dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Skarpa bez podejścia w koło domu - czym obsadzić?

    Witam.

    Mam dom wyniesiony ponad teren, z boku mam płot w odl. 3m od domu. Rożnica poziomów między płotem a domem to jakieś 1-1,1m. Trawy tam nie posadze, bo bym się zarąbał z koszeniem. Bardziej myślę o geowłokninie i czymś na niej. Np korą albo kamieniem. Do tego jakieś rośliny płożące, a na płocie winobluszcze... Możecie poradzić, czy to dobry pomysł, czy możę tą skarpę, dość stromą, ale krótką, trzeba będzie czymś wzmocnić pod geowłokniną, żeby jej nie zmywało? Skarpa jest od wschodu.

    Od południa i od zachodu też będą skarpy, ale już z dostępem większej ilości miejsca do nich, z tym, że też zastanawiam się, czy czegoś na nich nie dać. Od południa na pewno, bo tam być może będą panele słoneczne i nie będę miał dostępu pod nie za bardzo. Od zachodu - cóż, mogłaby zostać trawa, ale może coś fajnego da się zrobić w koło całego domu??? Z góry dziękuję za wszystkie propozycje.

    Na zdjęciach widok wschodniej skarpy, dopiero co obsypanej i wyrównanej...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tar001.jpg
Wyświetleń:	226
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	411941Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tar003.jpg
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	411942Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tar002.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	411943
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    obsadź snieguliczką Hancock - roślina nie do zdarcia, rośnie bez podlewania, silnie okrywa teren i jest tania.
    Aby skarpa się nie obsuwała lepsza będzie geokrata

  3. #3

    Domyślnie

    Elfir, a co powiesz o tej - IRGA POZIOMA HORYZONTALNA OKRYWOWA? Zbyt oklepana, trudniejsza w uprawie? Która z tych roslin szybciej rośnie, którą wymaga gęściejszych nasadzeń?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    irga przerasta chwastami.
    Ma też nieco wyższe wymagania glebowe i wodne.

  5. #5

    Domyślnie

    To już ostatnie (chyba) 2 pytania:

    Czy Ty urozmaiciłabyś jakoś taką skarpę, czy też pozostawiłabyś ją jednorodną?

    Jak gęsto sadzić śnieguliczki?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to skarpa od strony domu, z której kompletnie nie będzie jej się podziwiać.
    Dlatego nie ma sensu ładować tam kasy na rośliny, robić jakiś kompozycji, tylko obsadzić czymś, co szybko urośnie i nie wymaga pielęgnacji.
    Jak chcesz urozmaicać to dorzuć 3 szt derenia jadalnego na nalewki wzdłuż płotu.

    Śnieguliczki co 0,6-0,7 m

  7. #7

    Domyślnie

    Kłamałem, bo mam jeszcze dwa pytania.

    CZy ten krzew można przycinać? Czytałem wiele opisów, ale nigdzie nie znalazłem o tym ani słowa. A nie wiem, czy chciałbym, żeby miał 1 m wysokości.

    Na moim miejscu jakiej wielkości rośliny kupiłabyś? Czy lepiej kupić więcej a taniej (mniejsze albo bez doniczek) czy tez większe i droższe. Muszę kupić kilkadziesiąt sztuk... .
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    małe kup. Przycinać możesz swobodnie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    To jest w ogóle ciekawe, bo mi architekt powiedział, że nie mogę podnieść terenu tak blisko płotu sąsiada, bo mu będzie zalewać działkę. Podał jakąś minimalną odległość, ale już nie pamiętam ile to było.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma minimalnych odległości, ale prawo zabrania nadsypywania poziomu gruntu zmieniającego warunki wodne na sąsiedniej działce.

  11. #11

    Domyślnie

    Wodę z rynien rozprowadzam po swoim terenie a z tego co pamiętam, to do 20 cm mozna podnieść. Zero domu jest zgodnie z projektem, tylko budynek obsypany, bo inaczej musiałbym zalać ławy w gruncie, a potem pociągnąć ze 2,5 metra bloczkiem, a tak obsypanie budynku rozwiązało problem ław i ich przemarzania.

    U mnie była taka dziwna sytuacja, że miałem nieckę na działce, bo z dwóch stron miałem spadek do siebie. Musiałem się podnieść, bo z przodu działki biegnie rzeka, która raz na kilka lat lubi wylać dość obficie , a gdybym się nie podniósł, to całą wodę i błoto miałbym w korytarzu...
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  12. #12

    Domyślnie

    Chcemy zakończyć formowanie skarpy tarasowej (taras na gruncie) -południe i zachód 3.5x 8m, glina. Wysokość ok. 80cm i prośba o:
    1. jakie nachylenie skarpy dla gliny? Od południa schody, więc pewnie łagodna 30st? , żeby dać schodków 15x30? A od zachodu pasuje 45stopni -czy geokrata pomoże utrzymać, czy potrzebne betonowe szpilki?
    2. Nachylenie tarasu 1% wystarczy?
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 30-05-2018 o 08:50

  13. #13

    Domyślnie

    Może niefortunnie podpiąłem się pod roślinki, ale nie widzę lepszego miejsca,- w końcu dot. też roślinek na skarpie. Zmierzyłem niwelatorem i skarpa będzie mieć wysokość ok. 80cm. Wydaje mi się, że schody w skarpie też decydują o jej nachyleniu i wychodzi mi 1:2 (80:160cm) -b. proszę podpowiedzcie czy tak może być?
    Ostatnio edytowane przez Adaxis ; 06-06-2018 o 22:59

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Spokojnie może być.

  15. #15

    Domyślnie

    Elfir -a na takich skarpach sama włóknina chyba, bo kora chyba się nie utrzyma -czy tak?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    żadnej włókniny, za to grys lub kora kamienna. + większe głazy i rośliny
    Skarpę też fajnie jest wymodelować by nie była taka jednakowa, jak od sztancy, ale miała jakieś "języki wychodzące w trawnik i zmniejszające kąt nachylenia.

    inspiracje:






    U jednego klienta na skarpie zrobiłam dwa tarasy - wyższy przy wyjściu na ogród, który będzie podestem do opalania i niższy, zatopiony w zieleni na imprezy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony