Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
Ta tabela pokazuje powierzchnię wymiany grzejników, masę samych grzejników (bez wody) oraz masę zawartej w nich wody.
Pokazuje dane mające bezpośredni wpływ na bezwładność cieplną grzejników.
Z tych danych można sobie sporo opowiedzieć i policzyć ( jeśli się komuś chce).
Prosiłem o wynik, a nie zmienne z których mogę policzyć.

Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
Moja wypowiedź implikuje rozmaite wnioski.
Np. co do mocy kotła...
Ile czasu trwa "rozpędzanie" instalacji do maksymalnej mocy grzewczej przy dużym zładzie?
Szybkość "rozpędzania" i hamowania instalacji ma duże znaczenie na przykład w okresie przejściowym ( krótkie, czasami tylko kilkunastominutowe dogrzewanie pomieszczeń ( a konkretnie powietrza w pomieszczeniach).
Szybkość instalacji ma drugorzędne znaczenie. Szybka instalacja ma sens przy opalaniu gazem, czy olejem, przy kotłach na paliwo stałe nie zaleca się małego zładu w instalacji. Grzejniki mogą mieć małą pojemność, natomiast instalacja powinna mieć odpowiednią pojemność. Coraz częściej stosuje się coraz większe bufory ciepła, w szczególności kiedy stosujemy takie źródła ciepła jak np solary czy energię elektryczną z wiatru.

Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
Szybka reakcja grzejników, kiedy korzysta się z ciepła dostarczonego, ma może małe znaczenie dla kieszeni, lecz ogromne znaczenie dla niezrównanego komfortu cieplnego, bez względu na dynamikę pogody oraz uzyski ciepła.
W momencie kiedy wymiennik o małej pojemności czy zasobnik będzie współpracował z dużą ilością różnorodnych niezależnych odbiorów połączonych cienkimi rurkami może doprowadzić do niestabilnej pracy układu. To bufor jest tym "gwarantem" stabilnej pracy.