dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 53
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 1060
  1. #401
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał boolean Zobacz post
    Dzień, dobry.

    To mój pierwszy post na forum. Dotąd byłem jego aktywnym czytelnikiem.

    Chciałem zapytać w kwestii prowadzenia instalacji elektrycznej (oświetlenie, sterpowanie, czujnik temp, głośniki). Kupiłem przewody w osłonie silikonowej, jednak teraz naszło mnie, czy w konstrukcji one powinny jeszcze iść w peszlu (jeśli tak to jakim), czy można je po prostu ułożyć "nagie" i przymocować??

    Sauna jest wewnątrz mieszkania, a konstrukcja sauny z drewna konstrukcyjnego - samonośna. Wypełnienie ścian będzie z wełny mineralnej.

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Bez peszla - peszel nie ma wytrzymałości temperaturowej ponad 100 stopni, a przewody taką mają.

    piotrulex - pytałeś jakiś czas temu o projekty - umieszczałem na poprzednich stronach. Jak wygasły to napisz na priv.

    Była kwestia otworów wentylacyjnych. Robi się trzy.
    1. Wlot pod piecem
    2. Na górze pomieszczenia (zamykany i w czasie saunowania zamknięty)
    3. nisko pod ławkami( w czasie saunowania otwarty).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1169846.jpg
Wyświetleń:	367
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	402975

    Tu nie uwzględniono wylotu górnego.

    Kanały wentylacyjne robimy z profili metalowych a nie plastiokowych.

  2. #402
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Bez peszla - peszel nie ma wytrzymałości temperaturowej ponad 100 stopni, a przewody taką mają.

    piotrulex - pytałeś jakiś czas temu o projekty - umieszczałem na poprzednich stronach. Jak wygasły to napisz na priv.

    Była kwestia otworów wentylacyjnych. Robi się trzy.
    1. Wlot pod piecem
    2. Na górze pomieszczenia (zamykany i w czasie saunowania zamknięty)
    3. nisko pod ławkami( w czasie saunowania otwarty).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1169846.jpg
Wyświetleń:	367
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	402975

    Tu nie uwzględniono wylotu górnego.

    Kanały wentylacyjne robimy z profili metalowych a nie plastiokowych.
    No tak, z tym peszlem to brzmi logicznie. Zatem daje bez

    W saunach nie widuje pod ławami - zresztą niezręcznie było by nim operować

    Ten przy suficie jest zamykany podczas nagrzewania sauny, gdy juz osiagnie sauna swą temperaturę jest otwierany aby była wymiana powietrza. W saunie ma byc gorąco a nie duszno i właśnie po to otwarty wylot przy suficie. Tu też nigdzie w saunariach nie widziałem inaczej
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  3. #403
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Pod ławą powinien być otwarty cały czas - inaczej będzie "zimno w nogi", bo gorące powietrze będzie u góry i "nie będzie miało powodu" przemieszczać się na dół. A tak wymuszamy minimalny obieg.

  4. #404
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Zakładając drewno konstrukcyjne o grubości 6cm to jaką wewnątrz dać watę? Może być ta miękka z wałka? Jeśli tak to jakiej grubości? Proszę o uwagi w temacie waty gdyż zaczynam powoli zwozić.

  5. #405
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Zakładając drewno konstrukcyjne o grubości 6cm to jaką wewnątrz dać watę? Może być ta miękka z wałka? Jeśli tak to jakiej grubości? Proszę o uwagi w temacie waty gdyż zaczynam powoli zwozić.
    5cm, na to folia aluminiowa,jakaś 1,5cm nakładka i wtedy boazeria. Ja uzywałem wełne z wałka

  6. #406
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    5cm, na to folia aluminiowa,jakaś 1,5cm nakładka i wtedy boazeria. Ja uzywałem wełne z wałka
    OK, z wałka. Jest ona chyba szeroka na 120cm więc zakładając odstęp konstrukcji co 60cm jest wręcz idealnie. Konstrukcja w pionie, wata w pionowaych paskach. Nie zjedzie to na dół? Jak to ustabilizować, zamontować, przyczepić?

    Jest jakiś sens w te 6cm dać watę np 10cm nieco ściśniętą? Da to lepszą izolacje czy może z racji ściśnięcia wręcz przeciwnie?

    Na sufit planuje dać wiecej czyli np 2 warstwy tej 5-ki

    Ściany wydaję się proste do wykonania

    Co z sufitem?

    Konstrukcja. Jak włozyc między nią watę aby nie spadał zanim dam folię i boazerię? Widziałem jakieś sznurki do podczepiania waty. Czytałem, ze niektórzy najpierw nabijaja jakieś OSB

    Co polecacie?
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  7. #407
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Będę uzywał na 100% wełny skalnej w arkuszach. 1mkw 50ki wyjdzie około 8zł. Specjalista mówi, że 5-ka ociepla jak 5-ka i tu ma ic dziwnego . Zapewnia tez ze kazda inna scisnieta do 5-ki również ociepla jak 5-ka wiec nei ma sensu przepłacać na grubszą aby ja ścisnęć
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  8. #408

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcink1207 Zobacz post
    Pod ławą powinien być otwarty cały czas - inaczej będzie "zimno w nogi", bo gorące powietrze będzie u góry i "nie będzie miało powodu" przemieszczać się na dół. A tak wymuszamy minimalny obieg.
    Witam wszystkich na forum, które czytałem przed wybudowaniem mojej domowej sauny
    Gdzieś wkradł się błąd ponieważ po pierwszym uruchomieniu pieca jestem rozczarowany niską temperaturą, sadzę że może być to kwestia właśnie wentylacji...
    Pokrótce:
    -kubatura 4,2 m3, wymiary sauny 1,2x1,9x1,8
    -piec harvia vega 4,5 na3fazy
    -sauna w piwnicy w ciepłym pomieszczeniu (piec do centralnego ogrzewania)
    -ściany i sufit wełna 7cm +folia +1cm luzu +świerk, od zewnątrz płyty osb. Szczeliny wyntylacyjne między ścianami a sauną zachowane ok 2-5 cm więc wydaje mi się że wszystko zgodnie ze sztuką.

    Wlot z racji grubej ściany przy której jest piec musiałem zrobić przy drzwiach (tak jak czerwona strzałka) na wysokości podłogi 10cmx10cm. niecałe 20cm od pieca,
    wylot tak jak widać na oddalonej ścianie.

    Sytuacja wygląda tak, że po godzinie sauna nagrzała się do ok 65-70 stopni i piec się wyłącza poniżej ławki jest jeszcze mniejsza temp. max 40stopni. (wylotu pod ławkami nie mam) piec po pewnym czasie się włącza ale 65-70 stopni to max jeśli chodzi o temp a jest ustawiony na max.

    Poradzicie coś ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna1.jpg
Wyświetleń:	275
Rozmiar:	33,6 KB
ID:	404402  

  9. #409
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilgnie Zobacz post
    Witam wszystkich na forum, które czytałem przed wybudowaniem mojej domowej sauny ...
    Witaj

    Ja tam się nie znam lecz piec jest tak raczej na styku dobrany na Twoją kubaturę. Powinien jednak nagrzać

    Sprawdź czy wszystkie grzałki Ci działają. Może jakaś jest uwalona czy jakaś faza niepodłączona. Nie wiem, nie znam się, nie jestem elektryczny ale to mi tak do głowy przychodzi

    Może coś z czujnikiem temp i sterowaniem włączenia/wyłączenia pieca

    Myślisz, że ten luz 1cm między deską a folia jest konieczny? Firma, która mi sprzedaje materiały twierdzi, że w domowych saunach włączanych okazjonalnie nie ma takiej konieczności. Podobnie się wypowiadają w temacie odstępu między ścianą domu a ścianą sauny (szczelina wentylacyjną). Twierdzą, że z okazjonalnym grzaniem nie ma problemu a zwłaszcza jak to ściany wewnętrzne czy zewnętrzne dobrze ocieplone.

    Układ mniej więcej jak na foto. Wysokość pomieszczenia 217, wewnątrz sauna 210 tam gdzie 2 ławy i około 170 tam gdzie tylko dolna
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sauna.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	404407  
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 05-01-2018 o 13:26
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  10. #410

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Witaj

    Ja tam się nie znam lecz piec jest tak raczej na styku dobrany na Twoją kubaturę. Powinien jednak nagrzać

    Sprawdź czy wszystkie grzałki Ci działają. Może jakaś jest uwalona czy jakaś faza niepodłączona. Nie wiem, nie znam się, nie jestem elektryczny ale to mi tak do głowy przychodzi

    Może coś z czujnikiem temp i sterowaniem włączenia/wyłączenia pieca

    Myślisz, że ten luz 1cm między deską a folia jest konieczny? Firma, która mi sprzedaje materiały twierdzi, że w domowych saunach włączanych okazjonalnie nie ma takiej konieczności. Podobnie się wypowiadają w temacie odstępu między ścianą domu a ścianą sauny (szczelina wentylacyjną). Twierdzą, że z okazjonalnym grzaniem nie ma problemu a zwłaszcza jak to ściany wewnętrzne czy zewnętrzne dobrze ocieplone.

    Układ mniej więcej jak na foto. Wysokość pomieszczenia 217, wewnątrz sauna 210 tam gdzie 2 ławy i około 170 tam gdzie tylko dolna
    Piec robil mi elektryk bo tez sie nie znam. Grzalki grzeja, zastanawia mnie fakt wylaczania sie pieca podczas grzania gdy w saunie jest niecale 70stopni. Co do luzu miedzy folia... tak bylo w instrukcji pieca wiec zrobilem. Szczeliny miedzy sciana a sauna wynikly z krzywych scian w piwnicy

  11. #411
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilgnie Zobacz post
    Piec robil mi elektryk bo tez sie nie znam. Grzalki grzeja, zastanawia mnie fakt wylaczania sie pieca podczas grzania gdy w saunie jest niecale 70stopni. Co do luzu miedzy folia... tak bylo w instrukcji pieca wiec zrobilem. Szczeliny miedzy sciana a sauna wynikly z krzywych scian w piwnicy
    Zamknij wentylacje, uszczelnij drzwi i zobacz do ilu sie nagrzeje - bedziesz miał rozwiazanie Oczywiscie bez udziału twojej osoby w srodku.

  12. #412

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilgnie Zobacz post
    Witam wszystkich na forum, które czytałem przed wybudowaniem mojej domowej sauny
    Gdzieś wkradł się błąd ponieważ po pierwszym uruchomieniu pieca jestem rozczarowany niską temperaturą, sadzę że może być to kwestia właśnie wentylacji...
    Pokrótce:
    -kubatura 4,2 m3, wymiary sauny 1,2x1,9x1,8
    -piec harvia vega 4,5 na3fazy
    Masz duzo (2x) za maly piec.

  13. #413

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    Masz duzo (2x) za maly piec.
    W specyfikacji pieca jest przeznaczenie od 3 do 6 m3. Dobieralem przelicznikiem 1kw na 1m3 wg zalecen. Zobaczymy... jutro zrobie test.

  14. #414
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    Masz duzo (2x) za maly piec.
    Absolutnie nie. No chyba ze ściany ma ze szkła

  15. #415
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Co sądzicie aby konstrukcje 4x6 zrobić z ładnych, prostych, gładkich łat z hurtowni budowlanej za niecałe 3zl. W firmie gdzie będę kupował graty na saunę takie dedykowane drewno jest za ponad 7zl za mb.

  16. #416
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    przecież to się robi ze zwykłych łat. Przy zakupie unika sie produktów że coś dedykowane jest do sauny bo wtedy cena dziwne się zwieksza... To samo drewno na ławki wystarczy zwykłe drewno suszone i heblowane

  17. #417
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    przecież to się robi ze zwykłych łat. Przy zakupie unika sie produktów że coś dedykowane jest do sauny bo wtedy cena dziwne się zwieksza... To samo drewno na ławki wystarczy zwykłe drewno suszone i heblowane
    No wiesz. W większości filmików i dostępnych manuali jednak zwykłych łat nie stosują. Te łaty na placach zwykle lezą pod chmurką a wilgoć w drewnie nie wskazana. W zaprzyjaźnionej hurtowni leżą pod dachem więc choć bezpośrednio na nie deszcz nie leci. Raczej zaryzykuje

    Pisząc ławki masz na myśli materiał na konstrukcje ławek? Nie te elementy na siedziska czy oparcia?

    Wczoraj na kable do ogarnięcia sauny wydałem około 2,5 stówy a wcześniej jeszcze głośnikowy kupowałem

    Koło 9tej ma być majster i ruszają kafle w pomieszczeniu gdzie będzie sauna
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  18. #418

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Absolutnie nie. No chyba ze ściany ma ze szkła
    też mi się wydaję że na taką kubaturę 4,5 kw powinno być ok, szkła nie mam poza drzwiami ok 1m2. podczas drugiego nagrzania zrobiło się 80 stopni po 1h15m, przy zamkniętym wylocie, nie zamykałem wlotu obok pieca, więc już jest nie najgorzej, idzie się spocić Myślę że wpływ może mieć umiejscowienie w piwnicy i zimno od gruntu...

  19. #419

    Domyślnie

    Ja konstrukcję zrobiłem z 70x45 świerk skandynawski ładny suchy prosty płaciłem 5,2 pln za metr, więc jak masz 6x4 za niecałe 3 pln to dobra cena
    Ogólnie całą saunę zrobiłem ze świerku skandynawskiego a na ławkach zaszalałem z Abachi za które zapłaciłem prawie tyle co za połowę drewna na całą saunę

  20. #420
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilgnie Zobacz post
    Ja konstrukcję zrobiłem z 70x45 świerk skandynawski ładny suchy prosty płaciłem 5,2 pln za metr, więc jak masz 6x4 za niecałe 3 pln to dobra cena
    Ogólnie całą saunę zrobiłem ze świerku skandynawskiego a na ławkach zaszalałem z Abachi za które zapłaciłem prawie tyle co za połowę drewna na całą saunę

    Łaty 4x6 suszone kupię za 3,5zł/mb

    Abachi 80x24 za metr mi wychodzi 16zł - taniej nic sensownego nie znalazłem. wyjdzie mi koło 60mb co daje 960zł

    Boazerie obliczyłem na 92 listwy po 9,98zł co daje 920zł. W rogu gdzie piec będzie trochę kamienia (imitacji z betonu) w ilości około 2,0-2,5mkw a to już średnio koło 120-160zł/mkw wychodzi
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 17-01-2018 o 11:04
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

Strona 21 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony