dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 53
Pokaż wyniki od 361 do 380 z 1060
  1. #361
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Przed czym miałoby to chronić? Po pierwsze przed ciemnieniem drewna. Po drugie przed piciem potu przez deski (zwłaszcza na ławkach). Przypomnę, że po to idziemy do sauny, żeby się wypocić i oddać na zewnątrz trochę świństw razem z potem. A w konsekwencji zabezpiecza nasze ławki przed naszym potem.

    Ponadto jednak też przed "klasyczną" wilgocią. Pamiętaj, że drewno w saunie jest skrajnie przesuszone. Pije więc każdą wilgoć. W konsekwencji olej chroni także przed tym (zwłaszcza, że jakby nie było sauna przez okres letni jest zazwyczaj nieużywana).

  2. #362

    Domyślnie

    Ehhh... Ten pot to wyparowuje w ciągu kilkudziesięciu sekund. Ciemnieniu drewna nie zapobiegnie żaden impregnat. "Zapobiega nasze ławki przed naszym potem." W "naszym"pocie jest głównie woda. Ta odparowuje niemal natychmiast pod wpływem temperatury. Reszta pozostaje, tak czy inaczej - żaden impregnat temu nie zapobiegnie.

    "drewno w saunie jest skrajnie przesuszone. Pije więc każdą wilgoć."
    to w końcu jest przesuszone czy nie? albo jest przesuszone albo jest wilgotne. Zdecyduj się.

  3. #363
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    No właśnie - głównie woda. A cała reszta to spore ilości syfu, które organizm chce wydalić.

    PS. Naprawdę pot natychmiast wyparowuje? Bo ja w saunie jestem cały mokry a nie suchy.
    Z mojej strony nie ma co ciągnąć dyskusji. Ja piszę o tym co robią uznani producenci, a Ty o swoim wydaje mi się, moim zdaniem etc i to jeszcze tonem ex cathedra. Każdy sam zdecyduje czy ufa np. havrii czy Tobie.

  4. #364

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    No właśnie - głównie woda. A cała reszta to spore ilości syfu, które organizm chce wydalić.

    PS. Naprawdę pot natychmiast wyparowuje? Bo ja w saunie jestem cały mokry a nie suchy.
    Z mojej strony nie ma co ciągnąć dyskusji. Ja piszę o tym co robią uznani producenci, a Ty o swoim wydaje mi się, moim zdaniem etc i to jeszcze tonem ex cathedra. Każdy sam zdecyduje czy ufa np. havrii czy Tobie.
    Żaden impregnat nie ochroni drewna przed tym "syfem" (pomijając, że impregnat właśnie sam w sobie takim syfem jest).
    Z potem to mnie rozbroiłeś. Na prawdę nie dostrzegasz różnicy pomiędzy tym, że pot stanowi wodę wydalaną przez organizm. Jasne, że nie wyparuje natychmiast - cały czas jest bowiem wydalany przez skórę. Posiedź sobie do momentu, aż organizm przestanie mieć dostępną wodę, to zobaczysz, że przestaniesz nagle być mokry. Żywy też...

    Różnica między nami polega na tym, że ja staram się myśleć i argumentować, a Ty polegasz wyłącznie na sloganach reklamowych. To nie jest kwestia zaufania.
    Poza tym to nie jest tylko mój wymysł, ale efekt obserwacji i lektury forów zagranicznych dotyczących kwestii związanych z budową i użytkowaniem sauny zewnętrznej.
    Aczkolwiek nie wykluczam, że źle myślę i mogę nie mieć racji

  5. #365
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał sol Zobacz post
    Różnica między nami polega na tym, że ja staram się myśleć i argumentować, a Ty polegasz wyłącznie na sloganach reklamowych. To nie jest kwestia zaufania.
    Nie dojdziemy do wspólnych wniosków, więc nie ma co ciągnąć dyskusji. Jak pisałem wyżej, każdy sam oceni czy woli "slogany reklamowe" najbardziej znanego producenta saun i akcesoriów do nich czy Twoje "myślenie i argumentowanie".

  6. #366

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Nie dojdziemy do wspólnych wniosków, więc nie ma co ciągnąć dyskusji. Jak pisałem wyżej, każdy sam oceni czy woli "slogany reklamowe" najbardziej znanego producenta saun i akcesoriów do nich czy Twoje "myślenie i argumentowanie".
    Dzisiaj przeczytałem na forum niemieckim post pewnego użytkownika, który pomalował olejem wnętrze swojej sauny i prosi o radę jak to usunąć. Problem wg niego polegał na tym, że pomimo trzykrotnego nagrzania sauny i wywietrzenia, w dalszym ciągu był nieprzyjemny zapach wewnątrz i pieczenie w nosie... Wiedział już, że zrobił fatalny błąd.
    Niektórzy proponowali mu (na poważnie) m.in. przynajmniej trzydziestokrotne nagrzanie i przewietrzenie (bez gwarancji powodzenia) czy przełożenie bali (zaolejowaną stroną na zewnątrz), nagrzewanie bali żelaskiem... Masakra!
    W końcu zeszlifował olbrzymim nakładem pracy całą powierzchnię drewna wewnątrz sauny i... udało się.
    Teraz na pewno nie przyjdzie mu już do głowy podobny pomysł.

    Reasumując: Uważajcie na wszelkie reklamy

  7. #367
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Ja we własnej saunie impregnowałem i nie odczułem żadnego nieprzyjemnego zapachu. Z tego co wiem inni w tym wątku też to robili i nikt nie miał problemu.

  8. #368
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Polecamy zapoznać się z wątkiem i zbudować samemu. Tutaj są wszystkie niezbędne informacje, a różnice w kosztach (zwłaszcza przy nietypowych wymiarach) między zamówieniem a zrobieniem to 3-4 razy.

  9. #369
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przem.k

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Stanisławka
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam wszystkich, jestem kolejną osobą która zabiera się do wykonania sauny. Saunę chcę wykonać w domu, jako wolnostojącą konstrukcję. Parę prostych pytań, ale wole zapytać niż później żałować:
    1. Jakie drewno na konstrukcję? mogą być łaty sosnowe?
    2. czym najlepiej wykończyć niewidoczne ściany zewnętrzne i sufit? może to być płyta HDF (taka jak np. w większości szafach z tyłu?)
    3. W pomieszczeniu gdzie będzie sauna chcę zrobić również prysznic, czy konieczne jest zrobienie kratki wentylacyjnej na zewnątrz? W obecnej chwili jest to pomieszczenie bez żadnej wentylacji.

  10. #370
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Moment, bo nie rozumiem. Wolnostojąca konstrukcja to znaczy taki domek drewniany z sauną, prysznicem i miejscem do przebrania, tak?

    Konstrukcja może być z łat sosnowych.

    Za ociepleniem może być właściwie wszystko. Płyta hdf również (jeśli wytrzyma ciężar ocieplenia i nie będzie namakać) Jednak ja spotkałem się tylko z płytą mdf. Jeśli ma być tanio i ma to nie być widoczne ja bym myślał o deskach calowych nieheblowanych (takich jak daje się np. na dach pod papę). Jest to tanie, mocne, i zapewni pewną wentylację wełny (nikt nie będzie się pieścił aby skoro nie widać).

    Kratkę wentylacyjną zdecydowanie bym robił.

  11. #371

    Domyślnie

    Witajcie,
    Trafiłem tu z czystej ciekawości.
    Wizję budowy sauny już mam. Chciałbym poradzić się Was, czy to ma sens co chcę zrobić.
    Otóż:
    Dysponuję garażem blaszakiem(w miarę nowym) o wymiarach 2x3m.
    Chcę go przetransportować go na ogródek i przerobić na suchą saunę.
    Po jego ustawieniu, chcę:
    - uszczelnić go pianką montażową,
    - postawić wewnątrz jednej ze ścian piec na drzewo(koza/marcinek) tak by tylko sćiana zewnętrzna pieca była na zewnątrz(lub cały piec zostawić na zewnątrz), wprowadzić rurę do środka garażu, poprowadzić 1-1,5m rury wewnątrz i obsypać ją grubym kamieniem, następnie wyprowadzić ją na drugiej ścianie na zewnątrz i zrobić komin.
    - w środku wykleić blachę garażu na ścianach i suficie jakąś folią izolacyjną
    - na tą folię boazeria drewniana
    - na zewnątrz obłożyć garaż dechami sosnowymi z frezem
    - wstawić drzwi drewniane +uszczelnienie

    Pytanie do Was - czy coś takiego wypali? czy nie wygrzeję pomieszczenia?

  12. #372
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przem.k

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Stanisławka
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Wolno stojąca w sensie ze chce zbudować ją wewnątrz domu, ale nie wiązać się z żadną ścianą.

  13. #373
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    To ja polecam albo deskę elewacyjną

    Tu w stylu klasycznym

    http://www.pl.all.biz/img/pl/catalog/257309.JPG

    http://img.drewno.pl/z/158187_1.jpg

    Lub trochę bardziej modernistyczna

    http://saunyluksusowe.pl/images/pict...-cedr1_big.jpg

    http://www.tapis.pl/sauny/sauny-ogro...to/helix-2.jpg

    http://triverna.pl/uploads/album_224...c6e_05fe66.jpg

    Lub tynkiem (całkiem nowocześnie) - po prostu tynk na wełnie mineralnej jak przy ocieplaniu domów

    http://vitalsauna.eu/wp-content/uplo...k-1024x683.jpg



    Wszystko zależy od stylu domu, gustu, budżetu etc. Wpisz w google "sauna zewnętrzna" lub "Aussensauna" i potem grafika i można się nieźle zainspirować.

    Oczywiście pamiętamy, ze gigantyczne przeszklenia są drogie i na każdy m2 szkła trzeba dodać ok. 1 kW do pieca.
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 19-08-2016 o 13:28

  14. #374
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_kato Zobacz post
    Witajcie,
    Trafiłem tu z czystej ciekawości.
    Wizję budowy sauny już mam. Chciałbym poradzić się Was, czy to ma sens co chcę zrobić.
    Otóż:
    Dysponuję garażem blaszakiem(w miarę nowym) o wymiarach 2x3m.
    Chcę go przetransportować go na ogródek i przerobić na suchą saunę.
    Po jego ustawieniu, chcę:
    - uszczelnić go pianką montażową,
    - postawić wewnątrz jednej ze ścian piec na drzewo(koza/marcinek) tak by tylko sćiana zewnętrzna pieca była na zewnątrz(lub cały piec zostawić na zewnątrz), wprowadzić rurę do środka garażu, poprowadzić 1-1,5m rury wewnątrz i obsypać ją grubym kamieniem, następnie wyprowadzić ją na drugiej ścianie na zewnątrz i zrobić komin.
    - w środku wykleić blachę garażu na ścianach i suficie jakąś folią izolacyjną
    - na tą folię boazeria drewniana
    - na zewnątrz obłożyć garaż dechami sosnowymi z frezem
    - wstawić drzwi drewniane +uszczelnienie

    Pytanie do Was - czy coś takiego wypali? czy nie wygrzeję pomieszczenia?
    Nie wypali. Sama rura nie pociągnie. Poza tym jaka koza. 2x3 metry + z 2,5 wyskości to minimum 15 kW kiedy piec jest w środku a jest dobra izolacja. Do tego zbankrutujesz przy 15kW na drzewie.

    Lepiej zrobić to jako normalny domek saunowy i powierzchnie sauny zrobić max 3 m2 przy wysokości 2-2,2 m.
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 19-08-2016 o 13:31

  15. #375

    Domyślnie

    Witam.
    Wykańczam właśnie poddasze i planuję wygospodarować w łazience trochę miejsca na saunę. Poddasze ze skosami więc właściwie będzie to niemal bliźniacza kopia sauny użytkownika subfosylny którą opisywał kilka stron wcześniej. Konstrukcja o szerokości profili 5cm i tyle samo ocieplenia wełną mineralną. Folia aluminiowa, listwa dylatacyjna o grubości 2 cm (chociaż korci mnie mocno żeby jej nie dawać) i na to boazeria świerkowa. Najbardziej męczy mnie temat cyrkulacji powietrza wokół sauny bo planowany odstęp 5cm od ścian działowych bardzo mi komplikuje budowę. W związku z tym moje pytanie: Czy zachowanie dylatacji między konstrukcją sauny a ścianką działową w budynku jest rzeczywiście konieczne? Ścianki działowe są konstrukcji lekkiej czyli płyty gipsowo-kartonowe na profilach i wszystko ocieplone wełną. Najchętniej przytuliłbym konstrukcję sauny do tych ścianek (z trzech stron) bo w końcu co może się stać? Czy takie rozwiązanie byłoby dopuszczalne?
    Wyglądać to będzie jak na załączonym schemacie tylko jednak pozostawiony 5cm odstęp od ścianek działowych wydaje mi się bez sensu. Proszę o opinię.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	161110210614_0001.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	372707  

  16. #376

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    Witam.
    Wykańczam właśnie poddasze i planuję wygospodarować w łazience trochę miejsca na saunę. Poddasze ze skosami więc właściwie będzie to niemal bliźniacza kopia sauny użytkownika subfosylny którą opisywał kilka stron wcześniej. Konstrukcja o szerokości profili 5cm i tyle samo ocieplenia wełną mineralną. Folia aluminiowa, listwa dylatacyjna o grubości 2 cm (chociaż korci mnie mocno żeby jej nie dawać) i na to boazeria świerkowa. Najbardziej męczy mnie temat cyrkulacji powietrza wokół sauny bo planowany odstęp 5cm od ścian działowych bardzo mi komplikuje budowę. W związku z tym moje pytanie: Czy zachowanie dylatacji między konstrukcją sauny a ścianką działową w budynku jest rzeczywiście konieczne? Ścianki działowe są konstrukcji lekkiej czyli płyty gipsowo-kartonowe na profilach i wszystko ocieplone wełną. Najchętniej przytuliłbym konstrukcję sauny do tych ścianek (z trzech stron) bo w końcu co może się stać? Czy takie rozwiązanie byłoby dopuszczalne?
    Wyglądać to będzie jak na załączonym schemacie tylko jednak pozostawiony 5cm odstęp od ścianek działowych wydaje mi się bez sensu. Proszę o opinię.
    ja bym sie nie lamal i zrobil do dzialowki. do sciany zewnetrznej nigdy

  17. #377
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Do działówki można - ale zostaw dylatację 2 cm. Co do rysunku - chcesz wchodzącego do łazienki zabić drzwiami (jeśli planujesz drzwi drewniane) czy po prostu co jakiś czas wydać 1000 zł na szklane drzwi to koszt użytkowania sauny?

    Przemyśl jeszcze raz kierunek otwierania drzwi.

  18. #378

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    ja bym sie nie lamal i zrobil do dzialowki. do sciany zewnetrznej nigdy
    OOO! Na taką odpowiedź liczyłem
    Czyli przytulić do działówek i dać dylatację 2cm pod boazerią.
    Co do kierunku drzwi to można rozważyć choć wiele to nie zmieni bo swoim zasięgiem i tak będą obejmować hipotetycznego wchodzącego. Ale szanse kolizji uważam za bardzo niewielkie. Główna łazienka jest na dole.

  19. #379
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar TAKAGI
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    7
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Bardzo dziękuje wszystkim, za cenne wskazówki jakie na tym forum uzyskałem i zamieszczam kilka zdjęć z mojej realizacji.
    Sauna powstała około pół roku temu ale dopiero po pełnych testach w każdym zakresie temperatur postanowiłem napisać parę słów.

    Trochę o materiałach, konstrukcji i oczywiście kosztach:
    - sauna przyczepiona do ściany na zewnątrz budynku z wejściem z tarasu, wymiary wewnętrzne 120cm szerokości, 230cm długości, 210cm wysokości
    - szkielet to płyta OSB 14 mm oraz kantówki 8x8 cm (około 400 zł),
    - na dachu na razie papa wierzchniego krycia, pod papą folia paro przepuszczalna,
    - ocieplenie to wełna szklana 50 mm x 2 o najwyższym współczynniku cieplnym ( około 240 zł) na suficie 2 warstwy,
    - folia srebrna na papierze typowa do sauny ( około 120 zł),
    - boazeria świerk północny zakupiony w markecie budowlanym ( około 30 zł/m2 około 550 zł ),
    - kratki wentylacyjne (około 60 zł)
    - ławki i podłoga świerk polski grubość 32 mm (około 100 zł - surowa drewno heblowane we własnym zakresie ),
    - impregnat do drewna supi saunasuoja ( 60 zł)
    - śruby, gwoździe itp (około 100 zł)
    - piec + drzwi szklane (1450 zł)
    - oświetlenie ( osłona 30 zł, żarówka i oprawka ceramiczna 10 zł)
    - wizyta elektryka plus podłączenie pieca 250 zł (kable, bezpiecznik) - tu trzeba zwrócić szczególna uwagę na usytuowanie sauny. Im dłuższa odległość od rozdzielni prądu tym drożej. Metr przewodu na 3 fazy kosztuje niemało.

    Tydzień roboty i po temacie. Mimo, że sauna ma kubaturę około 6 m3 to piec ma 8kW. Szybko się nagrzewa (max 40 min do temp 80 stopni). Rożnica w cenie pieca 6 a 9 kW praktycznie znikoma.
    Jakby co służę radami ... Sauna sprawdza się wyśmienicie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	379736   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	311
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	379737   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	282
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	379738   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	290
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	379739   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	290
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	379740  


  20. #380
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar TAKAGI
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    7
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    c.d.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	269
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	379742   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	379743   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	379744   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9.jpg
Wyświetleń:	289
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	379745   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	379746  


Strona 19 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony