dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38

Temat: zawory RTL

  1. #1

    Domyślnie zawory RTL

    Witam. Mam zrobione 2 obwody instalacji ogrzewania podłogowego z pexa "16". Niestety dopiero teraz dowiedziałem się, że są potrzebne zawory RTL zamontowane na powrocie aby temperatura podłogówki nie przekraczała powiedzmy 30 stopni. Teraz mam 50, tyle ile wychodzi z pieca. Czy mogę RTL-e zamontować jako przelotowe w skrzynce rozdzielacza? Jakie złączki muszę kupić aby podłączyć to do pexa? Chcę kupić taki: http://allegro.pl/item290637428_podl...a_okazja_.html

    Będzie pasował?

  2. #2

    Domyślnie

    w skrzynce rozdzielacza to chyba rtl przylgowy.....
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  3. #3

    Domyślnie

    mogę poprosić zdjęcie takowego?

  4. #4

    Domyślnie

    może być zwykły rtl na powrót przy rozdzielacz. Tylko jeden problem- temperatura w szawce nie może przekraczać 30stopni gdyż wtedy rtl wogóle się nie otworzy! Dlatego tak jak wcześniej wspomniano z kapilarą byłby bardziej odpowiedni! Chociarz zmożna by go odsunąć od rozdzielacza na jakiejś przedłużce i nie powinno być problemu! A JAKIE DUŻE SĄ TE OBWODY GRZEWCZE??????

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    YAR0

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie do użytkowników RTL-i. Czy często musicie kręcić w nich głowicami, czy wystarczy jedno stałe ustawienie?

    Nabyłem ostatnio Multibox'a (RTL w skrzynce do zabud.w ścianie) i nie pasuje mi głowica, która będzie wystawać parę centów ze ściany Dlatego kombinuję że może wykręcić głowicę - wtedy będzie chodziło na max ustawienie (50 C).

    Tylko czy nie będzie za gorąco np.na początku sezonu?
    Do realizacji podłogóweczki jeszcze miesiąc, więc ew.jest czas na zmianę koncepcji...

  6. #6

    Domyślnie

    można RTLa umieścić w piwnicy pod stropem łazienki na parterze w której to będzie 4 m2 podłogówki na tym RTLu ?
    Czy coś może zakłócić jego prace.

  7. #7

    Domyślnie

    do małyarek,
    Muszę sprawdzić jaką temp. mam w skrzynce. Obawiam się, że powyżej 30 stopni. Zdjęcia skrzynki wyglądają następująco: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...438a4872d.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...e04c3b357.html
    Jak zamontuję zwykłe RTL-e to już nie zamknę szafki - ale mi to nie przeszkadza bo jest ona schowana w szafie przesuwnej (na zdjęciu za czarnymi torbami: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...d0610e979.html).
    Do podłogówki jest 1 i 3 obwód w lewej strony. 1 obwód jest bardzo mały - może 1,5m2, w sumie może 4 m bieżące pexa- ogrzewa tylko małą garderobę : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...e0ac9a287.html. 2 obwód jest większy - ogrzewa łazienkę (oprócz podłogówki mam dużą drabinkę). Obwód ma około 6-7m2.
    Czy w skrzynce rozdzielacza nie brakuje jeszcze "czegoś"? Bo jak się teraz okazuje to moi "spece" to...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał małyarek
    może być zwykły rtl na powrót przy rozdzielacz. Tylko jeden problem- temperatura w szawce nie może przekraczać 30stopni gdyż wtedy rtl wogóle się nie otworzy! Dlatego tak jak wcześniej wspomniano z kapilarą byłby bardziej odpowiedni! Chociarz zmożna by go odsunąć od rozdzielacza na jakiejś przedłużce i nie powinno być problemu! A JAKIE DUŻE SĄ TE OBWODY GRZEWCZE??????
    No to już nic nie kumam. Czyżby zawór RTL działał na takiej samej zasadzie jak zawór termostatyczny przy grzejniku ? czy temperatura otoczenia ( w szafce) przy RTL -ach ma jakieś znaczenie?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał lewar14
    Cytat Napisał małyarek
    może być zwykły rtl na powrót przy rozdzielacz. Tylko jeden problem- temperatura w szawce nie może przekraczać 30stopni gdyż wtedy rtl wogóle się nie otworzy! Dlatego tak jak wcześniej wspomniano z kapilarą byłby bardziej odpowiedni! Chociarz zmożna by go odsunąć od rozdzielacza na jakiejś przedłużce i nie powinno być problemu! A JAKIE DUŻE SĄ TE OBWODY GRZEWCZE??????
    No to już nic nie kumam. Czyżby zawór RTL działał na takiej samej zasadzie jak zawór termostatyczny przy grzejniku ? czy temperatura otoczenia ( w szafce) przy RTL -ach ma jakieś znaczenie?
    RTL nie działa na temperaturę powietrza (otoczenia) a na temperaturę medium które przez niego przepływa.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Zawory RTL mam w domu i podpisze sie pod tym co napisał Grzesiek13

    nie interesuje go temp powietrza u mnie w domu..

    Pzdr

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    YAR0

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    RTL nie działa na temperaturę powietrza (otoczenia) a na temperaturę medium które przez niego przepływa.
    Dokładnie tak, i powiem więcej - głowica w RTL'u pełni jedynie rolę pokrętła do nastawiania temperatury.
    Inaczej niż w głowicy termostatycznej grzejnikowej, w której jest umieszczony czujnik temperatury - w RTL'u czujnik temperatury prawdopodobnie znajduje się w samym zaworze (bimetal?).
    Przynakmniej tak myślę, i mam nadzieję że moje teorie są słuszne, bo planuję używać Unibox'a (czyli RTL w szafce) bez wkręconej głowicy (mam tak małą łazienkę, że wystająca głowica będzie kolidować z pralką...).
    Czy ktoś obeznany z tematem mógłby potwierdzić lub obalić moją teorię ? Z góry dziękuję

  12. #12

    Domyślnie

    dokładnie tak jak napisał Grzesiek
    dlatego kapilara - czyli czujnik przylgowy, powinien byc przyczepiony do rury zaraz za rozdzielaczem...i teraz chyba szkoły są dwie- na powrocie lub na zasilaniu....ma to mierzyć temperaturę wody w rurach podłogówkowych - generalnie chodzi o to , zeby nie mieć pieczonych nózek...
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał XX
    dokładnie tak jak napisał Grzesiek
    dlatego kapilara - czyli czujnik przylgowy, powinien byc przyczepiony do rury zaraz za rozdzielaczem...i teraz chyba szkoły są dwie- na powrocie lub na zasilaniu....ma to mierzyć temperaturę wody w rurach podłogówkowych - generalnie chodzi o to , zeby nie mieć pieczonych nózek...
    Na powrocie. Montując klasycznego RTL'a na zasilaniu zamknie się gdy temperatura będzie wyższa lub równa od nastawionej i nie puści ciepełka do rur, a tak się dzieje prawie zawsze bo temperatura z kotła jest za wysoka. Mierząc temperaturę na powrocie, pozwala on na dojście ciepła do "podłogi" i wyłącza podłogówke, gdy temperatura na powrocie jest już osiągnięta.
    O innych przyapadkach zastosowania RTL nie pisze, żeby nie zaciemniać tematu - bo dotyczy to właśnie ograniczeń zasilania.
    Warto wspomnieć, że RTL to w gruncie rzeczy niezbyt dobre rowiązanie, choć tanie, bo pozwala na znacznie większą akumulację ciepła w podłogówce niż potrzeba (duża bezładność podłogówki), istnieje też możliwość poparzenia gdy zasilanie wodą grzewczą będzie bardzo wysokie. Powinien być raczej montowany przy bardzo małych powierzchniach ogrzewania, według mnie do 10 m2, choć producenci podają 18 m2.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Podsumowując: nie jest ważna temperatura w szafce i spokojnie mogę założyć RTL-e takie jakie pokazałem w linku na początku wątka. Czy tak?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lobo0
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    a jest coś co można założyć na zasilaniu? (coś typu RTL)

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał lobo0
    a jest coś co można założyć na zasilaniu? (coś typu RTL)
    A po co na zasilaniu?
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał hlasco
    Podsumowując: nie jest ważna temperatura w szafce i spokojnie mogę założyć RTL-e takie jakie pokazałem w linku na początku wątka. Czy tak?
    temperatura w szafce raczej nie przewyższy temperatury pracy i nie nagrzeje korpusu zaworu.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    Cytat Napisał hlasco
    Podsumowując: nie jest ważna temperatura w szafce i spokojnie mogę założyć RTL-e takie jakie pokazałem w linku na początku wątka. Czy tak?
    temperatura w szafce raczej nie przewyższy temperatury pracy i nie nagrzeje korpusu zaworu.
    W szafce z rozdzielaczami są dwie listwy - zasilania i powrotu . RTLe montuje sie na powrocie. Jeżeli na zasilaniu mamy zadaną tempertaure wody kotłowej 50 stopni , a na RTLach ustawiona temp dławienia 30 stopni to temperatura wewnątrz zamkniętej szafki bez problemu przewyższy 30 stopni ...
    Listwy rozdzielaczy nie są izolowane i listwa zasilania nagrzana do temperatury wody która przez nią przepływa - czyli 50 stopni , bez problemu po kilkudziesięciu minutach nagrzeje powietrze w zamkniętej i nie wentylowanej szafce ...
    --
    Pozdrawiam

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał Grzesiek13
    Cytat Napisał hlasco
    Podsumowując: nie jest ważna temperatura w szafce i spokojnie mogę założyć RTL-e takie jakie pokazałem w linku na początku wątka. Czy tak?
    temperatura w szafce raczej nie przewyższy temperatury pracy i nie nagrzeje korpusu zaworu.
    W szafce z rozdzielaczami są dwie listwy - zasilania i powrotu . RTLe montuje sie na powrocie. Jeżeli na zasilaniu mamy zadaną tempertaure wody kotłowej 50 stopni , a na RTLach ustawiona temp dławienia 30 stopni to temperatura wewnątrz zamkniętej szafki bez problemu przewyższy 30 stopni ...
    Listwy rozdzielaczy nie są izolowane i listwa zasilania nagrzana do temperatury wody która przez nią przepływa - czyli 50 stopni , bez problemu po kilkudziesięciu minutach nagrzeje powietrze w zamkniętej i nie wentylowanej szafce ...
    Ciepło w szafce nie ma wpływu na pracę RTL, przez niego przepływa woda, która schładza/ ogrzewa czujnik termostatyczny wewnątrz zaworu i to on powoduje reakcje zaworu a NIE POWIETRZE.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lobo0
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    Cytat Napisał lobo0
    a jest coś co można założyć na zasilaniu? (coś typu RTL)
    A po co na zasilaniu?
    bo osoba która mi robiła ogrzewanie podłogowe w łazience zrobiła to "dziwnie"
    zdjęcie opisuje to dokłanie:


    ten zawór widoczny na zdjęciu jest zaworem kulowym zwykłym "do regulowania temperatury" i jest wpięty na zasilaniu.
    Jak teraz czytam jak to powinno być zrobione to mi się włosy na głowie jeżą, bo niestety łazienka jest już cała w płytkach

    Teraz mam jeszcze możliwość odbicia dwóch płytek i dojścia do tego zaworu w celu wymiany. Dlatego zapytałem czy można ten zawór zastąpić czymś co będzie spełniało swój obowiązek czyli utrzymywało określoną temperaturę.

    Czy da się jeszcze coś z tym zrobić?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony