dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 116
  1. #21

    Domyślnie

    Kiedyś na Muratorze znalazłam takie zestawienie:
    Pomieszczenie Minimalne m2 Wygodne m2
    sypialnia jednoosobowa 10 12 - 15
    sypialnia dwuosobowa 11 15 - 20
    przestrzeń do wypoczynku 20 26
    miejsce do spożywania posiłków 6 10
    kuchnia - część robocza 7 12 - 16
    spiżarnia 2 3
    WC 1,5 2 - 3
    WC z umywalką i prysznicem 3 4
    łazienka 4,5 6 - 8
    miejsce na ubrania i buty 1,5 3,5
    pomieszczenie gospodarcze 3 5
    gabinet/pracownia/hobby 8 10
    komunikacja - wiatrołap+hol+korytarz+schody około 15 % powierzchni ogólnej
    Idealna powierzchnia - to zależy dla kogo i tylko wtedy, gdy nie mamy żadnych ograniczeń finansowych. Sporo ludzi, o ile nie większość, buduje domy, które są kompromisem pomiędzy życzeniami, a możliwościami finansowymi. Dobrze jest porównać sobie powierzchnię pomieszczeń w projektach, które nam sie podobają, z rzeczywistymi pomieszczeniami o podobnych wymiarach. Siedząc w salonie o powierzchni 30 m łatwiej nam zdecydować czy jest to to, co nam odpowiada, czy za małe, czy za duże. O ocenę projektu zapytaj raczej na forum PROJEKTY.
    renjul

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Cytat Napisał renjul
    ... Dobrze jest porównać sobie powierzchnię pomieszczeń w projektach, które nam sie podobają, z rzeczywistymi pomieszczeniami o podobnych wymiarach. Siedząc w salonie o powierzchni 30 m łatwiej nam zdecydować czy jest to to, co nam odpowiada, czy za małe, czy za duże. ...
    Dokładnie tak! Najczęściej krokami mierzyłem pomieszczenia których wielkość i proporcje mi się podobały.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Powiem tak:
    gdybym miał kasę zbudowałby dom ok 500 m2 i wierzcie mi na słowo, że po wejściu dalej byłby przytulny. Niestety musiałem się mocno ograniczyć i tak oto buduję to co buduję
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  4. #24

    Domyślnie

    Uważam że dla 2 osób wystarczy 90 m2. Dom to nie tylko mury ale i ogód.
    Dla optymalnego życia wystarczy 120 m2.
    Do tego garaż.
    Dla kazdej dodatkowej osoby można rozważyć dodatkowe 20 m2.

    Niektórzy kompleksy leczą wielkością swojego domu. Polacy to taki naród co łaknie wszystkiego i jak budować to tylko >200m2. A potem brak elewacji, ogrodu, płotu itp.

    Zastanów się jaki dom chciałbyś kupić na rynku wtórnym ?
    120m2 odpicowane czy 250 w normalnym stanie ?
    120m2 czy 250 m2 (w tym samym stanie) ?
    chce ci poklazać jaka będzie siła nabywcza na taki i taki dom.

    Każda płaska powietrzchnia wymaga zbudowania, utrrzymania i odnowienia.
    Ktoś to musi sprzątać , wietrzyć, zagospodarować. Wszelkie schowki powodują manię zakupów i przetrzymywania starych rzeczy.

    Nie daj się zwariować.

    Drobna rada. Zrezygnuj ze skosów. Są niefunkcjonalne i po roku się większości nudzą.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Noto .....
    Piszesz:
    Uważam że dla 2 osób wystarczy 90 m2. Dom to nie tylko mury ale i ogód.
    a ciut niżej
    Dla optymalnego życia wystarczy 120 m2.
    Do tego garaż.
    Dla kazdej dodatkowej osoby można rozważyć dodatkowe 20 m2.
    Czyli 120 dom + 35 garaż + 40 (2 dodatkowe osoby) = 195m2

    Niektórzy kompleksy leczą wielkością swojego domu. Polacy to taki naród co łaknie wszystkiego i jak budować to tylko >200m2. A potem brak elewacji, ogrodu, płotu itp.
    nie przesadzasz troszkę Z twoich obliczeń wyszło optymalnie 195.... a jak ktoś ma 3 dzieci? wychodzi >200 i co ? to oznacza że ma jakieś kompleksy?
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  6. #26

    Domyślnie



    Tak czytam i czytam i ja chyba jestem jakiś dziwny.

    Każdy pisze, ze nie ma kasy a buduje dom 170, 200 a nawet 250 i więcej m2 dla 2-4 osobowej rodziny

    Ja marząc kiedyś o budowie domu wyszedłem z założenia, ze zbuduję to na co mnie będzie stać, co bede mógł utrzymać jeśli chodzi o koszty eksploatacji, co będziemy mogli posprzątać itp.
    Marzyliśmy siedząc w 2 pokojowym mieszakniu 47m2 w bloku.

    W końcu wybraliśmy, wybudowaliśmy i mieszkamy. Dom ma około 110-112 m2 powierzchni użytkowej (piszę około, gdyż dokonywaliśmy kilku zmian adaptacyjnych) a około 125-127 m2 po podłogach + 25 m2 garaż.
    Na dole jest: toaleta (1,2 m2), pomieszczenie gospodarcze (6 m2), salon (32 m2),kuchnia (8,5 m2), jadalnia (umieszczona w wykuszu pomiędzy salonem a kuchnią, pow. ok. 8 m2, wiatrołap (2,5 m2), hall (12 m2 ). Ogólnie dół to w zasadzie jedna otwarta przestrzeń oprócz oczywiście tolaety i pomieszczenia gopsodarczego. Parę osob już się zdziwiło jak niepozorny z zewnatrz dom moze być przestrzenny w srodku. U góry: nasza sypialnia (18 m2 pow. podłogi, pokoje dziaciaków ( 13,5 i 11 m2 pow. podłóg), łazienka (12 m2), mały przedpokój (4 m2). Celowo posługuję się powierzchnią podłóg a nie użytkową gdyż ścianki kolankowe wewnątrz pokoi na gotowo mają wysokość 103 cm, kąt dachu to 45 st. więc powierzchnia pod skosami jest w pełni wykorzystana. Stoją tam tapczany u dziaciaków, u nas łóżko szczytem do skosu i jest ok.
    Oprócz tego jest jeszcze strych o powierzchni podłogi moze ze 25-30 m, w najwyższym punkcie pod kalenicą stoję prawie wyprostowany. Strych jest cały docieplony wełną 20 cm i obity karton gipsami więc jest super miejscem do trzymania różnych mało używanych gratów.
    Na razie wygląda na to, że dokonalismy dobrego wyboru, czasami jedynie zastanawiamy się czy nie lepiej byłoby ta samą powierzchnię mieć na jednym poziomie czyli budowac parterowkę, ale tak tylko gdybamy.
    Dzialkę mamy 1250 m2 więc już nie mogę doczekać się wiosny żeby zacząć coś robić z ogródkiem.


    W porownaniu z 47 m2 w bloku to mamy teraz luksus , a jak sobie pomyslę, ze zastanawialiśmy się nad kupnem "dużego" mieszkania 4 pokojowego w bloku, które kosztowałoby tyle samo ile wyszedł nasz dom to jeszcze bardziej micha mi się cieszy . My budowaliśmy dom dla nas a nie dla gości (większosć rodziny mamy na miejscu), do użytku dla nas a nie na pokaz, no i z myślą o tym, że dzieciaki jak pójdą na swoje to nie zostaną z nami w domu. Jak się sytuacja zmieni to po prostu sprzedamy ten dom i wybudujemy nowy być może większy jak trzeba będzie. Każdy ma swoją filozofię, jedni robią tak jak my, drudzy po jakimś czasie mają pozakręcane kaloryfery w paru pokojach bo nikt tam nie bywa, a jeszcze inni budują przez kilka-kilkanaście lat dom 350 m2 i zanim sięwporwadzą to już pierwsze zrobione sprawy trzeba poprawiać albo po prostu przestają się podobać.

    Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru projektu.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    mapatut ... podpisuję się rękami i nogami po twoim wpisem

    buduje się dla siebie ... nie dla gości, nie na pokaz , nie dla dzieci na przyszłość bo potem wychodzi to tak , że dzieci w swoją stronę a rodzice zostają we dwoje na 200-300 metrowym domu ... latka i emeryturka nie te, a dom trzeba ogrzać , oświetlić, popsprzątać .... no i trzeba mierzyć siły na zamiary (przede wszystkim finansowe )
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sasha
    Uważam że dla 2 osób wystarczy 90 m2. Dom to nie tylko mury ale i ogód.
    a ciut niżej
    Dla optymalnego życia wystarczy 120 m2.
    Do tego garaż.
    Dla kazdej dodatkowej osoby można rozważyć dodatkowe 20 m2.
    Czyli 120 dom + 35 garaż + 40 (2 dodatkowe osoby) = 195m2
    Czytaj ze zrozumieniem. Dodatkowe 20m2 na osobę można rozważyć co oznacza, że jest możliwość wyboru. Inne zapotrzebiowanie mają osoby niepełnosprawne, inne małe dzieci lub wręcz dorosłe.

    Biorąc pod uwagę Twoje przejakrawienia wydaje mi się że dal 2+2 wystaczy 140 m2 + garaż + wiata/podjazd.


    Garaz 35 m2 to chyba dwustanowiskowy ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    a i owszem

    każdy ma swoje marzenia do spełnienia

    dlatego jeżeli jest chęć i trochę kasy to należy je realizować

    PS
    a że czasem jedzie się po bandzie... trudno czasem i tak bywa
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał daggulka
    mapatut ... podpisuję się rękami i nogami po twoim wpisem
    Ja też się pod tym podpisuję.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  11. #31

    Domyślnie

    Jesli nie jestes ograniczony finansami to im wiekszy tym lepszy.
    Bo jest i miejsce na stół bilardowy i jest pokoj tylko do sluchania muzyki.
    Ja osobiscie wybrałem domek 105 m2 tak aby dom nie stał sie moim jedynym celem i sensem w zyciu. Aby rata kredytu byla na tyle mała by starczyło na wakacje czy na drobne zyciowe przyjemnosci. Dla mnie radosc z własnego domu 105 m2 plus mozliwosc bezstresowego urlopu 2-3 razy w roku jest wieksza niz fakt posiadania domu 220 m2 uzytkowej - bo wtedy na wakacje na pewno nie byloby mnie stac.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku
    ........... aby dom nie stał sie moim jedynym celem i sensem w zyciu. Aby rata kredytu byla na tyle mała by starczyło na wakacje czy na drobne zyciowe przyjemnosci. Dla mnie radosc z własnego domu 105 m2 plus mozliwosc bezstresowego urlopu 2-3 razy w roku jest wieksza niz fakt posiadania domu 220 m2 uzytkowej - bo wtedy na wakacje na pewno nie byloby mnie stac.
    oooo własnie, o tym zapomniałem w moich wypocinach.

  13. #33

    Domyślnie

    Moja filozofia jest podobna. Zbudować i cieszyc się mieszkając. Dom nie jako cel sam w sobie. Nam musi starczyc na podróże, i wiele innych hobby
    i przyjemności.
    Nasz domek bedzie miał 120 m2.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku
    Jesli nie jestes ograniczony finansami to im wiekszy tym lepszy.
    Bo jest i miejsce na stół bilardowy i jest pokoj tylko do sluchania muzyki.
    Ja osobiscie wybrałem domek 105 m2 tak aby dom nie stał sie moim jedynym celem i sensem w zyciu. Aby rata kredytu byla na tyle mała by starczyło na wakacje czy na drobne zyciowe przyjemnosci. Dla mnie radosc z własnego domu 105 m2 plus mozliwosc bezstresowego urlopu 2-3 razy w roku jest wieksza niz fakt posiadania domu 220 m2 uzytkowej - bo wtedy na wakacje na pewno nie byloby mnie stac.
    I tu się mylisz - jeśli stać Cię by było na ogromny dom to stać Cię by było na wakacje, bo są one śmiesznie tanie w porównaniu z wybudowaniem takiego domu.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    No Ged... to zależy od wakacji - 3 razy w roku podróż dookoła świata + mocno egzotyczne miejsca... do tego wycieczka całą rodziną... to może trochę kosztować
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  16. #36

    Domyślnie

    A my mamy pow użytkowej 135m2. Do tego kotłownia 12m2 i garaż ok. 25m2 .

  17. #37

    Domyślnie

    Nie ma optymalnej powierzchni domu - dla każdego będzie inna.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  18. #38

    Domyślnie

    Dla mnie kluczowa jest wielkość salonu i jadalni.
    Czyli pomieszczeń, w których spędzam najwiecej czasu aktywnego.

    Absolutne minimum na salon w domu to wg. mnie 27-28 m^2.

    Sypialnie moga byc małe, bo tam tylko śpię. (czyli powiedzmy te 10-11 uzytkowej).

  19. #39

    Domyślnie

    sypialnie nie mogą być małe - zwłaszcza sypialnie dzieci.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał literkas
    sypialnie nie mogą być małe - zwłaszcza sypialnie dzieci.
    no chyba że ma się oddzielne pokoje dla dzieci (oprócz sypialni)
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony