dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 53
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 1060
  1. #321
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Co do wymiarów to wybierz sobie projekt z tych 2-4 ostatnich ze strony 14.

    Domek będzie drewniany? Jeśli tak to ocieplenie to ściana zewnętrzna bal/boazeria (min 18mm)- dwie warstwy wełny po 15 cm (łącznie 30 cm)- deska wewnętrzna (min. 18 mm). I tak robisz ściany zewnętrzne (tą północną możesz zaizolować 10 cm wełny) oraz ścianę grodzącą (tu też możesz dać 10-15 cm wełny)

    Co do pieca to pomyśl czy lepsza jest własna konstrukcja czy przeróbka czegoś kupnego. Ostatnio widziałem w promocji po 600zł (normalnie 1000 zł) żeliwny piec 9 albo 10 kw (czyli po obłożeniu kamieniami starczy spokojnie). A żeliwo będzie w tym wieczne (i bardzo ładne).
    Co do izolacji ściany od pieca albo cegły albo blacha. Cegły ciepło akumulują, blacha odbija.

    Co konstrukcji to pytasz o ścianę czy czy o podłogę. (Jak to będzie mocowane do gruntu) oraz ile ew. podpór. PS, wiesz że od podłogi też się izoluje?
    Jest to 7x7 cm ?

  2. #322
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toomi1-83

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Studziany Las
    Kod pocztowy
    16-506
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Co do wymiarów to wybierz sobie projekt z tych 2-4 ostatnich ze strony 14.

    Domek będzie drewniany? Jeśli tak to ocieplenie to ściana zewnętrzna bal/boazeria (min 18mm)- dwie warstwy wełny po 15 cm (łącznie 30 cm)- deska wewnętrzna (min. 18 mm). I tak robisz ściany zewnętrzne (tą północną możesz zaizolować 10 cm wełny) oraz ścianę grodzącą (tu też możesz dać 10-15 cm wełny)

    Co do pieca to pomyśl czy lepsza jest własna konstrukcja czy przeróbka czegoś kupnego. Ostatnio widziałem w promocji po 600zł (normalnie 1000 zł) żeliwny piec 9 albo 10 kw (czyli po obłożeniu kamieniami starczy spokojnie). A żeliwo będzie w tym wieczne (i bardzo ładne).
    Co do izolacji ściany od pieca albo cegły albo blacha. Cegły ciepło akumulują, blacha odbija.

    Co konstrukcji to pytasz o ścianę czy czy o podłogę. (Jak to będzie mocowane do gruntu) oraz ile ew. podpór. PS, wiesz że od podłogi też się izoluje?
    Jest to 7x7 cm ?
    Tak domek będzie drewniany ale z pełnego bala a nie stylem kanadyjskim i zastanawiam się czy wystarczy bal o grubości 7 cm. bez dodatkowego docieplania czy mimo konstrukcji pełnej należy też dodać wełnę?

    Piec - masz rację lepiej jest wydać 600 zł i poczynić przy nim przeróbki i będzie to żeliwo i będzie naprawdę trwałe a i przy tym estetycznie wykonane! Ścianę przy piecu jednak wymuruje też doda trochę uroku drewno i cegła mają swój klimat.

    Podłoga natomiast zostanie usytuowana na fundamencie na który pójdzie papa i podwalina konstrukcja drewnianej( czyli podłoga ścian) natomiast podłoga w środku sauny zamierzam zrobić w miejscu samej sauny grunt - styropian 5cm. - chudziak - kratka drewniana ( w części przebieralni terakota).
    takie są plany jak coś jest nie tak proszę o poprawki

  3. #323
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Co do pełnego bala nigdy nie próbowałem. Ale wydaje mi się że nie wystarczy. Przy saunach zewnętrznych (ściany graniczące z zimowym powietrzem) daje się zazwyczaj 30 cm wełny. Nie pamiętam współczynników, ale przewodnictwo cieplne jest skrajnie inne. Więc ja bym to i tak ocieplił od wewnątrz chociaż 15 cm wełny (pamiętaj, że sauna ma grzać do 110 stopni też jak na dworze jest - 25).

    Co do podłogi to myślałem, że będziesz miał konstrukcję drewnianą podłogi (i budynek jakby zawieszony nad gruntem) Ale masz racje - tak raczej jest lepiej.

    PS. Teraz jest dobry sezon na kupno pieca żeliwnego. Więc warto się rozglądać.

  4. #324
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Ktos używa tego typu piece ?https://www.vidaxl.pl/p/50243/piec-do-sauny-9-kw-zelazo Jak to wygląda w realu ? Cena interesująca - albo można powiedzieć normalna za blachę i grzałki.

    Ktoś może podrzucić linka z drzwiami z drewna które można założyć do sauny. Chodzi o wersje ekonomiczną - czyli drzwi identyczne jak do sauny ale nie maja tego magicznago przyrostka - "do sauny"

  5. #325
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Co do pieca do sauny to własnie tak piec wygląda. Blacha + grzałki + termostat. Jak jesteś majsterkowiczem zrobisz sam. Więc cena całkiem atrakcyjna zamiast samoróbki. Jednak sprawdz/spytaj czy w razie przepalenia którejś grzałki można kupić osobno czy trzeba nowy piec.

    Co do drzwi do sauny to można poszukać na allegro pod "drzwi drewniane" bądź "drzwi sosnowe". Moderator chyba się nie obrazi jak dam linka
    http://allegro.pl/drzwi-sosnowe-korn...888224449.html
    + ościeżnica chyba 90 zł.
    Są też inni producenci, ale Ci w wielu miastach polski mają bezpłatną dostawę.
    Warto też spojrzeć w marketach budowlanych np.:
    http://www.leroymerlin.pl/drzwi-klam...7524,l144.html
    Tylko trzeba porównywać drzwi+ościeżnice (czasem drzwi są tanio a zarobek ukryty jest w ościeżnicy).
    Oczywiście kupujemy drzwi pełne (inaczej trzeba wymienić szybę), ale można kupić sęczne. Przetestowane i nic się nie dzieje.

  6. #326
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Dzieki
    .... w sumie tylko grzalka moze się zepsuc, chociaż tak do końca nie wiadomo we współczesnej technologi...

  7. #327
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    No nie tylko grzałka termostat również może się popsuć.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  8. #328
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    .. na ławki może być olcha ? Znalazłem deski olchowe 200cm na 12cm za 15pln

  9. #329
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Może być. Właściwiści cieplne ma nawet lepsze niż świerk. Tylko żeby była wysuszona, bo się powichruje.

    Co do popsucia się termostatu to faktycznie też możliwe. Jednak termostat w razie co można dosztukować z innego. Z grzałkami jest wiele trudniej. Choć faktycznie dobrze też jest się dowiedzieć czy i w jakich cenach są części zamienne.

  10. #330
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amtk

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-011
    Posty
    10

    Domyślnie

    A jaki jest całkowity koszt sauny parowej w domku jednorodzinnym. Zastanawiamy się coraz poważniej nad tego typu inwestycją.

  11. #331
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Tutaj większość jest o saunie fińskiej.

    Z parową to mocno zależy. Same płytki - drobniutkie (1x1cm) czy np. 10x10cm. Bo różnica w metrze płytek będzie kolosalna.
    Jakiej wielkości ta sauna. Musisz podać więcej szczegółów, bo to trochę jakbyś spytał ile kosztuje samochód nie precyzując czy chodzi o fiata pandę, porsche czy tira.

  12. #332
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Coś tam u mnie zaczyna się dziać z sauna. Będzie to pewnie trwac miesiacami, bo tak to jest jak się robi dziesięc rzeczy naraz.

    Rusztowanie robilem z łat 4x6 - poszło jakies 50 metrów. Koszt 100pln. Mocowanie do ścian - sruby do mocowania okien i drzwi - koszt sztuki 0,45pln. Między łatami zwykłe wkrety - koszt 30pln. Rozstaw robiłem co 59 cm aby weszła wełna - płyty 60 cm na 120cm. Izolacja to 5 cm na połowie, a reszta minimum 10cm - szczególnie na suficie tak mi się wydaje warto dać 10cm. Do tego z kosztów jeszcze 2 paczki wełny 160 i folia 90 pln

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1357.jpg
Wyświetleń:	510
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	343326Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1361.jpg
Wyświetleń:	404
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	343327Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1362.jpg
Wyświetleń:	404
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	343328Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1363.jpg
Wyświetleń:	368
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	343329

  13. #333
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Tak jak w moim przypadku koszty zaczną się przy zakupie: drzwi + boazeria, drewno na ławki, piec. Reszta to frytki
    Powodzenia.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  14. #334

    Domyślnie

    Witam,

    na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jestem fachowcem, a jedynie amatorem hobbystą. Bardzo mnie jednak interesuje temat budowy i użytkowania saun zewnętrznych.
    Tak się złożyło, że w zeszłym roku zebrałem się wreszcie w sobie i wykonałem sam taką zewnętrzną saunę ogrodową. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, to zapraszam na mojego bloga: www.saunaogrodowa.pl.tl.

  15. #335
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Materiał bardzo ciekawy, jednak jest fragment z którym absolutnie się NIE zgadzam

    Absolutnie wykluczone przy budowie ścian sauny zewnętrznej jest stosowanie wszelkiego rodzaju materiałów izolacyjnych, w szczególności folii, wełny mineralnej czy styropianu. Zastosowanie tych materiałów może doprowadzić nie tylko do braku odpowiedniej wentylacji sauny, ale również zawilgoceń, a w konsekwencji powstawania zagrzybień. Stosowanie tych materiałów jest zbędne dla zapewnienia odpowiedniej temperatury i atmosfery wewnątrz sauny.
    Oczywiście, że można używać wełny zamiast pełnego bala.

    Dla znających niemiecki (oczywiście nie jest to reklama sklepu tylko inspiracja)

    http://www.butenas-sauna.de/aussensauna-wicki.html

    PS. Nie trzeba tego też robić na fundamencie a można w jako budynek nad gruntem - nawet jest lepiej pod kątem wilgoci
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	171743-remont_podlogi_gruncie3_500.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	344642

  16. #336
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KobiOne

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-108
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witaj. Dużo czasu minęło ale temat aktualny Jak udało się rozwinąć firmę sauniarską? Jak rozwiązałeś przy budowie saun sprawę z wentylacją w pomieszczeniu? Czy możemy podłączyć się z wylotem powietrza z kabiny do szybu wentylacyjnego w ścianie domu?

  17. #337
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał KobiOne Zobacz post
    Czy możemy podłączyć się z wylotem powietrza z kabiny do szybu wentylacyjnego w ścianie domu?
    Pierwsza część do kogoś innego, więc się nie odniosę. A co do tej to można. Pytanie czy ma to sens, żeby zimą ciepłe powietrze bezużytecznie wywalać na zewnątrz. Są lepsze sposoby (zarówno w domu z rekuperatorem jak i bez).

  18. #338
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    coś tam przybyło w zakresie sauny. Mocowanie boazeri na "spinki" jest szybkie i banalnie proste
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1480.jpg
Wyświetleń:	461
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	347252 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1481.jpg
Wyświetleń:	353
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	347253Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1482.jpg
Wyświetleń:	360
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	347254

    Kupiłem piec do sauny z Vidax. Generalnie wizualnie wygląda przyzwoicie, nie odbiega od Harvi którą oglądałem na żywo. Wybrałem wersję z nierdzewki, jak bedzie dobrze grzał to jest to dobry zakup

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1487.jpg
Wyświetleń:	321
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	347255

    Drzwi jednak będa szklane, będąc w tym pomieszczeniu to można klaustrofobi dostać i jakieś "okno na świat" będzie wręcz pożądane.. Jeszcze tutaj wkleje śrubę którymi mocowałem łaty do ściany

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1378.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	347256

  19. #339

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    coś tam przybyło w zakresie sauny.
    jak masz rozwiazany wylot powietrza?

  20. #340
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    wlot będzie przy piecu a wylot na scianie przy drzwiach na wysokości około 1,2. Kratki bedą "kominkowe". W suficie wentylacji nie będę robić - mam nadzieje że wystarczy otwarcie drzwi.
    W instrukcji pieca mam kratka przy piecu i druga po przekątnej przy suficie

Strona 17 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony