Cytat Napisał tom17
A ja zachęcałbym do uwzględnienia przy optymalizacji powieżchni domu czynnika "ekologicznego"
to mój post sprzed dwóch lat
Cytat Napisał tom17
nieśmiało włączę się do dyskusji...
i przyznam, że dziwi mnie, że nikt dotychczas nie zwrocił na to uwagi .

W ostatnim czasie nie ma tygodnia żeby w mediach nie ukazywały sie wiadomości o tematyce ekologicznej. Dziś chociażby dziennik Metropol.
Tak się składa że w naszej szerokości geograficznej domy przez ok pół roku muszą być ogrzewane, a co za tym idzie emitują do atmosfery gazy przyczyniające się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Nie bedzie więc odkrywcze stwierdzenie, że
im wiekszy dom tym większe szkody dla środowiska naturalnego.
Chodzi tu również o energię potrzebną do utrzymania tego domu poza sezonem grzewczym jak i o ogólną ilość zanieczyszczeń emitowaną w różnych postaciach w związku z jego wielkoscią.
Najnowsze badania pokazują jak bardzo prawdopodobne są zmiany klimatyczne powodujące w naszej szerokości geograficznej kolejną ... epokę lodowcową.

Większość projektów domów dla czrerosobowej rodziny "promowanych" przez Muratora ma pow. ok 150 m2. Uważam, że w 200 m2 zmieści się nawet garaż dla dwóch samochodów (najlepiej nieogrzewany ).
To że ktoś ma kasę na wybudowanie domu 300-400 m2 to nie znaczy że ma go sobie zbudować bo przewidywane dochody pozwolą na jego utrzymanie. Treba go przekonać, że wystarczy mu dom 150-200 m2 a jak ma za dużo kasy to niech zbuduje pasywny i jeszcze kupi nowoczesny samochód o małym spalaniu (oczywiscie jeśli jest mu niezbędny).

Pozdrawiam,
ekoTom
http://forum.muratordom.pl/post559079.htm#559079

tom
coś pokręciłeś
1. Nie każdy dom emituje gazy
2. Ilość zanieczyszczeń jest wprost proporcjonalna do ilośći osoób zamieszkujących dom
3. Ekologia to coś więcej niż przypadek pojedynczego domu jednorodzinnego - trzeba to rozpatrywać w szerszej perpektywie.

PS
Czy dom z ekologiczną POŚ (ze złożem) oraz PC to wg ciebie ekologiczne rozwiązanie czy nie? A taki opalany drewnem lub biomasą? Czy ilość gazów jest szkodliwa czy tez szkodliwy jest ich skład ?