dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Niebieskie naczynie przeponowe... po co?

    Witam.

    Mój instalator c.o. instaluje mi na wlocie zimnej wody do bojlera niebieskie naczynie przeponowe 12l 6bar. Mówi, że dla wyrównania cisnień.
    Na schemacie z instrukcji kotła tego nie ma i na rozum to przecież jak odkręcę odpływ to od razu dopływ wyrównuje ciśnienie bo jest znacznie większej średnicy... Ma to jakis sens? Czy naciąga mnie?

    Sebastian

  2. #2

    Domyślnie

    naczynie przeponowe woda/powietrze bardzie sluzy stabilizacji cisnienia a nie wyrownaniu (woda/woda - sprzeglo hydrauliczne)

  3. #3

    Domyślnie

    chyba Cię nie naciąga bo wyobraź sobie taką sytuację
    wykąpała sie cała rodzinka idzie spać a tu w zasobniku woda o temp 10 st
    i się grzeje, objętośc wody rosnie (w zależności od temp i objętości zasobnika) i co robi woda? cofa się do zimnej, trochę szkoda więc zawór zwrotny, rośnie ciśnienie i ?
    zaczyna pracować naczynie przeponowe to niebieskie.
    to tak w skrócie
    pozdrawiam.
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  4. #4

    Domyślnie

    Jest jeszcze jedna sytuacja w której takie naczynie sie przydaje: otwierasz baterię z wodą powiedzmy do napełmienia wanny albo umycia rąk na maxa, po czym gwałtownie zamykasz zawór. Jeśli nie masz naczynia wyrównawczego w sządzie gdzie są rurki z woda słychac udeżenie.

  5. #5

    Domyślnie Bojler, zawór i bateria temostatyczna

    Odgrzebuję ten stary wątek, żeby nie tworzyć nowych bytów...

    Mam podobny problem - kapie mi woda zaworu bezpieczeństwa przed bojlerem elektrycznym (Ariston, 100l). Poradzili mi, żebym zainstalował ogranicznik ciśnienia (taki ze sprężyną). Zrobiłem to - zgodnie z instrukcją bezpośrednio przed zaworem bezpieczeństwa. Woda nadal kapie, ale trochę mniej. Natomiast przestała prawidłowo działać bateria termostatyczna w prysznicu - leci praktycznie tylko zimna woda, dopiero jak ustawię temp na max i przepływ na max - leci ciepła.
    Jeżeli dobrze rozumiem - bateria nie radzi sobie z różnicą ciśnień na dopływie ciepłej i zimnej wody ???

    Teraz pytanie - czy po zainstalowaniu niebieskiego naczynia wzbiorczego coś się poprawi. Czy też trzeba by zainstalować ogranicznik ciśnienia na głównym zaworze wody, by ograniczyć ciśnienie w całej instalacji zimnej wody.

    Jeżeli naczynie wzbiorcze to gdzie - przed zaworem bezp., za zaworem, czy na ciepłej wodzie?

    stefan

    PS
    Przejrzałem też:


    http://www.murator.com.pl/forum/view...bieskie#202475
    http://www.murator.com.pl/forum/view...bieskie#195400

    PS 2

    Chyba sam sobie znalazłem odpowiedz
    http://www.systemyogrzewania.pl/tech...id_artykulu=83

  6. #6

    Domyślnie

    Po kolei:
    1) nie rozumiem dlaczego zawór bezpieczeństwa miał by kapać - nie powinien. Oczywiście, jeżeli jest nieszczelny to zmniejszenie ciśnienia w instalacji zmniejszy kapanie, ale to tylko półśrodek - przestanie kapać całkowicie kiedy zmniejszysz ciśnienie do zera
    2) Jeżeli chodzi o baterię termostatyczną to niewielkie różnice ciśnienia na wodzie zimnej i gorącej nie powinny jej przeszkadzać bo elementem regulacyjnym jest mieszek termostatyczny. Od kliku lat z pozytywnym skutkiem wykorzystuję baterię termostatyczną właśnie do kompensowania skoków ciśnienia na jednym z doprowadzeń (spowodowanych odkręceniem innego kranu).
    W twoim przypadku chyba różnica ciśnień jest zbyt duża i zimna woda jest wciskana 'na siłę' i jak piszesz bateria nie radzi sobie z tą, zbyt dużą, różnicą ciśnień.
    3) Naczynie wzbiorcze nic tu nie pomoże! Pracuje ono (kompensuje wzrost ciśnienia) tylko wtedy, gdy kran jest zakręcony.
    Jeżeli jednak chciał byś je włączyć, to ZA zaworem bezpieczeństwa/zwrotnym (między zaworem, a bojlerem).

    Swoją drogą - włączasz do instalacji reduktor ciśnienia, naczynie wzbiorcze i co tam jeszcze... Może prościej po prostu wymienić zawór bezpieczeństwa? albo podłączyć do niego wężyk i odprowadzić kapiącą wodę tam gdzie ci pasuje?

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    No cóż, może też po kolei:
    1) Rozumiem dlaczego zawór bezpieczeństwa kapie - są dwie możliwości:
    - uszkodzenie (ew zabrudzenie itp.) -> wymiana zaworu
    - masz instalację w której jest zamontowany na wejściu zawór zwrotny (np. zawór antyskażeniowy) wtedy kapanie (spotkałem się też z przypadkiem pękających wężyków elastycznych którymi podłączono bojler - zawór zwrotny zaklejono bo kapał...) jest spowodowane po prostu przyrostem objętości podgrzewanej wody (można liczyć 5% objętości) -> należy zamontować naczynie przeponowe

    2) Przyczyną nieprawidłowego działania baterii termostatycznej jest na mój gust zamontowanie reduktora ciśnienia i nastawienie go (być może fabryczne) na zbyt niską wartość -> jeśli chcesz/musisz mieć reduktor to zainstaluj go na wejściu do instalacji.

    3) Naczynie wzbiorcze na 90% będzie rozwiazaniem Twojego problemu (patrz punkt 1). BTW możesz (zalecam) zamontować je przed zaworem bezpieczeństwa (tak naprawdę to nie jest tylko zawór bezpieczeństawa i zawór zwrotny, jak to napisał poprzednik - realizuje on 3 funkcje).

    Pozdrawiam
    Przemądrzalec

  8. #8

    Domyślnie

    Zaworem bezpieczeństwa wystarczy "zakręcić" raz może dwa w ramach testu i powinno przestać kapać, ale najpierw poleci woda.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Peterek
    Zaworem bezpieczeństwa wystarczy "zakręcić" raz może dwa w ramach testu i powinno przestać kapać, ale najpierw poleci woda.
    1) Rozumiem dlaczego zawór bezpieczeństwa kapie - są dwie możliwości:
    - uszkodzenie (ew zabrudzenie itp.) -> wymiana zaworu
    dlaczego zawór bezpieczeństwa miał by kapać - nie powinien
    Na razie z powyższych rad wynika, że podejrzany jest zawór. Mam taki model minimalistyczny, w którym się nic nie kreci. ale OK - wymienię i sprawdzę.

    Czekam na dalsze opinie - nikomu woda nie kapie??

    Stefan

    PS wygoglowane...

  10. #10

    Domyślnie

    Hmm,

    może niejasno napisałem

    Jeszcze raz - obstawiam, że przyczyną jest brak naczynia wzbiorczego a nie zawór (tak na 90%)!

    Żeby się upewnić poobserwuj jak zachowuje się zawór po upuszczeniu wody (otwarciu kranu). Jeżeli cieknie cały czas to zawór, jeżeli cieknie tylko wtedy kiedy przez dłuższy czas nie jest pobierana woda i bojler pracuje to przyczyn ą jest brak naczynia.

    Powodzenia!
    Przemądrzalec

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Panowie mam takie pytanko. Czy do co można użyć naczynia do cwu ( zakres pracy według producenta od -10 do 99st ) różnią się tylko kolorem czy jest jakaś istotna różnica między naczyniem do CWU i CO ?
    Dom 140m2 z poddaszem użytkowym . Kocioł Skam-p 12kW plus z Ardeo ( rewelacja )

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Nikt nic ??
    Dom 140m2 z poddaszem użytkowym . Kocioł Skam-p 12kW plus z Ardeo ( rewelacja )

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamihi Zobacz post
    Nikt nic ??
    Mogą się różnić posiadaniem atestu higienicznego oraz zakresem ciśnień.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    dzięki Skoczen
    Dom 140m2 z poddaszem użytkowym . Kocioł Skam-p 12kW plus z Ardeo ( rewelacja )

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony