dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 330
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.060 z 6591
  1. #1041

    Domyślnie

    @RAPczyn i @1950
    Jak patrzę na te wasze podpowiedzi "fachowcy" to mnie skręca. Dlaczego wy bierzecie pod uwagę tylko to jaki ktoś ma metraż? Toż to krótkowzroczność! Wytłumaczcie się dlaczego tak robicie? Do domu pasywnego też byście doradzali 10kW lub 20-25 kW? A może do domu o ścianie z cegły 18cm i bez ocieplenia też byście dali 10kW lub 20-25kW patrząc na to, że metraż ten sam?

  2. #1042

    Domyślnie

    Podpowiem ci tylko tyle, że przy GB112-24 (akurat taki mam) i układzie z mieszaczem (np. podłogówka i kaloryfery) trzeba się liczyć z regulacją nie o RC35/30/20/20RF (takie ładne z wyświetlaczem: http://www.buderus.pl/?page_id=3515) a o np. R4121 (http://www.buderus.pl/?page_id=3516), czyli IMVHO brzydszą opcję. GB112 nie ma EMS a UBA1.5 i to jest główny powód.

  3. #1043
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał lazik
    @RAPczyn i @1950
    Jak patrzę na te wasze podpowiedzi "fachowcy" to mnie skręca. Dlaczego wy bierzecie pod uwagę tylko to jaki ktoś ma metraż? Toż to krótkowzroczność! Wytłumaczcie się dlaczego tak robicie? Do domu pasywnego też byście doradzali 10kW lub 20-25 kW? A może do domu o ścianie z cegły 18cm i bez ocieplenia też byście dali 10kW lub 20-25kW patrząc na to, że metraż ten sam?

    nie rozumiem,
    wypowiedź RABczyna dotyczyła konkretnego przypadku,
    moja zaś była raczej ogólną, moją refleksją na temat kotłów tak niskiej mocy, opartą o jakieś tam doświadczenie zawodowe,

    może łyk zimnej wody,
    a później wyartykułuj bardziej jasno swoje myśli,
    jeżeli nie możesz tego zrobić, to nie staraj się być chamski,
    to nie to forum,

  4. #1044
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    1950 różnice nie są takie duże.
    Kocioł o mocy na c.w.u.: 13kW......21.4kW
    Zbiornik 127l, na 10min: 146l.........159l
    Zbiornik 127l, na 60min: 347l.........561l
    NL: 1,0......1,2

    Zbiornik 190l, na 10min: 229l.........250l
    Zbiornik 190l, na 60min: 424l.........638l
    NL: 2,4......2,9

    Zbiornik 318l, na 10min: 148l.........170l
    Zbiornik 318l, na 60min: 341l.........556l
    NL: 1,2......1,5
    Dwie wężownice - górna kocioł, dolna solar.

    Zbiornik 318l, na 10min: 327l.........355l
    Zbiornik 318l, na 60min: 515l.........729l
    NL: 3,2......3,9
    Obie wężownice szeregowo dla kotła.

    Poza wszystkim to zawsze warto montować automatyczny mieszalnik na wyjściu ze zbiornika. Na wypadek gdyby zabrakło wody można również w automatyce podnieść wartość powinną w okresach w których wody ciepłej było za mało (np. rano 45stC, a wieczorem 50stC).

  5. #1045

    Domyślnie

    no to jeszcze dopiszę jak sądzę ważne informacje:
    5 osób w tym 3 dzieci, 2 łazienki, obie z oddzielnym obiegeim podłogówki,
    do tego rozwiązania, zastanawiam się nad powietrzną pompą- poczytałem w tematach i "przestrajam się" z myślenia o solarach
    ale jak wspomniałem na ten moment jestem na starcie i zaczynam od pieca,

  6. #1046
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    powiem, że dobrze Ci zatrybia

  7. #1047

    Domyślnie

    Lazik, dzięki za odpowiedź. Ale tak bardziej po ludzku poproszę. Czy dla zwykłego zjadacza chleba te kotły istotnie się różnią? Chodzi mi o codzienną eksploatację. Będę miał trochę podłogówki i kilkanaście grzejników.

  8. #1048
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    1950 różnice nie są takie duże.
    Kocioł o mocy na c.w.u.: 13kW......21.4kW
    Zbiornik 127l, na 10min: 146l.........159l
    Zbiornik 127l, na 60min: 347l.........561l
    NL: 1,0......1,2

    Zbiornik 190l, na 10min: 229l.........250l
    Zbiornik 190l, na 60min: 424l.........638l
    NL: 2,4......2,9

    Zbiornik 318l, na 10min: 148l.........170l
    Zbiornik 318l, na 60min: 341l.........556l
    NL: 1,2......1,5
    Dwie wężownice - górna kocioł, dolna solar.

    Zbiornik 318l, na 10min: 327l.........355l
    Zbiornik 318l, na 60min: 515l.........729l
    NL: 3,2......3,9
    Obie wężownice szeregowo dla kotła.

    Poza wszystkim to zawsze warto montować automatyczny mieszalnik na wyjściu ze zbiornika. Na wypadek gdyby zabrakło wody można również w automatyce podnieść wartość powinną w okresach w których wody ciepłej było za mało (np. rano 45stC, a wieczorem 50stC).
    to może jeszcze dodaj jakie są moce wężownic,

    bo jak znam życie na pewno nie mają mocy 13 kW tylko rzędu 20 kW i większe,
    a wtedy to co cytujesz, można włożyć między bajki,

    bo co nam z tego że zasobnik ma określone wydajności chwilowe i godzinowe,
    jak one są prawdziwe dla mocy nominalnych, którymi trzeba zasilać zasobnik,
    przy mocach mniejszych wydajności będą odpowiednio mniejsze,

  9. #1049

    Domyślnie

    Cytat Napisał m_wujek
    Lazik, dzięki za odpowiedź. Ale tak bardziej po ludzku poproszę. Czy dla zwykłego zjadacza chleba te kotły istotnie się różnią? Chodzi mi o codzienną eksploatację. Będę miał trochę podłogówki i kilkanaście grzejników.
    Ja wiem? Jak wszystko poprawnie ustawione i zrobione to każdy kocioł kondensacyjny gazowy to urządzenie typu włącz i zapomnij, że coś takiego istnieje. Oczywiście co raz konieczny przegląd serwisowy.

  10. #1050

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    Cytat Napisał lazik
    @RAPczyn i @1950
    Jak patrzę na te wasze podpowiedzi "fachowcy" to mnie skręca. Dlaczego wy bierzecie pod uwagę tylko to jaki ktoś ma metraż? Toż to krótkowzroczność! Wytłumaczcie się dlaczego tak robicie? Do domu pasywnego też byście doradzali 10kW lub 20-25 kW? A może do domu o ścianie z cegły 18cm i bez ocieplenia też byście dali 10kW lub 20-25kW patrząc na to, że metraż ten sam?

    nie rozumiem,
    wypowiedź RABczyna dotyczyła konkretnego przypadku,
    moja zaś była raczej ogólną, moją refleksją na temat kotłów tak niskiej mocy, opartą o jakieś tam doświadczenie zawodowe,
    Jak twoja była ogólna to było nie cytować postu Igreka a tylko to do czego się odnosiłeś.
    Teza i tak pozostaje: Dlaczego przy doradzaniu 10kW czy 20-25kW nie bierzecie pod uwagę właściwego zapotrzebowania na ciepło domu, a jedynie ile kto ma metrów kwadratowych? Sam napisałeś, że "trzeba sobie zdać sprawę z tego, że te 10 kW, to jest owszem i dobre na centralne ogrzewanie". Ja się pytam czy jak Igrek ma dom pasywny to twoja odpowiedź nadal ma sens? To samo jak ma dom z cegły 18cm bez żadnego ocieplenia?

  11. #1051

    Domyślnie

    Cytat Napisał Igrek
    no to jeszcze dopiszę jak sądzę ważne informacje:
    5 osób w tym 3 dzieci, 2 łazienki, obie z oddzielnym obiegeim podłogówki,
    do tego rozwiązania, zastanawiam się nad powietrzną pompą- poczytałem w tematach i "przestrajam się" z myślenia o solarach
    ale jak wspomniałem na ten moment jestem na starcie i zaczynam od pieca,
    Na starcie to zacznij od tego jak masz ocieplony dom (jakie ma zapotrzebowanie na energię do ogrzania), czy w tych 2 łazienkach będziesz miał wanny 350 litrów czy może tylko prysznic? Może w tych dwóch łazienkach z 350 litrowymi wannami będziesz chciał się równocześnie kąpać?
    Pamiętaj, że jednym z błędów jest zbyt duże przewymiarowanie pieca w stosunku do potrzeb (później widać taktowanie pieca zamiast pracę na modulacji i wyniki w spalaniu zadziwiają - poczytaj trochę jakie efekty mają użytkownicy pieców jak im piec taktuje zbyt często). Dodatkowo zastanawiając się nad kondensatem musisz sobie odpowiedzieć czy instalację w domu będziesz miał niskotemperaturową, bo jak nie to inwestycja w kondensat jest złudna.

  12. #1052

    Domyślnie

    po ostatniej wypowiedzi czuję się zobowiązany by sprecyzować informacje :

    ściany zewnętrzne Solbet "500" 24cm+ styropian 15cm, fundamentowe: bloczki betonowe, izolacja dysperbit (?) +10cm styropian eps 20+ folia kubełkowa

  13. #1053

    Domyślnie

    Na starcie to zacznij od tego jak masz ocieplony dom (jakie ma zapotrzebowanie na energię do ogrzania), czy w tych 2 łazienkach będziesz miał wanny 350 litrów czy może tylko prysznic? Może w tych dwóch łazienkach z 350 litrowymi wannami będziesz chciał się równocześnie kąpać?
    Pamiętaj, że jednym z błędów jest zbyt duże przewymiarowanie pieca w stosunku do potrzeb (później widać taktowanie pieca zamiast pracę na modulacji i wyniki w spalaniu zadziwiają - poczytaj trochę jakie efekty mają użytkownicy pieców jak im piec taktuje zbyt często). Dodatkowo zastanawiając się nad kondensatem musisz sobie odpowiedzieć czy instalację w domu będziesz miał niskotemperaturową, bo jak nie to inwestycja w kondensat jest złudna.
    więc tak w łazience dzieci: wanna (nie wiem jeszcze jakie są pojemności-ale około 200l) + wnęka prysznicowa
    w łazience rodziców - wanna z przegrodą/ścianką prysznicową - około 200-250l (zawsze mam wątpliwości czy tak to się nazywa )

  14. #1054
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    rada na temat doboru kotła o mocy około 24 kW jak najbardziej prawidłowa,
    zapotrzebowanie na ciepło maksymalnie 8-9 kW,
    nadmiar mocy i tak potrzebny do grzania cwu, tym bardziej, że są dwie wanny,
    i to jest odpowiedź nie tylko dla Igreka ale także dla łazika,

  15. #1055

    Domyślnie

    Cytat Napisał Igrek
    po ostatniej wypowiedzi czuję się zobowiązany by sprecyzować informacje :

    ściany zewnętrzne Solbet "500" 24cm+ styropian 15cm, fundamentowe: bloczki betonowe, izolacja dysperbit (?) +10cm styropian eps 20+ folia kubełkowa
    Podłogi i dach?

  16. #1056

    Domyślnie

    Cytat Napisał lazik
    Cytat Napisał Igrek
    po ostatniej wypowiedzi czuję się zobowiązany by sprecyzować informacje :

    ściany zewnętrzne Solbet "500" 24cm+ styropian 15cm, fundamentowe: bloczki betonowe, izolacja dysperbit (?) +10cm styropian eps 20+ folia kubełkowa
    Podłogi i dach?

    podłogi - min 8cm (pod podłogówkę) max 12cm - salon pokoje
    strop - karton gips, wełna isover uni mata 30cm lub 40cm, dach bez izolacji (poddasze nieużytkowe)[/quote]

  17. #1057

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950

    bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie typowych zestawów preferowanych przez producentów,
    kocioł 20-25 kW z zasobnikiem od 100-150 l.
    ważne jest, żeby ten kocioł w zestawie modulował od jak najniższych mocy,

    i wbrew pozorom i temu co pisze przedmówca nie jest to tak nieekonomiczne rozwiązanie,
    To słowo bezpieczniejszym jest dla instalatorów najważniejsze. Mało który potrafi obliczyć zapotrzebowanie na moc w danym domu o wiadomych parametrach i dobrać odpowiedni kocioł. Bezpieczniej jest dać przewymiarowany - zawsze dogrzeje i będzie na dwie wanny ciepłej wody
    Dla instalatora zapewne jest to bezpieczne rozwiązanie, ale dla inwestora nie zawsze ekonomiczne.
    Chylę czoła przed lazikiem z jego zużyciem gazu - http://forum.muratordom.pl/ile-gazu-...60961-1260.htm

  18. #1058
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    no chyba Cię straszy,
    chcesz wiedzieć jakie zapotrzebowanie ma Twój dom,
    oblicz sobie, albo daj komuś zarobić zrobi Ci projekt
    a i tak w większości wypadków będziesz miał, czy też miała, kocioł 24 kW, bo jak ktoś Ci zaproponuje 10 kW to ciepłą wodę będziesz "dogrzewać grzałką" a za kocioł zapłacisz 150 % normy,
    a u Igreka jest pięć osób i dwie wanny do zaopatrzenia w ciepłą wodę,

    jaką odpowiedź chcesz przeczytać na tym forum, na pytanie zadane przez Igreka,

    zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego budynku wynosi 7,8 kW,
    dlatego polecam Ci kocioł XX o mocy maksymalnej 9 kW który zaczyna modulację od 2,5 kW


    i uważasz że było to w porządku
    zero danych a recepta bardzo precyzyjna,

    to se ne da Pane Havranku,

    dlatego zastanów się nad tym co piszesz,

  19. #1059

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    no chyba Cię straszy,
    chcesz wiedzieć jakie zapotrzebowanie ma Twój dom,
    oblicz sobie, albo daj komuś zarobić zrobi Ci projekt
    a i tak w większości wypadków będziesz miał, czy też miała, kocioł 24 kW, bo jak ktoś Ci zaproponuje 10 kW to ciepłą wodę będziesz "dogrzewać grzałką" a za kocioł zapłacisz 150 % normy,
    a u Igreka jest pięć osób i dwie wanny do zaopatrzenia w ciepłą wodę,

    jaką odpowiedź chcesz przeczytać na tym forum, na pytanie zadane przez Igreka,

    zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego budynku wynosi 7,8 kW,
    dlatego polecam Ci kocioł XX o mocy maksymalnej 9 kW który zaczyna modulację od 2,5 kW


    i uważasz że było to w porządku
    zero danych a recepta bardzo precyzyjna,

    to se ne da Pane Havranku,

    dlatego zastanów się nad tym co piszesz,
    Nie wiem jak u innych, ale w moim projekcie jest podane zapotrzebowanie na c.o. Dokładnie na c.o. projektant wyliczył 12,8 kW. Ale już przy wyborze kotła na c.o. i c.w.u. założył 24 kW i kociól dwufunkcyjny. Budowałem zgodnie z projektem. Dlaczego mam przyjmować kocioł "bezpieczny" 24 kW. Mam już zasobnik c.w.u. 300 l. Zdecydowałem się na kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny 3,3-14,2 kW, a powierzchni do ogrzania mam 200 m2. I co? Mój instalator też chciał wcisnąć "bezpieczny" 24 kW, bo wszyscy dla takiej powierzchni taki dobierają. Ja jednak upieram się i będę miał "mniejszy".
    Obecnie na instalacji c.o. i c.w.u. tymczasowo jest kocioł elektryczny Kospela 5-15 kW i przeżyłem już jednoczesne dwie kąpiele w wannach 200 l oraz prysznic. Rodzina 2+2. Wody ciepłej nie zabrakło. Temperatura w zbiorniku ustawiona na 45oC. Nie polecam jednak takiego grzania prundem, bardzo nieekonomiczne. Ale juz mam gaz w ogrodzeniu i najpóźniej w marcu bedzie taniej.

  20. #1060
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące wyboru kotła. Rozumiem, że najkozrystniej jest przy kotle kondensacyjnym, aby jego moc minimalna była jak najmniejsza. Ciekawa jestem, czy ktos policzył, jakie praktyczne różnice w kosztach ogrzewania będą między kotłem o mocy minimalnej 4, a np 5 lub 6kW (dla niskich temperatur). Ile więcej będzie mnie kosztować ogrzewanie, gdy kocioł będzie miał większa moc minimalną? może są takie wyliczenia dla jakiegoś "modelowego domu"?
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

Strona 53 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony