dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 259 z 330
Pokaż wyniki od 5.161 do 5.180 z 6591
  1. #5161

    Domyślnie

    Witam.
    Proszę o pomoc w doborze kotła gazowego. Dom z lat 80 tzw. "kostka" 2 kondygnacje ogrzewane ok. 150 m (przynajmniej tak mi się wydaje). Budynek ocieplony styropianem 10 cm, okna plastiki, grzejniki płytowe Purmo, poddasze: strop keramzyt, dach nieizolowany. Obecne ogrzewanie: węglowe - piec śmieciuch plus piec olejowy Dietrich - rzadko odpalany ze względu na cenę oleju. Term elektryczna 150 L. Oczekiwana temperatura: przydałoby się przynajmniej 21 stopni. Zależy mi, żeby zrobić to solidnie w rozsądnych pieniądzach, żeby eksploatacja pieca była obiektywnie korzystna.
    Obecnie mieszkają 2 osoby ale w weekendy w sumie przebywa 5-6 osób.
    Człowiek, który podobno trudni się takimi sprawami (chyba serwisant) proponuje kocioł Buderus GB072 24 kV do tego zasobnik 100-120 L i twierdzi, że wyniesie to z robocizną ok. 12 tys. zł. Z uwagi na to, że jestem laikiem w tych sprawach proszę o pomoc w doborze odpowiedniego kotła (moc, marka, model) do takiego domu, udzielenie informacji co jeszcze należy kupić, aby to wszystko działało jak należy. Co do podanej ceny wydaje mi się, że jest dość wysoka, ale nie mam jak tego zweryfikować, bo w tej miejscowość trudno o speców w tym zakresie. Cena podobno wynika z tego, że trzeba kupić jakieś: kształtki, czujniki, sprzęgło hydrauliczne,naczynie zbiorcze. Czy moc kotła nie jest zbyt wysoka?
    Z góry dziękuję za każde wskazówki. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez maxr1 ; 23-07-2015 o 22:11

  2. #5162
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sam kocioł to 5500zł, zasobnik 1000zł.
    Co do reszty, to zależy od tego , co trzeba zrobić, ale elementy, które podałes są niezbędne.

    Zapytają jednak instalatora, ile weźmie za sama robociznę, w sytuacji, kiedy Ty zapewniasz materiały. Niektórzy lubią sobie doliczyć do kotła jakieś dodatkowe pare stówek.

    Co do kotła, to pewnie słabszy 20kW wystarczy.
    Ciekawa alternatywa jest tez Immergas Victrix II 24kW, który od Biedruska jest o jakieś 1200 zł tańszy, a na niższa moc minimalną.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #5163

    Domyślnie

    Podobno robocizna to 1,5 tys zł i już jest wliczona w te 12 tys. zł.

  4. #5164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To poproś jeszcze o kompletna ofertę z rozbiciem cenowym, żeby nie okazało się, że Buderusa policzył Ci po 6500 i jeszcze 300 zł za przywiezienie
    ( w wycenie jednej z firm miałem taka pozycję)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5165
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ngobs123

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    2

    Domyślnie

    ja proponuje skorzystać z Buderusa / MODEROWANO /buderus-logamax-u042k-24kw-t6360.html"] . Moc trochę większa, ale za to się sprawdza. Buderusy wg mnie to najlepsza marka. Miałem już 2. W poprzednim domu i teraz i wszystko jest ok.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 27-07-2015 o 10:38 Powód: Reklamy są niezgodne z regulaminem forum

  6. #5166
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jn13

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    W pierwszych słowach witam forum muradordom.
    Zarejestrowałem się dziś ale od paru tygodni czytam ten wątek, żeby zrozumieć co nieco z danych technicznych kotła potrzebnych dla mojego domu.
    Dom stary ok 25 lat instalacja co też paliłem do tej pory gazem piecem typowo nazwijmy to mechanicznym gdzie nic nie powinno się psuć.
    Wyjścia z pieca 2cale potem 1,5 itd tak że wody w poziomach jest tyle prawie co w grzejnikach.
    Dom jest piętrowy ale używany jest tylko parter całość ocieplona styropian 8 cm okna plastiki parter ma 90m kw.. Piętro nie używane a na podłodze pięterka styropian lub wełna min czyli strop parteru jako tako ocieplony. klatka schodowa osobna na której jest jeden grzejnik 7 żeberek.
    Do tego dochodzi podpiwniczenie gdzie mieszkaliśmy z dziećmi parę lat nie ogrzewane do tej pory a które chciałbym w niewielkim stopniu ogrzewać bo ciuchy tm przetrzymywane wiosną cuchną stęchlizną, tego jest ok 40 m kw.
    Biorąc pod uwagę zalecenia forumowiczów znających się na temacie dobrałem sobie piec immergasa victrix 1,9-12 kw.
    Dzwoniąc po sklepach znalazłem towar za 3750 pln plus bojler ok 900 pln. Pan w sklepie doradza mi jak również pan z infolinii immergasa że ten piecyk może ale nie musi się sprawdzić szczególnie jeśli idzie o ciepłą wodę 3 dorosłe osoby dotej pory używany zwykły stary przepływowy kociołek ze świeczką.
    Polecają kocioł 24kw z tej samej serii o mocy min chyba 3 kw. lub zeusa 26kw ale nie pamiętam mocy min.
    Grzejniki żeliwne mają być płukane rury co najbardziej grubsze wycięte zastąpione albo z tworzywa albo dospawane 1/2 cala do pionów 1 cal.
    Z czasem jak Bozia pozwoli żyć i będzie kasa będę chciał zmieniać i piony i grzejniki.
    Pytanie na koniec. Czy muszę zmieniać zawory na termostatyczne. Chyba na innym forum wyczytałem, że te zawory sprawiały duży problem użytkownikowi kotła ponieważ się gryzły bodajże z jakimś carem i kazali mu je wywalić. Jak dziś wyczytałem ten car to jakiś rodzaj sterownika .

  7. #5167

    Domyślnie

    Witam
    Podpinam się pod wątek ponieważ jestem na etapie wybrania wykonawcy ogrzewania mojego domu (może zrobię to sam). Na początek:
    - dom podpiwniczony 340 m2 (piwnica 116m2 – grzane 58m2, parter 114m2, piętro 114m2 – wysoka ścianka kolankowa 1,8m);
    - izolacja piwnicy w ziemi + cokół Synthos XPS PRIME S 30, część piwnicy nad ziemią powyżej cokołu + reszta ścian prawdopodobnie 20 cm styropianu o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie 0,038;
    - ogrzewanie podłogowe + 3 drabinki;
    - temperatura w domu raczej ciepło wiec opcja 18oC + spodnie dresowe i polary odpada;
    - na razie rodzina 2+2, na początek wykończymy 1 łazienkę z wanną która znajduje się nad kotłownią( cwu z cyrkulacją);
    - okna średniej jakości ale pakiet trzyszybowy + rolety zewnętrzne (oprócz piwnic);
    - przygotuję kanały pod rekuperator ale na rekuperator już nie mam kasy.

    Z wyliczeń viessmann’a
    Energia użytkowa 4705,0 [kWh/rok], 14,0 [kWh/m2rok]

    Energia końcowa 7427,2 [kWh/rok], 22,0 [kWh/m2rok] (zbyt optymistyczne założenia przyjęli)

    En. pierwotna / EPref 13326,4 [kWh/rok], 39,5 [kWh/m2rok] (zbyt optymistyczne założenia przyjęli)

    Moc [kW] 6,7

    Natomiast mam ofertę od 1 wykonawcy, który zaproponował kocioł VITODENS 222-F 26 kW ze zintegrowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem 130 l, regulatorem pogodowym zawierający:
    • modulowany, wspomagany wentylatorowo palnik cylindryczny Matrix
    • układ regulacji spalania Lambda Pro Control dla wszystkich rodzajów gazu
    • powierzchnię wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej z efektem samooczyszczania
    • regulator pogodowy Vitotronic 200
    • wysokoefektywną pompę obiegową klasy energetycznej A
    • naczynie wzbiorcze 10 litrów
    • całkowite orurowanie i okablowanie
    • zawór bezpieczeństwa
    • element przyłączeniowy kotła.
    Za 11600 zł.
    + sprzęgło hydrauliczne z pompą, czujnikiem i sterowaniem za 2100 zł.

    Z wątku wynika że kocioł jest strasznie przewymiarowany ale veissmann i wykonawca twierdzą że to ze względu na cwu. Czekam na propozycję drugiego wykonawcy i zastanawiam się dlaczego wszyscy proponują kotły o tak dużej mocy ( dostałem też ofertę na piec HEF UNI PLUS 30KW). Czy ryzyko braku ciepłej wody jest aż tak wielkie?

    Czy kocioł gazowy i sprzęgło hydrauliczne można jakoś sensownie pożenić z prostym piecem na węgiel z miarkownikiem ciągu?

  8. #5168
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał garbaty Zobacz post
    Czy ryzyko braku ciepłej wody jest aż tak wielkie?
    Na to pytanie sam znajdź odpowiedź Jeśli jednocześnie będziesz lał ciepłą wodę do wanny, w kuchni ktoś będzie mył naczynia a w drugiej łazience inny domownik poszaleje z prysznicem to warto mieć mocniejszy kocioł.
    Ja wolałbym jednak mniejszy kocioł i zasobnik co najmniej 150 litrów. Z tym że ja i moja rodzina preferujemy szybki prysznic a nie moczenie w wannie.
    W takim przypadku nawet jednoczesne używanie pryszniców w 2 łazienkach nie spowoduje opróżnienia zasobnika.
    Co do lączenia kotła węglowego i gazowego to oczywiście można to zrobić. Ale nie ma to sensu ekonomicznego. O wygodzie nie wspominam.
    btw
    W tym roku w domu w którym mieszkam wymieniam własnie kocioł węglowy na gazowy. Za dużo kłopotów z węglem w stosunku do gazu. A oszczędności żadne.
    W domu który buduję od razu na etapie projektu wykluczyłem węgiel.

  9. #5169

    Domyślnie

    Witam ,
    Podniosę temat ,żeby nie tworzyć nowego, a dylemat taki sam mam.

    Deweloper proponuje kocioł Fondital Antea KC ( dwufunkcyjny kondensat)
    http://www.fondital.com/pl/pl/antea_kc
    Po 3 dniach czytania jestem raczej za kotłem z wbudowanym zasobnikiem.

    Mieszkanko małe 40 mkw, kuchnia koło łazienki, a ogrzewanie tylko podłogowe.
    I tak na liście kandydatów mam :

    Fondital ITACA KB
    http://www.fondital.com/pl/pl/itaca_kb
    Powód :
    zmiana tylko modelu , nie mam problemów przy instaacji I odbiorze
    Stosunek modulacji 1:9, czyli minimalna 2,77 KW
    gwarancja 3 lata

    Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 I
    http://www.immergas.com.pl/Produkty,...IX_ZEUS_26_1_I
    Powód :
    Moc kotła dla c.o. (minimalna-nominalna) :3,0÷23,6 kW
    5lat gwarancji

    Viessman Vitodens 111 W
    http://www.viessmann.pl/pl/dom-jedno...sobnikiem.html
    minimalnamoc 5,9 kW
    Powód : doba siatka serwisowa w okolicach Wrocławia

    Termet Ecocondens Integra 20
    http://www.termet.com.pl/pl/produkty...ns_Integra_20/
    Powód : bo budowany w Polsce , przyzwoite koszty serwisowe

    Parę lat temu miałem podobne dylematy wybrałem z czystej ekonomii zakupu padł na Termeta (MiniMax Turbo).
    Działa do dziś, choć trochę kapryśny jest.
    Proszę forumowiczów o informacje jakie są wady i jakie pozytywy wybranych przeze mnie rozwiązań.
    Pozdrawiam , z góry dziękuję za odpowiedzi !

  10. #5170
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    odnosnie pierwszej firmy to czy masz serwis w okolicy zeby w razie czego miec czesci, bo ja o tej firmie pierwszy raz słysze a grzebałem przy różnych kotłach nawet takich ogrzewajacych budynki wielorodzinne

    ps
    termet to wg mnie taki lider cena/jakość, to co mi sie nie podoba to ze instalatorow masa a nie daja uprawnien serwisowych tylko swoich maja, ale czesci mozna tanio kupic i dowolny serwisant naprawi poza gwarancja
    viessman to gorna polka ale marka tez kosztuje, podobnie buderus ale troche taniej
    a immergas to juz slabsza firma
    dużo zależy od konkretnego modelu ale też wiele modeli ma te same części
    koś kto ma doswiadczenie z tymi wszystkimi formami nie ma czasu na siedzenie na forum
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 18-08-2015 o 20:25

  11. #5171

    Domyślnie

    Witajcie,

    Padł mi stary kocioł gazowy (20 lat) z otwartą komorą spalania. Postanowiłem wymienić na kondensata. Wszystkie grzejniki są płytowe.
    Dom 250m. Ocieplenie 10cm. Okna plastikowe. rok budowy 1993. Dach wielospadowy. Obecny kocioł ma 24 kw i pracuje z zasobnikiem.
    W domu 4 os. Budżet mocno ograniczony. Mam dwa typy, co o nich sądzicie?
    - De Dietrich MCR3 PLUS 24T
    - Junkers Cerapur Smart Zsb 22-3C

    Mieszkam w Poznaniu więc z serwisem nie powinno być problemu.
    Na pewno potrzebuję czujnik pokojowy. Czy warto instalować pogodówkę?
    Jak z automatyką/sterownikami w tych kotłach się sprawy mają?
    Ostatnio edytowane przez Wojcisz ; 25-08-2015 o 13:33

  12. #5172
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    jesli chodzi o czesci to blisko Poznania można kupić do Junkersa a co do drugiej firmy nie miałem okazji nic kupować więc się nie orientowałem.
    pogodówka da Ci regulację temp. zasilania i ogrzewanie powinno bardziej płynnie działać, jeśli nie będzie bardzo drogo to bym brał. pokojowy i pogodowy może być tym samym czujnikiem tylko, że podłączenie może potrzebować 4 zyły, można też taki regulator zostawić przy kotle a do pokoju tac zwykły dwustanowy na 2 zyłach lub bezprzewodowy, kwestia czy automatyka na to pozwoli.
    weź pod uwagę,że powinno się zmienić wkład spalinowy na taki z uszczelkami, chociaż w praktyce różnie to bywa
    instalator zrobi uruchomienie czy trzeba wzywać serwis? patrz na długość gwarancji, chociaż ona wymaga regularnych konserwacji przez osobę z autoryzacją a jak po gwarancji to nawet ja mogę naprawic

  13. #5173

    Domyślnie

    Jeden i drugi kocioł pozwalają na podłączenie pogodówki i sterownika pokojowego. Cenowo wychodzi podobnie i jest w moim zasięgu.
    O kominie wiem. Droga przyjemność Gwarancja na junkersa niby 5 lat, ale drogi roczny przegląd i chyba nie na wszystko - niejasno napisane na ich stronie. De Dietrich ma 8 lat na wymiennik, dwa na resztę.
    Junkers 7,3 - 21,8kw, tryb eco ładowania cwu,
    De Dietrich - 6,1 - 24,8kw, energooszczędna pompa
    Instalator jeszcze nie wybrany. Jeden z kandydatów ma papiery żeby odpalić Junkersa..

  14. #5174
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cena zalezy od serwisanta a nie od firmy ja biorę z dojazdem od 180zł i jestem w trakcie robienia autoryzacji serwisowej i cena zostanie taka sama.
    Zobacz Termet gold, uruchomienie kosztuje tyle co dojazd serwisanta a sama usługa w cenie kotła

  15. #5175

    Domyślnie

    BrodowskiG
    Mam Mcr-a, też miałem dylemat jak kupowałem kociołek, w Junkersie bardzo droga jest automatyka, jeżeli chcesz pogodówkę + porzadną automatykę to musisz wydać dodatkowo coś ok 2000zł (dokupuje się dodatkowe moduły) w mcr masz duzo taniej.
    Wojcisz
    Z tą gwarancją na mcr-a to uważaj nikt o tym nie pisze ale...gwarancję masz jak robisz COROCZNIE płatny przegląd (ok250-300zł) czyli 8X 250-300zł... no i pewnie masz za to nową płytę

  16. #5176
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    najlepiej jest kupować zestawy wtedy dodatki mają przystępniejszą cene
    "przeglady" i tak trzeba robić a co do ceny to zależy kogo się znajdzie

  17. #5177

    Domyślnie

    Piotrek. Bliższy jestem MCR'a. Lepsze parametry. Trochę tańszy. Przeglądy i tak trzeba robić
    Co masz podłączone do MCR'a? iSense? Jaki czujnik pogodowy? Jak z ustawianiem tego wszystkiego?

  18. #5178

    Domyślnie

    Wojcisz
    Podłączenie to żadna filozofia dla instalatora (pod warunkiem że wie co robić i wie jak (ja mam trzy strefy 1cwu,2 grzejniki,3 podlogówka to podpięte pod sprzęgło (bez cwu- cwu idzie na osobnych rurkach) oczywiście ze mam isense+pogodówka (wg mnie pogodówka generuje oszczędności kondensacji) ustawienia )) brrr czarna magia , nikt nic nie wie ,instalatorzy nie znają isense w w dietrichu moze 2-3 osoby są w temacie, generalnie metoda prób i błędów, jak masz czas i chęć przejrzyj moje posty, opisałem tam zmagania z mcr, w sumie jestem zadowolony bo i spalanie nie jest jakieś kosmiczne i w domu ciepło, a cena kotła nie powala na kolana.no i ustawiń sie nauczyłem aaa uważaj na autoryzowanych insalatorów -jak podłaczył mi kocioł to spalałem dużo gazu a i w domku nie było za ciepło

    Ps mi było dużo łatwiej ustawić kocioł bo znałem bardzo dobrze dynamikę domu i wiedziałem w jakim przedziale temp mogłem sobie ustawic grzywą grzania (miałem kiedyś kocioł na eko który miał internetowy sterownik i dzięki temu dokładnie poznałem rozkład ciepła w domu )
    Ostatnio edytowane przez Piotrek42 ; 25-08-2015 o 21:38

  19. #5179

    Domyślnie

    Dzięki! Zapoznam się jak zawiśnie na ścianie

    Czy ktoś poleci mi sprawdzonego serwisanta z Poznania, który z głową zrobi pierwsze uruchomienie kotła De Dietrich, a potem będzie robił roczne przeglądy?
    Ostatnio edytowane przez Wojcisz ; 26-08-2015 o 21:01

  20. #5180

    Domyślnie

    Proszę o opinię jaki piec wybrać. Dom 140m2 użytkowej + garaż. Całość podłogówka, ocieplenie 20 cm grafit. Dwa prysznice + wanna. Stawiam na polską firmę Termet, tak więc mam dwie opcje:
    1. Ecocondens Gold 20 + zasobnik TERMET 120l lub 140l
    2. Ecocondens Solid 20 z wbudowanym zasobnikiem 107l.
    Co wyjdzie taniej? Czy pierwszy wybór da radę z podłogówką w całym domu, bez dodatkowych pomp? Nie potrzebuję pogodówki i innych ulepszeń. Chcę jak najprostszy system. Mam też zamiar dogrzewać kominkiem (bez płaszcza wodnego).
    z góry dzięki za odpowiedź.

Strona 259 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony