dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 65
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1299
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Takie sterowanie pracą kominków i pieco-kominków jest od kilku już ładnych lat stosowane w branży zduńskiej.
    Tyle że jest drogie, a u nas w kraju wszystko co jest drogie jest wrogie inwestorowi, który chciałby mieć taką automatykę najlepiej za darmo.
    Są systemy sterowników mierzące zarówno temperaturę spalin jak i wody i na podstawie tych parametrów regulujące przepływ powietrza z czerpni do wkładu.
    Są też nieco prostsze układy mierzące tylko temp. wody, ale sterujące zarówno przepustnicą jak i pompami w układzie co.
    Są też sterowniki do układów DGP (dystrybucji gorącego powietrza), które możemy umieszczać w każdym pokoju i każdy z nich będzie sterował nawiewem w zależności od temperatury w pokoju.
    Inna sprawa, że nie wiadomo dla czego większość inwestorów próbuje takie problemy rozwiązywać samemu zamiast poszukać wśród dobrych firm zduńskich i kominkowych.
    Pozdrawiam.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Flexus
    Dlatego nie wyobrażam sobie, aby automat, który nie wie kiedy i jakie ilości drewna dołożyłem, nie wie w jakiej fazie jest spalane drewno, aby automat mógł poprawnie sterować ilością powietrza do spalania kierując się jedynie temperaturą powietrza w mieszkaniu lub temperaturą wody w jakimś buforze.
    I tu się grubo mylisz ale chyba dla tego, że przyjąłeś błędne założenia. Sterownik nie służy do utrzymania szyby w czystości. Zadaniem automatyki jest uzyskanie na wylocie z kominka (obojętnie czy z PW czy z DGP) zadanych parametrów niezależnie od tego czy szyba się pobrudzi czy nie.
    W kominkach "rekreacyjnych" automatyka do niczego się nie przydaje.

    Cytat Napisał bladyy78
    A mam pytanie jeszcze czy na sterowniku możesz ustawić niższą temperaturę wody w kominku ? Czy 65 stopni to jest temperatura minimalna?
    48'C jest najniższą temperaturą, którą mogę ustawić na sterowniku.
    Cytat Napisał bladyy78
    A jeżeli możesz to czy w instrukcji pisze jaką zalecają utrzymywać temperaturę wody w kominku?
    W instrukcji jest podana temperatura zalecana 65’C
    Cytat Napisał bladyy78
    A pytam oto dlatego że wyczytałem na stronie producenta twojego kominka że wbudowany wymiennik płytowy zapobiega wykraplaniu się kondensatu w kominku, ale nie będzie to prawdą jeżeli temperatura na powrocie do pieca będzie mniejsza niż 60 *C .
    W stanie ustabilizowanym (jeszcze nie mieszkam, rano robotnicy rozpalają kominek i dokładają jak sobie przypomną, ja około 16 ładuję go do pełna i po około 1 godzinie wszystkie parametry się stabilizują) przy ustawieniu 65’C temperatura na powrocie do kominka wynosi u mnie około 35-40’C, ale ściany kominka są suche, widoczna dolna półka wodna też jest sucha i nie widać nigdzie żeby się coś wykraplało ze spalin. W kominku oprócz typowych płomieniówek są umieszczone dwie półki wodne. Woda w płaszczu wodnym stanowi osobny obieg otwarty grawitacyjny ze zbiornikiem wzbiorczym. W tym obiegu umieszczone są rurki z obiegu zamkniętego, który u mnie zasila bufor, ale może być też wpięty bezpośrednio w obieg co. Woda powrotna z obiegu zamkniętego może mieć dowolną temperaturę gdyż rurki, w których ona płynie nie mają kontaktu ze spalinami. Tak więc nawet bez bufora można zasilać nawet ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogówka) bez obawy że w związku z niską temperaturą wody w obiegu zamkniętym nastąpi wykraplanie kondensatu.
    Cytat Napisał bladyy78
    I ostatnie pytanie czy producent podaje jakiej firmy zamontował w twoim kominku wymiennik i jakie ma on parametry ( ilość płyt i powierzchnie wymiany) ?
    Takich danych nigdzie nie widzę.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  3. #43

    Domyślnie

    Ok dzięki jak na razie nie mam więcej pytań ,ale musze Ci wcisnąć jeszcze mała szpileczkę automatyka w kominku właśnie powinna sterować tak jego praca żeby również i szyba w nim była czysta. W końcu w salonie mamy kominek a nie kocioł . Ale ja tu gadu gadu, a okaże się niebawem jak to u mnie będzie wszystko działało. I obym się nie rozczarował.
    Pozdrawiam.

  4. #44

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Ok dzięki jak na razie nie mam więcej pytań ,ale musze Ci wcisnąć jeszcze mała szpileczkę automatyka w kominku właśnie powinna sterować tak jego praca żeby również i szyba w nim była czysta. W końcu w salonie mamy kominek a nie kocioł . Ale ja tu gadu gadu, a okaże się niebawem jak to u mnie będzie wszystko działało. I obym się nie rozczarował.
    Pozdrawiam.
    Przypomnę oczywistą prawdę dotyczącą spalania (czegokolwiek); że jest prawidłowe, kiedy jest zachowana idelna proporcja powietrza do paliwa i odwrotnie.
    W komiku ta zasada również obowiązuje, a wszelkie odstępstwa od niej skutkują późniejszymi kłopotami.
    Chcąc regulowac mocą kominka powinniśmy zmieniać ilosć powietrza z zachowaniej odpowiedniej proporcji paliwa. Wbrew pozorom paliwem bezpośrednio nie jest drewno (brykiet) lecz gaz drzewny. Jeżeli w wyniku palenia doprowadzimy do dużego wydzielania gazu i później zmniejszymy dopływ powietrza (a tak właśnie działa automatyka sterująca mocą w kominku), to ewidentnie doprowadzimy do zachwiania właściwej proporcji paliwa do powietrza, czego skutkiem będzie wydzielanie sadzy na wszystkim, co będzie w stanie skondesować sadzę, w tym również na szybie. Tak więc zabrudzona szyba jest oczywistym sygnałem, że spalanie przebiega nieprawidłowo, z intensywnym wydzielaniem sadzy. Możemy nawet założyć, że stopień zabrudzenia szyby jest wprost proporcjonalny do wydzielania sadzy na wszystkim po drodze spalin. Im brudniejsza szyba, tym wiecej sadzy wydzieliło się w ciągu spalinowym.
    Ponieważ jeszcze nie ma w kominkach odpowiednich układów sterujących wraz ze zmianą ilości powietrza, ilością podawanych gazów drzewnych, to uważam automatyczne sterowanie mocą kominka za bardziej szkodliwe niż pożyteczne.
    Oczywiście skutki tej szkodliwości są odczuwalne po pewnym czasie, ale czasami są bardzo dotkliwe.
    Pozdrawiam.

  6. #46

    Domyślnie

    Czyli to dobrze w sumie ze kominek nie da sie zdusic , wyglada b.ladnie jest wykonany super , daje duzo ciepla , ma czysta szybe , nie niszczy komina ,tylko trzeba dokladac co 3 godz, ale bardzo lubie w nim palic .
    Powiedzcie mi jeszcze czy grab bedzie palil sie dluzej niz brzoza?

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    ... Ponieważ jeszcze nie ma w kominkach odpowiednich układów sterujących wraz ze zmianą ilości powietrza, ilością podawanych gazów drzewnych, to uważam automatyczne sterowanie mocą kominka za bardziej szkodliwe niż pożyteczne.
    Oczywiście skutki tej szkodliwości są odczuwalne po pewnym czasie, ale czasami są bardzo dotkliwe.
    Pozdrawiam.
    Ten cytat pasuje do każdego pieca na paliwo stałe. Alternatywą jest ciągłe nadzorowanie procesu spalania i ciągłe dokładanie takiej ilości paliwa i dozowanie takiej ilości powietrza aby przy zachowaniu parametrów spalania zupełnego nie doprowadzić do zbytniego przegrzania lub wychłodzenia. Awykonalne.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał miniu ryniu
    Czyli to dobrze w sumie ze kominek nie da sie zdusic , wyglada b.ladnie jest wykonany super , daje duzo ciepla , ma czysta szybe , nie niszczy komina ,tylko trzeba dokladac co 3 godz, ale bardzo lubie w nim palic .
    Powiedzcie mi jeszcze czy grab bedzie palil sie dluzej niz brzoza?
    Zdecydowanie tak.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Cytat Napisał lukol-bis
    ... Ponieważ jeszcze nie ma w kominkach odpowiednich układów sterujących wraz ze zmianą ilości powietrza, ilością podawanych gazów drzewnych, to uważam automatyczne sterowanie mocą kominka za bardziej szkodliwe niż pożyteczne.
    Oczywiście skutki tej szkodliwości są odczuwalne po pewnym czasie, ale czasami są bardzo dotkliwe.
    Pozdrawiam.
    Ten cytat pasuje do każdego pieca na paliwo stałe. Alternatywą jest ciągłe nadzorowanie procesu spalania i ciągłe dokładanie takiej ilości paliwa i dozowanie takiej ilości powietrza aby przy zachowaniu parametrów spalania zupełnego nie doprowadzić do zbytniego przegrzania lub wychłodzenia. Awykonalne.
    No nie tak do końca.....
    Częsciowo jest ten problem opanowany w kotłach dolnego spalania.
    W kotłach z podajnikiem też jest to rozwiązane w dużym stopniu, ale sterowniki w tych kotłach, jak dla mnie, jeszcze są mocno niedoskonałe.
    Pozdrawiam

  10. #50

    Domyślnie

    Jurek_z miales namysli to ze grab bedzie sie palil dluzej niz sosna?

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Cytat Napisał Jurek_Z
    Ten cytat pasuje do każdego pieca na paliwo stałe. Alternatywą jest ciągłe nadzorowanie procesu spalania i ciągłe dokładanie takiej ilości paliwa i dozowanie takiej ilości powietrza aby przy zachowaniu parametrów spalania zupełnego nie doprowadzić do zbytniego przegrzania lub wychłodzenia. Awykonalne. :evil:
    No nie tak do końca.....
    Częsciowo jest ten problem opanowany w kotłach dolnego spalania.
    W kotłach z podajnikiem też jest to rozwiązane w dużym stopniu, ale sterowniki w tych kotłach, jak dla mnie, jeszcze są mocno niedoskonałe.
    Pozdrawiam
    Częściowo zbliżyłem sie do ideału czystego, w miarę bezobsługowego
    (bez przesady- co parę godzin trzeba jednak podrzucić) spalania.
    Tak, piec dolnego spalania to umożliwia. Bez podajnika i sterownika.
    Bez nadmuchu. Z paleniem stałym tempem, bez tendencji do
    przegrzewania wody w układzie. Osiągam max. 80 st., a normalnie
    pracuje do 60 st. Spalanie zupełne ? Sadzy i smoły nie mam, myślę
    że także w sporym stopniu z powodu piekielnie wysokiej temperatury
    w palenisku.

    Przy okazji- przyglądając się budowie różnych kotłów dolnego
    spalania
    , stwierdzam, że taka nazwa to nadużycie. Wielkie palenisko
    powoduje wyzwalanie na raz potężnej ilości energii, którą użytkownik
    ogranicza zamykaniem powietrza i robi się z tego zwyczajny proces
    suchej destylacji- z dymem, sadzą i smołą. Producenci - nie idźcie tą drogą !
    Palenisko powinno być małe, spalanie to proces bardzo
    energetyczny. Czytałem gdzieś, że palenisko o wymiarach 10 x10 cm
    potrafi dać około 10 kW mocy i tego się trzymałem przy budowie
    swojego kociołka. Pozdrawiam.

  12. #52

    Domyślnie

    Trzeba przyznać, że każdy ma przekonujące argumenty, które jednak nie kwestionują pozostałch argumentów lecz według mnie się uzupełniają. Dlatego wcześniej napisałem;
    Cytat Napisał Jurek_Z
    ... Podstawą jest ustalenie czego oczekujemy od kominka, a potem dopiero dopasowanie całego układu a nie odwrotnie...
    Odnosi się to do każdego systemu ogrzewania. Czego innym kieruje się ktoś wybierający ogrzewanie elektryczne, a czym innym piec kaflowy
    Cytat Napisał Jurek_Z
    ... Kupując zestaw - kominek z buforem i decydując się na podłogówkę wiedziałem że szyba będzie się brudzić więc nie jest to dla mnie zaskoczeniem...
    Miałem jasno sprecyzowane czego oczekuję od kominka z buforem, dla wygody dołożyłem kocioł elektryczny pracujący na wspólny bufor jak nie chce się nam palić w kominku jak w kotle - drogo ale wygodnie i szyba w kominku czysta. Całość wspomagana solarami które nawet teraz w ładne dni potrafią podnieść temperaturę w buforze o kilkanaście stopni. Tak to sobie wymyśliłem, tak to mam zrobione i efekty są takie jak oczekiwałem więc chyba mogę być zadowolony
    W przyszłym tygodniu uruchamiam wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC To będzie uzupełnienie całego systemu. W marcu się wprowadzę, siądę na fotelu i wreszcie będę miał czas się zastanowić co miało być inaczej.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Podpowiem coś. Mam kominek jako właściwie jedyne źródło ogrzewania w domu już 8 lat, trochę doświadczeń się zebrało.
    Palić w kominku SUCHYM, CO NAJMNIEJ DWA LATA SEZONOWANYM DREWNEM. Jedyna skuteczna i niezawodna metoda na czyste szyby. Drewno pięknie się pali, grzeje jak 150 i szyba jest czyściutka. To tyle.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  14. #54

    Domyślnie

    witam
    Mam drewno składowane 4 lata, szyba czarna jak w wędzarni

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubek2002
    witam
    Mam drewno składowane 4 lata, szyba czarna jak w wędzarni
    Może źle palisz tzn. przy domkniętym dopływie powietrza i to wszystko zamiast się spalać porostu się dusi.
    Sprawdź sobie również komin bo możliwe ze jest przypchany i ma ograniczony ciąg.

  16. #56

    Domyślnie

    Z tego co czytam będąc "kompletnym lejkiem", to wolałabym mieć w kotłowni piec, na drewno, albo jakieś inne pelety i niech się tam się zakopca w środku, bo szyby on nie ma i patrzeć na niego nie będę, a salonie mieć taki "nieszczelny", ale z czystszą szybą - do dekoracji i nastroju.
    Nie rozumiem dlaczego - (chyba, że dom jakiś ekstra mały i nie ma całkiem miejsca na jakiekolwiek pomieszczenie gospodarcze - taki letniskowy bardziej) - system grzewczy trzeba koniecznie umieszczać w salonie.
    Z wypowiedzi na forum wynika, że bardzo trudno pogodzić funkcję dekoracyjną - przecież bardzo ważną w salonie - z funkcją grzewczą i po co tak kombinować.

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubek2002
    witam
    Mam drewno składowane 4 lata, szyba czarna jak w wędzarni
    wkład--bubel umiejętność palenia--patrz jak wkład albo to i to
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Cytat Napisał kubek2002
    witam
    Mam drewno składowane 4 lata, szyba czarna jak w wędzarni
    Może źle palisz tzn. przy domkniętym dopływie powietrza i to wszystko zamiast się spalać porostu się dusi.
    Sprawdź sobie również komin bo możliwe ze jest przypchany i ma ograniczony ciąg.
    wkład--bubel umiejętność palenia--patrz jak wkład albo to i to


    wkład DOVRE 1900 VG, uważam że wysoka półka produktowa( dałem za niego 3k), pod kominkiem niezależny dopływ powietrza, wszystko otwarte na full, komin o przekroju 17x24, tylko niestety niezbyt wysoki 5,5 m od podstawy

  19. #59

    Domyślnie

    Powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz , jak zakladalem nasade na komin , to zwrocilo moja uwage to ze jest on pokryty w srodku smola taka polyskujaca sie ,tak jak by go ktos polakierowal na czarno od wewnatrz.Eto normalne czy nie?

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    efekt palenia mokrym drewnem, i zamykania dopływu powietrza do spalania. nawet teoretycznie suche drewno przy maksymalnym zamknięciu dopływu pow. da taki efekt
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

Strona 3 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony