dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wrk
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie Fundamenty na pochyłym gruncie

    Witam wszystkich!

    Czytam o tych fundametach i czytam, ale odpowiedzi na moje pytanie nie widzę... może ktoś mnie oświeci...

    Działkę mam lekko pochyłą, na długości domu różnica poziomów to około 1 metr (bo dom długi na 17m). Odebrałem właśnie niezbyt pocieszające wyniki badań geotechnicznych, gdzie mam pokazane następujące warstwy (skan w moim dzienniku):

    0,4m Gleba
    0,4m Glina próchnicza
    0,5m Glina piaszczysta (plastyczna)
    1,2m Glina piaszczysta (miękkoplastyczna)

    No i wszystkie te warstwy idą po skosie tak jak i poziom terenu. Wskazówka geotechnika brzmi "Nie naruszać warstwy plastycznej, te 30-50cm utrzyma dom, usunąć tylko wierzchnie 0,8 metra (Gleba, Glina próchnicza) i na trzeciej warstwie stawiać dom".

    No i tu jest mój (na razie teoretyczny) problem: jak stawiać fundamenty na gruncie o różnicy poziomów 1 metr? Skoro nie mogę z wyższej strony wkopać się w grunt, to co? z niższej mam mieć fundament na wysokość 2 metrów? Zupełnie tego nie rozumiem...

  2. #2

    Domyślnie

    Z tą różnicą poziomów chyba przesadzasz, skoro to Twój"obrazek".

  3. #3

    Domyślnie Re: Fundamenty na pochyłym gruncie

    Cytat Napisał wrk
    Witam wszystkich!

    Czytam o tych fundametach i czytam, ale odpowiedzi na moje pytanie nie widzę... może ktoś mnie oświeci...

    Działkę mam lekko pochyłą, na długości domu różnica poziomów to około 1 metr (bo dom długi na 17m). Odebrałem właśnie niezbyt pocieszające wyniki badań geotechnicznych, gdzie mam pokazane następujące warstwy (skan w moim dzienniku):

    0,4m Gleba
    0,4m Glina próchnicza
    0,5m Glina piaszczysta (plastyczna)
    1,2m Glina piaszczysta (miękkoplastyczna)

    No i wszystkie te warstwy idą po skosie tak jak i poziom terenu. Wskazówka geotechnika brzmi "Nie naruszać warstwy plastycznej, te 30-50cm utrzyma dom, usunąć tylko wierzchnie 0,8 metra (Gleba, Glina próchnicza) i na trzeciej warstwie stawiać dom".

    No i tu jest mój (na razie teoretyczny) problem: jak stawiać fundamenty na gruncie o różnicy poziomów 1 metr? Skoro nie mogę z wyższej strony wkopać się w grunt, to co? z niższej mam mieć fundament na wysokość 2 metrów? Zupełnie tego nie rozumiem...
    Przede wszystkim geotechnik nie jest od tego by decydować czy na danym gruncie możesz stawiać dom . Od tego jest konstruktor, geotechnik ma zrobić badania gruntu i podać dokładne wyniki. Na ich podstawie konstruktor liczy fundamenty, dobiera geometrię, zbrojenie i poziomy posadowienia.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie Re: Fundamenty na pochyłym gruncie

    Cytat Napisał wrk

    No i tu jest mój (na razie teoretyczny) problem: jak stawiać fundamenty na gruncie o różnicy poziomów 1 metr? Skoro nie mogę z wyższej strony wkopać się w grunt, to co? z niższej mam mieć fundament na wysokość 2 metrów? Zupełnie tego nie rozumiem...
    Ja też nie rozumiem Twojego problemu. Tak jak pisali przedmowcy od tego jest konstruktor. Prawdopodobnie biedziesz robił szersze ławy. bo masz stan plastyczny podłoża. U mnie byl podobny roblem. Rozwiazany zostal w ten sposób że została zrobiona ława fundamentowa schodkowa (odpowiednio szersza bo gliona w stanie plastycznym). Ponieważ w miescu zagłebienia terenu i tak stawialiśmy wyższe mury scian fundamentowych więc została zaprojektowana piwnica.

  5. #5

    Domyślnie

    Może być wymiana gruntu.
    Im wcześniej tym lepiej.(pamietając o tej dopuszczalnej granicy)
    W Twoim przypadku nie rób niczego o czym nie zadecyduje fachowiec po zapoznaniu sie z problemem.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wrk
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie

    Hej, dzięki wszystki za odpowiedzi!

    >Z tą różnicą poziomów chyba przesadzasz

    Z rysunku wynika, że po zdjęciu dwóch warstw różnica poziomów miejscu badania (w osi domu) wyniesie około 80cm, ale patrząc na mapkę zagospodarowania działki, różnica wyniesie nieco ponad 1 metr.

    >Przede wszystkim geotechnik nie jest od tego by decydować czy na danym gruncie możesz stawiać dom.
    >Od tego jest konstruktor

    Hmmm... a ja właśnie myślałem, że geotechnik... Ale skoro tak, to nie ma problemu, wyniki wczoraj poszły do konstruktora, więc niech on się martwi...

    >Ponieważ w miescu zagłebienia terenu i tak stawialiśmy wyższe mury scian fundamentowych więc została zaprojektowana piwnica.

    Czyli po prostu może mnie czekać piwnica... no cóż...

    >Może być wymiana gruntu.

    No właśnie w podsumowaniu wyników badań geotechnicznych mam informację, że w przypadku stawiania fundamentów w warstwie miękkoplastycznej "konieczna będzie częściowa wymiana gruntu na głębokość przynajmniej 50cm poniżej poziomu ławy". Ciekawe, co to znaczy "częściowa"...? Tylko pod fundamentem ? No ale niech się o to martwi konstruktor...

    Jeszcze raz dzięki za rady!

  7. #7
    Guest

    Domyślnie Re: Fundamenty na pochyłym gruncie

    Cytat Napisał wrk
    ... to co? z niższej mam mieć fundament na wysokość 2 metrów? Zupełnie tego nie rozumiem...
    a moze zamiast fundamentu płyta ... ?

  8. #8

    Domyślnie

    Jaka płyta? Chcesz zrobić z domu "sanki"
    Wymiana gruntu to dobre rozwiązanie.
    W tym przypadku najtańsze.


    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony