dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomku77

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Mikstat
    Kod pocztowy
    63-500
    Posty
    9

    Domyślnie Wełna na poddaszu, jedna warstwa, czy dwie ?

    Witam.

    Chciałem ułożyć 20 cm wełny na stropie, ale najpierw dać legary 8/20. Zastanawiam się, czy nie lepiej będzie dać 10 cm wełny między legary 8/10 cm i potem prostopadle powtórzyć operację drugą dziesiątką legarów i wełny, a no to dać 12 cm płyty OSB ?

    Podpowie ktoś ???

  2. #2

    Domyślnie

    Założenie : legary co 60cm wełna o lambda=0.039 [W/m^2stK]
    wersja 20cm na raz U= 0,258
    wersja 10cm na krzyż: U= 0,220
    nie doliczałem osb ani stropu

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomku77

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Mikstat
    Kod pocztowy
    63-500
    Posty
    9

    Domyślnie

    Więc lepiej na krzyż będzie... myślałem dać lepszej wełny takiej 0,035. Metr takiej wełny około 24 zł kosztuje. Macie jakiś typ wełny jaką dać ? Chyba lepiej dać wełny lepszej bo jak dam gorszej to automatycznie zwiększam grubość, a po co.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Witam , na krzyż na pewno lepiej , tylko nie wiem czy potrzeba aż 0.035 . Ja mam 0.039 . w dwóch warstwach i jest spoko ...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Założenie : legary co 60cm wełna o lambda=0.039 [W/m^2stK]
    błąd w jednostkach .. to jest współczynnik przewodzenia ciepła, nie przenikania.. oj przenikania 0,039 miód .. i 1m izolacji
    Czemu warto przyswoić sobie wiedzę o tych podstawach ? ponieważ trudniej manipulować sprzedawcy wełny, jakimiś czarami.
    wersja 20cm na raz U= 0,258
    wersja 10cm na krzyż: U= 0,220
    nie doliczałem osb ani stropu
    za dobry wynik, jak na raz 20cm wpływ krokwi doliczyć i jest 1,5 około tyle.
    Kolejna sprawa ? to ciągłość tej izolacji, wyliczanie co to tyś wartości U .. mija się z celem, jeśli zostają
    ściany szczytowe, działowe i tną izolację na strefy.

    Witam , na krzyż na pewno lepiej , tylko nie wiem czy potrzeba aż 0.035 . Ja mam 0.039 . w dwóch warstwach i jest spoko ...
    Potrzeba i nie potrzeba wełny, lepszej.
    Ja sobie zapodam wełnę o lambdzie 0,05 i będę miał takie samo U jak na 0,031 .. tyle że tej pierwszej muszę dać więcej.

  6. #6

    Domyślnie

    Cenowo b fajnie Ursa 0,35 Gold wychodzi, i plus taki że większość hurtowni może jej dowolną ilość zorganizować (oczywiście standardowe grubości, a nie jakieś tam dziwne 16 cm). Osobiście b chciałem Schwencka 034, bo i współczynnik fajny i cenowo rewelka, ale niestety w moich okolicach to egzotyk, a hurtownia bez układów z producentem jest zmuszana do kupna całej ciężarówki. I wcale się nie dziwię, że nie mogli tego zorganizować. Więc pobrałem Ursę i aktualnie ją chłopaki od ociepleń układają. Rockwool 035 wychodzi zauważalnie drożej, więc się nie skusiłem. Podobnie Isover, też sporo drożej.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał kater-acme Zobacz post
    Cenowo b fajnie Ursa 0,35 Gold wychodzi, i plus taki że większość hurtowni może jej dowolną ilość zorganizować (oczywiście standardowe grubości, a nie jakieś tam dziwne 16 cm). Osobiście b chciałem Schwencka 034, bo i współczynnik fajny i cenowo rewelka, ale niestety w moich okolicach to egzotyk, a hurtownia bez układów z producentem jest zmuszana do kupna całej ciężarówki. I wcale się nie dziwię, że nie mogli tego zorganizować. Więc pobrałem Ursę i aktualnie ją chłopaki od ociepleń układają. Rockwool 035 wychodzi zauważalnie drożej, więc się nie skusiłem. Podobnie Isover, też sporo drożej.
    ja dalem megarocka w dwoch warstwach miedzy legary 10 i 15cm a pod legary na calej powierzchni tez rockwoola tylko nie pamietam modelu, w plytach 5cm. i uwazam ze jest bardzo dobrze
    poza tym moim zdaniem wieksze znaczenid niz wspooczynnik 0,35 a 0,39 ma starannosc przy ukladaniu. bo co z tego ze damy super kosmiczna welne jak wykonawca nawrzuca i dziury ze reke mozna przelozyc, ja sam ukladalem ponad miesiac, i wiem ze jest dobrze i szczelnie ,,upchana,,

  8. #8

    Domyślnie

    Proszę o podpowiedź. Stan aktualny: papa+pełne deskowanie - krokwie 18cm. Czy pomiędzy krokwie powinienem dać 18cm wełny i na nie np 10cm? Jakaś pustka powietrzna powinna być?

  9. #9

    Domyślnie

    Musi być. 2-4 cm najczęściej się robi. Dystanse z listewek, na to membrana wysokoparoprzepuszczalna (do 3 zł / m2), i odpowiednio cieńsza pierwsza warstwa wełny. Czyli zapewne 15 cm, standardowa grubość. Potem na krzyż druga warstwa wełny, może być w płytach (a nie z rolki, jak pierwsza). Na to żółta folia paroszczelna, taka za ok 1 zł / m2, i potem płyty G-K.

    No tak przynajmniej u mnie to wygląda (mam krokwie 20 cm, pierwsza wełna 18 cm).

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomku77

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Mikstat
    Kod pocztowy
    63-500
    Posty
    9

    Domyślnie

    Zdecydowałem się położyć 20 cm ocieplenia + płyta OSB 12 mm.

    Nie wiem tylko którą opcję wybrać, czy styropian EPS 100 (2x10cm) na zakładkę i na to płyta, czy legary 8/10 cm wełna w środek i druga warstwa na krzyż i płyta ?

    Opcja z watą wydaje się być tańsza, ale znowu dochodzi koszt legarów. Że gryzonie zamieszkają w styropianie raczej się nie boję.

    Którą opcję wybrać, żeby cieplej było w domu ?

  11. #11

    Domyślnie

    Jednostka mi się pokiełbasiła. Wziąłem pierwszą lepszą wełnę do OZC, stąd takie wyniki. Chciałem pokazać jak a jest różnica miedzy oba sposobami ułożenie legarów
    Wełna o gorszym współczynniku wychodzi taniej, niż ta o lepszym przy takim samym celu izolacji. Zawsze możesz dać grubsze legary i wysypać granulat. Taniej już nie będzie.
    Z styropianem grafitowym i białym ta sama historia.
    Ogólnie: ładujesz droższy materiał bo: nie masz miejsca albo ten tańszy jest za słaby jakościowo na dana aplikację.

    Te wspaniałe współczynniki osiągniesz tylko wtedy, jak twoja izolacja nie będzie miała połączeń, bo każde połączenie to mostek liniowy.
    Chcesz i dasz rasę zapiankować łączenia płyt styropianowych? Będzie ci się chciało układać więcej warstw płyt/wełny na mijankę?
    przykład przy luźnym ułożeniu i przyjęciu lambda=0.052
    jedna warstwa U= 0,3; na krzyż 0,284. Liczone razem z OSB
    przy granulacie i i lambda=0.06
    jedna warstwa U= 0,33; na krzyż 032. Liczone razem z OSB

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomku77

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Mikstat
    Kod pocztowy
    63-500
    Posty
    9

    Domyślnie

    Mam zamiar dać wełny 20 cm na krzyż i płytę osb. Mam kilka pytań ;

    1. Legary mocować do stropu ? Teraz jest stara wylewka, a na strychu chodzi się sporadycznie, a płyta będzie przykręcona do legarów.
    2. W przypadku wełny 2 x 10 cm, legary mają być po 10 cm wysokie, czy wyższe ? Ponoć dobrze jak jest między wełną, a płytą 2-3 cm wolnej przestrzeni.
    3. Jaką folię i gdzie zastosować ?
    4. Folię nakładać jeden pas na drugi, czy jakaś taśma jest do klejenia tego ?

    Z góry dzięki za info i przepraszam za pytania, które są może dla niektórych śmieszne.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pionek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomku77 Zobacz post
    3. Jaką folię i gdzie zastosować ?
    Podłącze się do pytania w tym punkcie, wielokrotnie czytałem że folię paroizolacyjną należy rozłożyć na betonowej posadzce tym bardziej jeśli kondygnacja niżej jest łazienka czy tez kuchnia.
    Natknąłem się też na takie opinie ze tą folię można sobie darować przy stropie betonowym gdyż strop betonowy sam w sobie jest mocno paroszczelny i rozłożenia takiej foli jest bezcelowe i folia nie spełnia żadnej funkcji.
    Może coś w tym jest hmmm...

  14. #14

    Domyślnie

    1. Legary mają leżeć- nie będzie dziur w folii
    2. OSB może puchnąć pod wpływem wilgoci, stąd takie pomysły
    3&4 . Folia paroizolacyjna bezpośrednio na sufit. Kleić pasy. Beton ma pewne właściwości opóźniania pary, ale chyba nie aż takie. To trzeba przeliczyć!

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomku77

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Mikstat
    Kod pocztowy
    63-500
    Posty
    9

    Domyślnie

    A folię, jeżeli pod wełnę to należy na końcach, przy ścianach po wywijać w górę, tak aby po założeniu OSB wystawała ?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek185 Zobacz post
    Proszę o podpowiedź. Stan aktualny: papa+pełne deskowanie - krokwie 18cm. Czy pomiędzy krokwie powinienem dać 18cm wełny i na nie np 10cm? Jakaś pustka powietrzna powinna być?
    Dach należy ocieplić, jak najbardziej dwoma warstwami wełny mineralnej. Pierwsza montowana jest między krokwiami i jej grubość zależy od wysokości krokwi (w Pana przypadku polecam 15 (gdy wykorzysta Pan wełnę szklaną o niższym współczynniki przewodzenia ciepła np. Super-Mata lub 18 cm Uni-Mata). Kolejna warstwa wełny powinna być położona krzyżowo – zakrywać styk pierwszej warstwy z krokwiami. ISOVER rekomenduje, by warstwa ta miała grubość nie mniej niż 15cm.

    Szczelina wentylacyjna musi być stosowana zawsze w dachu skośnym. W przypadku pełnego deskowania należy wykonać szczelinę dwukanałową i zapewnić, by była drożna. Zachęcam do lektury zeszytu aplikacyjnego „dachy skośne” - http://www.isover.pl/Dla-projektanto...w-mieszkalnych, gdzie na stronie 10 i 11 znajdzie Pan odpowiednie rysunki przedstawiające rozwiązanie, o którym piszę.
    Proszę przy wykonywaniu ocieplenia pamiętać również o tym, że zanim zakryjemy wełnę mineralną płytą z karton – gipsu, należy całą powierzchnię ocieplonego dachu przykryć (z zakładką) folią paroizolacyjną (np. ISOVER Stopair) lub membraną regulującą przepływ wilgoci ISOVER VARIO.

    -----------------------------
    Ekspert ISOVER online
    Weronika Kubacka
    Isover - Isover

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomku77 Zobacz post
    Mam zamiar dać wełny 20 cm na krzyż i płytę osb. Mam kilka pytań ;

    1. Legary mocować do stropu ? Teraz jest stara wylewka, a na strychu chodzi się sporadycznie, a płyta będzie przykręcona do legarów.
    2. W przypadku wełny 2 x 10 cm, legary mają być po 10 cm wysokie, czy wyższe ? Ponoć dobrze jak jest między wełną, a płytą 2-3 cm wolnej przestrzeni.
    3. Jaką folię i gdzie zastosować ?
    4. Folię nakładać jeden pas na drugi, czy jakaś taśma jest do klejenia tego ?

    Z góry dzięki za info i przepraszam za pytania, które są może dla niektórych śmieszne.
    Poniżej załączam rozwiązanie podłogi na legarach – tylko oczywiście legary będą się w tym wypadku znajdować na stropie żelbetowym. Wełna mineralna powinna mieć wysokość legara. Proponujemy wełnę szklaną o grubości 25 cm Super-Mata. Innym rozwiązaniem może być ułożenie wełny w układzie dwuwarstwowym jeżeli legary są niższe, przykładowo wypełnienie między legarami: wełna 20 cm na wysokość legarów i druga warstwa twardej wełny podłogowej, którą układa się na całej powierzchni (np. Stropoterm o grubości 5 cm) i na warstwę drugą zamontować już konkretne warstwy podłogi. Warto pamiętać, aby pod legarami zastosować podkładki akustyczne – bez tego na pewno będziemy słyszeć skrzypienie podłogi

    Jeżeli pod legarami znajduje się pomieszczenie o wysokim stopniu wilgotności warto na stropie rozłożyć folię paroizolacyjną Jej pasy należy układać tak, aby jeden zachodził na drugi min. 10 cm. Trzeba je również wywinąć na ściany, na wysokość 8-10 cm. Aby paroizolacja dobrze pełniła swoją funkcję, zakłady skleja się taśmą.

    Należy także dokładnie wykonać posadzkę – w innym wypadku można uszkodzić wełnę, a tak straci przez to swoje właściwości izolacyjne.

    ---------------------------------
    Ekspert ISOVER online
    Weronika Kubacka
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	welna1.jpg
Wyświetleń:	211
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	316988  
    Isover - Isover

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony