dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34

Temat: Uprawa Arbuza

  1. #1

    Domyślnie Uprawa Arbuza

    Witam mam pytanie czy ktoś z was probował u siebie na dzialce hodować arbuza?Czy się udało a jeśli tak to co to była za odmiana.Chciałabym posiać coś takiego dla moich maluchów,które uwielbiają jeść arbuzy.Czekam na odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Miałem przyjemność próbować takich z rodzimej uprawy.. niestety nie były tak słodkie i wybarwione jak te importowane.. Obawiam się że bez tunelu foliowego ta sztuka może sie nie udać.. lato mamy dosyć krótkie jak dla niego i zmiennych temperaturach. Jakieś 10lat temu nawet udało mi się przychodować coś w gruncie, ale lato było chłodne.. pamiętam ze urosły takie rozmiaru dużego grejpfruta .. i przyszedł wrzesień. Aczkolwiek wiele słyszałem w ostatnich latach o odmianach przystosowanych do uprawy w Polsce..

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Tak, są te nowe odmiany. Podobno nie wymagają aż tak wysokich temperatur, więc nadają się do upraw w Polsce. W tym roku zamierzam spróbować, najwyżej się nie uda

  4. #4

    Domyślnie

    Ja od kilku lat uprawiam arbuzy pod tunelem foliowym.

    Nasiona kupuję w sklepie ogrodniczym lub na bazarze wiosną. Nie wiem jakie to są odmiany-nie mam opakowania.
    Mozna nasiona wysiac w domu a potem w maju przesadzic pod folię.Zazwyczaj sadzę tylko kilka szt arbuza, bo bardzo się rozrasta. Pierwsze owoce które dojrzeją ważą ok 9 kg. Ale ich jest zazwyczaj 2-3 szt.Reszta już dużo mniejsza. W smaku są tak samo słodkie i pyszne jak te z ciepłych krajów, chyba ze zerwie się jeszcze niedojrzałego.

    W wyniku praktyki doszłam do wniosku, że arbuz jest prawie dojrzały kiedy uschnie ogonek od pędu łodyżki.Dla pewności czekam jeszcze 1 tydzień. Najgorsze jest to czekanie.

    Nie ryzykowałabym uprawy w polu, bo trudno zgadnąc jakie będzie lato.Nawet jeśli w dzień jest ciepło- to noce mogą byc zimne, a one chyba najszybciej rosną w nocy.
    W tym roku również zamierzam posadzic arbuzy, dzieciaki juz sie pytają o nie....

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli uprawa w polu się nie powodzi to chyba nie będę próbować.Dzięki za rady.

  6. #6

    Domyślnie

    nie uda się a może się nie udać to zasadnicza różnica.. wszystko zależy od tego jakie będzie lato i także w wielkim stopniu od lokalnego mikroklimatu, spróbować zawsze można.. a jesienią czekamy na zdjęcia

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Komandoo

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1

    Domyślnie

    Przepraszam za odgrzebanie tematu ale ostatnio zaryzykowałem i zakupiłem nasionka arbuzów. Aktualnie mam sadzonki 2 listki (trzeci w drodze). Arbuziki się mają dobrze.

    Dobrym sposobem na uprawę arbuzów jest przykrycie gleby folią (taką czarna) nie wiem jak to sie fachowo nazywa. Ta folia przepuszcza dodatkowo wodę i powietrze, ale dzięki niej woda paruje i gleba jest mokra i arbuzy nie lezą bezpośrednio na ziemi przez co często gniją owoce.

    Przedstawię zdjęcia jak tylko się pojawią owoce na roślinkach

  8. #8

    Domyślnie arbuzy

    to ja też odgrzebię temacik
    Komandoo jak Twoje arbuzy? urosły? pyszne były?
    ta "folia" to agrowłóknina jeśli się nie mylę
    w przyszłym roku też chcę wsadzić arbuzy (moje pierwsze) mam nadzieję że coś z nich będzie bo bardzo lubię ;P

    pozdrawiam wszystkich

  9. #9

    Domyślnie

    Witam.

    Komandoo napisał;
    Przedstawię zdjęcia jak tylko się pojawią owoce na roślinkach

    obawiam się, że owoce się nie pojawiły

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    To ja również podciągam

    Jakieś proponowane odmiany?

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jolita

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    1

    Domyślnie uprawa arbuzów

    Ja w tym roku mam arbuzy, po raz pierwszy. Chyba za późno wsadziłam nasionka, bo dopiero w maju, ale jest wrzesień, a dwa arbuzy są, duże, więc chyba dojrzeją. Nie wiem kiedy, ale jak czytałam wczesniej, ogonek powinien byc podsuszony. Mam nadzieję, że będą pyszne!!! W przyszłym roku posadze wczesniej.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    vektor

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Ja jakieś półtora miesiąca temu zasiałem arbuzy. Wykiełkowały po jakiś 3 tygodniach i dzisiaj mają wysokość około 10cm. Trzymam je w domu, na parapecie. Niestety w ostatnie dni zauważyłem, że liście zrobiły się blade, tak samo jak łodygi tuż przy ziemi. W jednym pojemniczku wykiełkowały 3 sztuki Jeden usechł, drugi też jakby zaczynał usychać. W drugim pojemniczku jest jedna sztuka i jakoś się trzyma, ale też blednie. Jak zaradzić? Moim zdaniem to liście powinny być intensywnie zielone tak samo jak w cukiniach czy patisonach, które posadziłem. Może zła ziemia? Za dużo wody? Sucho to na pewno nie mają, bo ziemia jest cały czas wilgotna, od spodu są dziurki także woda nie stoi w pojemniku.

    Załączam zdjęcia arbuzów:


  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Steren

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Z tego co widzę na zdjęciu wydaję mi się, że twoje sadzonki mają za dużo wody .Gdzieś czytałem, że trzeba je podlewać codziennie i ja tak zrobiłem i w ten sposób straciłem prawie wszystkie. Teraz podlewam je dwa razy w tygodniu i rosną bez zastrzeżeń.
    Arbuz nie jest przystosowany do polskich warunków i gnije też z tego powodu, że ma za mało słońca. Nic się nie da z tym zrobić trzeba czekać na słoneczko. Rośliny te powinny stać na świeżym powietrzu bo dzięki temu najwięcej rosną. Wystawiaj je na dzień na dwór a na noc chowaj do domu.
    Zauważyłem również w tym roku, że gdy stoją na parapecie za szybą to słońce przypala te rośliny. Nie wiem w jaki sposób to się dzieje ale rośliny wyglądają jak by były przypalone lupą.

    PS. nie jestem ekspertem więc jeśli coś nie wyjdzie to proszę nie zrzucać winy na mnie. Mówię tylko to co ja bym zrobił na twoim miejscu.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    A ja dla hecy, tydzień temu włożyłam do skrzynki, do której posiałam nasionka różnych kwiatków, 3 nasiona arbuza, bo był bardzo smaczny. Skrzynka stoi na południowym oknie i jest przykryta folią spożywczą, którą co jakiś czas uchylam.




    Lato się spóźniło, to może dłużej z nami zostanie i chociaż zobaczę jak arbuzy rosną w gruncie?
    Ostatnio edytowane przez Sloneczko ; 30-06-2010 o 19:25

  15. #15

    Domyślnie

    Słoneczko - proszę o regularne fotorelacjonowanie
    Czekałam na efekty uprawy arbuza do ostatniego postu - niestety wszyscy bezczelnie pożarli swoje owoce nie zaszczycając ich choćby najmniejszą fotką!!!

  16. #16

    Domyślnie

    I ja sie skusiłam w tym roku na arbuzy z własnoręcznie wysianych nasionek.
    Pięknie wikiełkowały, zrobiło sie cieplej i po 15 maja wyniosłam na parapet zewnetrzny.... i tam padły - chyba je za często podlewałam - 1 dziennie.
    Uchował sie jeden biedaczek ale ja dokupiłam gotowe sadzonki i razem posadziłam

    Teraz są już duże i wczoraj odkryłam 2 arbuziki wielkości jabłka!!!

    I jeszcze parę mniejszych też znalazłam

    [IMG]file:///C:/Users/ja/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-6.png[/IMG]
    Niedowiarkom ręczę,
    że można się oprzeć o tęczę.

    Od lutego 2009 na swoim

  17. #17

    Domyślnie







    ten ostatni "mój" - widać ile jest mniejszy.
    Niedowiarkom ręczę,
    że można się oprzeć o tęczę.

    Od lutego 2009 na swoim

  18. #18

    Domyślnie

    Ale fajne mają liście - nigdy nie widziałam uprawy arbuza Czy ma jakieś specjalne wymagania - gleba, nawóz....

    Tylko nie pożryjcie ich przed uwiecznieniem na fotografii!!! Czekam na następną fotorelacje!!!

    Cytat Napisał butterfly Zobacz post

    ten ostatni "mój" - widać ile jest mniejszy.
    Hmmmm... Wnioski - kupować sadzonki

  19. #19

    Domyślnie

    Żadnych nawozów nie stosowałam, gleba też "normalna" - może mam po prostu dobrą ziemię - teściowie kiedyś uprawiali tam sporo warzyw.

    I obiecuje nie "pożreć" przed uwiecznieniem - będe na bieżąco wklejac postepy.

    Niedowiarkom ręczę,
    że można się oprzeć o tęczę.

    Od lutego 2009 na swoim

  20. #20

    Domyślnie

    Arbuzy maja sie dobrze

    To zdjęcie sprzed około miesiąca... Dokładnie 10 lipca


    A to dzisiejsze...


    A takich mam jeszcze ok 10 sztuk...
    Ostatnio edytowane przez butterfly ; 26-07-2010 o 18:09
    Niedowiarkom ręczę,
    że można się oprzeć o tęczę.

    Od lutego 2009 na swoim

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony