dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 53
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 1060
  1. #241
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Powiększ łazienkę i daj sobie spokój z sauną tramwajową .

    Sauna na 80 cm? Ile zostanie netto nawet bez ocieplenia? 70?
    To przecież szerokość ławki, To ma być japoński hotel?
    Ostatnio edytowane przez subfosylny ; 29-10-2013 o 07:25
    Tu była reklama....

  2. #242
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SAG

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Władysławowo
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam,

    planuje zrobienie sauny na poddaszu nieużytkowym. Problemem jest jego wysokość, która wynosi w szczycie 160cm. Czy możliwe jest zrobienie sauny w tym przypadku ?

  3. #243
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Misty IN Roots

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mam pytanie czy mozna zastosowac w saunie piec na węgiel tak zwany grocholok inaczej(stara koza ) ?

  4. #244

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misty IN Roots Zobacz post
    Mam pytanie czy mozna zastosowac w saunie piec na węgiel tak zwany grocholok inaczej(stara koza ) ?
    Można ale tylko jeden raz bo po tym jednym razie będziesz miał wieczną saunę w której pali lucyfer

  5. #245
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Misty IN Roots

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    czyli lipa ?

  6. #246
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Panowie

    w koncu rozpoczynam prace przygotowawcze do budowy sauny
    miejsce poddasze nad garazem - ocieplone i zaizolowane
    wełna 2x20 cm stelaż aluminiowy (jak do zabudowy KG) do tego przyklejona membrana paroszczelna z ALU

    pomieszczenie ma ogolem ok 7,5 mx 4 ale biorac pod uwage skosy pow dla wys 1m+ to 5x2,7 a dla wysokosci 1,5 ok 2x2,3
    wysokosc 1,80 osiaga na powierzchni ok 1x1,35

    3 "sciany" to skosy ocieplone jak pisalem , 1 sciana to działówka z silikatu "12" ocieplona od strony 2 pomeszczenia tj lazienki

    pytanie - czy ograniczac pow pomieszczenia ? jesli tak to w jaki sposób? jakie sa ogolne zasady dla projektowania saun? tj wymiary lawek ich rozstaw/wysokosc - bylem w wielu saunach ale nigdy nie z miarką
    czy robic laweczki na ścianie działowej? czy ją izolowac? robic dylatacje?

    bede wdzieczny za pomoc

    Konrad

  7. #247
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andrzej197

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Posty
    1

    Domyślnie

    Proszę mi powiedzieć czy między folią a boazerią musi być dylatacja czy nie jest końeczna. Producent pieca napisał iż zalecana jest odległość 1 cm.
    A co do wentylacji to powietrze wychodzące z sauny trzeba poprowadzić kanałem wentylacyjnym do pomieszczenia z którego jest pobierane czy wystarczy sama kratka wentylacyjna w saunie u góry.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  8. #248

    Domyślnie sauna w ogrodzie

    Witam,

    zamierzam wykonać saunę zewnętrzną.
    Stan obecny: domek drewniany posadowiony na płycie betonowej o wymiarach 4x6 m. Ściany domku wykonane są z drewnianych desek o grubości 45 mm (modrzew).
    Stan oczekiwany: część z domku ma zostać wydzielona na saunę o wymiarach 2,5x2x2,5 m (ostatni wymiar to wysokość). W saunie ma być również nieotwierane okno (istnieje obecnie). Planuję umiejscowić saunę w narożniku domku z system trójwarstwowym ścian - deska 45 mm, 100 mm wełny mineralnej, deska 40 mm (wewnętrzna). Deska wewnętrzna ma również być z modrzewia. Jako że ściany zewnętrzne mogą być nieheblowane i żywiczne (modrzew), ławki i oparcia będą wykonane z innego gatunku (abachi, topola albo buk).

    W związku z tym mam kilka problemów i pozwolę zadać kilka pytań (może ktoś będzie tak łaskawy i udzieli pomocnych wskazówek).

    1. Czy mogę założyć folię paroizolacyjną? A jeśli tak to po której stronie wełny - zewnętrznej czy wewnętrznej? Ściany domku narażone są na wilgoć z zewnątrz (opady itp.).
    2. Czy zamiast paroizolacji lepiej założyć folię paroprzepuszczalną?
    3.Czy wentylacja nawiewna - nawiew powinien pochodzić z zewnątrz domku czy z wewnątrz? Czy jej umiejscowienie pod piecem jest korzystniejsze od umiejscowienia nad piecem? Jak powinna być umiejscowiona wentylacja wywiewna (raczej u góry i do wewnątrz domku?).

    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

  9. #249

    Domyślnie

    A powiedzcie panowie czy do wykończenia ścian ,sufitu w saunie można użyć innej okładziny niż drewno? Np. mozaika szklana, glazura ,kamień itp. Pytam ze zwykłej ciekawości ponieważ jest mało informacji na ten temat?.

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał darroo Zobacz post
    A powiedzcie panowie czy do wykończenia ścian ,sufitu w saunie można użyć innej okładziny niż drewno? Np. mozaika szklana, glazura ,kamień itp. ......
    Do parowej jak najbardziej. Vitro-mozaika to najczęstsze wykończenie w saunach parowych.
    Glazura też by się nadała choć nie daje takich możliwości obrabiania łuków i krzywizn.
    Do suchej sauny
    Nagrzej sobie kamień, glazurę albo vitro-mozaikę do 100-110 stopni a potem na tym usiądź gołym tyłkiem, dowiesz się czemu się nie nadają

  11. #251

    Domyślnie

    Ok ,dzięki za informacje.

  12. #252

    Domyślnie

    Witam,

    Moja sauna będzie umiejscowiona w domu jak na załączonym wycinku planu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna.jpg
Wyświetleń:	537
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	250622

    Pytanie mój czy plan położenia wełny, foli , łat, boazerii jest ok, czy raczej powinienem dodatkowo pozostawić przerwę dylatacyjną od strony ściany zewnętrznej?, a może od garażu również ?
    Jaka powinna być dylatacja pomiędzy folią, a boazerią, czyli jakiej grubości łaty powinienem użyć ? 4cm, czy może wystarczy 2cm ?, a może nie dawać jej wcale?

    Dodam, jeszcze, że ściana pomiędzy sauną a kotłownią ma 2,1m wysokości, a sufit w saunie będzie z płyty OSB.

    Z góry dziękuje za odpowiedź,
    Pozdrawiam

  13. #253
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misty IN Roots Zobacz post
    Mam pytanie czy mozna zastosowac w saunie piec na węgiel tak zwany grocholok inaczej(stara koza ) ?
    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Można ale tylko jeden raz bo po tym jednym razie będziesz miał wieczną saunę w której pali lucyfer
    A można jakieś uzasadnienie dla takiego twierdzenia? Tzn. inaczej mówiąc, czemu konkretnie miałoby się coś stać.

    Schemat pieca saunowego opalanego drewnem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	snk-3b.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	19,1 KB
ID:	256090
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	snk-2b.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	33,1 KB
ID:	256091
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	snk-4b.jpg
Wyświetleń:	197
Rozmiar:	22,1 KB
ID:	256092

    A teraz piec wolnostojący typu koza:
    Zdjęcie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominki-kozy.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	53,9 KB
ID:	256093
    Schemat działania:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	106295915_7_644x461_piec-piecyk-piece-koza-duzy-15-cegiel-szamotowych-tanie-ogrzeweanie-_rev001.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	25,3 KB
ID:	256094

    Schemat działania pieca saunowego i kozy są takie same. Więc z niecierpliwością czekam na uzasadnienie (oczywiście zakładamy, że komin jest sprawny i wydajny, bo bez tego nawet piecem dedykowanym do sauny można się zaczadzić).
    Producent pieców saunowych havria umiescił na swojej stronie instrukcje obsługi pieców opalanych drewnem - warto przejrzeć pod kątem różnic do kozy - wielkich ja nie dostrzegam.

    Oczywiście zdecydowanie lepsze byłoby palenie w takim piecu drzewem, a nie węglem. Na górę można położyć kosz z kamieniami... No i oczywiście uważać z podlewaniem kamieni aby nie chlusnąć na piec. Dla bezpieczeństwa pomyślałbym jeszcze aby doprowadzenie powietrza do pieca było z zewnątrz, ale wydaje mi się, że absolutnie konieczne to by nie było.
    Pytanie o sens. Dobry żeliwny (trwały, a nie z blachy) piec wolnostojący 6kW, kamienie (przy piecu do sauny są gratis), kosz na kamienie, będzie kosztował podobnie do taniego pieca saunowego na drewno...

    EDIT:

    Jak widać na linkach poniżej nie jest to odosobniony pomysł
    http://www.youtube.com/watch?v=ju4YBfL2j24
    I nawet w skandynawii:
    http://learningaboutfinland.blogspot...and-sauna.html
    A tutaj polecam szczególnie przyjrzeć się rysunkom E i F
    http://thaliavfskeldonon2279.wordpre...-pdf-download/
    I tu cała seria jak zrobić samemu:
    http://www.youtube.com/watch?v=EJ4wk5KB4zw
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 23-04-2014 o 01:41 Powód: dodanie kilku linków

  14. #254

    Domyślnie

    Cytat Napisał keyes Zobacz post
    Witam,

    Moja sauna będzie umiejscowiona w domu jak na załączonym wycinku planu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna.jpg
Wyświetleń:	537
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	250622

    Pytanie mój czy plan położenia wełny, foli , łat, boazerii jest ok, czy raczej powinienem dodatkowo pozostawić przerwę dylatacyjną od strony ściany zewnętrznej?, a może od garażu również ?
    Jaka powinna być dylatacja pomiędzy folią, a boazerią, czyli jakiej grubości łaty powinienem użyć ? 4cm, czy może wystarczy 2cm ?, a może nie dawać jej wcale?

    Dodam, jeszcze, że ściana pomiędzy sauną a kotłownią ma 2,1m wysokości, a sufit w saunie będzie z płyty OSB.

    Z góry dziękuje za odpowiedź,
    Pozdrawiam
    Panowie,
    czy naprawdę nikt nie może pomóc ?

  15. #255

    Domyślnie

    To nie jest takei proste na pierszy rzut oka, a nikt Ci nei powie dokładnie bo wiedza kosztuje żartuje, ktoś na pewno robił taki projekt, to nie jest nic nadzywczajnego tak się wydaje przynajmniej,

  16. #256

    Domyślnie

    Mozna tez pójść na skróty i zamówić sobie albo montaż albo gotowe komponenty. Gdzieś ostatnio w necie mi mignęła nazwa AMS Sauna – oni chyba oferują coś takiego.

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał keyes Zobacz post
    Witam,

    Moja sauna będzie umiejscowiona w domu jak na załączonym wycinku planu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna.jpg
Wyświetleń:	537
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	250622

    Pytanie mój czy plan położenia wełny, foli , łat, boazerii jest ok, czy raczej powinienem dodatkowo pozostawić przerwę dylatacyjną od strony ściany zewnętrznej?, a może od garażu również ?
    Jaka powinna być dylatacja pomiędzy folią, a boazerią, czyli jakiej grubości łaty powinienem użyć ? 4cm, czy może wystarczy 2cm ?, a może nie dawać jej wcale?

    Dodam, jeszcze, że ściana pomiędzy sauną a kotłownią ma 2,1m wysokości, a sufit w saunie będzie z płyty OSB.

    Z góry dziękuje za odpowiedź,
    Pozdrawiam
    - mozesz montowac bezposrednio do sciany ale lepiej byloby ze szczelina
    -miedzy paroizolacja a boazeria nie potrzebujesz szczeliny wnetylacjynej. najlepsza paroizolacja do sauny to folia aluminiowa
    - najgorsze co mozesz zrobic to zobic sufit z osb- daj normalna boazerie

  18. #258

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Boję się, że jeżeli nie dam szczeliny to pod wpływem różnicy temperatury w saunie, a na zewnątrz będzie się wytwarzać gdzieś tzw pkt rosy i będę miał wilgoć w ścianie czy na wełnie.
    Jeżeli chodzi o dach z OSB to chodzi o to, że chcę dać płytę OSBi na to wełnę, następnie paroizolację (srebrna folia) i boazerię.
    Płyta OSB będzie tylko konstrukcją, bo w tym pomieszczeniu sufit jest na 2.7m.

  19. #259

    Domyślnie

    Witam wszystkich na forum Chciałbym zasięgnąć porady od obeznanych użytkowników na temat budowy sauny...a mianowicie.... Mam do dyspozycji drewniany domek ( a właściwie 1/2 domku o wymiarach 2.5x3.5m oraz 2.2wysokości.) Ściany zewnętrzne są grubości ok 12-13cm. Wewnętrzna ścianka, dzieląca domek na pół to deski oraz płyta pilśniowa o łącznej grubości ok 5cm. pomieszczenie sauny byłoby o wymiarach mniej więcej 2.5x2.5m Pomieszczenie chciałbym ogrzewać piecem opalanym drewnem. Tu kieruje swoje pytania do fachowców:
    -czy wełna o grubości 50mm wystarczy na tych cienkich ściankach i suficie? Bo na zewnętrznych na pewno.
    -robić izolację i dylatację pomiędzy wełną a boazerią?
    -I ostatnie pytanie.. umiejscowienie kratki wentylacyjnej.
    zamieszczam również moją wizję jak miałoby to wyglądać. Z góry dziękuje za odpowiedź.i pozdrawiam Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0086.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	278428 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna.jpg
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	278429

  20. #260
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    ^^ Nie licz tego, bo wyjdzie Ci, że się nie opłaca... a warto mieć saunę w domu... zwłaszcza o takiej porze roku jak teraz... Poza tym dużo zależy czy kupujesz "orginalny" piec do sauny, czy wezmiesz kozę, kosz na kamienie i do przodu... to drugie można zamknąć w 350 zł (4,5 kw, żeliwo), a do tego opalać w tym kostką drzewną (ok 6-7zł/10 kg) lub drzewem sciętym w ogródku... co znacząco wpływa na koszty...

    Co do ilości wełny w poście wyżej to zależy jak masz izolowane ściany. Ja mam saune wewnątrz nieogrzewanego garażu (z przejsciem do domu) ściany z suporexu + 10 cm styropianu) i 10 cm (tanią) wełnę mineralną. Dylatacje ja miałem dosć niewielkie, choć nie wiem czy to dobrze.PS. Ale nie mam też paraizolacji z folii aluminiowej... gdzieś czytałem, ze finowie tak robią (a od kogo się uczyć jak nie od nich).

    Kratki wentylacyjne.... kupujesz ocynkowane kanały wentylacyjne, powietrze zasysasz z zewnątrz pod piec (zwłaszcza opalany drzewem) a drugą kratkę po przeciwnej stronie. Polecam również kanałem wyprowadzić poza saune do pomieszczenia gdzie ciepło się przyda (w moim przypadku garaż).
    2,5x2x5 to trochę nie za dużo? ja bym polecał nie więcej niż 2,5 m2 ( moja 215x135)powierzchni... i wysokośc 2,15 wewnątrz (sufit u mnie ocieplany 10 cm wełną), mimo mojego wzrostu (200cm) sprawdza się dobrze, a zaoszczędziłem na piecu i oszczędzam na drzewie. Przy suficie tak jak ktoś pisał 2,7 (też mam podobny) zrobiłem na górze pawlacz na różne bzdety (bombki choinkowe etc).
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 29-04-2015 o 12:07

Strona 13 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony