dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Drenaż, glina, płasko, sucho

    Hej wszystkim
    Mamy zrobione fundamenty pod kanadyjczyka. Wygląda to mniej więcej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13555772_10208214050843366_790588936_o.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	360807Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13510790_10208215490799364_987469039043006681_n.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	360808

    Działka jest płaska, ławy fundamentowe są posadowione na 1,20m. Ziemia to jakieś 20cm humusu, a potem to już sama glina, potem glina, i jeszcze raz glina . Wody powierzchniowe są dużo poniżej ław.

    Zastanawiam się jak zrobić drenaż, czy ma on w tym przypadku jakikolwiek sens?. Czy może lepiej objechać ławy i ściany dysperbitem kilka razy, założyć folię kubełkową i zasypać gliną (i ubić), a tylko wodę z rynien odprowadzić gdzieś ...., a może robić drenaż, ale jak?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    chyba nie ma sensu. Taki drenaż opaskowy wokół domu może się zamienić w zbiornik wodny - woda będzie stała w żwirze otoczona nieprzepuszczalną gliną.
    Natomiast wodę z rynien trzeba odprowadzić jak najdalej od domu. Można zakopywać specjalne skrzynki drenarskie:


    albo zrobić to bardziej naturalistycznie - w części ogrodu obniżyć lekko teren, skierować tam wodę i obsadzić wilgociolubnymi roślinami - wierzbą, wierzbówką, języczką, sadźcem, spartyną, tarczownicą itp. Nie chodzi o to by robić stawek z lustrem wody, ale coś w rodzaju bagienka - napełniającego się tylko po deszczach, a potem naturalnie wsiąkającego.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Wodę z drenażu i rynien trzeba gdzieś odprowadzić. Jeżeli nie masz rowu melioracyjnego blisko to pozostaje studnia chłonna. Nie wiadomo czy zda egzamin. Wypadałoby zrobić badania czy na głębokości np. 4-5m znajduje się warstwa chłonna np. piaski, żwiry... Jeżeli są warstwy chłonne - puścić wszystko w studnie. Jeżeli nie ma - problem.

    Jeżeli nie ma nachylenia terenu to po roztopach i dłuższych opadach woda będzie stała i długo wsiąkała w grunt. Może robić się zwykłe bagno na działce. Na forum opisywane były przypadki gdzie ktoś na taki grunt nawiózł jeszcze ziemi a potem po kostki zapadał się w błocie, bo woda stała, a glina jak to glina powoli piła/przepuszczała wodę.

    Twój największy problem to miejsce gdzie odprowadzisz wodę, później martw się o drenaż i jak go wykonać.

    Witaj w klubie miłośników gliny. Wszyscy ją kochamy...
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 12-07-2016 o 10:20

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja sobie ściągnęłam na działkę 3 samochody gliny, bo mam piasek

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    zrobię mały offtop. Po co takie fundamenty ? tam będzie jakaś spiżarnia ale raczej nie bo za nisko

  6. #6

    Domyślnie

    Tam miała być według projektu pustka podpodłogowa na wysokość 60cm, ale uznaliśmy z kierownikiem budowy że zrobimy w zasadzie od poziomu ław, czyli na jakies 1,20-130m, można będzie wejść, jakąś kanalizację poprawić jakby się coś działo, a i opony zimowe do auta tam będzie można dać. Nigdy nie było zamiarem pełne podpiwniczenie. Nawet podłoga nie jest zbrojona, tylko to zwykły chudziak żeby po błocie nie chodzić.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    a i wszystko jasne. Fajny pomysł.
    Pozdrawiam

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Ja mam trochę gliny, piaski gliniaste (nie ma tragedii) i od 3 m piasek. Dach dwuspadowy, pow. zabudowy 100 m2. Woda gruntowa wyszła 2,8m z podejściem do 1,6 m
    W planach mam drenaż i zbiornik na deszczówkę 3000l.
    Chce wyprowadzić drenaż i deszczówkę (jak się zbiornik napełni) do studni chłonnej albo właśnie do skrzynek Stormbox.
    Co jest lepsze Waszym zdaniem?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    studnia chłonna chyba wyjdzie taniej...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    studnia chłonna chyba wyjdzie taniej...
    Studnia wyjdzie duzo taniej, mnie studnia z kregow fi 100 na glebokosc 4,6m wyniosla 2600, w cenie kregi, koparka, zwir na dno. Poza tym przy studni masz jakotaki dostep, do skrzynek juz nie. Ja zrobilem tak ze na studnie zrobilem betonowy dekiel z rura kanalizacyjna 160, mam wglad co sie dzieje, czy woda sie wchlania czy cos sie zamulilo. A jak cos sie stanie to odgrzebie 30cm ziemi i mam dostep, a przy skrzynkach nie sprawdzisz czy gdzies rura sie zapchala, czy sie zamulilo
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Ja mam trochę gliny, piaski gliniaste (nie ma tragedii) i od 3 m piasek. Dach dwuspadowy, pow. zabudowy 100 m2. Woda gruntowa wyszła 2,8m z podejściem do 1,6 m
    W planach mam drenaż i zbiornik na deszczówkę 3000l.
    Chce wyprowadzić drenaż i deszczówkę (jak się zbiornik napełni) do studni chłonnej albo właśnie do skrzynek Stormbox.
    Co jest lepsze Waszym zdaniem?
    zdecydowanie studnia. Skrzynki wiele nie dadza jak wkopiesz ja w gline. Gdzie woda ucieknie? chyba ze zakopiesz te skrzynki 4m pod ziemia. aLe chyba lepiej miec jednak studnie. Zawsze latwiej oczyscic, sprawdzic czy woda odchodzi etc.
    Ja mam tez dzialke gliniasta i po ok 3 m jest zwirek. Woda wchodzi ze hej!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony