dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 109 z 330
Pokaż wyniki od 2.161 do 2.180 z 6591
  1. #2161

    Domyślnie

    - posadzka od 5 - 6cm na dole (ze wzgledu na blad nie bylo mozliwosci dac wiecej) i na stropie teriva tez dalem 6,
    - elewacja - 15cm,
    - welna w trapezie (pokoj + sufit) - 25cm
    - strych (przestrzen nad pokojami) - 15cm

  2. #2162

    Domyślnie

    Według mnie spokojnie wystarczy kocioł 3-14 kW. Chyba,że chcesz wode grzac przepływowo to wtedy te 20kW byłoby wskazane. Sadze,że Twój dom kubaturę ma mniejszą, sądze,że bez garażu to jakieś 500 m3. Sam sobie policz. Myślę,że szczytowe zapotrzebowanie jest nie większe niż 8-9kW.

  3. #2163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Diakon
    Według mnie spokojnie wystarczy kocioł 3-14 kW. Chyba,że chcesz wode grzac przepływowo to wtedy te 20kW byłoby wskazane. Sadze,że Twój dom kubaturę ma mniejszą, sądze,że bez garażu to jakieś 500 m3. Sam sobie policz. Myślę,że szczytowe zapotrzebowanie jest nie większe niż 8-9kW.
    Dokladnie do tego samego doszedl RAPczyn pare postow wczesniej. Wody nie planuje grzac przeplywowo. Planuje zasobnik 120-140litrow, moze dwuwarstwowy.

    Czy szczyowe zapotrzebowanie przyjales przy ujemnych temp?
    Co do kabatury, to tez sie zastanawialem skad projektantowi az tyle wyszlo. Na dole mam 80m2x2,45m=200m3, a u gory mam po posadzce 120m2, czyli odjac skosy, to jakies max 90m2x2,5=225m3. Czyli razem wyjdzie ponizej 450m3, a razem z garazem okolo 500m3.

    A czy mglbys jeszcze rozwinac odpowiedz. Jaka musialaby nastapic sytuacja, aby kociol okazal sie za maly.
    Sorki za takie dziwne pytania, ale tym razem nie moge dac ciala z kotlem, bo mnie zona pogoni razem z kotlownia

  4. #2164

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis
    Cytat Napisał Diakon
    Według mnie spokojnie wystarczy kocioł 3-14 kW. Chyba,że chcesz wode grzac przepływowo to wtedy te 20kW byłoby wskazane. Sadze,że Twój dom kubaturę ma mniejszą, sądze,że bez garażu to jakieś 500 m3. Sam sobie policz. Myślę,że szczytowe zapotrzebowanie jest nie większe niż 8-9kW.
    Dokladnie do tego samego doszedl RAPczyn pare postow wczesniej. Wody nie planuje grzac przeplywowo. Planuje zasobnik 120-140litrow, moze dwuwarstwowy.

    Czy szczyowe zapotrzebowanie przyjales przy ujemnych temp?
    Co do kabatury, to tez sie zastanawialem skad projektantowi az tyle wyszlo. Na dole mam 80m2x2,45m=200m3, a u gory mam po posadzce 120m2, czyli odjac skosy, to jakies max 90m2x2,5=225m3. Czyli razem wyjdzie ponizej 450m3, a razem z garazem okolo 500m3.

    A czy mglbys jeszcze rozwinac odpowiedz. Jaka musialaby nastapic sytuacja, aby kociol okazal sie za maly.
    Sorki za takie dziwne pytania, ale tym razem nie moge dac ciala z kotlem, bo mnie zona pogoni razem z kotlownia
    Zakładając 60W/m2 czyli 23W/m3 Twoje zapotrzebowanie to:
    23*500=11,5 kW.

    Jeśli nie masz jakichś kosmicznych mostków to raczej bez szans żeby przekroczyć takie zapotrzebowanie. Druga sprawa to, to że wliczyłem garaż jako normalną powierzchnie mieszkalną (a przecież nie będzie ogrzewany do +20).

    tak więc Junkers 13,5 ZSB 14-3 C będzie zupełnie wystarczający.

    Z małych kotłów jest jeszcze 12kW: Immergas VICTRIX X 12 2 I:
    http://pl.immergas.com/products1/kot...2/x_12_2_i.htm

    Pzdr

  5. #2165

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis

    Czy szczyowe zapotrzebowanie przyjales przy ujemnych temp?

    A czy mglbys jeszcze rozwinac odpowiedz. Jaka musialaby nastapic sytuacja, aby kociol okazal sie za maly.
    Tak mówiąc szczytowe zapotrzebowanie myślałem o -20oC.
    W twoim przypadku musialaby nastapic zima -40oC aby kociol okazal sie za maly A tak na poważnie, to spójrz na wyliczenia Krzyka123, lub przeprowadz oblieczenia w OZC, nic trudnego, wtedy będziesz przekonany na 100%.

  6. #2166
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    browik

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Przeczytałem prawie cały wątek, ale sie nie doczytałem, w moim projekcie przewidzieli kocioł gazowy 2f 24kW czy to nie za dużo na 86m2? kubatura 523.
    Jakieś propozycje?

  7. #2167

    Domyślnie

    Kocioł 2f musi być tak przewymiarowany bo grzeje wode przepływowo, czyli musi w krótkim czasie oddać dużo energii. Ja zminiłbym na kocioł 1f dodał zbiornik i zmniejszył kocioł co najmniej o połowę ( nie wiem czy są mniejsze kotły niż 12kW). Do grzewania potrzeba Ci max 7-8kW, te 24 kW masz tylko do grzania przepływowo CWU.

  8. #2168

    Domyślnie

    Do Krzyk 123:

    Dziekuje, w garazu nie planuje miec 20st. Biorac to pod uwage orqz, to ze na zewnatrz -20 utrzymuje sie bardzo krotko (nad morzem), kociol 14kW wystarczy w zupelnosci.

    Do Diakon:

    Nie bylem narazony na taka temp -40. A nawet jak nastapi taka anomalia, to zawzze moge odpalic kominek z rozprowadzeniem ciepla na poddasze. Dla wewnetrnego spokoju przeprowadze obliczenia w OZC.

  9. #2169

    Domyślnie

    Cytat Napisał tqlis
    Co do kabatury, to tez sie zastanawialem skad projektantowi az tyle wyszlo.
    Ano bo projektant nie liczy pomieszczeń tylko kubaturę budynku zewnętrzną w zasadzie jako bryły jednorodnej np. prostopadłościan. Policz sobie w przybliżeniu dł*szer*wys budynku. W projekcie nie liczą ze względu na ogrzewanie czy wentylację tylko dla PINBu.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  10. #2170
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    africashox

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    4

    Domyślnie modernizacja c.o.

    Witam, zamierzam na wiosnę zmodernizować c.o. i zrobić mały remont w domu. Jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego kotła. Bardzo proszę o pomoc gdyż nie jestem ekspertem w tych sprawach.
    Przedstawiam kilka szczegółów:
    - piwnica ogrzewana o powierzchni 60m^2
    - 2 piętra o powierzchni użytkowej 100m^2 łącznie plus klatka schodowa o powierzchni 20m^2
    - planuje także przerobić strych domu na poddasze użytkowe o powierzchni 70m^2
    - 2x łazienka (w jednej prysznic, w drugiej wanna)
    - planuje zrobić ogrzewanie podłogowe w kuchni oraz w dwóch łazienkach ( łączna powierzchnia podłogówki 26m^2)

    Kotłownia oddzielna, zlokalizowana w piwnicy o powierzchni 6m^2.
    Dom z lat 80, nie ocieplony. Okna jak na razie stare, ale wymianę ich planuje przy modernizacji ogrzewania. W domu mieszka rodzina 4 osobowa.Dodam, że na piec z pakietem przyłączeniowym chciałbym wydać w granicach 9 tyś. zł.
    Proszę o poradę.
    Pozdrawiam
    Piotr

    Ps. znajomy instalator polecił mi te piece:
    1.jednofunkcyjny plus zasonik :
    http://allegro.pl/item879901653_vail...cena_w_wa.html

    2.dwu funkcyjny:
    http://allegro.pl/item882741450_kond...rgas_w_wa.html

  11. #2171

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    [
    A ja mam jeszcze inny pomysł. Zakładając, że mamy dom o dużej akumulacyjności cieplnej (najlepiej jeszcze jak wszędzie podłogówka) możemy wymusić na piecu grzanie w długich cyklach naprzemiennie z okresami spoczynku.

    Czyli np.: ustawiamy na sterowniku pieca następujące parametry:
    1-sza godzina: temperatura zadana 23 stopnie
    2-ga godzina: temperatura zadana 15 stopni
    itd.

    Powyższe czasy i zadane temperatury muszą być oczywiście dobrane empirycznie. Tak żeby średnia temp. pomieszczenia wyniosła np. 20-21 stopni.

    Ma to na celu wykorzystanie samego domu jako bufora ciepła i wygładzenie pracy kotła.

    Można by jeszcze ustawić żeby podczas cykli ogrzewania piec grzał z mocą mniejszą od maksymalnej (wyższa sprawność).

    Pzdr
    Obecnie raczej staram się aby nie wystudzać wylewek bo ich rozgrzewanie do temperatury X kosztuje więcej niż podtrzymywanie tej wartości.
    Próbowałem tak robić ale raczej to się nie sprawdza.
    Do tego dochodzi zmienna temperatura wylewki co nie jest zbyt komfortowe.
    Bufor pozwala na pracę zaworu 3d w położeniu np 2/10 więc miesza 2/10 gorącej wody i 8/10 zimniejszej z powrotu i wówczas kocioł nie pracuje a podłogówka ma ciągłe zasilanie i o stałej tz. wg krzywej grzewczej.
    Dopiero kiedy ta byłaby poniżej zadanej byłaby potrzeba podgrzewania wody w buforze podobnie jak to jest z zasobnikiem CWU podgrzewam go raz na dobe i spokój.

  12. #2172
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    bombel79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    27

    Domyślnie

    witam wszystkich... watek pasjonujacy wiec przeczytalem jednym tchem, z kilkoma malymi przerwami

    prosilbym o kilka rad, ale najpierw opis sytuacji:
    - dom z poddaszem uzytkowym, po podlogach 220 m kw + 35 m kw garaz + 5 m kw kotlownia (garaz i kotlownia ogrzewane kilka razy w roku, tak zeby temp nie spadla ponizej 0) kubatura wychodzi mi ok 950 m3
    - ocieplenie domu: 10 cm styro na gruncie, 15 cm styro na scianach i 25 cm welny na poddaszu, okien troche jest ale bez przesady
    - ogrzewanie podlogowe na ok 70 m kw (salon, kuchnia, 2 lazienki, hall i wiatrolap), reszta grzejniki, w salonie kominek do palenia rekreacyjnego z rozprowadzeniem ciepla do 1 pokoju nad salonem
    - mam miejsce w kotlowni wiec niekoniecznie musi to byc lodowka
    - rodzina 2+2 (na razie dzieciaki malutki, ale kiedys dorosna
    - piec kondensacyjny, jednofunkcyjny
    - nie bawia mnie bajery, ustawianie, korygowanie i inne zabawki... po prostu ma grzac
    - nie mam kabla z kotlowni do pomieszcznia w ktorym zlokalizowany bylby termometr i sterowanie piecem (mam za to kabel do pogodowki)

    no i zastanawiam sie nad kilkoma rzeczami:
    - moc kotla - z osobami z ktorymi rozmawialem to waha sie to od 18-24 kW, co chyba jest dosc sporo..
    - wielkosc zasobnika - 120-150 l ?
    - marka pieca - polecany byl mi Vaillant... najpierw nasluchalem sie jak kiepawy to jest piec, a potem nasluchalem sie jak kiepawe sa piece polecane mi przez inne firmy no i w koncu nie wiem... na piec, zasobnik i sterowanie chcialbym wydac w okolichach 8 tys... no max 10...
    - sterowanie: pogodowka czy sterowanie pokojowe? a moze to przenosne bez kabli?

    Z gory dzieki za pomoc!

  13. #2173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB
    Cytat Napisał krzyk123
    [
    A ja mam jeszcze inny pomysł. Zakładając, że mamy dom o dużej akumulacyjności cieplnej (najlepiej jeszcze jak wszędzie podłogówka) możemy wymusić na piecu grzanie w długich cyklach naprzemiennie z okresami spoczynku.

    Czyli np.: ustawiamy na sterowniku pieca następujące parametry:
    1-sza godzina: temperatura zadana 23 stopnie
    2-ga godzina: temperatura zadana 15 stopni
    itd.

    Powyższe czasy i zadane temperatury muszą być oczywiście dobrane empirycznie. Tak żeby średnia temp. pomieszczenia wyniosła np. 20-21 stopni.

    Ma to na celu wykorzystanie samego domu jako bufora ciepła i wygładzenie pracy kotła.

    Można by jeszcze ustawić żeby podczas cykli ogrzewania piec grzał z mocą mniejszą od maksymalnej (wyższa sprawność).

    Pzdr
    Obecnie raczej staram się aby nie wystudzać wylewek bo ich rozgrzewanie do temperatury X kosztuje więcej niż podtrzymywanie tej wartości.
    Próbowałem tak robić ale raczej to się nie sprawdza.
    Do tego dochodzi zmienna temperatura wylewki co nie jest zbyt komfortowe.
    Bufor pozwala na pracę zaworu 3d w położeniu np 2/10 więc miesza 2/10 gorącej wody i 8/10 zimniejszej z powrotu i wówczas kocioł nie pracuje a podłogówka ma ciągłe zasilanie i o stałej tz. wg krzywej grzewczej.
    Dopiero kiedy ta byłaby poniżej zadanej byłaby potrzeba podgrzewania wody w buforze podobnie jak to jest z zasobnikiem CWU podgrzewam go raz na dobe i spokój.
    Mój pomysł raczej nie doprowadzi do wychłodzenia wylewek. Przez godzinę raczej nie ma szans na odczuwalne wychłodzenie/podgrzanie podłogi.

    Ja trochę nie rozumiem Twojej koncepcji z buforem i zaworem 3d. Jeśli ustawisz go na sztywno to temperatura w podłogówce będzie uzależniona od temperatury w buforze.
    Wydaje mi się, że ten zawór powinien być sterowany siłownikiem za pomocą sterownika pogodowego i podawać wodę o odpowiedniej temp. zgodnie z ustaloną krzywą grzewczą.

    Pzdr

  14. #2174

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Ja trochę nie rozumiem Twojej koncepcji z buforem i zaworem 3d. Jeśli ustawisz go na sztywno to temperatura w podłogówce będzie uzależniona od temperatury w buforze.
    Wydaje mi się, że ten zawór powinien być sterowany siłownikiem za pomocą sterownika pogodowego i podawać wodę o odpowiedniej temp. zgodnie z ustaloną krzywą grzewczą.
    nie wiem jak z buforem, ale ja mam właśnie 3d ustawiony na sztywno. temp na parterze (podłogówka tylko na całym parterze), jest stabilna w zakresie 21-22 stopnie. 3d utrzymuje stała temp. w układzie przeciez. jak ma spadek, to dobiera sobie z zasobnika (u niego z bufora), bo 3d ma termostat.

  15. #2175

    Domyślnie

    Cytat Napisał gildor
    nie wiem jak z buforem, ale ja mam właśnie 3d ustawiony na sztywno. temp na parterze (podłogówka tylko na całym parterze), jest stabilna w zakresie 21-22 stopnie. 3d utrzymuje stała temp. w układzie przeciez. jak ma spadek, to dobiera sobie z zasobnika (u niego z bufora), bo 3d ma termostat.
    Jesteś pewien, że tam jest termostat? Jaką pełni rolę?
    Czy to nie jest tak, że taki zawór jest ustawiony na sztywno i po prostu miesza wodę w ustalonych proporcjach? A to jaka temperatura pojawi się na wyjściu zależy od temperatur na wejściach?

  16. #2176

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Jesteś pewien, że tam jest termostat? Jaką pełni rolę?
    owszem, pilnuje temperatury w obwodzie w zakresie 10-60 stopni.

    Cytat Napisał krzyk123
    Czy to nie jest tak, że taki zawór jest ustawiony na sztywno i po prostu miesza wodę w ustalonych proporcjach? A to jaka temperatura pojawi się na wyjściu zależy od temperatury na wejściach?
    z opisu zaworu wynikało co innego, ale nie mogę go znaleźć w necie. i jeszcze jedno, skoro chcesz 3d z siłownikiem, to na jakiej zasadzie, wg Ciebie, on będzie działał ustalając temp w obwodzie? bo to jest to samo, tylko zamiast automatu ma pokrętło.

  17. #2177

  18. #2178

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Wyobrażam sobie, że zawór 3drożny z siłownikiem działa następująco:
    zadajemy (albo pogodówka zadaje) pożądaną temperaturę wody wyjściowej (np. 35 stopni) a siłownik tak ustala proporcję strumieni wejściowych żeby taką temperaturę osiągnąć na wyjściu.
    przeciez to to samo, tylko siłownik steruje proporcjami wg temp zewn, a termostat steruje proporcjami wg na stałe zadanej temp obwodu.

  19. #2179

    Domyślnie

    Cytat Napisał gildor
    Cytat Napisał krzyk123
    Wyobrażam sobie, że zawór 3drożny z siłownikiem działa następująco:
    zadajemy (albo pogodówka zadaje) pożądaną temperaturę wody wyjściowej (np. 35 stopni) a siłownik tak ustala proporcję strumieni wejściowych żeby taką temperaturę osiągnąć na wyjściu.
    przeciez to to samo, tylko siłownik steruje proporcjami wg temp zewn, a termostat steruje proporcjami wg na stałe zadanej temp obwodu.
    Teraz wszystko jasne

  20. #2180

    Domyślnie

    o, znalazłem. ja mam coś takiego:

    http://www.sankom.pl/dk/dokumentacja...A333+35-60+1.2

    popieprzyłem tylko zakres temperatur. nie 10-60 a 35-60

Strona 109 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony