dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38

Temat: zawory RTL

  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Faktycznie przy takim rozwiązaniu na pewno nie będziesz miał zimnej podłogi Zawór kulowy powinien pracować tylko w dwóch położeniach otwarty i zamknięty nie nadaje się do dławienia przepływu Żaden Unibox też chyba nie spełni swojej roli
    Wydaje mi się że jakimś wyjściem był by zwykły zawór termostatyczny z głowica na kapilarze
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Jedyne rozwiązanie to chyba zawór z kapilarą, jak wspomniał Niezły. Zastanawiające jest założenie izolacji na pex'a - czyżby miała ona ogranić temperaturę na zewnątrz rury, zamiast np. RTL? Nie wiem czy w grę wchodzi możliwość zamiany zasilania z powrotem i wstawienie RTL'a.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Podejrzewam że w miejscu otuliny ma nie być grzania może będzie szafa stała
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły
    Podejrzewam że w miejscu otuliny ma nie być grzania może będzie szafa stała
    .....szafa, ale rozdzielaczowa
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał Grzesiek13
    Cytat Napisał hlasco
    Podsumowując: nie jest ważna temperatura w szafce i spokojnie mogę założyć RTL-e takie jakie pokazałem w linku na początku wątka. Czy tak?
    temperatura w szafce raczej nie przewyższy temperatury pracy i nie nagrzeje korpusu zaworu.
    W szafce z rozdzielaczami są dwie listwy - zasilania i powrotu . RTLe montuje sie na powrocie. Jeżeli na zasilaniu mamy zadaną tempertaure wody kotłowej 50 stopni , a na RTLach ustawiona temp dławienia 30 stopni to temperatura wewnątrz zamkniętej szafki bez problemu przewyższy 30 stopni ...
    Listwy rozdzielaczy nie są izolowane i listwa zasilania nagrzana do temperatury wody która przez nią przepływa - czyli 50 stopni , bez problemu po kilkudziesięciu minutach nagrzeje powietrze w zamkniętej i nie wentylowanej szafce ...
    Ciepło w szafce nie ma wpływu na pracę RTL, przez niego przepływa woda, która schładza/ ogrzewa czujnik termostatyczny wewnątrz zaworu i to on powoduje reakcje zaworu a NIE POWIETRZE.
    Nie napisałem czy ciepło w szafce ma wpływ na pracę zaworu RTL - moim postem ukazałem tylko nieprawdę stwierdzenia jakoby w szafce rozdzielacza nie panowała wyższa temperatura niż ustawiona na zaworze RTL - i nic ponadto .
    W określonych warunkach temperatura w szafce przewyższy temperaturę pracy RTLa i bezwzględnie nagrzeje jego obudowę do takiej właśnie temperatury - natomiast czy ma to wpływ na prace zaworu , czy nie - nie to było moim zamiarem podczas pisania mojej powyższej wypowiedzi ...
    --
    Pozdrawiam

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lobo0
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły
    Wydaje mi się że jakimś wyjściem był by zwykły zawór termostatyczny z głowica na kapilarze
    A kapilara ma być umieszczona w podłodze?

    Cytat Napisał Grzesiek13
    ...Zastanawiające jest założenie izolacji na pex'a - czyżby miała ona ogranić temperaturę na zewnątrz rury, zamiast np. RTL? Nie wiem czy w grę wchodzi możliwość zamiany zasilania z powrotem i wstawienie RTL'a.
    Ta otulina na pex'ie to ograniczenie utraty ciepła z rurek które doprowadzają wodę do drabinki wiszącej na ścianie i równolegle do tego została podłączona podłoga. Nawet nie wiem czy to będzie działać
    Niestety nie wchodzi w grę zmiana zasilania i powrotu

    A tak swoją drogą to czy zasilanie powinno być doprowadzone od dołu czy od góry drabinki grzejącej? Jedna z tych rurek idzie od góry a druga od dołu do drabinki.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lobo0
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    Cytat Napisał niezły
    Podejrzewam że w miejscu otuliny ma nie być grzania może będzie szafa stała
    .....szafa, ale rozdzielaczowa

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Zasilanie przy ręcznikowcach może być prowadzone z góry lub dołu grzejnika.
    Pozostaje Ci zawór z kapilarą.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  9. #29

    Domyślnie

    Czy to odejście w bok po prawej stronie to taki bezposdreni włącznik z zasilania do podlogowki?


    Ate węze zakręcające to jest podłogówka właściwa ogrzewajaca chudziak?Czy tam jeszcze cos było?

    NIe doczytałam czym i na jakich paramaterach ogrzewasz domek?
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lobo0
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał XX
    Czy to odejście w bok po prawej stronie to taki bezposdreni włącznik z zasilania do podlogowki?


    Ate węze zakręcające to jest podłogówka właściwa ogrzewajaca chudziak?Czy tam jeszcze cos było?

    NIe doczytałam czym i na jakich paramaterach ogrzewasz domek?
    Może od początku:
    - te rurki w otulinie idą do grzejnika drabinki wiszącej na ścianie
    - ta odnoga w prawo to jest to nieszczęsne podłączenie do podłogówki (wydaje mi się że to powrót)
    - ta odnoga z lewej (z zaworem kulowym) to drugi koniec tej rurki co wyżej
    - te pozawijana rurka to właśnie ogrzewanie podłogowe w łazience (8m2)

    grzejnik był wcześniej podłączony a teraz zostało dołączone ogrzewanie podłogowe

    Ogrzewam kotłem na gaz z otwartą komorą spalania dwufunkcyjnym, grzejniki podłączone są tradycyjną metodą (bez rozdzielacza)

    To centralne było zrobione jakieś 10 lat temu i dom stał w tym stanie aż do teraz.

    I teraz pytanie. Czy jestem w stanie coś z tym zrobić, żeby to działało poprawnie? Czy wystarczy ta głowica termostatyczna z kapilarą? Niestety łazienka jest już wypłytkowana i jedyne co mogę zrobić to odbić parę płytek żeby przerobić to miejsce z zaworem.

  11. #31

    Domyślnie

    Macie dużo racji w tym co mówicie! Ostatnio czytałem DTR od zaworu RTL oventropa i tam jest napisane, że jeżeli temp otoczenia przekraczającz 30stopni zakłuca pracę bimetalu w zaworze - poprostu to sprawdź!!!!!!!!!! Są zawory do takiego zast. z kapilarą jest to wtedy ten bimetal z zaworu tylko na druciku!!!! Zamontowanie zaworu bez głowicy jest bez sensu! maksymalna temp. na podłodze? będziesz placki piekł!!!!!!!!!
    Bez względnie na powrót! to jest zawór odcinający a nie regulacyjny!On dostanie 65 st. i się zamknie a potem będzie się otwierał w miarę ubytku temp.
    W przypadku zaworu z kapilarą umieszczamy ją przed zaworem jak najbliżej podłogówki (wtedy mamy temp czynnika w podłodze!
    do takiej podłogówki jak ty masz powinien wyst ( ok 15m2 jest jeszcze w sam raz)
    Rozwiązanie z rtl jest do bani ale przy tak małej pow. jakiś mieszacz nie ma sensu!
    Jest tego cała masa kombiboxy uniboxy itd. Działają na temp czynnika, pomieszczenia, czynnika i pomieszczenia!!!!!!!!!!!!takie genatalnie znam typy RTl
    mogę przynieść z roboty jakieś dtr-ki to wrzucę!
    Nie będę się mądrował- najprostsze rozwiązanie czyli RTL za 90 zł na powrót do rozdzielacza i zobaczysz co bedzie- NARA

  12. #32

    Domyślnie

    sprawdzałem temp. w skrzynce rozdzielacza umieszczając termometr mniej więcej w tm miejcu gdzie mają znajdować się RTL-e

    w nocy gdy piec nie "chodził" temp. wynosiła 23 stopnie

    o 7 rano temp. wynosiła 26 stopni (noc mam ustawioną na 19 stopni od 22 do 5)

    zainstaluję RTL-e, dam Wam znać jak to działa

  13. #33

    Domyślnie

    Moim zdaniem podłogówka na zaworach RTL ma sens przy niedużych pętlach (obwodach). Przy większych powierzchniach powinno być kilka pętli z zaworami RTL. A najlepiej mieszacz.
    Prosty wniosek - przy długim obwodzie zawór RTL (na powrocie) nigdy nie zadziała, gdyż woda zanim do niego dotrze, zbyt dużo straci na temperaturze.
    W konsekwencji będzie nierównomierne ogrzana podłoga, co niestety źle skutkuje na własne odczucia jak i na trwałość samej podłogi.

  14. #34

    Domyślnie

    więc na moje dwa obwody RTL-e się nadają:

    " 1 obwód jest bardzo mały - może 1,5m2, w sumie może 4 m bieżące pexa- ogrzewa tylko małą garderobę, 2 obwód jest większy - ogrzewa łazienkę (oprócz podłogówki mam dużą drabinkę). Obwód ma około 6-7m2."

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Stosowanie zaworów RTL ogranicza powierzchnia bodajże c.a 15m2 ogrzewania.
    --
    Pozdrawiam

  16. #36

    Domyślnie

    A gdyby tak ustawić temperaturę na piecu na 40st i niech sobie gania wodę bez żadnych RTL-ów czy też mieszaczy

  17. #37

    Domyślnie

    mogę zrobić i tak ale nie wiem czy mi więcej/mniej gazu pójdzie...

    teraz mam na wyjściu z pieca 55 stopni, regulowane jest to sterownikiem auraton pokojowym - jestem z tego bardzo zadowolony, piec się uruchamia może 4-6 razy dziennie na 15-20 minut

  18. #38

    Domyślnie

    Wiem że wątek stary, ale chciałem coś dopisać.

    Odnośnie możliwości stosowania zaworu RTL dodam coś z doświadczenia.

    Ważna jest temperatura belki powrotnej a nie temperatura w szafce. Jeżeli zawór RTL będzie wkręcony bezpośrednio w belkę to obudowa zaworu nagrzeje się od belki i zawór się zamknie. Może zostać wychłodzony przez wodę powracającą z podłogówki ale trzeba na kilka sekund otworzyć przepływ, jak już woda zacznie płynąć i wychłodzi zawór, można przymknąć znów. Niestety po nagrzaniu podłogi zawór się zamknie i trzeba znów go ręcznie otwierać.

    Aby tego uniknąć należy zawór zamontować na przedłużce z rury "plastikowej" aby nie stykał się z rozgrzaną belką. Inaczej będą problemy z regulacją. Albo od razu montować z osobnej skrzynce.

    Pozdrawiam.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony