dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał ave! Zobacz post
    ale to własnie o to się "rozchodzi", aby przy tym pochodzić i polatać i przy okazji relaksu mieć warzywka bez zbednych wypełniaczy
    No jak ktoś siedzi cały dzień w domu na emeryturze, to jak najbardziej, ruch jest wskazany.
    Ja pracuję i dla mnie relaks, to np. czytanie książki na leżaku, w ogrodzie, a nie bieganie z konewką. Można jeszcze kurnik założyć, ale po co?
    Ale tutaj przyznaję Ci rację - każdy odpoczywa wg swoich potrzeb.

    Natomiast zakup warzywek bez dopełniaczy nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy popytać tu i ówdzie, podjechać parę km. za miasto i masz jajka, pomidory, ziemniaki bez nawozu. Ino trzeba wiedzieć gdzie się udać.

    Także dalej utrzymuję, że stawianie szklarni na działce, to przerost formy nad treścią. Przynajmniej dla ludzi, nie mających nadmiaru wolnego czasu.

  2. #22

    Domyślnie

    jak przejdę na emeryturę i założe tunelik )) to będę w stanie odpowiedzieć czy jest to przerost formy nad treść czy nie.
    W każdym razie wolę jednak coś zasiać w ogrodzie, a nawet zainstalować tunelik, bo za bardzo tu z kolei nie wierzę w rolniczą ekologię i szkoda byłoby mi czasu na robienie wywiadu i jeżdzenie po wsi .
    Dla mnie odpoczynkiem jest z kolei praca fizyczna przy moich 3 grządkach, a poza tym, jak kto "zarobiony" strasznie jest, to w ogóle nie ma czasu na ogród albo angażuje sobie ogrodnika

    A teraz do tematu:
    mam skrzynki na warzywa, wymysliłam sobie, że w jednej posieję wcześniej jakieś rzodkiewki czy marchewki i przykryję to folia ogrodniczą - czyli tunelik bardzo prowizoryczny, od podłoża w skrzynce do krawedzi jest troche miejsca, więc rośliny nie byłyby przykryte bezpośrednio. Czy ktoś tego rodzaju "tunelik zrobił i czy zdaje to egzamin?
    Nie mam zdjęć ale skrzynka jest tego rodzaju drewniana:
    http://ogrodniktomek.pl/2013/03/najl...ne-warzywniki/
    Ostatnio edytowane przez ave! ; 19-02-2014 o 19:48

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Dobra, przyznaję, nie doczytałem - to ma być tunelik, a nie szklarnia?
    W takim razie, jak najbardziej!
    Coś mi się z tunelami skojarzyło, takimi dużymi, jak do hodowli papryki
    Sorry

  4. #24

    Domyślnie

    Na temat sensu ekonomicznego szklarni/ tunelu foliowego możemy dyskutować podobnie jak o kolektorach słonecznych...
    Te rzekomo zdrowe i bez nawozów uprawiane ogórki buzują w mojej piwniczce i krew mnie zalewa jak tylko pomyślę o poleconym sprzedawcy. Pomidory już nawet latem kupowane na rynku maja taki sam gów....y smak
    Widzę codziennie prace działkowiczów produkujących na potęgę na nawozach warzywka które potem poczciwe babcinki sprzedają na rynku jako zdrowe i ekologiczne.... Zgroza!
    Nikt już nie szanuje własnych słów i zdrowia innych
    Więc foliak/tunel foliowy czy jak to zwać o wymiarach około 3x5m po prostu chciałbym zrobić i tyle. A jak się za coś biorę to chcę to zrobić dobrze.
    Szkoda że nie zagląda tutaj już proszony o odpowiedź DarekRz

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    A ile kosztują nowalijki na targu? Za koszt takiego tunelu, to ja mogę przez 10 lat kupować świeże warzywa od rolników.
    Ja rozumiem posadzić grządek marchewki, pomidorów, czy innej pietruszki, aby wyjść na ogród i do zupy wrzucić, ale żeby tunel budować? Potem latać koło tego, podlewać...
    Toż najlepsze pomidory i ogórki są dojrzewające na słońcu, a nie w tunelach! Tunel to nie jest naturalne środowisko dla warzyw, jeżeli o ekologię się rozchodzi.
    Witam

    Chłopie , nie masz zielonego pojecia o czym piszesz .
    Po krótce opiszę o jakich bzdurach piszesz :
    Nowalijki na targu kosztują ile kosztują ,ważne ile mają w sobie nawozu (chyba ze myślisz że nie są pryskane ......no weź ? ) - są pryskane od kilku do kilkudziesięciu razy na sezon . Rolnicy praktycznie wszyscy mają oprócz dużej hodowli dla bydła (czyli nas) małe ogródki dla siebie ktorych nie pryskają bo sami to jedzą .
    Budowa tunelu to koszt kilkuset zł (ok 500 ) raz na wiele lat i wymiana folii raz na 4 lata ( 150 zł ) więc koszt jak najbardziej się oplaca ,ale nie dla naszego portfela ,tylko dla naszego zdrowia ktore jest bezcenne.
    Podlewać trzeba wszystko jeśli jest susza więc nie widze problemu podlać i w tunelu.
    Ogórki pod folią mają tylko wielkie gospodarstwa i walą nawozy tonami aby szybciej sprzedać. Pomidory uprawiane na powietrzu wymagają ogromu nawozów ,aby cokolwiek zebrać -inaczej zaraza wszystko zeżre -są wyjątki raz na kilka lat kiedy udają się na powietrzu ale to loteria.
    Tunel to właśnie jest najlepsze środowisko dla warzyw , gdyż panują tam najlepsze i najbardziej ulubione warunki dla warzyw ,czyli wysoka temperatura , duża wilgotność brak wiatru i zimnego deszczu , ciepło nocą . Pokaz mi mszyce w tunelu - Ja nigdy nie miałem bo one nie znoszą duzej wilgotnosci polaczonej z wysoka temperaturą . Na powietrzu musisz non stop pryskać -inaczej niewiele zbierzesz . Oczywiście takich warzyw jak cebula , marchew ,pietruszka buraczki nie sieje się w tunelach. Ja uprawiam 8-10 gatunków sałaty ,pomidory ,kapuste pekińską . Reszta rośnie "pod chmurką" .

    Nie bardzo rozumiesz chyba pojęcie "ekologia" - Ekologiczne ,czyli bez nawozów sztucznych i srodków chemicznych -więc zdrowa dla człowieka - co ma do tego tunel ,poprawiajacy i przyspieszający wegetacje ?

    Mam klienta ktory jak pojawia się u mnie to zawsze przynosi mi torbe jabłek . Bardzo smacznych. Zapytalem go kiedyś czy mógł by mi powiedzieć gdzie ma sady , to bym pojechał i kupił od niego pare skrzynek - powiedział mi gdzie i dodał że zdaje sobie sprawę że są pryskane ? Powiedzialem że skoro mi przynosi to chyba nie są . On na to -panie one są pryskane 25-35 razy na sezon bo inaczej nic by nie było !!! Nie kupiłem od niego . Wolę swoje z dwóch jabłonek niepryskane brzydkie i parchate które rodza się raz na 2-3 lat -gdybym pryskał to by były co roku piekne .
    W tamtym roku był tragiczny rok dla pomidorów . Pojechalem kiedys do klienta który miał za domem małą plantacje pomidorów -tak ze 100 krzaków pod chmurką . Wszystkie były piękne ,wzorcowe . Ja swoje kilka dni wcześniej wyrwałem bo zjadła je zaraza -Te na powietrzu i w tunelu też . Pytam więc gościa co robi że są tak piekne - Dziadek (bo gośc miał z 80 lat) stwierdził rozbrajajaco że pryska je chemią dwa razy dziennie - popatrzył ma mnie i powiedział gdybym nie pryskał nic bym nie jadł a tak ja i rodzina ma piekne pomidory i aż wszyscy mi zazdroszczą - nie chciało mi się z biedakiem gadać .

    pozdr.
    Ostatnio edytowane przez Darek Rz ; 28-02-2014 o 11:05

  6. #26
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PiorkoOMG

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zgadzam się w pełni z Darek RZ., tunel foliowy nie sprawia że uprawa staje się bardziej ekologiczna, ani też nie wpływa na to że jest mniej. Ekologiczne uprawy to szereg norm prawnych, które należy przestrzegać a do tego poddać się komisyjnej ocenie. Jeśli zna się wymagania i je spełni nic nie stoi na przeszkodzie, jednak do czasu aż się nie otrzyma naklejki BIO, EKO lub ORGaNIC wszystko robi się regulaminowo. A po certyfikacji, bywa różnie. Wszędobylska chemiofobia sprawia że produkty eko są na topie, da się na nich całkiem sporo zarobić. Jednak ostrzegam z własnego doświadczenia, proces nie jest łatwy, mogą się przyczepić do wielu rzeczy, jednak da się go cierpliwie przejść. Co do samoróbek jakoś nie mam zaufania. Może nie są najtańsi, bywa że czasami gdzieś się paczka zamota lecz prędzej czy później dojdzie to jednak ocynkowana konstrukcja stalowa z rur i profili o dobrych parametrach, przemówiła do mnie w przeszłości a zostałem przy tej marce widząc jak dynamicznie się zmienia.
    Ostatnio edytowane przez PiorkoOMG ; 11-06-2018 o 09:16

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony