dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 149 z 330
Pokaż wyniki od 2.961 do 2.980 z 6591
  1. #2961
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    papciu

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    8

    Domyślnie

    Rozmawiamy o doborze kotła czy się opłaca dać większy czy nie , ja twierdzę że należy dobrać taki kocioł aby miał jak najmniejszą moc minimalną , a max. miał zgodnie z zapotrzebowaniem . Niech się wypowie któryś z guru np. ; RAPczyn lub 1950 czy coś bełkocze w swoich wypowiedziach .

  2. #2962

    Domyślnie

    Kotły gazowe Immergas mają płynną regulację zakresu mocy kotła, tak więc KW kotła nie ma wpływu na jego spalanie, ponieważ nastawy warunkują pobór gazu oraz charakterystykę pracy.
    Teoretycznie można wziąć 10x więcej KW niż potrzeba ale nie ma to sensu ponieważ urządzenie, której moc fizycznie nie będzie wykorzystana, będzie nieopłacalnie droższe.
    Ostatnio edytowane przez rafaell68 ; 18-02-2011 o 10:30

  3. #2963

    Domyślnie

    Cytat Napisał papciu Zobacz post
    Rozmawiamy o doborze kotła czy się opłaca dać większy czy nie , ja twierdzę że należy dobrać taki kocioł aby miał jak najmniejszą moc minimalną , a max. miał zgodnie z zapotrzebowaniem . Niech się wypowie któryś z guru np. ; RAPczyn lub 1950 czy coś bełkocze w swoich wypowiedziach .
    jak tu do Ciebie przemowic....

    w domu Conrad&basia kociol nawet do 3 kw moze nie zejsc przy 15* na zewn poniewaz aby zaczal taktowac temp pomiedzy powrotem a zasilaniem musiala by wynosic ok 5-6* a zanim taka roznica zostanie osiagnieta to juz dawno w pomieszczeniu bedzie zadana temp osiagnieta z racji bezwladnosci podlogowki

    wiec przestan sie teraz wykrecac i prawic ogolne moraly i zacznij odpowiadac na konkretne pytania
    przestan glupio komentowac czyjes wypowiedzi dotyczace konkretnego zapytania

    niska moc minimalna ma znaczenie w niewielkich b.dobrze ocieplonych domkach o niskich stratach ciepla i sterowaniu wylacznie pogodowym
    Ostatnio edytowane przez face ; 18-02-2011 o 10:49

  4. #2964
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    djpafcio

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Chcę zmienić źródło ogrzewania. W tej chwili mam piec na ekogroszek 17kw. Zastanawiam się nad różnicą w kosztach eksploatacji. Eko groszek 4t/sezon - tj. 2700-3000zł.
    Proszę o propozycję kotła gazowego Saunier Duval THEMACLASSIC F AS 21 E - jednofunkcyjny kocioł gazowy wiszący z zamkniętą komorą spalania.

    Mieszkanie to 140m2, wysokość 3m, ściany cegła 60cm, 5 cm styropian na elewacji. 10 cm styropian w posadzce, strop sąsiad. Istniejąca instalacja to alupex 6 grzejników + 2 łazienkowe, podłogówka 40m2, terma elektryczna z wężownicą 140l.

    Kotłownia znajduje się w piwnicy.

  5. #2965
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sernikowy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Czy jest tutaj ktoś kto najpierw używał pieca na gaz BEZ sterowników dodatkowych (pokojówka, pogodówka) ?- czyli sam piec+głowice termo na grzejnikach)

    Właśnie z zapałem przeglądam polecane inne forum - konkretnie o junkersie smart i pierwsze spostrzeżenie po kilku przeczytanych stronach-mnóstwo tam poruszanych problemów z prawidłowym ustawieniem sterownika pogodowego...
    - nasuwa się prosty wniosek - im więcej dodatkowych urządzeń do pieca, sterowników zewnętrznych, itd...tym mniej bezobsługowości i tym więcej przesiadywania przy piecu, żeby to zgrać, dopasować do potrzeb, itd...a myślałem, ze to tylko domena pieców z podajnikiem na ekogroszek czy pellet:o (o dostrojeniu i ustawieniach takich piecyków są tysiące stron na różnych forach...) na marginesie - jako początkującemu użytkownikowi takiegoż pieca - zajęło mi ok miesiąc dokładne rozgryzienie ustaw sterownika, wszystkich jego możliwości, ekonomicznego ustawienia go (dostrojenie pieca) do naszego domu, naszych potrzeb, ale z premedytacją nie chciałem do pieca nic poza głowicami termo na grzejnikach.
    Wygląda to tak, że ustawiam stałą temp na piecu, a resztę czyli indywidualnie żadaną temp do każdego z pomieszczeń osobno ustawiam na głowicy grzejnika - w pokojach w których chcę mieć na stałe np 22st - jest 22st, w sypialni chcę 19st - mam 19st, w kuchni chcę 20st - bez problemu jest 20st, gdy temp na zewnątrz podrośnie znacznie (np z -5 do +5st) nic nie przestawiam - głowica na grzejniku sama to odczuwa i powoli przymyka zawór -wtedy zaczyna dopływać coraz mniej gorącej wody z kotła i piec sam robi sobie krótszy lub dłuższy stop - nie zużywa paliwa, po prostu czeka aż zadana temp na głowicach grzejników w poszczególnych pokojach spadnie poniżej zadanej ...w pokoju dalej jest przykładowe żądane 22st, mimo, że grzejnik zrobił się ledwo letni..., kiedy się wychładza - głowica odczuwa zmianę temp i otwiera zawór - dopływa więcej gorącej wody z pieca, żeby podnieść temp w danym pokoju do zadanej - wtedy piec się załącza i zużywa paliwo. To jest cały cykl. Na początku "bawiłem się" kręceniem głowic termo w lewo i prawo( jak grzejnik sam się schłodził wtedy działa odruch, że grzejnik jest zimny to trzeba odkręcić np. z 3 na 4 lub 5...) - wtedy w domu były skoki temperatury, od kiedy załapałem jakie to proste i oczywiste (żeby nie odkręcać głowicy jak grzejnik zrobi się prawie chłodny) - nie robimy nic, żadnych ustawień, po prostu cieszymy się z ciepła i bezobsługowości nie mając żadnych sterowników pokojowych czy pogodowych (oczywiście składowanie, targanie, dosypywanie węgla, wynoszenie popiołu i czyszczenie pieca to inna historia - dlatego właśnie chcemy piec na gaz :D)
    Myślę, że kiedy przerobię kotłownię na gazową - piec na pewno podłączę bez żadnych sterowników (pokojówka, pogodówka) a jeśli będzie okazja na próbę pożyczyć od kogoś sterownik np. pokojowy - podłączę go na próbę, zobaczymy jak wiele to zmieni, zwłaszcza w przełożeniu na ekonomikę zużycia gazu.
    Może jest ktoś na forum, kto najpierw grzał gazem bez żadnych sterowników dodatkowych (sam piec+ głowice termo na grzejnikach), a potem dołożył pokojówkę czy pogodówkę i ma konkretne spostrzeżenia co się zmieniło?, czy piec zaczął mniej gazu zużywać, a może zrobiło się trochę wygodniej w użytkowaniu, a może baaaardzo wygodniej w użytkowaniu???...
    Ostatnio edytowane przez sernikowy ; 18-02-2011 o 12:42

  6. #2966

    Domyślnie

    przechodzilem wszystkie fazy sterowania

    bez sterownikow - na atmosferyku - kociol taktuje wlacza sie i wylacza wedle zadanych-fabrycznych czestotliwosci
    z kondensatem bedzie podobnie i tez bedzie taktowal, ale nie wiem czy wedle roznicy temp zasilanie-powrot, czy wedle oprogramowania

    tak czy siak duze zuzycie gazu

    ze sterownikiem pokojowym - na atmosferyku i kondensacie - mniejsze zuzycie gazu, koniec taktowania kotla, reczna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, badz ustawiasz raz na temp potrzebna dla -20* i troche zbyt goraco gdy masz 0*

    sterownik pokojowy + pogodowka - na kondensacie - mam prostego eurostera zalacz wylacz i czujnik temp zewn podpiety bezposrednio do kotla - zero klopotow z regulacja mego rozwiazania, chwile zeszlo z ustawieniem krzywej grzewczej, zalety: plynna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, w domu zawsze cieplo nigdy goraco

    nie wiem jak pogodowka wplywa na zuzycie gazu, poniewaz nie mam porownania ze sterowaniem pokojowym przy zblizonych temp zewn, jednak oszalamiajacych oszczednosci nie ma, moze do 10%, w skrajnym przypadku gdy zle dobrana krzywa i nie zgrane sterowniki pogodowka moze zwiekszyc zuzycie gazu

  7. #2967
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sernikowy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał djpafcio Zobacz post
    Chcę zmienić źródło ogrzewania. W tej chwili mam piec na ekogroszek 17kw. Zastanawiam się nad różnicą w kosztach eksploatacji. Eko groszek 4t/sezon - tj. 2700-3000zł.
    Proszę o propozycję kotła gazowego Saunier Duval THEMACLASSIC F AS 21 E - jednofunkcyjny kocioł gazowy wiszący z zamkniętą komorą spalania.

    Mieszkanie to 140m2, wysokość 3m, ściany cegła 60cm, 5 cm styropian na elewacji. 10 cm styropian w posadzce, strop sąsiad. Istniejąca instalacja to alupex 6 grzejników + 2 łazienkowe, podłogówka 40m2, terma elektryczna z wężownicą 140l.

    Kotłownia znajduje się w piwnicy.
    Niech wypowowiedzą się doświadczeni forumowicze, moim zdaniem lepszy dla ciebie jednak bedzie piec kondensacyjny o mocy ok 12-18kw, jeśli Saunier Duval to np seria THEMA CONDENS ale chyba moc zaczyna się od 25kw( którą można obniżyć co dowiesz się np. z tego forum), osobiście wybiorę junkersa smart lub de dietricha mcr, ale nie przestaje szukać.

    ekogroszek czy gaz? - tu masz odpowiednie forum: http://forum.muratordom.pl/showthrea...nie-lepiej-gaz - niektórzy np. cytują swoje rachunki za gaz
    Myślę, że nie masz co się zastanawiać - tylko przestaw się na gaz - ja również planuję z ekogroszku na gaz przejść i jestem zdecydowany. Gazem nie powinno wyjść drożej za sezon cieplny, a jak dobrze pójdzie - nie zdziw się jeśli będzie taniej.... no i nie ma syfu w kotłowni :) a poza sezonem -samo grzanie ciepłej wody gazem na pewno taniej wyjdzie niż grzałką elektryczną w zasobniku i bez porównania wygodniej niż w upały przepalać piec na ekogroszek tylko dla cwu (sam próbowałem - w kotłowni 50st)
    Weź pod uwagę cały rok opłat za energię cieplną i cwu,nie tylko zimę, również w tym opłaty za prąd (np. piec na ekogroszek ciągnie podczas pracy ok 180watt jak nie więcej, a piec na gaz kilkakrotnie mniej...

  8. #2968

    Domyślnie

    djpafcio

    poniewaz nie masz obliczonego zapotrzebowania na energie dla Twego mieszkania koszty mozna oszacowac tylko teoretycznie na podstawie Twojego zuzycia ekogroszku
    i tak:

    zuzyles 4t/sezon, wartosc opalowa ok 8000kWh, sprawnosc pieca ok 65% co daje zapotrzebowanie roczne na energie ok 21000kWh

    zatem teoretycznie roczne zuzycie gazu na ogrzewaniu kotlem kondensacyjnym(sprawnosc 100%) wyniesie u Ciebie ok 2100-2200m3 co daje koszt ok 3500-3700zl + oplaty stale(przesyl 40, abonament 10) ok 600 zl

    zaleta jest to ze nie trzeba sie meczyc ze zwaleniem wegla do piwnicy, popiolem, rozpalaniem itp

    decyzja nalezy do Ciebie

  9. #2969
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sernikowy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    przechodzilem wszystkie fazy sterowania

    bez sterownikow - na atmosferyku - kociol taktuje wlacza sie i wylacza wedle zadanych-fabrycznych czestotliwosci
    z kondensatem bedzie podobnie i tez bedzie taktowal, ale nie wiem czy wedle roznicy temp zasilanie-powrot, czy wedle oprogramowania

    tak czy siak duze zuzycie gazu

    ze sterownikiem pokojowym - na atmosferyku i kondensacie - mniejsze zuzycie gazu, koniec taktowania kotla, reczna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, badz ustawiasz raz na temp potrzebna dla -20* i troche zbyt goraco gdy masz 0*

    sterownik pokojowy + pogodowka - na kondensacie - mam prostego eurostera zalacz wylacz i czujnik temp zewn podpiety bezposrednio do kotla - zero klopotow z regulacja mego rozwiazania, chwile zeszlo z ustawieniem krzywej grzewczej, zalety: plynna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, w domu zawsze cieplo nigdy goraco

    nie wiem jak pogodowka wplywa na zuzycie gazu, poniewaz nie mam porownania ze sterowaniem pokojowym przy zblizonych temp zewn, jednak oszalamiajacych oszczednosci nie ma, moze do 10%, w skrajnym przypadku gdy zle dobrana krzywa i nie zgrane sterowniki pogodowka moze zwiekszyc zuzycie gazu

    Dziękuję!
    no właśnie nie bardzo tego rozumiem -to, że piec gazowy w odróżnieniu od pieca na stałe paliwa - przy pracy tylko z głowicami termo - taktuje i pracuje wg fabrycznych ustawień - nie można tego inaczej ustawić, zmienić? może to proste rozumowanie -ale jeżęli taka głowica termo na grzejniku przymyka zawór, bo w pokoju ciepło zadane zostało osiągnięte = grzejnik mniej potrzebuje gorącej wody z pieca = piec powinien odczytać tą informację i zrobić stop, rzadziej się załączać, bo wie wtedy, że w domu jest osiągnięta zadana temperatura i nie musi produkować gorącej wody do zasilania odbiorników ciepła.... i dopóki temp w pokoju nie spadnie poniżej zadanej - nie powinien zużywać gazu - tak? z czego te taktowanie, dlaczego i tak grzeje wg fabrycznych częstotliwości ? Proszę wyjaśnijcie mi to jak prostemu chłopu, bo jakieś mało logiczne to (na moim powyższym przykładzie prostego i BEZOBSŁUGOWEGO grzania w układzie tylko piec+głowice, bez sterowników...)

  10. #2970

    Domyślnie

    glowica przymknie tylko grzejnik a w ukladzie bedzie mniej wody za to cieplejszej poniewaz jedno ze zrodel schladzania wody w obiegu zostalo wymkniete
    kociol zostanie wylaczony gdy wszystkie grzejniki zostana wymkniete, jednak nie przez temp panujaca w pomieszczeniu tylko:
    1 - czujnik wykryje brak przeplywu
    2 - temp powrotu zblizy sie do temp zasilania, kociol zacznie modulowac, zejdzie do mocy min a nastepnie czujnik go wylaczy

    po jakims czasie sie wlaczy niezaleznie od temp w pomieszczeniach i znowuz to sam i bedzie tak robil w kolko

    nie wiem wedle jakiego cyklu i wedle czego kociol pracuje bez sterownika chociazby zalacz wylazc ale na to pytanie na pewno odpowiedza panowie 1950 lub RAPczyn

  11. #2971
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ja wrócę jeszcze do tej minimalnej mocy, może źle rozumuje, ale wg mnie im mniejsza tym lepsza, bo właśnie w okresie przejściowym kiedy jest małe zapotrzebowanie na moc, lepszy kociołek z mocą 1,9, no chyba że jest tak że przy moich parametrach i ociepleniu nigdy kocioł nie zejdzie do takiej mocy i zawsze będzie mu potrzebna większa ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
    Wobec powyższego rozpatrujac te kotły tylko pod względem minimlanej mocy to immergas jest lepszy bo kiedy zapotrzebowanie na moc bedzie znikome, immergas bedzie modulowal a junkers juz taktowal co jest podobno niekorzystne ?
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  12. #2972

    Domyślnie

    Ja mam sterownik pokojowy euroster, jak osiągnie nastawioną temp w pomieszczeniu z czujnikiem to na kotla zmniejszam temp o 2 stopnie, spalanie gazu jest mniejsze gdy piec chodzi na niższej temperaturze niż na wyższej się załancza i wyłancza. Na minimalnej mocy pracującego kotła nie widziałem ( na wyświetlaczu ma stopniowanie w postaci sześciu kresek, często były dwie kreski ale nigdy jedna ), ale nie zchodziłem z temp na zasilaniu poniżej 34 stopnie gdyż prawie nie odzczuwałem ciepła grzejników. Myślę że gdybym mniał podłogówką wszędzie, wtedy na zasilaniu poniżej 34 stopni piec by chodził z mocą minimalną. Myślę że ta różnica mocy minimalnej 1,9 i 3 kW nie ma większego znaczenia. Przy zakupie ponownie brałbym pod uwagę cenę i jakość serwisu, no i jestem pewien że nie wchodziłbym w kotły powyżej 20 kW. Pozdrowienia i trafnych wyborów.
    salata

  13. #2973

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    ja wrócę jeszcze do tej minimalnej mocy, może źle rozumuje, ale wg mnie im mniejsza tym lepsza, bo właśnie w okresie przejściowym kiedy jest małe zapotrzebowanie na moc, lepszy kociołek z mocą 1,9, no chyba że jest tak że przy moich parametrach i ociepleniu nigdy kocioł nie zejdzie do takiej mocy i zawsze będzie mu potrzebna większa ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
    Wobec powyższego rozpatrujac te kotły tylko pod względem minimlanej mocy to immergas jest lepszy bo kiedy zapotrzebowanie na moc bedzie znikome, immergas bedzie modulowal a junkers juz taktowal co jest podobno niekorzystne ?
    oczywiscie ze kociol taktowac nie powinien

    sama placisz i sama wybierasz
    skoro chcesz doplacic 1 tys zl aby miec moc min 1,9kW i z niej nie korzystac ale spac spokojnie to prosze bardzo
    pouzytkujesz i uwierzysz

    u nas mcrII 24 nie taktuje przy max zapotrz na cieplo prz budynek 8150 W nawet na przelomie wrzesien/pazdziernik - ujarzmia go 70m2 podlogowki i prosta regulacja pokojowo-pogodowa

    nie zapomnij o komforcie CWU bo 12kW z immergasa moze byc zbyt malo przy malym zbiorniku i duzym zapotrzebowaniu
    Ostatnio edytowane przez face ; 18-02-2011 o 14:59

  14. #2974

    Domyślnie

    Cytat Napisał salata123 Zobacz post
    spalanie gazu jest mniejsze gdy piec chodzi na niższej temperaturze niż na wyższej się załancza i wyłancza.
    ogolnie kotly kondensacyjne maja sens jedynie przy niskotemperaturowej instalacji
    przy wysokotemperaturowej instalacji nie kondensuja

    kociol powinien pracowac mozliwie dlugo i rzadko sie zalaczac, badz pracowac wnet ciagle sterowany jedynie pogodowka - dopiero wtedy ma znaczenie czy moc min 1,9 czy 3 kW
    Ostatnio edytowane przez face ; 18-02-2011 o 15:05

  15. #2975

    Domyślnie

    Hej RAPCZYN mam pytanie o dobór kotła. Dom o pow użytkowej 185 m2 ściany porotherm 44 + 10 styro. Skosy 28 cm wełny. Na dole 70% podłogówka i 2 grzejniki, góra Łazienka w podłogówce 13m2 plus 4 pomieszczenia z grzejnikami. Rodzinka na razie 2+1 ale do celowo 2+2. Instalator proponuje MCR 24, ale po przeczytaniu kilku stron myślę że przesadził. Myślimy też o buforze z BIAWARU 220l na razie nie mamy w planach solarów. A jakie to są te bufory w systemie AQua z jedną wężownicą i czy w tym systemie zbiornik musi być większy od standardowego?

  16. #2976
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sernikowy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    glowica przymknie tylko grzejnik a w ukladzie bedzie mniej wody za to cieplejszej poniewaz jedno ze zrodel schladzania wody w obiegu zostalo wymkniete
    kociol zostanie wylaczony gdy wszystkie grzejniki zostana wymkniete, jednak nie przez temp panujaca w pomieszczeniu tylko:
    1 - czujnik wykryje brak przeplywu
    2 - temp powrotu zblizy sie do temp zasilania, kociol zacznie modulowac, zejdzie do mocy min a nastepnie czujnik go wylaczy

    po jakims czasie sie wlaczy niezaleznie od temp w pomieszczeniach i znowuz to sam i bedzie tak robil w kolko

    nie wiem wedle jakiego cyklu i wedle czego kociol pracuje bez sterownika chociazby zalacz wylazc ale na to pytanie na pewno odpowiedza panowie 1950 lub RAPczyn
    Dzięki!
    jesli zdecyduje się na pokojówkę np. FR100/110 - czy jest sens rzucać się na 2 sztuki - jedna na parter, druga na poddasze
    -czy można dwie pokojówki wpiąć do pieca (druga tańsza np FR10)
    -zakładając, że chcę te 200zł wydać więcej - czy jest sens dla komfortu na poddaszu, bo bez tej drugiej pokojówki - nie wychłodzi mi przypadkiem grzejników na poddaszu w momencie kiedy piec zrobi sobie stop? ("widząc" wartości na pokojówce na parterze po osiągnięciu temp.)- bo jesli taka sytuacja może mieć miejsce - to na pewno nie będzie miała miejsca bez pokojówki ( w tej chwili nie ma takiej sytuacji) - ponieważ głowice na grzejnikach "zdecydują" i podadzą info do pieca, że już wystarczy podgrzewania wody do grzejników, bo żądane ciepło w pomieszczeniu zostało osiągnięte.
    Ostatnio edytowane przez sernikowy ; 19-02-2011 o 08:29

  17. #2977

    Domyślnie

    Cytat Napisał sernikowy Zobacz post
    Dzięki!
    jesli zdecyduje się na pokojówkę np. FR100/110 - czy jest sens rzucać się na 2 sztuki - jedna na parter, druga na poddasze
    -czy można dwie pokojówki wpiąć do pieca (druga tańsza np FR10)
    nie mozna dwoch pokojowek podpiac do jednego kotla, trzeba by jedna rozbudowana(drozsza) do sterowania dwoma strefami/obiegami

    Cytat Napisał sernikowy Zobacz post
    głowice na grzejnikach "zdecydują" i podadzą info do pieca, że już wystarczy podgrzewania wody do grzejników, bo żądane ciepło w pomieszczeniu zostało osiągnięte.
    glowica nie poda info do kotla tylko powymyka grzejniki gdy temp w pomieszczeniu zostala osiagnieta
    jesli wymknie taka ilosc grzejnikow ze roznica temp zasilanie powrot zbyt mala to kociol zacznie taktowac

    po kolei:

    jaki typ ogrzewania - grzejniki czy podlogowka z grzejnikami, jesli to drugie to z mieszaczem czy bez opisz w ktorym pomieszczeniu jakie ogrzewanie

  18. #2978
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol Zobacz post
    Witam
    Dostałem info od instalatora i chce mi zamontować kocioł z zasobnikiem DeDetrich MCR-II 24 BS 150 i tak się zastanawiam czy jest to dobry wybór czy może lepiej kupić inny np z modulacją?
    Powierzchnia do ogrzania - 115 m2, dom ocieplony 18 cm styro w dachu 30 cm wełny na podłodze 10 cm styro, z poddaszem, powierzchnia podłogówki jakieś 35 m2, 7 grzejników + 2 drabinki, oczywiście kocioł ma też grzać CWU, dodatkowo planuję zamontować kominek z płaszczem
    Można prosić o info czy będzie to dobry wybór czy może coś innego?
    podniosę bo muszę powoli temat zamykać

  19. #2979
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    to Ty myślisz, że MCR nie ma modulacji?
    jak najbardziej ma,
    i to jest bardzo dobry wybór

  20. #2980
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    to Ty myślisz, że MCR nie ma modulacji?
    jak najbardziej ma,
    i to jest bardzo dobry wybór
    jakoś nie wyczytałem że ma, a warto kupić ten ich zasobnik emaliowany czy może lepiej jakiś z nierdzewki?

Strona 149 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony