dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 294 z 330
Pokaż wyniki od 5.861 do 5.880 z 6591
  1. #5861
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    geroj

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Rymnik
    Kod pocztowy
    44-217
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam
    Nie będę oryginalny wiec i ja zapytam o dobór kotła gazowego bo jestem całkiem zielony .
    A wiec kilka faktów : powierzchnia użytkowa całkowita 137 m2 + garaż 21m2+ piwnice 74m2
    ściany ytong 24cm+15cm styro, poddasze ocieplone 30cm. W domu ogrzewanie tylko podłogówka( (w sumie położono ok 900m przewodów)+dwa grzejniki w WC "drabinki".
    W piwnicach i garażu w każdym pomieszczeniu po 1 kaloryferze po10 żeberek w sumie nie wiem czy będę grzał piwnice ale w jednym pomieszczeniu jest pralnia i suszarnia więc tam na pewno kaloryfer będzie grzał.
    Pomocniczo w stanach przejściowych jest jeszcze kominek z DGP. Rodzinka 5cio osobowa z czego przerażająca jej większość to płeć piękna wiec zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie pewnie spore. Proszę o dobór kotła nie musi być to mercedes ale coś bezawaryjnego z długą gwarancją i z małym zużyciem gazu, jak i wielkości zasobnika na CWU.

  2. #5862
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kas35

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Ścinawa Nyska
    Kod pocztowy
    48-325
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Od jakiegoś czasu śledzę w miarę możliwości wątki odnośnie różnych kotłów Immergas, ale chyba potrzebuję pomocy w doborze mocy i rodzaju kotła. Proszę o wyrozumiałość, gdyż jako kobieta powoli ogarniam temat, a niestety mój mąż kiepsko mówi po polsku i wszystko spadło na moją głowę. Sytuację mamy następującą:
    Pow. domu 196m2, dom dosyć rozległy, w tym:
    - piętro - grzejniki - 100m2
    - parter + antresola - podłogówka - 96m2
    Może warto tu zaznaczyć, że salon z jadalnią i klatka schodowa (ok. 50m2) są bardzo wysokie tzn. ok. 6m w najwyższym punkcie schodząc po skosie do wysokości ok. 3.8m w najniższym punkcie.
    Ocieplenie:
    dach - 33cm wełny Rockwool superrock
    ściany - 20cm styropian grafitowy
    podłoga - 14cm styropian EPS100

    Posiadamy dwie łazienki, rodzina 2+2. Kocioł potrzebny będzie do c.o. i c.w.u.

    Moje główne pytanie:
    - wyczytałam w kilku miejscach, że bardziej ekonomicznie przedstawia się eksploatacja kotła dwufuncyjnego, jako, że nie ma strat ciepłej wody, która jest ogrzewana tylko na bieżąco no i przy kotłach jednofuncyjnych jest większe zużycie gazu w lecie na potrzeby podgrzewu wody użytkowej. Czy to prawda czy jednak coś mi umyka w tym temacie? Wiem, że wygoda użytkowania wody z kotła z zasobnikiem jest dużo większa ale wydaje mi się, że bylibyśmy sobie w stanie z tym poradzić, jeśli rzeczywiście koszty użytkowania są mniejsze.

    Kolejne pytania:
    - jeśli zdecyduję się na rozwiązanie z kotłem dwufuncyjnym który byście polecali Victrix 24 TT 2ERP czy Victrix Exa 28 1ERP? Za pierwszym przemawia niska modulacja (od 3kw) a drugi z kolei ma wymmiennik ze stali nierdzewnej... Mam totalny mętlik w głowie tym bardziej, że nie znalazłam za wielu opinii na temat tego pierwszego kotła. A może jakaś totalnie inna sugestia?
    - jeśli jednak zdecydowałabym się na kocioł jednofuncyjny z zasobinkiem to czy Victrix 12 TT 2ERP byłby wystarczający na potrzeby naszego domu czy bezpieczniej jest wziać Victrix 20 TT?

    Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie wskazówki.

  3. #5863
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    @Kas35
    1. Rób wszędzie podłogówkę, nie komplikuj instalacji grzejnikami.
    2. Kocioł bierz z zasobnikiem. Jak ci zależy na oszczędności w cyrkulacji to możesz;
    a) przypilnować sobie dobrą izolację min 13mm (na pionach może być i 20mm) na rurach CWU i cyrkulacji.
    b) włączać pompę cyrkulacji z czujki w łazienkach np. http://www.auraton.pl/produkty/auraton-pir-cr/
    3. Bierz VIctrixa 20 albo 24kW, obydwa startują od niskiej mocy, a szybciej nagrzeją zasobnik.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  4. #5864
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    a.no

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    76
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Buduję dośc mały dom i rozważam czy nie przenieść pieca kondesacyjnego z kotłowni do łazieki na poddaszu.
    W takim wypadku idelany byłby jakiś nieduży piec z zasobnikiem wbudowanym.
    Rozważam ECOCONDENS INTEGRA w wersji 20kW co umozliwiloby mi zrobienie "komina przez ścianę" łazienki.
    PIec ma zasobnik 45l i kosztuje jeszcze akceptowanie, a innych rozwiązań zintegrowanych w cenie >7tys raczej nie biorę pod uwagę.
    Czy ktoś wie jak taki piec będzie się zachowywał ze 100% ogrzewania podłogowego, czy moc będzie wystarczająca dla rodziny 4 osobowej?
    Do tej pory rozważałe jaki oszczędny piec (z małą mocą minimalną) z zasobnikiem 120l, ale przyznam, że kusi mniemożliwośclikwidacji kotłowni, a nie sądzę (prosze wyprowadzić mnie z błedu) że oszczednosci na modulacji do 2 zamiast 3kW byłyby rocznie znaczące.
    Co mnie zastanawia to mała ilośc opinii i jak się 20kW mocy i 45l zasobnika sprawdzi przy 4osobowej rodzinie (zakładam, że wszcyscuy na raz nie muszą brać kąpieli-prysznica)...

  5. #5865
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kas35

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Ścinawa Nyska
    Kod pocztowy
    48-325
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję Teres. Niestety za pózno na zmianę na podłogówkę... Instalacja w toku.
    Czyli wg Ciebie większy komfort użytkowania kotła z zasobnikiem rekompensuje fakt, że latem jest to droższa opcja do ogrzania wody użytkowej? A swoją drogą to czy ktoś ma pojęcie o ile większe jest zużycie gazu przy kotle jednofunyjnym latem do ogrzania wody? Może to zaledwie klila % i w ogóle nie warto rozważać tej opcji?

  6. #5866
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    @Kas35
    A daj spokój, ile tych strat będzie 1%? To nawet nie ma co tego przeliczać. Nie warto tutaj szukać oszczędności.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  7. #5867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kas35 Zobacz post
    Dziękuję Teres. Niestety za pózno na zmianę na podłogówkę... Instalacja w toku.
    Czyli wg Ciebie większy komfort użytkowania kotła z zasobnikiem rekompensuje fakt, że latem jest to droższa opcja do ogrzania wody użytkowej? A swoją drogą to czy ktoś ma pojęcie o ile większe jest zużycie gazu przy kotle jednofunyjnym latem do ogrzania wody? Może to zaledwie klila % i w ogóle nie warto rozważać tej opcji?
    Mam kocioł gazowy 1 funkcyjny i zasobnik 160 litrów, rodzina 2+2, zużycie gazu na przygotowanie CWU to 0,6-0,7 m3 /dobę.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  8. #5868
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kas35

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Ścinawa Nyska
    Kod pocztowy
    48-325
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję serdecznie teres i wg39070. Zdecydowałam się więc na jednofunkcyjny Victrix 20TT + zasobnik 160l. Jakieś uwagi do tego wyboru?

  9. #5869

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kas35 Zobacz post
    Dziękuję serdecznie teres i wg39070. Zdecydowałam się więc na jednofunkcyjny Victrix 20TT + zasobnik 160l. Jakieś uwagi do tego wyboru?
    Jeśli wybierzesz zasobnik UBS 160 Immergas będziesz zadowolony. Kocioł, który wybrałeś w połączeniu z tym zasobnikiem grzeją wodę w ekspresowym tempie.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  10. #5870

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali Zobacz post
    Teraz ja i proszę o konkrety piec z modulacją od 2-3 kw do max 25, który obsłuży bez żadnych dodatkowych pomp, sprzegieł 280- 360 m2 podlogowki, zbiornik 180 l. Z moich faworytów cenowych to termet Crystal II 25 ( bo moc min ma identyczna jak 20) z Open term, oraz Beretta exlusive green 25 he, czy może lepiej coś innego, a jak tak to dla czego? Dodam, że jak instalacja dobrze zrobiona to cerapur Smart 14 230 m2 podlogowki obsługuje bez problemów pompą pieca na 2
    A ktoś się odniesie do mojego postu? Bo chciałbym w niedługim czasie kupić coś sensownego pozdrawiam

  11. #5871

    Domyślnie

    Witam!

    Mam 130m2, ok 25m2 to podłogówka. Ściany 25cm porotherm + 12cm styro, podłoga 8cm styro i dach będzie 20cm piany.

    Mam ofertę na kit Buderusa GB072 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 7100, GB 062 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 6500 lub samodzielnie dobierane GB 062 14kw + Biawar LINDO 150l + RC300 + czujniki za ok. 6200. Chyba najbardziej skłaniałbym się ku ostatniej opcji ze względu na cenę i większy zbiornik (rodzina 2+3, może kiedyś więcej), ale zastanawiam się czy ten zbiornik z kitu nie będzie lepszy?

    Czy to jest dobre ogrzewanie do mojego segmentu?

  12. #5872

    Domyślnie

    Cytat Napisał emjot11 Zobacz post
    Witam!

    Mam 130m2, ok 25m2 to podłogówka. Ściany 25cm porotherm + 12cm styro, podłoga 8cm styro i dach będzie 20cm piany.

    Mam ofertę na kit Buderusa GB072 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 7100, GB 062 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 6500 lub samodzielnie dobierane GB 062 14kw + Biawar LINDO 150l + RC300 + czujniki za ok. 6200. Chyba najbardziej skłaniałbym się ku ostatniej opcji ze względu na cenę i większy zbiornik (rodzina 2+3, może kiedyś więcej), ale zastanawiam się czy ten zbiornik z kitu nie będzie lepszy?

    Czy to jest dobre ogrzewanie do mojego segmentu?
    Od Immergasa miał byś to wszystko poniżej 6 tys.

  13. #5873

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Od Immergasa miał byś to wszystko poniżej 6 tys.
    A jak kwestia jakości / gwarancji i serwisu? Zastanawiam się też czy 14kw będzie ok, bo w Immergasie 20kw kosztuje praktycznie tyle samo....

  14. #5874
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A po co Ci 20kW ?
    Już prędzej 12....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #5875

    Domyślnie

    Poczytałem i rzeczywiście 12kw da radę.
    Myślę nad zakupem pieca w internecie i znalezieniem instalatora / serwisanta na miejscu. Czy przy kupnie Immergasa nie będzie z tym problemu? Ceny jednak są wyraźnie niższe online...

  16. #5876

    Domyślnie

    Cytat Napisał emjot11 Zobacz post
    A jak kwestia jakości / gwarancji i serwisu? Zastanawiam się też czy 14kw będzie ok, bo w Immergasie 20kw kosztuje praktycznie tyle samo....
    5 lat gwarancji, serwis ogólnie dostępny.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  17. #5877

    Domyślnie

    Cytat Napisał emjot11 Zobacz post
    Poczytałem i rzeczywiście 12kw da radę.
    Myślę nad zakupem pieca w internecie i znalezieniem instalatora / serwisanta na miejscu. Czy przy kupnie Immergasa nie będzie z tym problemu? Ceny jednak są wyraźnie niższe online...
    Niższe ale dlaczego? Dopytaj, czy kocioł zakupiony przez internet ma w zestawie dokładnie to samo co nieco droższy ze sklepu stacjonarnego. Można się zdziwić. W moim przypadku cena między netem a stacjonarnym była porównywalna.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  18. #5878

    Domyślnie

    Cześć,

    Wymieniam piec węglowy na kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u.
    Charakterystyka budynku:
    - dom jednorodzinny z 1989 r.
    - ściany zewn. ocieplone styropianem o gr. 10 cm
    - okna PCV sprzed ok. 8-10 lat
    - 2 kondygnacje ogrzewane (parter + piętro)
    - na kondygnacji 3 (strych) rozłożony styropian o gr. 10 cm
    - w połowie podpiwniczony (piwnica nieogrzewana)
    - 4 osoby
    - powierzchnia do ogrzania to 140 m2 + 2 garaże (20+27 m2) - razem 187 m2
    - ogrzewanie grzejnikowe bez podłogówki

    "Ciepło właściwe" podpowiada maksymalną moc grzewczą 14 kW + 4 kW dla c.w.u.

    Mam możliwość zdobycia następującego zestawu w cenie 7.000 zł netto:
    - Kocioł HOVAL TopGas classic 24 kW
    - Sterownik RS-OT
    - Zestaw podłączeniowy
    - Zasobnik CombiVal ERW 200 l (wydaje mi się za duży)

    Jednak ze względu na modulację 7,7-24 kW zaczynam się wahać.
    Mniejszy model ma moc 5,7-18 kW, ale HOVAL podaje swoje parametry dla wody 40/30 C, więc 18-stka może być za słaba.

    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie.

  19. #5879
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin55
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Witam,

    Proszę o pomoc w doborze kotła kondensacyjnego - jednofunkcyjny.

    Parametry z obliczeń - http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2fp6
    Wynik wskazuje na kocioł 14 kW (C.O + C.W.U)

    Projekt domu delikatnie zmodyfikowany wydłużony o 1,3 m - Dom w Jabłonkach G2 : https://www.archon.pl/projekty-domow...m51a3660b98bfb

    Powierzchnia całkowita 195m2
    Powierzchnia użytkowa 150m2 bez garażu i kotłowni)
    Ogrzewanie podłogówka parter i poddasze (obowiązkowo sterowniki w sypialniach od podłogówki), grzejnik w garażu + grzejniki drabinkowe w łazienkach i pralni.

    Materiał Porotherm,
    ocieplenie ścian 20cm styropian,
    ocieplenie dachu 2x15 cm wełna (łącznie 30)
    podłoga 15cm lub 20 styropian

    Zastanawiam się nad:
    - Immergas Victrix 12 X TT 2 ERP
    - Buderus Logamax plus GB072(K)V2 - 14kW

    Do tego zasobnik 120-160 l + sterowniki w tym na sypialnie etc.
    Jakieś ew. inne propozycję z waszej strony?
    Oczywiście wyceny dostałem od instalatorów, którzy proponują piece 20kW, 24 KW itd...

  20. #5880
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    12kW wystarczy, ten kalkulator zawyża wyniki.
    Każdy z tych kotłów będzie ok, sprawdź dostępność serwisantów i ceny przeglądów.
    Sterowniki w sypialniach ? Po co ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 294 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony