że działka duża,ziemia nawożona była z terenów leśnych
    najbardziej ucieszyłoby coś co w miarę szybko sie rozrasta
    anjas

  18. #138

    Domyślnie

    jak tak wieje, to najlepiej takie coby zima też osłaniały.
    U mnie najszybciej rosną sosny
    Jacki
    ---------------------------------------
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nie-szuka-pana
    Ościeżnicę Porta nową sprzedam

  19. #139

    Domyślnie

    Jeśli miałabym duża działkę też wybrałabym sosny lub świerki i posadziłabym je w 2 rzędach.
    Ja żywopłot muszę mieć z kolumnowych zimozielonych drzew, bo będzie blisko domu.

  20. #140

    Domyślnie

    ja też podbijam wątek, zresztą bardzo ciekawy, głownie dzięki Elfir
    Pozdrawiam Duśka

Strona 7 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony