dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 72
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 1426
  1. #421
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    przy tych samych temperaturach zasilania i powrotu,
    regulusy powinny być nie mniejsze, ale sporo większe,

    pojemność cieplna 1 kg wody jest dokładnie taka sam w regulusach i grzejnikach płytowych,
    Q=m*C*(tz-tp)
    gdzie Q to ilość ciepła jaką można uzyskać z (m = 1 kg wody) o cieple właściwym (C = 4,19 kJ/kg*K), przy danej różnicy temperatur,

    w związku z tym, że ich pojemność jest (jak sam bogusław napisał) o 3-4 razy mniejsza, do przeniesienia takiej samej ilości ciepła, pompa musi przepompować dokładnie tyle samo wody w jednostce czasu, by przenieść tyle samo ciepła,

    jednak ze względu na inną konstrukcję,
    a regulusy mają bardzo dużą powierzchnię oddawania ciepła, o wiele większą niż grzejniki płytowe,
    inaczej jest dystrybuowane ciepło,

    w regulusach na skutek konwekcji następuje szybsze wymieszanie powietrza w pomieszczeniu,
    co wcale nie jest aż tak dobre jak to pisze bogusław,

    szybszy ruch powietrza to unoszenie kurzu, (było tutaj takie zdjęcie)
    bogusław bardzo się bulwersował na te zdjęcie,
    a ja mam wrażenie, że ten właśnie grzejnik pracował w temperaturach w jakich powinien,

    grzejniki konwekcyjne to typowe grzejniki wysokotermperaturowe,

    owszem mogą pracować w niskich temperaturach zasilania, nawet z kotłami kondensacyjnymi,

    ale trzeba powiedzieć prawdę,

    taki grzejnik powinien być dobrany do tych temperatur pracy,

    a to się wiąże z ich rozmiarem, (przy niskich temperaturach pracy, regulusy muszą być duże,)

    oraz ceną, ta jest znacząco wyższa od grzejnika płytowego,

    o wrażeniach artystycznych nie wspomnę,
    o gustach się nie dyskutuje,

  2. #422
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał redlum Zobacz post
    Te porównanie jest dla grzejników o takich samych gabarytach? Czy takich samych mocach grzewczych? Tak mi się wydaje - że to pierwsze - bo tak na chłopski rozum - jak coś szybciej grzeje - to ma większą moc grzewczą. Wiec wniosek jaki można z tego osiągnąć - to aby utrzymać takie same temperatury używając klasycznych grzejników i Regulusów - te drugie można kupić o wiele mniejsze? Dobrze główkuje - czy gdzieś coś pomyliłem?

    Masz kombi i masz do przewiezienia ilość towaru, która maksymalnie zajmie objętość kombi..
    Konkurencja wozi takiej samej objętości towar, lecz ciężarówką.
    Startujecie zawsze w tym samym momencie.
    Kto z was dostarczy towar szybciej?

    samochód = grzejnik
    towar = ciepło
    klient = cel grzewczy

    Posiadanie szybszego samochodu daje ci możliwość stosowania zmiennych strategii dostaw towaru..

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    przy tych samych temperaturach zasilania i powrotu,
    regulusy powinny być nie mniejsze, ale sporo większe,

    pojemność cieplna 1 kg wody jest dokładnie taka sam w regulusach i grzejnikach płytowych,
    Q=m*C*(tz-tp)
    gdzie Q to ilość ciepła jaką można uzyskać z (m = 1 kg wody) o cieple właściwym (C = 4,19 kJ/kg*K), przy danej różnicy temperatur,

    w związku z tym, że ich pojemność jest (jak sam bogusław napisał) o 3-4 razy mniejsza, do przeniesienia takiej samej ilości ciepła, pompa musi przepompować dokładnie tyle samo wody w jednostce czasu, by przenieść tyle samo ciepła,

    jednak ze względu na inną konstrukcję,
    a regulusy mają bardzo dużą powierzchnię oddawania ciepła, o wiele większą niż grzejniki płytowe,
    inaczej jest dystrybuowane ciepło,

    w regulusach na skutek konwekcji następuje szybsze wymieszanie powietrza w pomieszczeniu,
    co wcale nie jest aż tak dobre jak to pisze bogusław,

    szybszy ruch powietrza to unoszenie kurzu, (było tutaj takie zdjęcie)
    bogusław bardzo się bulwersował na te zdjęcie,
    a ja mam wrażenie, że ten właśnie grzejnik pracował w temperaturach w jakich powinien,

    grzejniki konwekcyjne to typowe grzejniki wysokotermperaturowe,

    owszem mogą pracować w niskich temperaturach zasilania, nawet z kotłami kondensacyjnymi,

    ale trzeba powiedzieć prawdę,

    taki grzejnik powinien być dobrany do tych temperatur pracy,

    a to się wiąże z ich rozmiarem, (przy niskich temperaturach pracy, regulusy muszą być duże,)

    oraz ceną, ta jest znacząco wyższa od grzejnika płytowego,

    o wrażeniach artystycznych nie wspomnę,
    o gustach się nie dyskutuje,

    Grzejnik to nie czajnik z wodą - mniejszy czajnik mniej ciepłej wody większy czajnik to więcej ciepłej wody. Stojącej wody...

    Po co komu czajnik z wodą, skoro potrzebuje jedynie cienkiego strumyka ciepłej wody, dawkowanej w ilości takiej jak trzeba, dokładnie w takiej co trzeba temperaturze?
    Moc grzewcza grzejnika nie wynika z jego pojemności wodnej...
    Wydajność pompy cyrkulacyjnej jest taka sama, i to czy grzejnik ma małą pojemność wodną czy dużą nie zmienia faktu, że do jednego i drugiego typu grzejnika zostaje wprowadzona w jednostce czasu taka sama ilość wody czyli taka sama ilość ciepła i taka sama ilość ciepła zostaje przez te grzejniki "przechwycona".
    Grzejniki różnią się pomiędzy sobą szybkością i sposobem, w jaki ciepło zostaje przekazane do otoczenia..

    "Szybsze wymieszanie powietrza" nie oznacza mieszania dynamicznego lecz większe ujednolicenie temperatury w pomieszczeniu - chłodniejsze i cieplejsze powietrze zostaje skuteczniej przemieszane w całym pomieszczeniu. m.in poprzez szerokokątną intensywną emisję ciepła z powierzchni, które to ciepło jest emitowane z kolei na pomieszczenie z powierzchni, na które pada ( które ogrzewa).

    Regulusy nie są konwektorami lecz grzejnikami radiacyjno- konwekcyjnymi.

    Grzejniki nigdy nie pracują non stop.

    Biorąc pod uwagę poziom obowiązujących na rynku upustów cenowych, regulusy są droższe od płytowych w wymiarach do 80 cm o około 5% lecz w wymiarach większych są tańsze.
    ===
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 23-02-2015 o 20:15

  3. #423
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Użyjmy może porównania samochodowego..
    Wyobraź sobie, że masz do przewiezienia ilość towaru, która maksymalnie zajmie objętość kombi..
    Czasem jest to mniejsza paczka, czasem większa, lecz maks to objętość kombi.
    Towar wieziesz zawsze w jedno i to samo miejsce.
    Konkurencja wozi takiej samej objętości towar, lecz dostawczakiem lub nawet ciężarówką.
    Startujecie zawsze w tym samym momencie... na sygnał dany przez klienta.
    Kto z was dostarczy towar szybciej i sprawniej? Kto spali mniej paliwa i dlaczego?

    samochód = grzejnik
    towar = ciepło
    klient = cel grzewczy

    Czy możesz mieć samochód mniejszy niż kombi?
    Tak. Lecz musisz liczyć się z tym, że przy maksymalnym zapotrzebowaniu na towar (rzadko?), będziesz musiał obrócić kilka razy. Masz w zapasie czas, lecz nie zawsze może być go wystarczająco dużo..

    Posiadanie szybszego samochodu daje ci możliwość stosowania adekwatnej do potrzeb strategii dostaw towaru..
    tylko jest jedno ale
    nowe domy są przeważnie w miarę dobrze ocieplone - nie występują w nich duże i szybkie zmiany temperatury - a przy dobrym sterowaniu z automatycznymi termostatami w każdym pomieszczeniu - różnica temperatur jest bardzo szybko korygowana. Więc przewaga Regulusów nad innymi grzejnikami prawie się zaciera. Co innego jak ktoś kombinuje dużo - na noc zmniejsza ogrzewanie na parterze i gdy wychodzi z domu, gdy utrzymuje niższe temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych itp. Jak ktoś nie chce za bardzo kombinować - to mając ograniczony budżet na ogrzewanie - lepiej kupić dobre sterowanie i najtańsze grzejniki, niż drogie grzejniki bez sterowania.

  4. #424
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał redlum Zobacz post
    tylko jest jedno ale
    nowe domy są przeważnie w miarę dobrze ocieplone - nie występują w nich duże i szybkie zmiany temperatury - a przy dobrym sterowaniu z automatycznymi termostatami w każdym pomieszczeniu - różnica temperatur jest bardzo szybko korygowana. Więc przewaga Regulusów nad innymi grzejnikami prawie się zaciera. Co innego jak ktoś kombinuje dużo - na noc zmniejsza ogrzewanie na parterze i gdy wychodzi z domu, gdy utrzymuje niższe temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych itp. Jak ktoś nie chce za bardzo kombinować - to mając ograniczony budżet na ogrzewanie - lepiej kupić dobre sterowanie i najtańsze grzejniki, niż drogie grzejniki bez sterowania.
    Jakakolwiek różnica temperatur jest szybko korygowana przy szybko reagujących grzejnikach.
    Szybko reagujące grzejkniki przerwą szybko grzanie przy każdym użysku ciepła - czy to wzrost nasłonecznienia czy też praca rozmaitych urządzeń, w efekcie której wytwarzane są dodatkowe porcje ciepła... Takie urządzenie działa jak dodatkowy grzejnik włączający się o różnym czasie na trudny do przewidzenia okres czasu..

    Ciepło powinno być dostarczone w tym czasie co chce użytkownik w ilości dokładnie takiej, jak chce użytkownik...
    W układach grzejnikowych o dużej masie całkowitej jest to niewykonalne.

    Pzdr.

  5. #425
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Angry

    Ty mi nie pisz pierdół, tylko udowodnij to o co cię prosiłem,
    potrafisz tylko pisać jakie te grzejniki dobre,
    ale jak przychodzi do konkretów to odwołujesz się do samego Pana Boga, że cię wszyscy tutaj krzywdzą,

    piszą nieprawdę,

    atakują polską firmę, bo ona zagraża ich interesom,

    konkrety chłopie konkrety, a nie tylko woda,

    tak cię uczyli na studiach?
    jak przyjdzie pacjent to trzeba robić wszystko, żeby nie powiedzieć nic konkretnego,
    a pacjenta zalać pseudonaukowymi wywodami i zrobić na nim wrażenie, że leczy go naprawdę bardzo dobry lekarz,

    jednak dobrze że nie prowadzisz praktyki lekarskiej,
    produkując grzejniki narobisz mniej zła,

    ja Ci napisałem, jestem techniczny i Twój bełkot nie trafia do mnie,
    zarzucasz mi kłamstwo,
    udowodnij to,
    potrafisz?
    jak nie to lepiej nic nie pisz i nie ośmieszaj się,

    albo znowu napisz że przedstawiciel Purmo, Radsona, Brugmana, Kermi czy też innego producenta nalatuje na Twoją polską firmę,
    bo ma w tym swój własny interes,

    napisałem Ci kiedyś, że nie jesteś dla żadnej dużej firmy produkującej grzejniki płytowe, w milionach sztuk, żadną konkurencją,
    szukasz tutaj klientów?,

    to dobrze,

    szukaj, ja też to robię i z tym się nie kryję,
    każdy stara się prowadzić swój interes,

    ale nie wmawiam nikomu dziecka w brzuch i nie traktuję ludzi którzy się ze mną nie zgadzają, jak najgorszych wrogów,
    traktuj forowiczów jak istoty myślące a nie bezmózgowców, którzy nic nie wiedzą i przyjmą wszystko co napiszesz jako dobrą monetę,

    zrozumiałeś co napisałem?

    nie,

    to szkoda,

  6. #426
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Zdajesz pytania i sam na nie zaraz odpowiadasz, zgodnie ze swoimi intencjami?
    To niedobrze.

    Mimo wszystko pozdrawiam Cię..

    Moc grzewcza grzejnika nie wynika z jego pojemności wodnej...
    Wydajność pompy cyrkulacyjnej jest taka sama, i to czy grzejnik ma małą pojemność wodną czy dużą nie zmienia faktu, że do jednego i drugiego typu grzejnika zostaje wprowadzona w jednostce czasu taka sama ilość wody czyli taka sama ilość ciepła i taka sama ilość ciepła zostaje przez grzejniki o tej samej mocy "przechwycona".
    Grzejniki różnią się pomiędzy sobą szybkością dochodzenia do temperatury "roboczej" oraz sposobem, w jaki ciepło zostaje przez nie przekazane do otoczenia..

    "Szybsze wymieszanie powietrza" nie oznacza mieszania dynamicznego lecz większe ujednolicenie temperatury w pomieszczeniu - chłodniejsze i cieplejsze powietrze zostaje skuteczniej przemieszane w całym pomieszczeniu. m.in poprzez szerokokątną intensywną emisję ciepła z powierzchni, które to ciepło jest emitowane z kolei na pomieszczenie z powierzchni, na które pada ( które ogrzewa).

    Regulusy nie są konwektorami lecz grzejnikami radiacyjno- konwekcyjnymi.

    Grzejniki nigdy nie pracują non stop.

    Biorąc pod uwagę poziom obowiązujących na rynku upustów cenowych, regulusy są droższe od płytowych w wymiarach do 80 cm o około 5% lecz w wymiarach większych są tańsze.
    ===
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 24-02-2015 o 07:11

  7. #427
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    1950, podziwiam Cię za wytrwałość, ja na parę postów się zdobyłem w celu wytłumaczenie też pewnych zjawisk cieplnych ale do niego nic nie trafia.
    Dlatego już przestałem tłumaczyć bo to jak grochem o ścianę.
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  8. #428
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    j-j
    To Ty jesteś szanownym doradcą, zatem powinna Cię obowiązywać maksymalna precyzja w formułowaniu wypowiedzi, możliwie jak najszerszy jej kontekst a także bezstronność...
    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 24-02-2015 o 07:13

  9. #429
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Jakakolwiek różnica temperatur jest szybko korygowana przy szybko reagujących grzejnikach.
    Szybko reagujące grzejkniki przerwą szybko grzanie przy każdym użysku ciepła - czy to wzrost nasłonecznienia czy też praca rozmaitych urządzeń, w efekcie której wytwarzane są dodatkowe porcje ciepła... Takie urządzenie działa jak dodatkowy grzejnik włączający się o różnym czasie na trudny do przewidzenia okres czasu..

    Ciepło powinno być dostarczone w tym czasie co chce użytkownik w ilości dokładnie takiej, jak chce użytkownik...
    W układach grzejnikowych o dużej masie całkowitej jest to niewykonalne.

    Pzdr.
    w poprzednim poście napisałeś - że regulusy skorygują temperaturę z 18 do 22C o 15 min szybciej (w stosunku do godziny). Wiec jak chciałyby skorygować temperaturę 1C - to ma się zysk niecałe 4 min.
    Piszesz że w układach grzejnikowych o dużej masie całkowitej jest to niewykonalne - ale to chyba mówisz o takich żeliwnych - co jeszcze moja babcia ma - z pokrętłem. Bo dobrze ustawiona elektronika - gdy ma podgrzać pomieszczenia o 1C - to pogrzeje je o tyle ile musi, a nie rozgrzeje grzejnik na maxa. Poza tym wszystko jest wykonalne - jak wie się co chce się uzyskać - jeśli do ogrzanie danego pomieszczenia trzeba przekazać zadaną ilość ciepła - to wystarczy tą ilość powiększyć o straty tego ciepła wynikające z niedoskonałości ogrzewania.
    Dla mnie idealnym modelem jest - że grzejniki dostarczają tyle ciepła ile traci budynek. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz - zapotrzebowanie na ciepło rośnie (ale rośnie bardzo powoli) i elektronika powinna to wyłapać i płynnie zwiększać wydawanie ciepła przez grzejniki (nie ma potrzeby robić tego nagle w bardzo szybkim czasie). Więc się pytam boguslaw-e na co w przeciętnym domu przydadzą szybko grzejące grzejniki (no może nie szybko ale szybciej o ok 25% (15min szybciej na 1 godzinie - jak to sam napisałeś)

  10. #430
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    ZACZYNAMY

    przy tych samych temperaturach zasilania i powrotu,
    regulusy powinny być nie mniejsze, ale sporo większe

    pojemność cieplna 1 kg wody jest dokładnie taka sam w regulusach i grzejnikach płytowych,
    Q=m*cw*(tz-tp)
    gdzie Q to ilość ciepła jaką można uzyskać z (m = 1 kg wody) o cieple właściwym (cw = 4,19 kJ/kg*K), przy danej różnicy temperatur,,
    to może znowu zaczniemy od podstaw,

    co to jest ogrzewanie pomieszczeń?

    tak po bożemu specjalnie postaram się to wytłumaczyć jak dziecku,
    dla być może nie zorientowanych w temacie,
    chodzi mi o byłego finalistyę olimpiady fizycznej bogusława, który jest równocześnie producentem najlepszych, wg niego, na rynku grzejników o nazwie Regulus,

    odpowiadam Ci bogusław
    ogrzewanie, to w fazie początkowej (na początku sezonu grzewczego), polega na dostarczeniem takiej ilości energii cieplnej, żeby spowodować nagrzanie pomieszczenia do temperatury zadanej,

    żeby to uzyskać należy nagrzać nie tylko powietrze,
    ale także i wszystkie przegrody oraz sprzęt znajdujący się w tym pomieszczeniu.
    po uzyskaniu temperatury zadanej,
    żeby utrzymać uzyskaną temperaturę w pomieszczeniu, należy stale i wciąż uzupełniać straty ciepła tego pomieszczenia,
    wartości tych strat, jakbyś nie wiedział, chociaż powinieneś, można sobie obliczyć w programach OZC,
    wiedza ta potrzebna jest do tego, żeby przy wykonywaniu czy projektowaniu ogrzewania, wiedzieć ile tej energii cieplnej musimy dostarczyć do pomieszczenia, by utrzymać jego komfort cieplny,

    urządzeniami które przekazują dostarczone ciepło przez instalację do pomieszczenia są grzejniki,
    żeliwne, stalowe, osławione Regulusy czy też grzejniki płaszczyznowe typu podłogówka, ścienne, sufitowe,

    ogrzewania ciepłym powietrzem to nie dotyczy,

    mam nadzieję, że do tego momentu moje wypociny są dla Ciebie na tyle jasne,
    że wszystko pojmujesz,
    jeżeli nie śmiało pytaj,
    na miarę mojej wiedzy, postaram Ci się odpowiedzieć

    co z tego wynika?

    ano drogi finalisto,
    wynika z tego, że nie jest ważny grzejnik jakiego użyjemy do przekazania ciepła do pomieszczenia,
    Ilość tego ciepła które musi być dostarczone żeby uzyskać te same warunki cieplne w każdym wypadku musi być taka sama,

    tym samym, mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci to w wystarczająco jasny sposób,
    wyjaśniłem, że moje sformułowanie,
    pojemność cieplna 1 kg wody jest dokładnie taka sam w regulusach i grzejnikach płytowych,
    poniżej tego sformułowania jest podstawowy wzór na ciepło,

    Q=m*cw*(tz-tp)

    być może go nie pamiętasz,
    ale wystarczy poszukać, przy odrobinie dobrej woli, na pewno znajdziesz,
    chociaż - być może się mylę,
    przecież jesteś finalistą olimpiady fizycznej i na dodatek siedzisz przecież w cieple,

    ale na wszelki wypadek wyjaśnię Ci zależności wynikające z tego wzoru,

    mówi on,
    że żeby uzyskać daną ilość ciepła (które w naszym przypadku jest potrzebne do uzupełnienia wspomnianych wyżej strat ciepła w pomieszczeniu) potrzeba przepuścić przez grzejnik wodę o takiej masie (w kilogramach), która przeniesie taką ilość ciepła (które dla każdej substancji jest zależne ciepła właściwego, dla wody wynosi ono cw = 4,19 kJ/kg*K)
    oraz to że ilość przeniesionego ciepła zależna jest od różnicy temperatur zasilania i powrotu,

    mam nadzieję, że do tego momentu też wyrażam się wystarczająco jasno,

    to jedźmy dalej,

    co wynika z powyższych wywodów,

    ano drogi bogusławie,
    wynika z tego, że ilość wody która musi być dostarczona do grzejnika który ma utrzymać komfort cieplny pomieszczenia musi być dokładnie taka sama,
    w związku ilość ciepła jaką ma oddać grzejnik do pomieszczenia, też musi być dokładnie taka sama,

    niezależnie od rodzaju grzejnika i przy porównywalnych parametrach oczywiście,

    ale to przecież wynika z założeń,

    przypomnę Ci je,
    to samo pomieszczenie, te same założone temperatury wewnętrzne,

    drążmy temat dalej,

    jeżeli fizyka mówi, że ilość potrzebnego ciepła jest taka sama
    (a ja jej wierzę, wiesz nie zawsze sobie wierzę a fizyce wierzę)
    to nie widzę w zastosowaniu regulusów żadnych oszczędnośći,

    mam nadzieję, że ten wątek wyjaśniłem wystarczająco jasno i nie możesz mi zarzucić tego co tak lubisz robić – kłamstwa

    w związku z tym, że ich pojemność jest (jak sam bogusław napisał) o 3-4 razy mniejsza,
    do przeniesienia takiej samej ilości ciepła, pompa musi przepompować dokładnie tyle samo wody w jednostce czasu, by przenieść tyle samo ciepła,

    jednak ze względu na inną konstrukcję,
    a regulusy mają bardzo dużą powierzchnię oddawania ciepła, o wiele większą niż grzejniki płytowe,
    inaczej jest dystrybuowane ciepło,
    mam nadzieję, że stwierdzenie, regulusy mają inną konstrukcję
    oraz, że mają bardzo dużą powierzchnię oddawania ciepła, o wiele większą niż grzejniki płytowe i że inaczej jest dystrybuowane ciepło,

    nie mija się z prawdą,

    mam też nadzieję, że napisanie o tym,
    że w regulusach następuje szybsze wymieszanie powietrza w pomieszczeniu, ze względu właśnie na konwekcję,

    też jest prawdziwe, co?

    co wcale nie jest aż tak dobre jak to pisze bogusław,
    to teraz rzecz z którą możesz się nie zgodzić, a nawet powiem nie zgodzisz się,
    masz prawo to jest indywidualna sprawa,
    ja uważam, że ruchy konwekcyjne powietrza wywołane przez grzejniki nie są dobrą sprawą, unoszą kurz i alergeny, brudzą pomieszczenia, Ty pewnie masz odmienne zdanie uważając że Regulusy nie unoszą kurzu, natomiast jak kiedyś wspomniałeś podłogówka powoduje unoszenie kurzu,

    szybszy ruch powietrza to unoszenie kurzu, (było tutaj takie zdjęcie)
    bogusław bardzo się bulwersował na te zdjęcie,
    a ja mam wrażenie, że ten właśnie grzejnik pracował w temperaturach w jakich powinien,

    grzejniki konwekcyjne to typowe grzejniki wysokotermperaturowe,
    co byś nie powiedział, grzejniki konwekcyjne są grzejnikami wysokotemperaturowymi,

    owszem mogą pracować w niskich temperaturach zasilania, nawet z kotłami kondensacyjnymi,
    to chyba też prawda,
    sam pisałeś że współpracują ze źródłami ciepła typu pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny,

    ale trzeba powiedzieć prawdę,
    taki grzejnik powinien być dobrany do tych temperatur pracy

    a to się wiąże z ich rozmiarem, (przy niskich temperaturach pracy, regulusy muszą być duże,)
    tutaj też chyba nie zaprzeczysz, grzejnik nie dobrany odpowiednio do temperatur jego pracy będzie źle pracował,
    ,

    oraz ceną, ta jest znacząco wyższa od grzejnika płytowego,
    tutaj muszę się uderzyć w piersi,
    dawno nie sprawdzałem cen, są porównywane

    o wrażeniach artystycznych nie wspomnę,
    o gustach się nie dyskutuje,
    to chyba też prawda,

    i to by było na tyle,
    jak mawiał Jan Tadeusz Stanisławski, udowadniając wyższość Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy

  11. #431
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Wiesz, gdzie popełniasz błąd? Skupiasz się na początku grzania, zapominając o jego końcu a także okresach niezbędnych przerw w grzaniu...

    W Polsce są cztery pory roku.

    Nie widzisz całości, lecz swoim przykładem skupiasz się na początku procesu tworzenia komfortu cieplnego.

    Zatem powtórzę:
    Szybko reagujące grzejniki przerwą szybko grzanie przy każdym uzysku ciepła - czy to wzrost nasłonecznienia czy też praca rozmaitych urządzeń, w efekcie której wytwarzane są dodatkowe porcje ciepła... Takie urządzenia działają jak dodatkowy grzejnik włączający się o różnym czasie na trudny do przewidzenia okres czasu.. Warto wykorzystać ich moc..

    Ciepło powinno być dostarczone w tym czasie, który wyznacza użytkownik oraz w ilości dokładnie takiej, jak chce użytkownik...

    Ilości czasem mniejszej, czasem większej.
    ===
    Pozdrawiam 1950
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 24-02-2015 o 07:21

  12. #432
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Niewiele zrozumiałeś z przykładu o samochodach.
    W Polsce są cztery pory roku.
    Nie widzisz całości lecz swoim przykładem skupiasz się na wycinku procesu tworzenia komfortu cieplnego.

    Zatem powtórzę:
    Szybko reagujące grzejniki przerwą szybko grzanie przy każdym uzysku ciepła - czy to wzrost nasłonecznienia czy też praca rozmaitych urządzeń, w efekcie której wytwarzane są dodatkowe porcje ciepła... Takie urządzenie działa jak dodatkowy grzejnik włączający się o różnym czasie na trudny do przewidzenia okres czasu..

    Ciepło powinno być dostarczone w tym czasie co chce użytkownik w ilości dokładnie takiej, jak chce użytkownik...
    Czasem mniejszej, czasem większej.


    Pozdrawiam
    żaden grzejnik nie dostarczy ciepła na teraz - więc nie pisz mi tutaj że twoje grzejniki to potrafią. Wszystko się rozbija na - "Czasem mniejszej, czasem większej." - ale ta różnica jest - jak sam przyznałeś 25% czasu - więc - czy przy ograniczonym budżecie jest sens kupna regulusów bez dobrego sterowania - bo mi się wydaje - że lepiej jest wydać kasę na porządne sterowanie + zwykłe grzejniki.

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    1950. Słabiutko.. Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś.. Trzy na szynach.. Nic w temacie.
    Przydługi wstęp i .....
    marnie - marnie - więcej po tobie się spodziewałem - a zachowałeś się jak zwykły belfer - za długi tekst - to damy te 3 z dwoma - bo nie chce mi się czytać.

  13. #433
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    bo bogusławowi brak argumentów,
    a z fizyką nie wygra,


    olimpijczyk......

  14. #434
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar SuperFunk
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Wieś Za Zakrętem Na Środku Dolnego Śląska
    Posty
    14

    Domyślnie

    A teraz ja - szary czytelnik i użytkownik tego Forum uprzejmie proszę, aby Szanowni Panowie przenieśli "walkę" na teren prywatny np. email - po prostu tego nie da się czytać i wątek o grzejnikach zamienia się w Afganistan. Dziękuję

  15. #435
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Zawartość "merytoryczną" Twoich postów j-j niedawno przytaczałem....To Ty jesteś Doradcą, zatem to Ciebie obowiązuje maksymalna precyzja w formułowaniu wypowiedzi, oraz możliwie jak najszerszy jej kontekst.

    Pzdr.
    To co wygodne wyciąłeś i przytoczyłeś.

    A i widzę że dalej nic nie kumasz.
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  16. #436

    Domyślnie

    Cytat Napisał redlum Zobacz post
    w poprzednim poście napisałeś - że regulusy skorygują temperaturę z 18 do 22C o 15 min szybciej (w stosunku do godziny).
    Te 15 minut to gdybanie. Kiedyś w tym wątku liczyłem energie wymagane do nagrzania podłóg, stropów, ścian i samego grzejnika (standartowe materiały) - nagrzanie samego grzejnika to jakieś tysięczne części energii wymaganej przez pomieszczenie - jak zatem można zaoszczędzić 25% czasu na grzaniu grzejnikiem który pobierze tysięczną część całego ciepła dostarczanego. Jeśli juz mówimy o skracaniu czasu grzania to proporcjonalnie - o jedną tysięczną godziny regulus szybciej nagrzeje pomieszczenie. Wyjaśnienie w poście #283.

    Na temat grzybów w wentylacji mechanicznej wyjaśnienie w poście #315.
    Dlaczego szybkie grzanie nie ma sensu, było w poście #341i wielu wcześniejszych.
    W to że Bogusław ma jakiś związek z naukami ścisłymi - nie wierzę.
    Zresztą każdy normalny człowiek tak zbombardowany rzeczowymi argumentami przeciw swoim teoriom by sie poddał. Bogusław przez to że jest zatwardziały sądzi że wygrywa dyskusję. Albo oczekuje że nikt się nie pozna na jego argumentach (jak napisał w poście #226 - liczy na humanistów).

  17. #437
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    O czym ty piszesz? Nie wyrywaj z kontekstu pojedynczych sformułowań uprawdopodobniając je oczywistymi oczywistościami,

  18. #438

    Domyślnie

    Fakt jest faktem - regulus grzeje jak każdy grzejnik, nie przedstawiłeś jeszcze żadnego dowodu na ich "lepszość" - nic ponad pusta gadkę...

  19. #439
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał chris_w Zobacz post
    Fakt jest faktem - regulus grzeje jak każdy grzejnik, nie przedstawiłeś jeszcze żadnego dowodu na ich "lepszość" - nic ponad pusta gadkę...
    Przedstawiłem wystarczająco dużo informacji, by zrozumieć korzyści z większej dynamiki grzania.
    Mamy widocznie całkowicie inne potrzeby co do możliwości ingerowania w komfort cieplny...

    Verba volant, scripta manent...
    Pożyjemy, zobaczymy...
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 24-02-2015 o 07:27

  20. #440

    Domyślnie

    Dowody? Wiesz w ogóle co to znaczy dowód? Poza punktowaniem szybkości, ekonomiczności, energooszczędności, małolitrażowości i ciągłym powtarzaniem tego samego w kółko nic więcej nie napisałeś. Nie podjąłeś nawet trudu dowodzenia "lepszości" a ograniczyłeś sie na odpieraniu argumentów o "przeciętności" regulusów (i to w sposób uwłaczający nauce). Na początku nawet chciałem poznać jakieś dowody z Twojej strony - ale przedstawiałeś je w sposób "proroczy", przez ciągle powtarzane litanii o szykości, komforcie i innych duperelach... natomiast było zero konkretów. Dla mnie dyskusja z Tobą przestała mieć merytoryczne znaczenie. Trzebaby wejść w metafizykę i pobić Cię na polu demagogii - ale wtedy każdego pokonasz doświadczeniem... więc ja wysiadam. Czasem coś tu napiszę jak będziesz zbyt wielkie bzdury pisał, ale ograniczę się do obserwacji.
    Ostatnio edytowane przez chris_w ; 08-10-2010 o 15:20

Strona 22 z 72

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony