dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 255 z 330
Pokaż wyniki od 5.081 do 5.100 z 6591
  1. #5081
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cys404

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam wszystkich,

    Po przeczytaniu prawie całej strony nadal mam wiele niepewności co do wyboru, dla tego postanowiłem się zarejestrować i przedstawić moją sytuację licząc na waszą pomoc

    Mam w zamiarze kupić dom w zabudowie szeregowej i developer zwalił cała instalacje grzewczą na mnie. Domek to 88m2 bez kotłowni, na kocioł jest wyznaczona wnęka 1m sze. x 1m głe. x 1.8m wys. w łazience na piętrze. Do domku jest doprowadzony gaz ziemny. Na pewno będę chciał jakiś piec z zamkniętą komorą spalania (bezpieczeństwo ponad wszystko). Ale właśnie nie wiem na co się zdecydować. Czy piec jedno funkcyjny z zasobnikiem (100l), czy dwufunkcyjny z zasobnikiem (100l).

    Wstępnie rozmawiałem z firmą która się zajmuję instalacjami grzewczymi poleconą przez developera. Tam mi zaproponowali Berrete Kompakt II 24 z zasobnikiem 100l (noname) i położeniem całej instalacji wraz z podgrzewaną podłogówką w łazienkach w cenie 13k czy to dużo to nie wiem. Odradziła mi też piece kondensacyjne. Też nie wiem z czego dokładnie będzie instalacja wykonana. Jako że to inwestycja na długie lata to wolę wydać więcej by potem nie było problemów z obsługą i serwisem. Wiem że w mieście mam serwisy Vallianta i Termeta. W domu będzie wanna i prysznic.
    Mam też możliwość wrzucenia zasobnika na poddasze ale z tego co słyszałem to nie opłaca się ta operacja.

    Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi

  2. #5082

    Domyślnie

    Dlaczego odradzali kondensat??? Może masz komin nie dostosowany (tzw rura w rurze)?? Mając tak małą wnękę na kocioł rozważał bym opcje kotła z małymi zasobnikami. Ten 100l to trochę miejsca zajmie a pamiętaj że kocioł zajmuje miejsca plus jeszcze wszystkie przyłączenia do niego, będzie bardzo ciasno.

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  3. #5083
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cys404

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    10

    Domyślnie

    Z tego co mi powiedział to komin mam na wspólny z sąsiadem.
    http://own.404.com.pl/index.php/s/0OGcQuiaAHbl6er
    Na kocioł jest wnęka w łazience nad schodami link do rysunku wyżej, dla tego wysokość jest ograniczona i musi on być mocowany do ściany.

    Jaka jest różnica między kotłem jedno i dwu funkcyjnym?

  4. #5084

    Domyślnie

    Poważnie rozważył bym kocioł dwu funkcyjny z małymi zasobnikami. SD, Vaillant, Buderus mają takie w ofercie.

    Link do lektury :
    http://muratordom.pl/instalacje/kotl...y,31_2794.html

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  5. #5085
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cys404

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    10

    Domyślnie

    Tylko właśnie dwu funkcyjne z małymi zasobnikami u wszystkich producentów są dla kotłów kondensacyjnych.
    Valliant actoSTOR VIH SL 20 S pasuje do ecoTEC VCW plus który jest kondensacyjny.
    U Termeta i pozostałych też tak jest. Czyli zostaje mi dowiedzieć się czy kondensacyjny da się u mnie podłączyć i szukać takich z wbudowanym zasobnikiem. Dużego wyboru tu akurat niema, bo Valliant (20l) ma jeden produkt, Termet (45l) dwa, Buderus (48l) też jeden.
    Martwi mnie to że przy takim małym zbiorniku może brakować ciepłej wody jak żona pójdzie do wanny a ktoś pod prysznic w tym czasie.

  6. #5086
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyIwan Zobacz post
    Poważnie rozważył bym kocioł dwu funkcyjny z małymi zasobnikami. SD, Vaillant, Buderus mają takie w ofercie.
    A ja bym rozważył zmianę instalatorów. Propozycja kotła 24kW do ogrzania 88m2 to jakieś kuriozum i bardzo źle o nich świadczy.
    Ale jest jeden plus . Skoro dadzą radę to zamontować z zasobnikiem 100 litrów to zapewne jakiś Victrix 12kW czy Junkers cerapur 14 kw +taki zasobnik też sie zmieści.

  7. #5087
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cys404

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigor Zobacz post
    A ja bym rozważył zmianę instalatorów. Propozycja kotła 24kW do ogrzania 88m2 to jakieś kuriozum i bardzo źle o nich świadczy.
    Ale jest jeden plus . Skoro dadzą radę to zamontować z zasobnikiem 100 litrów to zapewne jakiś Victrix 12kW czy Junkers cerapur 14 kw +taki zasobnik też sie zmieści.
    Też mnie to zdziwiło bo developer niby policzył z tym instalatorem co mi polecił Berrete że potrzebne jest 18kW. Co mnie też zdziwiło bo ściany są z bloczków wapienno piaskowych 24cm + styropian 15cm. Myślałem że w nowym budownictwie będzie potrzebny właśnie piec 12kW by to pociągnąć.

  8. #5088

    Domyślnie

    SD ma nie kondensacyjne z zasobnikami. http://www.saunierduval.pl/dla-uzytk...459.pl_pl.html

    Co do mocy to jeżeli kocioł z zasobnikiem ok 100l to z mocą trochę przedobrzyli. Jeżeli z małymi zasobnikami to lepiej miec zapas mocy do CWU. CO można zdusić nawet do do 8kW.

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  9. #5089
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cys404 Zobacz post
    Też mnie to zdziwiło bo developer niby policzył z tym instalatorem co mi polecił Berrete że potrzebne jest 18kW. Co mnie też zdziwiło bo ściany są z bloczków wapienno piaskowych 24cm + styropian 15cm. Myślałem że w nowym budownictwie będzie potrzebny właśnie piec 12kW by to pociągnąć.
    18kW na 88m2 to pi razy oko 200W/m2 Takiego zapotrzebowania to nie miały nawet kostki bez ocieplenia z lat 70-tych ubiegłego wieku.
    Nie wiem jak to liczyli ale 12kW + zasobnik 100litrów spokojnie wystarczy.
    Jeśłi chcesz mieć pewność to zleć wykonanie OZC.
    Mocny kocioł ma sens jedynie gdy jest 2 funkcyjny bo potrzeba mocy by ogrzać wodę

  10. #5090

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cys404 Zobacz post
    Też mnie to zdziwiło bo developer niby policzył z tym instalatorem co mi polecił Berrete że potrzebne jest 18kW.
    Tak jak Zbigor juz napisal ten instalator to jakiś dyletant albo naciągacz. 18kW na 88m2? Zakładając że dom jest zrobiony bez błędów budowlanych i zgodnie z normami to bliżej Twoich potrzeb grzewczych jest 1,8kW niż 18kW. Tzn kocioł pracujący z mocą 1,8kW będzie prawdopodobnie w stanie ogrzac Twój dom. Większa moc potrzebna jest do CWU- dobrze mieć przynajmniej 10kW. Moc kotła dobiera się zwykle pod CWU bo to ona determinuje potrzeby. Ponieważ kotły majmniejsze są około 13kW to w taką moc musisz celować.

    13 tyś to za robote z materiałami? Jeśli tak to jest to niewiarygodnie mało, lub zakres prac jest mały. Poza tym jesli dom kupiles od developera w stanie developerskim z wylewkami to jak teraz zrobic ogrzewanie podłogowe?

  11. #5091
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cys404

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    13 tyś to za robote z materiałami? Jeśli tak to jest to niewiarygodnie mało, lub zakres prac jest mały. Poza tym jesli dom kupiles od developera w stanie developerskim z wylewkami to jak teraz zrobic ogrzewanie podłogowe?
    Developer je oddaje dopiero w styczniu, zanim położą tynki i wylewki ma wpaść ekipa od instalacji grzewczych, zrobić swoje a potem developer robi resztę.
    Ogółem mi się nie podoba ta cała sytuacja dla tego przyszedłem do was o poradę. Co innego jakbym sam stawiał, a tu kupuje od developera który na mnie zwalił koszt ogrzewania a ja nie mam zamiaru wybrać firmy polecanej przez niego bo ogółem wszystko tak dziwnie podejrzanie wygląda.

    Dobra rozpisałem się chyba za bardzo, w piątek podjadę do wszystkich instalatorów na tej wiosce gdzie mam zamieszkać i poproszę o oferty. Zobaczymy z czym wrócę.

  12. #5092

    Domyślnie

    Ma to swoje plusy i minusy. PLusy bo mozesz teraz miec na coś wpływ na co nie miałbys gdyby developer zrobił wszystko za ciebie najmniejszym kosztem. Podsumowując zrób 100% ogrzewania podłogowego, nie rób kaloryferów ewentualnie daj 1 w łazience. Do tego kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z dobrą modulacją o mocy max 13-14 kW i podłączenie wszystkiego na wprost do podłogowego. Najtaniej i najmniej problematycznie. Do tego zasobnik 120l. Jeśli chcesz zaoszczedzic miejsce w kotłowni lub łazience to kupuj kocioł z wbudowanym zasobnikiem 40l ładowanym warstwowo. Wody ciepłej nie zabraknie.

    Mozesz wybrać kocioł zestaw buderus GB072 z bojlerem lub Ceraprur Smart lub jakis vitodens. Albo ten ładowany warstwowo. Żadnych sprzęgieł mieszaczy termostatów - nic
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 08-04-2015 o 21:48

  13. #5093
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cys404

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    10

    Domyślnie

    No właśnie bym nie chciał podłogówki z powodu zbyt wolnej reakcji na zmiany w temperaturze. U mnie jest tak że często Żonie jest zimno a po 5min za ciepło. Wole zrobić salon i pokoje na grzejnikach a podłogówkę tylko w łazienkach i korytarzu na parterze.

  14. #5094

    Domyślnie

    Wydłużenie gry wstępnej spowoduje u żony dłuższą reakcję na zmiany temperatur....

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  15. #5095
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post

    13 tyś to za robote z materiałami? Jeśli tak to jest to niewiarygodnie mało, lub zakres prac jest mały
    Chyba nie do końca tak mało. Raczej sporo. Z grubsza wychodzi 150 zł /m2
    Ja mam wyceny jakieś 20 -40zł droższe ale prawie wszystko to podłogówka, z kotłem i zasobnikiem Vaillanta albo Buderusa , pompami klasy A, rurkami Wavina , Kantherm czy Henco
    W przypadku tej Beretty mamy tani kocioł atmosferyczny z zasobnikiem no name,wysoką temperaturę zasilania czyli z automatu mniejsze i tańsze grzejniki. Podłogówki jest niewiele a rurki pewnie będą klasy Diamonda.
    IMHO instalator przyzwoicie na tym zarobi i pewnie zostanie kaska na działkę dla dewelopera

  16. #5096

    Domyślnie

    NO nie wiem moze patrzę przez pryzmat tego ile ja zapłaciłem. Choćby 1600mb pexa to już ponad 3 tys 2 rozdzielacze kolejne 2 tyś, a same kształtki w kotłowni rurki złączki zaworki manometry i inne pierdoły wyniosły za materiał 3 tys.

  17. #5097
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    NO nie wiem moze patrzę przez pryzmat tego ile ja zapłaciłem. Choćby 1600mb pexa to już ponad 3 tys 2 rozdzielacze kolejne 2 tyś, a same kształtki w kotłowni rurki złączki zaworki manometry i inne pierdoły wyniosły za materiał 3 tys.
    Ja to rozumiem ale swego czasu pracowałem przy obsłudze inwestycji budowlanych i wiem o tym co nieco od środka jak to wygląda. z punktu widzenia dewelopera i podwykonawcy.
    W tym konkretnym przypadku zwykły kocioł to oszczędność na grzejnikach, na cenie kotła, nie trzeba prowadzić odejścia kondensatu do kanalizy.
    Mam wrazenie że podłogówka będzie zasilana powrotem z grzejników wiec odpadnie trochę osprzętu a i rurki można dać w wiekszym rozstawie...
    Da sie to zrobić żeby działało , klient będzie zadowolony a instalatorowi zostanie za to wyższa marża

    Na swojej hydraulice i wodkanie mógłbym oszczędzić z 10 tyś upraszczając rozwiązania i stosując produkty z niższej półki niż mam obecnie. A to co mam to nie jest jakiś wypas pokroju Viessmanna czy innego ACV. . Sama zmiana producenta rurek dała by ze 2 tysiaki. Ale buduję dla siebie.

  18. #5098

    Domyślnie

    Widzialem rurki w castoramie w cenie 1,09zł/m3.

    Odnośnie tego co napisales to jak rozsadny hydraulik zrobi to za tanioche klient moze mieć dobrze i jeszcze przez kilka lat bedzie zadowolony. Inwestycje w topowy sprzęt w CO o CW nie muszą się zwrócić. My inwestorzy prywatni czesto wybieramy lepszy sprzęt bo tak jak piszesz "dla siebie"

  19. #5099
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lina120
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Gdynia / Kębłowo
    Posty
    15

    Domyślnie

    Deweloper nam dzis zaproponował montarz pieca : saunier duval semia condens f25. Co o niem myślicie? Zgodzić sie i mieć to już z głowy?

  20. #5100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał lina120 Zobacz post
    Deweloper nam dzis zaproponował montarz pieca : saunier duval semia condens f25. Co o niem myślicie? Zgodzić sie i mieć to już z głowy?
    Jeśłi szukasz świetego spokoju to bierz. Będzie działać
    Ja wybrałbym jednak mniejszy kocioł + zasobnik.

Strona 255 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony