dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie jak się robi bonie/ boniowanie na elewacji?

    Nie chodzi mi o takie płytki naklejane w narożnikch, ale o pozione żłobienia w styropnianie.

    Dowiedziałam się, że są 2 możliwości:

    1/ użycie specjalnych listew
    2/ wycinanie takim przyrządem termicznym poziomych rowków

    U nnie trochę będzie tych boni, listwy kosztowałyby około 1500 PLN, do tego doliczyć trzeba montaż tych listew przez pana, który robi elewację.

    Można kupić taniej niż te listwy takie urządzenie do termicznego wycinania rowków i nawet samodzielnie je "wydłubać"

    PYTANIA:

    1. czy jeśli będę miała te wyżłobienia poziome w styropianie, zrobione termicznie, to na to idzie normalnie klej, siatka i tynk? ten klej tam się szpachelką wpycha?

    2. czy mimo termicznie wyciętych rowków i tak mimo wszystko daje się te listwy? a na listwy (we wgłębienia) tak samo - klej siatka tynk? czy one zostaja takie "gołe"? białe są więc będą dośc widoczne...

    Pomóżcie prosze, bo styropian "się klei" musze szybko się zdecydować...

  2. #2

    Domyślnie

    Bonie to utrapienie wykonawcy elewacji , myślę że nie unikniesz dodatkowych kosztów bo samemu raczej tego prawidłowo nie wykonasz to upierdliwa robota.
    Przy listwach nadal pozostaje wycinanie w styropianie/wełnie by zatopić listwy .
    Samo wycinanie termiczne też kosztuje bo trzeba to poobrabiać wewnątrz by styropian się nie utleniał

  3. #3

    Domyślnie

    Boniowanie można zrobić także za pomocą technik malarskich czyli poprzez malowanie wzorów imitujących formy na elewacji oraz za pomocą techniki malarstwa ściennego sgraffito. Zdjęcia się np. tutaj: boniowanie
    Pracownia malarstwa ściennego Artmur. Wykonujemy artystyczne realizacje ścienne, specjalizujemy się w technikach: sgraffito, mozaika, malarstwo ścienne, malarstwo iluzyjne, fresk, renowacji i konserwacji dzieł sztuki, marmoryzacja, polichromia, murale, boniowanie

  4. #4

    Domyślnie

    to znaczy tak - robimy termicznie te rowki i na to normalnie klej, siatka i tynk tak? wepchnąc w te szczeliny?

    ale w takim wypadku mogę zrezygnować z listew?

    A robiąc listwy i tak muszę wcześniej wyciąć rowki?

  5. #5

    Domyślnie

    Tak dokładnie ale bez tych gotowych listew będzie więcej roboty a wykonawca pewnie to sobie doliczy i z oszczedności nici.

  6. #6

    Domyślnie

    zastanawiam sie tylko, czy jak będę miała te żłobienia powiedzmy 2x3 cm, to jak tam klej, siatkę i tynk wepchnąć???

  7. #7

    Domyślnie

    a masz fotki jakiejs elewacji z takimi boniami? takie wystające widziałem ale takie wgłębione to chyba nie...

  8. #8

    Domyślnie

    nie wiem czy link działa jak należy, ale chodzi mi o takie poziome paski, jak na budynku w kolorze ... hmmm, łososiowym?

    http://artstudioboleslawiec.pl/index...e&image=12.jpg

    to zdjęcie powiększone

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Kasiu, tak na logikę wyciąć i tak trzeba

    Ja bym chyba dała te listwy, bo ciężko będzie (tak sądzę) uzyskać idealne żłobienia bez nich. Bo ten klej to trzeba by chyba palcem nakładać Ale może się mylę....

    Też sobie wymyśliłaś (a tak na poważnie, to te boniowania bardzo mi się podobają i myślę, że ładnie u ciebie to będzie wyglądało )

  10. #10

    Domyślnie

    dzięki - rzeczywiście ładne ale czy będzie pasowało do domu jednorodzinnego?

  11. #11

    Domyślnie

    u mnie na bloku takie bonie są, widzieliśmy jak je wycinali takim urządzonkiem termicznym, ale to było w czasach, kiedy nie myślałam, że bede sobie takie coś na własnej elewacji robić gdybym wiedziała, to poszłabym się przeszkolić a tak nie zwróciłam uwagi, jak to tynkowali.

    Ale maż przed chwilą wrócił z misji specjalnej podłubał trochę w tych boniach na naszym bloku, no i faktycznie , w środku te rowki są pokryte są tynkiem...

    Ale jakby zrobić metodą z listwami to chyba też się to tynkuje? czy taki biały plastik na elewacji bije po oczach? a jak ktoś ma ciemną elewacje i mu to białe nie pasuje? nie ma innych kolorów tych listew niż białe

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Kasiu, myślę, że się tynkuje. Ale to musi być strasznie upierdliwe!

    Nie złapali męża na tych przeszpiegach?

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    Boni w wersji z listwami się nie tynkuje tylko malowanie

  15. #15

    Domyślnie

    dzięki serdeczne, na to nie wpadłam fajny pomysł z tymi pseudo-boniami...

    męża nikt nie przyłapał na dłubaniu w boniach

    podjęliśmy decyzję, że zrobimy pseudo-bonie przy użyciu taśmy, bo ja bym chciała żeby one były dość gęsto, a przy wydatku 1500 PLN (nie licząc montażu) na listwy, to miałabym je co 30 cm i na niewielkiej powierzchni.
    A tak, będę mogła poszaleć i zrobic coś ala deskowanie na prawie całym poddaszu...

    Musze uderzyc do Zbycha po dokłądny instruktaż albo się wprosić na oględziny "w naturze"

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    No widzisz, przydają się te forumowe pogaduchy

    Słuchaj, tam jest link do dziennika Zbycha i wszystko jest wytłumaczone

  17. #17

    Domyślnie

    tak, już Zbycha dzienniku czytałam, ale mam wątpliwość co to jest tynk podkładowy? czy na warstwę kleju idzie ten tynk a potem właściwy "baranek" dopiero? żeby to drożej niż te listwy nie wyszło

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikams
    jest tutaj delikatna róznica pomiedzy tamtymi postami adokładnie tym tematem.

    tam jest tynk strukturalny 3mm, nie we jaki tu ma być ale jak dobrze przypuszczam bedzie 1,5 mm (standardowy na budynkach jednorodzinnych).

    więc hm......? tasma ? może i tak ale jak to będzie wyglądało ? bardziej jako "pseudo boniowanie".

    bonie sa elementem dekoracyjnym, ozdobnym budynku i tzreba wziąśc pod uwage aby takimi "pseudo boniami" nie zrobić wręcz odwrotnego efektu czyli żeby nie popsuć estetyki elewacji....

    moim zdaniem jesli miał bym zrobić rozwiazanie na "taśme" to raczej chyba w ogóle bym odpuścił. nie podobało by mi sie... wybór należy do klienta.

    odnosnie wykonania boni :
    1) wyciąc wycinarką elektryczną, następnie obsadzić narozniki+siatka+klej i pomalować.
    2)wyciąc wycinarką elektryczną obsadzić gotowe bonie (koszt 12,5 brutto za 3mb) i pomalować.

    przeanalizował bym koszty i esli mnie nie stać to nie kombinował bym tylko zrobił elewacje jhednolitą.
    pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Ja mam na domu jednorodzinnym bonie i wygląda super. Są to gotowe elementy ze styropianu, nie płaskie tylko fajnie przetłoczone. Mam narożniki, listwy wokół okien i podparapetniki. Nie tynkowane, tylko malowane dobrze pokrywającą farbą strukturalną.

  20. #20

    Domyślnie

    może się uda wkleić zdjęcie

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony