dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 108 z 330
Pokaż wyniki od 2.141 do 2.160 z 6591
  1. #2141

    Domyślnie

    Dziekuje za wyjasnienia.

    Czyli rozumiem, ze jak kociol stoi to pompa od podlogowki mieli tam dalej wode. Ze wzgledu na bezwladnosc, podlogowka nie zdazy sie wychlodzic podczas postojow kotla.

    Ja mam tak, ze z kotlowni idzie jedna rura i druga wraca. Dalej nastepuje rozdzial na rozdzielacz podlogowy (z zaworem 3d i pompa) oraz rozdzielacz grzejnikowy na dole oraz dalej na rozdzelacz u gory.
    Jak na kotle (na paliwo stale) ustawie 60 stopni, to i tak w podloge nie pojdzie bo jest mieszcz (ustawione mam okolo 36stopni, a posadzka ma 23stopnie).
    Wydaje mi sie, ze to samo bedzie z kotlem gazowym, a jego postoje nie wychlodza podlogowki ze wzgledu na jej bezwladnosc. Taki kociol musialby stanac na 10h co najmniej, a to raczej nie mozliwe.

    Automatyka zaworow mieszajacych to fajna sprawa, ale kosztowna.

    Jezli sie myle to prose o sprostowanie.

  2. #2142

    Domyślnie

    Warto nie wprowadzać innych w błąd.
    myślenie jest przyszłością

  3. #2143
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    NL=1 to 3,5 osoby w gospodarstwie, taka norma.

  4. #2144

    Domyślnie

    Dzieki.

    Dodam, ze kontaktowalem sie z firma ParaDigma i kocioł modula 2 nie jest dostepny dla osob indywidualnych. Jedynie firma instalatorska moze go nabyc po odpowiednim szkoleniu.
    Cena kociolka rowniez wysoka - jednak patrzac na jakosc i marke, to chyba nie jest az tak duzo.
    Jako, ze nie stac mnie na Modula II, bede zmuszony zastanowic sie powaznie nad Junkersem Smart 14-3. Przez reszte sezonu grzewczego bede zbieral informacje wlasnie o tym produkcie.

  5. #2145
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawlo1748

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    5

    Domyślnie hm

    a jaki pan-RAPczyn to widzi:
    posiadam dom 120m2 zadnego ogrzewania podlogowego, grzejniki aluminiowe, chce kupic piec kondensacyjny 1-funkcyjny, zasobnik z ciepla woda biwlentalny na 300 litrow wody. kolektory sloneczne viessamn prozniowe, nie wiem jaki bedzie piec onaczenie jego prosze o pomoc w doborze moze jakies linki?
    Z gory dzieki
    cảm ơn_dziekuje

    pozdrawiam

  6. #2146
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Szukaj raczej kompletu kolektory z kotłem wtedy automatyka solarna będzie widziana przez kocioł i będą razem współpracowały. Trzeba dopytać czy dane regulatory się widzą, bo nie zawsze tak jest. pozdr adam

  7. #2147
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawlo1748

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24
    Szukaj raczej kompletu kolektory z kotłem wtedy automatyka solarna będzie widziana przez kocioł i będą razem współpracowały. Trzeba dopytać czy dane regulatory się widzą, bo nie zawsze tak jest. pozdr adam
    ok wiem ze najlepsze sa zestawy a moze ktos posiada linki
    cảm ơn_dziekuje

    pozdrawiam

  8. #2148

    Domyślnie

    [quote="pawlo1748"]
    Cytat Napisał Serwis24
    Szukaj raczej kompletu kolektory z kotłem wtedy automatyka solarna będzie widziana przez kocioł i będą razem współpracowały. Trzeba dopytać czy dane regulatory się widzą, bo nie zawsze tak jest. pozdr adam
    ok wiem ze najlepsze sa zestawy a moze ktos posiada linki[/quote]

    Linki posiadam,


    rzucam , łapajb


    http://www.google.pl/search?client=o...utf-8&oe=utf-8
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  9. #2149
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Gdzie tkwi błąd ? Cena allegrowa zwykłego kotła z zamkniętą komorą to 2300 a kondensat to 3200. Czy różnica jest tak wielka, że nie warto ? Gdy ktoś chce wydać więcej to też może. Pozdr adam

  10. #2150

    Domyślnie

    Błąd w tym jaki proponujesz ten kondensat w zamian na zamkniętą komorę - za 3200 to wiem jaki i jego modulacja będzie się <bujać> i ekonomika na bakier. Ale pomyślmy trzeźwo - po co kondensat jak nie wykorzystamy tej technologii za którą płacimy - wydać więcej zawsze wolno ale nie zawsze to ekonomiczne - pozdrawiam.
    myślenie jest przyszłością

  11. #2151

    Domyślnie podłogowe i grzejniki a kocioł kondensacyjny

    Szanowni Wątkowicze,

    Z kategorii "laik pyta". Dotyczy projektowanego domu 2-kondygnacyjnego, ogrzewanie kotłem gazowym kondensacyjnym, 4 osoby.

    1.
    Instalator w projekcie budowlanym przewidział ogrzewanie podłogowe w całym domy z temperaturą 50/40 oraz trzy grzejniki drabinkowe 80/60. Czy to rozwiązanie optymalne (chodzi o temperatury)? Czy tylko dla tych trzech drabinek nie trzeba będzie podgrzewać dodatkowo wody o 30 stopni i sztucznie obniżać temperaturę dla podłogówki?

    2.
    Ten sam instalator uznał za "dziwne" moją propozycyję zastosowania kotła "dwufunkcyjnego" z wbudowanym zasobnikiem. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie nieefektywne i lepiej, zgodnie z jego propozycją, stosować "klasyczny" kocioł jednofunkcyjne z dużym (300 l) zbiornikiem?
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  12. #2152
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Nawet najprostszy kondensat będzie bardziej sprawny od najlepszego turbo atmo. Większość okresu grzewczego pracuje z temp. poniżej 55 stopni nawet na normalnych nie przewymiarowanych grzejnikach. Przy niewelkiej różnicy w cenie myślę, że warto. Nie liczac allegro, atmosferyczne powoli będą dostępne tylko dla developerów, a i tak coraz więcej developerów zakłada kondensaty bo ludzię chcą takie kotły nawet dwufunkcyjne i w małych mieszkaniach, bo się opłaci.

    Przy małym wbudowanym zasobniku trzeba utrzymywać wyższą temperaturę dla większego komfortu użytkowania, przy dużym komfort jest lepszy przy niższej temperaturze. Mały zasobnik wbudowany jest ok dla prysznica o szybkim napełnieniu wanny raczej zapomnij. pozdr adam

  13. #2153
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Serwis24 ma rację co kotła.

  14. #2154

    Domyślnie

    Cytat Napisał sacha
    Błąd w tym jaki proponujesz ten kondensat w zamian na zamkniętą komorę - za 3200 to wiem jaki i jego modulacja będzie się <bujać> i ekonomika na bakier. Ale pomyślmy trzeźwo - po co kondensat jak nie wykorzystamy tej technologii za którą płacimy - wydać więcej zawsze wolno ale nie zawsze to ekonomiczne - pozdrawiam.
    Mylisz się.
    Mój kondensat obecnie przy temperaturach -5- -3C (a jest to najczęstsza temperatura w okresie zimowym) pracuje na Temp. zasilania 29C. Zwykły piec w takich warunkach za chwilę szlag by trafił. Musi on pracować na wyższych t.zas. a to wpływa na większe zuzycie gazu.
    Warto dołożyć ten 1tys. bo SZYBKO się zwraca.

  15. #2155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB
    Nie ulega wątpliwości że nadmiar mocy kotła jest niepożądany przy obecnych instalacjach CO i standardach ścian ale praktycznie każdy kociał przynajmniej ten o przystępnej cenie ma za duża moc więc powstaje pytanie czy warto dopłacac często drugie tyle i więcej do kotła o mocy min 2kW czy kupić tańszy kocioł o większej mocy który co prawda taktuje i więcej spala gazu?
    A co jeśliby próbować wyeliminować to taktowanie np poprzez zastosowanie bufora ocieplonego o odp. pojemności wówczas kocioł pracowałby krótszymi okresami na większej mocy podgrzewał wodę w buforze do zadanej temp. i ten bufor zasilałby ukkład CO?
    A do jakich temperatur chciałbyś grzać wodę w buforze?
    Jeśli do maksymalnych (np. 95 stopni) to piec od bodajże 57 stopni nie będzie już kondensował - czyli jego sprawność będzie mniejsza od tej przy pracy dla parametrów 40/30.
    Jeśli natomiast będziemy bufor grzać tylko do np. 60 stopni to nie wykorzystamy w pełni jego pojemności.

    Kolejną sprawą jest mniejsza sprawność kondensata przy pracy na 100% mocy.

    Tak więc zastosowanie bufora przy piecu kondensacyjnym wydaje mi się problematyczne.

    Pzdr

  16. #2156

    Domyślnie

    No oczywiście jeśli robić bufor to po to aby magazynował możliwie maksymalnie ciepłą wodę .
    Kondensacja w tym wypadku nie jest priorytetem bo jeśliby to pozwoliło skrócić dobowy czas pracy pieca wyelminować taktowanie to pomimo pracy na mniejszej sprawności mogłoby się to opłacać.
    Z praktyki niektórych forumowiczów wynika że bufor 1000l zagrzany do 90C wystarcza na 2 doby.
    Niechby więc było to 75C i starczało na dobę to pytanie jest co wyjdzie taniej okresowe dogrzewanie z 30 do 75C czy ciągła praca na 30C i związane z tym taktowanie powiedzmy 12 min/12 min?
    Można to policzyć ale na razie mnie mam czasu się tym zająć może ktoś wie z praktyki?

  17. #2157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB
    No oczywiście jeśli robić bufor to po to aby magazynował możliwie maksymalnie ciepłą wodę .
    Kondensacja w tym wypadku nie jest priorytetem bo jeśliby to pozwoliło skrócić dobowy czas pracy pieca wyelminować taktowanie to pomimo pracy na mniejszej sprawności mogłoby się to opłacać.
    Z praktyki niektórych forumowiczów wynika że bufor 1000l zagrzany do 90C wystarcza na 2 doby.
    Niechby więc było to 75C i starczało na dobę to pytanie jest co wyjdzie taniej okresowe dogrzewanie z 30 do 75C czy ciągła praca na 30C i związane z tym taktowanie powiedzmy 12 min/12 min?
    Można to policzyć ale na razie mnie mam czasu się tym zająć może ktoś wie z praktyki?
    A ja mam jeszcze inny pomysł. Zakładając, że mamy dom o dużej akumulacyjności cieplnej (najlepiej jeszcze jak wszędzie podłogówka) możemy wymusić na piecu grzanie w długich cyklach naprzemiennie z okresami spoczynku.

    Czyli np.: ustawiamy na sterowniku pieca następujące parametry:
    1-sza godzina: temperatura zadana 23 stopnie
    2-ga godzina: temperatura zadana 15 stopni
    itd.

    Powyższe czasy i zadane temperatury muszą być oczywiście dobrane empirycznie. Tak żeby średnia temp. pomieszczenia wyniosła np. 20-21 stopni.

    Ma to na celu wykorzystanie samego domu jako bufora ciepła i wygładzenie pracy kotła.

    Można by jeszcze ustawić żeby podczas cykli ogrzewania piec grzał z mocą mniejszą od maksymalnej (wyższa sprawność).

    Pzdr

  18. #2158
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawlo1748

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    Z kolektorow slonecznych bedzie korzystac 3 lub 4 osoby i myslalem zeby mogly mi dogrzewac centralne ogrzewanie. Myslalem o firmie viessmann ale tu jest duzy wydatek na taki pakiet solarny. Zastanawialem sie o tez o firmie Biawiar, ale juz nie wiem zglupialem. A firma paradigma to mi nic nie mowi nie slyszalem o tym nic pozdrawiam.
    cảm ơn_dziekuje

    pozdrawiam

  19. #2159

    Domyślnie

    Udalo mi sie odnalez projekt, a w nim: (mam nadzieje, ze dzieki temu uda sie przebrnac przez problem doboru kotla)

    ****
    Obliczenia .. wykonano przy zalazeni:
    - strefa klimatyczna II -18st
    - ogrzewanie konwekcyjne

    Qoc=7705W

    Qoc(-16)=(7705/1x16=6850W

    Wskazniki zapotrzebowania ciepla wynosza:
    W odniesieniu do kabatury ogrzewanej: q=22,01W/m3

    Qcwu=14kW (kapiel w wannie, 200l o temp 40st)

    Zalecany kociol gazowy o mocy 20kW minimum.
    *****

    Dodam, ze powierzchnia wszystkich pomieszczen to 194,5m2 (z garazem i strychemi kotlownia). Bez garazu i ktlowni to 150m2.
    Kabatura calosci to 906m3, bez garazu i kotlowni okolo 800m3.

    Mieszkam 20km od morza i za duzo mrozow to nie ma. -18 moze 3 dni w roku jak Bozia da.

    Czy mimo zalecen projektanta, wspomniany kociolek junkersa 3-14 podola wyzwaniu? Czy moze przemyslec zadtosowanie kotla o wiekszej mocy?

    Jako, ze kotlownia na opal staly okazala sie nieporozumieniem (przewymiarowany kociol, brud, czeste dokladanie) prosze o pomoc w przebrnieciu przez ten wazny krok jakim jest dobor kotala. Nie pytajcie czemu zdecydowalem sie na opal staly, skoro pod dzilka przebiega GZ50. (uleglem namowie znajomych, ktorzy nie wpomnieli, ze maja drewno z rodzinnego lasu )

  20. #2160

    Domyślnie

    Jak masz ocieplony dom, ile styro w w pododze i ile wełny w dachu?

Strona 108 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony