dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 53
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 1060
  1. #341
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    @grend: ja tez myślałem, że wystarczy otwarcie drzwi. Ostatecznie zamontowałem jednak wylot w najwyższym punkcie sauny. Koszt żaden a ciepłe powietrze po saunowaniu szybciej wyjdzie z sauny - przy okazji ogrzewając garaż
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  2. #342
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    poszukuję informacji


    czy sauna INFRARED tak samo jak sauna sucha JEST SZKODLIWA DLA OSÓB Z CHOROBAMI TARCZYCY ?

  3. #343
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    @grend: ja tez myślałem, że wystarczy otwarcie drzwi. Ostatecznie zamontowałem jednak wylot w najwyższym punkcie sauny. Koszt żaden a ciepłe powietrze po saunowaniu szybciej wyjdzie z sauny - przy okazji ogrzewając garaż
    ale faktyznie widziales rożnicę gdy umiejscowiłes wywiew na górze ?

  4. #344
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Oczywiście. Po zakończeniu saunowania, uchylam lufcik i gorące powietrze ucieka na zewnątrz. Sauna dość szybko się ochładza. Drzwi tez pozostawiam uchylone. Następnego dnia zamykam drzwi ale luft zostawiam otwarty.

    Z racji umiejscowienia sauny w garażu, czasem zdarza się że coś tnę, szlifuję ..... wtedy zamykam szczelnie (zimną oczywiście) saunę, żeby pył nie leciał do środka.

    Otwór mam zrobiony na ścianie zewnętrznej - tej samej w której mam otwór pod drugą ławką (tamtędy ucieka zużyte powietrze - wyraźnie chłodniejsze od tego u góry).
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  5. #345
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vvinar
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    11

    Domyślnie

    czy mozesz zdradzić jak to kosztowo wychodzi po zakończeniu prac, przyznam ze pomysł wspaniały, nie mam na razie domu ale może kiedyS

  6. #346
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Jakie macie deski na ławki. Chodzi o wymiarówke i jakie odległości macie między deskami. Grubość 2,2 cm jest wystarczajaca ?

  7. #347
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    @vvinar - przedstawiłem kosztorys powykonawczy kilka stron wcześniej
    @grend : kupiłem Abachi 22x80. Odstępy < 1 cm. Zależało mi, żeby nie prześwitywała posadzka i konstrukcja.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  8. #348
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvinar Zobacz post
    czy mozesz zdradzić jak to kosztowo wychodzi po zakończeniu prac, przyznam ze pomysł wspaniały, nie mam na razie domu ale może kiedyS
    Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, bowiem wiele rzeczy zależy (jakie drzewo, jaki piec, jakie drzwi, jaki wymiar sauny, jakie kamienie, drobiazgi - one bywają bardzo drogie). W wersji bardzo budżetowej poniżej 2000, jednak realnie, żeby była trwałość trochę ponad. Jak wiele ponad - ano to właśnie zależy od tego na czym najmocniej ci zależy i czy dobrze poszukasz materiałów.

    Sauna ogrodowa jest zdecydowanie droższa (ale i dużo większa i z przedsiąkiem)- więc cenowo wychodzi sporo drożej... ale jak do kompletu masz basen

  9. #349

    Domyślnie Sauna ogrodowa

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Materiał bardzo ciekawy, jednak jest fragment z którym absolutnie się NIE zgadzam



    Oczywiście, że można używać wełny zamiast pełnego bala.

    Dla znających niemiecki (oczywiście nie jest to reklama sklepu tylko inspiracja)

    http://www.butenas-sauna.de/aussensauna-wicki.html

    PS. Nie trzeba tego też robić na fundamencie a można w jako budynek nad gruntem - nawet jest lepiej pod kątem wilgoci
    Załącznik 344642

    Jestem szczerze mówiąc zdziwiony, bo zawodowi budowniczowie sauny w Niemczech w sposób jednoznaczny i zdecydowany odradzają stosowanie wszelkiego rodzaju folii i wełny przy budowie sauny ogrodowej (wyjątkiem jest wełna drzewna stosowana niekiedy dla izolacji dachu) . Sporo czytałem o tym na forach niemieckich, a także kontaktowałem się z profesjonalistami, którzy działają na tamtejszym rynku od lat. Stosowanie wełny jest nie tylko nieuzasadnione - brak konieczności dodatkowej izolacji przy grubości bala od 6 cm wzyż, ale również może prowadzić do zawilgocenia, powstawania pleśni, a w konsekwencji utraty wartości izolacyjnej wełny. Jeśli natomiast zastosuje się folię, to tracimy wszelkie zalety drewna (głownie oddychalność) i narażamy się na wdychanie szkodliwych substancji ze sztucznych materiałów, które uwalniają się pod wpływem ciepła.
    Pamiętaj, że z sauny nie będziesz korzystał przez cały czas, a jedynie raz, dwa razy w tygodniu - i to nie przez cały dzień, a gdzieś ok. 3-4 godzin. Nie ma praktycznej możliwości (nawet przy zastosowaniu półmetrowej warstwy wełny mineralnej), aby pomiędzy dwoma seansami (średnio ok. tygodnia, a na pewno więcej niż dwa dni odstępu) ciepło mogło być akumulowane w saunie, bez utraty energii na zewnątrz. za każdym razem i tak będziesz musiał nagrzewać saunę od nowa. Natomiast bal o grubości 6 cm jest w zupełności wystarczający do uzyskania odpowiedniej temperatury wewnątrz sauny. Tutaj i tak podstawowe znaczenie ma wielkość pieca, tj. jego moc. Lepiej zawsze lekko przewymiarować aniżeli wziąć zbyt słaby.
    Reasumując. Warstwowa konstrukcja ściany w saunie zewnętrznej (wełna plus folia) jest nieuzasadniona technologicznie, prowadząca do powstawania problemów związanych z wilgocią, szkodliwa dla zdrowia (pod wpływem temperatury z materiałów tych uwalniają się szkodliwe substancje) oraz droższa w porównaniu do ściany wykonanej z litego drewna.

  10. #350

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomi1-83 Zobacz post
    Tak domek będzie drewniany ale z pełnego bala a nie stylem kanadyjskim i zastanawiam się czy wystarczy bal o grubości 7 cm. bez dodatkowego docieplania czy mimo konstrukcji pełnej należy też dodać wełnę?

    Piec - masz rację lepiej jest wydać 600 zł i poczynić przy nim przeróbki i będzie to żeliwo i będzie naprawdę trwałe a i przy tym estetycznie wykonane! Ścianę przy piecu jednak wymuruje też doda trochę uroku drewno i cegła mają swój klimat.

    Podłoga natomiast zostanie usytuowana na fundamencie na który pójdzie papa i podwalina konstrukcja drewnianej( czyli podłoga ścian) natomiast podłoga w środku sauny zamierzam zrobić w miejscu samej sauny grunt - styropian 5cm. - chudziak - kratka drewniana ( w części przebieralni terakota).
    takie są plany jak coś jest nie tak proszę o poprawki

    Uważam, że bal o grubości 7 cm jest wystarczający dla potrzeb nieprofesjonalnych, tzn. 2-3 razy w tygodniu po kilka godzin. Jeśli chcesz, żeby sauna hulała codziennie 12 godzin na dobę, to lepiej byłoby dać grubszy bal.

  11. #351
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Folię sam odradzam - więc kłócić się nie będę. Jednak wełna.... Przy balu 6 (choć ja powiedziałbym min. 8 ) cm zgoda. Ale saunę też można zrobić z boazerii (min. 12 mm, choć na wewnętrzną zalecam min. 16 mm) a w środku wypełnienie wełną mineralną/szklaną.

    Co do uwalniania się szkoliwych substancji to możesz podrzucić jakąś literaturę. Bo uwalniają się, owszem, ale przy ponad 200 stopniach celsjusza. A w saunie nawet do 120 nie dochodzisz.

    PS. W saunach w aquaparkach masz z bala czy warstwowe? Bo ja nie znalazłem ani jednej z bala.

  12. #352

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Folię sam odradzam - więc kłócić się nie będę. Jednak wełna.... Przy balu 6 (choć ja powiedziałbym min. 8 ) cm zgoda. Ale saunę też można zrobić z boazerii (min. 12 mm, choć na wewnętrzną zalecam min. 16 mm) a w środku wypełnienie wełną mineralną/szklaną.

    Co do uwalniania się szkoliwych substancji to możesz podrzucić jakąś literaturę. Bo uwalniają się, owszem, ale przy ponad 200 stopniach celsjusza. A w saunie nawet do 120 nie dochodzisz.

    PS. W saunach w aquaparkach masz z bala czy warstwowe? Bo ja nie znalazłem ani jednej z bala.

    Co do grubości, to rzeczywiście - im grubszy bal tym lepiej. Ale z doświadczeń budowniczych saun w Niemczech wynika, że 6 cm jest wystarczające. Jest jeszcze jedna, bardzo ciekawa opcja: warstwowa budowa ściany, ale wyłącznie z drewna. Np. Bal (może być nawet 4-5 cm), na to sklejka (świetna izolacja przeciwko przewiewom), na to deski boazeryjne (wtedy nie muszą nawet być na pióro-wpust, izolacyjność załatwia sklejka). Widziałem taką saunę w Szwajcarii, zbudowaną metodą chałupniczą, niskim kosztem. Sprawdza się świetnie.
    Wełna bez izolacji od zewnątrz natychmiast przyjmie wilgotność powietrza, co prowadzi wprost do pleśnienia.

    Z tym uwalnianiem się szkodliwych substancji, to niestety jest wielki problem. Światowa organizacja zdrowia (WHO) od pewnego czasu wskazuje na zagrożenie związane z bisfenolem zawartym m.in. w pcv, ale również w innych produktach powstałych na bazie ropy naftowej. Bisfenol zdaniem wielu naukowców z WHO uwalnia się nawet przy niskich temperaturach, zaś przy większych, tj. ponad 40 st. C proces ten ulega zwielokrotnieniu wprost proporcjonalnie. Wskazuje się w tych badaniach, że spożywanie napojów z butelek plastikowych wiąże się z wchłanianiem przez nasz organizm owego bisfenolu. A to straszne ścierwo, które m.in. drastycznie zwiększa ryzyko nowotworów. W artykułach, które na ten temat czytałem, pisano, że zwłaszcza spożywanie ciepłych napojów (posiłków) w plastikowych opakowaniach jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Pamiętaj jednak, że za produkcją tych opakowań stoją olbrzymie koncerny, mające tak samo wielkie środki na zwalczanie takich niekorzystnych badań.
    Wracając do meritum: Uważam, że jeśli dany materiał zawiera szkodliwe składniki, które uwalniają się pod wpływem temperatury - w mniejszym bądź większym stopniu - używanie go jest zbyteczne w saunie, która w założeniu ma służyć naszemu zdrowiu, a nie szkodzić mu. Wełna - poza podstawowymi składnikami (kamień) ma również spoiwa (tajemnicą producenta objęty jest ich dokładny skład), które z pewnością zawierają substancje niekorzystne dla człowieka. Nawet polecana przez niektórych wełna drzewna zawiera takie spoiwa... ja bym nie dawał - zwłaszcza, że po każdym wciągnięciu wilgoci przez wełnę drastycznie traci ona swoje właściwości izolacyjne.
    Pamiętać należy, że wełna jest także ulubionym miejscem dla różnego rodzaju zwierzątek, które mogą się tam czuć bardzo przyjemnie (no, może poza wełną szklaną)...
    Przykładowe artykuły nt. bisfenolu:
    http://badania.net/zatruwa-cie-bisfenol-a/
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A

  13. #353

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post

    W saunach w aquaparkach masz z bala czy warstwowe? Bo ja nie znalazłem ani jednej z bala.
    Szczerze mówiąc, to bywałem w wielu saunach u naszych zachodnich sąsiadów i tam w zdecydowanej większości przypadków sauny (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne) są wykonane z LITEGO drewna. Sauny zewnętrzne są TYLKO z litego drewna.

    Nie byłem w Finlandii, ale nie wyobrażam sobie żeby tam było inaczej, tzn. ktoś stosował folie, wełny itp... Oni żyją w zgodzie z naturą.

    W Polsce, ale też np. we Francji, tu przyznam ci rację, jest różnie. często widziałem w środku sauny wystającą spod boazerii wełnę mineralną. Brrrrrr... Ale też w tych samych miejscach widywałem pleśń, brud...

    Obawiam się, że te materiały są mocno reklamowane, a wcale nie konieczne czy nawet korzystne dla końcowego efektu.

  14. #354
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Powiem tak. Użytkuję saunę z wełną szklaną jako wypełnieniem. Z pleśnią czy wilgocią nie mam problemu. Wystarczy stosować się do ogólnych reguł budownalnych (np odizolowanie drzewa od posadzki). Co do wypełnienia boazerii deskami to w linku gdzie przekonywałem, że buduje się też z wypełnieniem wełną była też wersja z wypełnieniem drzewem:


    Link ten sam: http://www.butenas-sauna.de/aussensauna-wicki.html

    Co do kwestii szkodliwości to badania są na różne strony. Póki co ja raczej traktuję to jako panikę. Ale oczywiście szanuję Twoje zdanie.

  15. #355

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Powiem tak. Użytkuję saunę z wełną szklaną jako wypełnieniem. Z pleśnią czy wilgocią nie mam problemu. Wystarczy stosować się do ogólnych reguł budownalnych (np odizolowanie drzewa od posadzki).
    Tylko tutaj nie chodzi o wilgoć z podłoża, którą drewno czy wełna mogłyby kapilarnie zaciągać, ale o wilgoć z powietrza, z zewnątrz, która dostaje się do wełny z zewnątrz. Jeśli nie masz izolacji wełny od zewnątrz (a sam mówiłeś, że żadnych folii nie masz), to po krótkim czasie wełna straci wszelkie swoje właściwości izolacyjne. Po prostu, wełna będzie naciągać naturalną wilgoć z powietrza, z zewnątrz. Nie chcę ciebie straszyć, ale mógłbyś być zaskoczony widokiem swojej wełny po odsłonięciu listew boazeryjnych.
    Możesz nie odczuwać w takiej sytuacji różnicy, bo pomimo utraty właściwości izolacyjnych przez wełnę, boazeria jest wystarczającą przegrodą dla odpowiedniego nagrzania wnętrza sauny.

  16. #356
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wiesław G

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Dzwola
    Kod pocztowy
    23-304
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam miłośników sauny . mam pytania do doświadczonych kolegów :
    - czy boazerie wewnątrz trzeba czymś impregnować , czy nie wolno ?
    - chcę sam wyspawać piec do sauny ogrodowej na drewno - czy ktoś potrafi się odnieść do mojego ekscentrycznego pomysłu ?

  17. #357
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    1. Trzeba. Olejem parafinowym. Albo kupisz olej do saun za 80 zł za pół litra albo olej parafinowy za 40 zł za bańkę 5 litrów (cena z allegro). To jest dokładnie to samo.

    2. Dlaczego ekscentryczny? Przejrzyj wątek to zobaczysz, że nic w tym ekscentrycznego. Choć ja polecam kupić żeliwny piec (w zależności od potrzebnej mocy 300 zł za 5kw, ok 700 zł za 9kW) i go lekko przerobić. Zresztą na moich zdjęciach w tym wątku widać przerobiony piec. Jak jakieś konkretne pytania to pytaj.

    PS. Na youtube poszukaj hand made sauna oven i będzie kilka filmikow pieców domoroboczych (choć jak mówię, ze względów estetycznych i trwałości polecam przerabiać piec z żeliwa).
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 20-03-2016 o 19:20

  18. #358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiesław G Zobacz post
    Witam miłośników sauny . mam pytania do doświadczonych kolegów :
    - czy boazerie wewnątrz trzeba czymś impregnować , czy nie wolno ?
    Zdecydowanie nie wolno. Drewno wewnątrz sauny powinno być surowe, bez jakichkolwiek impregnacji.

  19. #359
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Rozumiem, że podważasz nie tylko wykonanie saun przez znanych producentów saun (z tym, że można to robić z wełną mineralną), ale również sensowność tego co sprzedaje najbardziej znany producent akcesoriów do sauny. Wiesz lepiej?

    Tutaj olej parafinowy do impregnacji saun znanego producenta
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olej-parafinowy-do-sauny-harvia-500-ml.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	6,9 KB
ID:	350714

    Jeżeli wszyscy (w tym najbardziej znani producenci) się nie znają, a Ty wiesz lepiej to gratuluję... Ja jednak wolę ufać co mówi na ten temat np. fińska firma havria (która mówi o obu rozwiązaniach).

    Tak na marginesie polecam stronę havria.com również tym, którzy będą samodzielnie budować sauny. Jest tam masa ważnych informacji - w pdfach można znaleźć wielką bazę wiedzy na temat budowy saun.

    Np. tutaj sporo projektów saun, są też materiały o budowie pieca (ktoś wczoraj pytał - po wyborze każdego pieca jest opis budowu i instrukcja montażu w której szczególowo jest opisana budowa)
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 21-03-2016 o 10:59

  20. #360

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Rozumiem, że podważasz nie tylko wykonanie saun przez znanych producentów saun (z tym, że można to robić z wełną mineralną), ale również sensowność tego co sprzedaje najbardziej znany producent akcesoriów do sauny. Wiesz lepiej?

    Tutaj olej parafinowy do impregnacji saun znanego producenta
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olej-parafinowy-do-sauny-harvia-500-ml.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	6,9 KB
ID:	350714

    Jeżeli wszyscy (w tym najbardziej znani producenci) się nie znają, a Ty wiesz lepiej to gratuluję... Ja jednak wolę ufać co mówi na ten temat np. fińska firma havria (która mówi o obu rozwiązaniach).
    Absolutnie nie chcę się stawiać w roli alfy i omegi czy wszechwiedzącego. Uważam tylko, że każdy producent działa na zasadzie osiągania maksymalnego zysku - słowem jego zadaniem jest sprzedać produkt. Moim zdaniem, wewnątrz sauny (nawet przy obfitym polewaniu kamieni) wilgotność jest bardzo niska, a problem wilgoci w odniesieniu do drewna w zasadzie nie występuje. Stosowanie jakichkolwiek "impregnatów" wydaje się kompletnie bezcelowe. Przed czym taki impregnat miałby chronić? Na pewno nie przed wilgocią. Na pewno tez nie przed zwierzątkami - w wysokiej temperaturze sauny nie mają one racji bytu.
    Ten olej parafinowy to zwykły chwyt marketingowy. Zauważcie zresztą, że większość niemieckich producentów saun nie poleca stosowania JAKICHKOLWIEK środków wewnątrz na drewno.

    A co do samego oleju parafinowego, to pamiętajcie, że jest to pochodna ropy naftowej... Jakby tego nie destylowali, to nie jest to coś, co chciałbym wdychać...

Strona 18 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony