dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mkrak1973

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-701
    Posty
    3

    Domyślnie sprzedaż części działki po budowie a współczynnik zabudowy

    Witam.
    jestem właścicielem sporej działki (ok. 50 arów) na której otrzymałem pozwolenie na budowę obiektu produkcyjnego zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania. Współczynnik zabudowy dla takich obiektów wynosi tam 20%, i obiekt wraz z parkinami chodnikami itp mieści się w tych 20% (wykorzystuje to prawie w całości). Jako że działka jest spora, dowiedziałem się iż po zakończeniu budowy i odbiorze budynku mogę sprzedać niepotrzebną mi część działki (a jest ona spora). Jak wygląda to od strony prawnej ? po sprzedaniu np. połowy działki (25 arów) współczynnik zabudowy pozostałej części na której stoi budynek zwiększy się do ok. 40% zamiast 20...
    Kilka osób podpowiada mi że to normalna praktyka, a co na to prawo ?
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Prawo stanowi o nowej zabudowie, a nie o istniejącej.
    Jeśli nie ma określonej minimalnej powierzchni dla działki o takim przeznaczeniu (usługowej), to nie powinno być przeszkód w podzieleniu tej działki.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mkrak1973

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-701
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Prawo stanowi o nowej zabudowie, a nie o istniejącej.
    czy mogę prosić o konkretny przepis ?

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    to nie powinno być przeszkód w podzieleniu tej działki.
    To nawet nie jest kwestia podziału, bo teren inwestycji składa się z 4 działek które posiadam i są one wydzielone. Czy np. nie ma zagrożenia że ktoś mi cofnie pozwolenie na użytkowanie budynku bo nie jest zachowany współczynnik zabudowy po sprzedaży wolnych działek lub w jakiś inny sposób się do tego przyczepi ?
    Tak jak napisałem, kilka osób twierdzi że nie ma problemu, ale nikt nie potrafi mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na jakiej podstawie tak jest. A ja chcę mieć pewność a nie dowiedzieć się później że kilka osób się myliło ....
    Ostatnio edytowane przez mkrak1973 ; 15-05-2012 o 18:50

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Moim zdaniem, wynika to w zasadzie ze wszystkich przepisów, bo dotyczą one planowanych inwestycji, np. Rozporządzenie w sprawie WT:

    § 2. 1. Przepisy rozporzadzenia stosuje sie przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy
    zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniajacych funkcje
    użytkowe budynków, a także do zwiazanych z nimi urzadzen budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.
    2. Przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie i zmianie sposobu u4ytkowania:
    W zasadzie, nawet jak ktoś się uprze, to nie może Ci cofnąć pozwolenia na użytkowanie.
    Natomiast teoretycznie, można zablokować nowe inwestycje na działkach, które uwzględniono przy liczeniu współczynnika zabudowy dla Twojej inwestycji.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mkrak1973

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-701
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Natomiast teoretycznie, można zablokować nowe inwestycje na działkach, które uwzględniono przy liczeniu współczynnika zabudowy dla Twojej inwestycji.
    Dzięki za odpowiedź. Tak samo powiedział mój Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ja nie będę miał z tego tytułu problemów, natomiast może być spory problem z wydaniem pozwolenia na budowę na tych działkach.

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony