dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 69 z 330
Pokaż wyniki od 1.361 do 1.380 z 6591
  1. #1361

  2. #1362
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygzak
    Chciałem użyć tego pieca do ogrzania ok. 220m2, połowa to podłogówka sterowana pogodówką a druga połowa grzejniki z termostatem pokojowym. Ocieplenie 15cm styro, 25cm wełny na poddaszu, wentylacja grawitacyjna. Wystarczy model 15kW czy lepiej wziąć 24kW?
    15kW powinno wystarczyć do ogrzania takiego domu.

  3. #1363

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    Cytat Napisał zygzak
    Chciałem użyć tego pieca do ogrzania ok. 220m2, połowa to podłogówka sterowana pogodówką a druga połowa grzejniki z termostatem pokojowym. Ocieplenie 15cm styro, 25cm wełny na poddaszu, wentylacja grawitacyjna. Wystarczy model 15kW czy lepiej wziąć 24kW?
    15kW powinno wystarczyć do ogrzania takiego domu.
    Dzięki. Do tego będzie kominek z DGP, więc w najgorsze mrozy cośtam cośtam wspomoże piec.
    A sam piec - ujdzie? Czy można w tej cenie kupić lepszy piec do moich wymagań?

  4. #1364
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W tej cenie to nie wiem ale są droższe kotły o wyższej sprawności.

  5. #1365

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygzak
    Cytat Napisał RAPczyn
    Cytat Napisał zygzak
    Chciałem użyć tego pieca do ogrzania ok. 220m2, połowa to podłogówka sterowana pogodówką a druga połowa grzejniki z termostatem pokojowym. Ocieplenie 15cm styro, 25cm wełny na poddaszu, wentylacja grawitacyjna. Wystarczy model 15kW czy lepiej wziąć 24kW?
    15kW powinno wystarczyć do ogrzania takiego domu.
    Dzięki. Do tego będzie kominek z DGP, więc w najgorsze mrozy cośtam cośtam wspomoże piec.
    A sam piec - ujdzie? Czy można w tej cenie kupić lepszy piec do moich wymagań?
    Proponuje jeszcze wziąć pod uwage planowane potrzeby na CWU. Dom 220m2, może rodzina 4os i więcej i np 3 łazienki? 15kW może być za mało na CWU.

  6. #1366

    Domyślnie

    Hans, a co wybrac jak będzie 7 łazienek na 4 osoby, może taki kocioł 80kW ?

    Starczy

  7. #1367

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hans Kloss
    Proponuje jeszcze wziąć pod uwage planowane potrzeby na CWU. Dom 220m2, może rodzina 4os i więcej i np 3 łazienki? 15kW może być za mało na CWU.
    4 osoby, 2 łazienki. Zużycie ciepłej wody ( na podstawie dotychczasowych nawyków ) raczej oszczędne - preferowany szybki prysznic zamiast nasiadówki w wannie. Zbiornik 130l powinien dość szybko się nagrzać.

  8. #1368
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał manieq82
    Cytat Napisał manieq82
    szukam kotła najtańszego z zamkniętą komorą spalania - grzałby bufor w momencie braku źródła ciepła z kominka czy solaró - liczy sie cena
    na pewno kondensat odpada- co jest tanie a dobre - moc raczej nieduża, bez żadnych sterowników i bajerów
    ktoś doradzi

    nie wiem czy taki piec podłączony do bufora powinien mieć modulację w niskim zakrsie i grzać powolutku a długo, czy zwykły tak koło 15 kw i włączać sie sporadycznie i wtedy grzać ostro... ?
    myślę że można by podłączyć go nisko i grzać ciągle i niską stałą temp.
    ale wtedy to najlepszy kondensat... Hmm

    co powiecie
    gwoli informacji moim skromnym zdaniem najlepszym dla ciebie piecem byłby de ditrich kondensat świetnie nadaje się do dogrzewania bufora ciepła na wypadek nie palenia w kominku wodnym a bufor to najlepiej z 2 wężownicami około 1000 l pojemności
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  9. #1369
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kasina415

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,

    planuję zakup pieca do mojego szeregowca. Oto dane:
    4 osobowa rodzina 2+2
    powierzchnia mieszkalna 115 m2
    poddasze:docieplenie 25cm wełną o współczynniku 0,035 W/mK
    ściany: Porotherm 25 + 10cm styropianu (sąsiedzi z obu stron)
    na dole ubikacja - odległość od pieca 2 metry
    na dole kuchnia - odległośc od pieca 3,5 metra
    na górze łazienka - odległość od pieca 4,5 metra
    ogrzewanie podłogowe w ubikacji, łazience oraz wiatrołapie

    Moje propozycje:

    ViesVitodens 222-W (4,8-19kW) z wbudowanym zasobnikiem 46L
    Vitodens 333-F (3,8-13kW) z wbudowanym zasobnikiem 88L
    Vitodens 200-W (4.8-19kW) + zasobnik 80L
    VAILLANT ecoTEC VC186 (7,2-19,5kW) + zasobnik 120L
    VAILLANT ecoTEC VC126 (5,3-12,9 kW)+ zasobnik 120L
    IMMERGAS - ZEUS VICTRIX SUPERIOR (4,7-25,8kW) z wbudowanym zasobnikiem 54L


    Proszę o polecenie odpowiedniego kotła do moich warunków mieszkaniowych.
    Czy warto inwestować w kocioł z wbudowanym zasobnikiem?
    Może inne kotły polecacie?

    Z góry dziekuję za odpowiedzi.

  10. #1370
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariobros35
    Cytat Napisał manieq82
    Cytat Napisał manieq82
    szukam kotła najtańszego z zamkniętą komorą spalania - grzałby bufor w momencie braku źródła ciepła z kominka czy solaró - liczy sie cena
    na pewno kondensat odpada- co jest tanie a dobre - moc raczej nieduża, bez żadnych sterowników i bajerów
    ktoś doradzi

    nie wiem czy taki piec podłączony do bufora powinien mieć modulację w niskim zakrsie i grzać powolutku a długo, czy zwykły tak koło 15 kw i włączać sie sporadycznie i wtedy grzać ostro... ?
    myślę że można by podłączyć go nisko i grzać ciągle i niską stałą temp.
    ale wtedy to najlepszy kondensat... Hmm

    co powiecie
    gwoli informacji moim skromnym zdaniem najlepszym dla ciebie piecem byłby de ditrich kondensat świetnie nadaje się do dogrzewania bufora ciepła na wypadek nie palenia w kominku wodnym a bufor to najlepiej z 2 wężownicami około 1000 l pojemności
    dzięeeki za odpowiedź

    Die Dietrich powiadasz - a jakiś konkretny model - jednofunkcyjny?
    A jeśli chodzi o bufor to 2 wężownice - 1 do CWU a druga? do solara czy do pieca gazowego
    Ja myślałem dać piec na wspólnym zładzie z buforem - kominek przez wymiennik lub wszystko w układzie otwartym - kominek, gazowiec i bufor
    nie wiem czy tak można - różnie sie ludzie wypowidadają

  11. #1371

    Domyślnie

    Kasina a jak z serwisem na kotły , wybierz najlepszy

  12. #1372
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasina415
    Witam,

    planuję zakup pieca do mojego szeregowca. Oto dane:
    4 osobowa rodzina 2+2
    powierzchnia mieszkalna 115 m2
    poddasze:docieplenie 25cm wełną o współczynniku 0,035 W/mK
    ściany: Porotherm 25 + 10cm styropianu (sąsiedzi z obu stron)
    Może inne kotły polecacie?

    Z góry dziekuję za odpowiedzi.
    Paradigma Modula II 2-10 (2,9kW-11,6kW/13kW na cwu) oraz zbiornik 155L
    Biorąc pod uwagę, że dom ma pewnie zapotrzebowanie na moc w granicach 6kW wydaje mi się, że taka kombinacja będzie odpowiednia.

  13. #1373

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Hans, a co wybrac jak będzie 7 łazienek na 4 osoby, może taki kocioł 80kW ?

    Starczy
    A ile Ty masz łazienek? ile osób? jaki zakres mocy kotła? ile średnio dziennie zużywasz GZ (i jaki) tylko na podgrzew CWU? ile średnio miesięcznie zużywasz wody (łącznie, bo na CWU pewnie nie masz wodomierza)?
    Jeśli to wiesz i jesteś w stanie podać, możemy pewnie cos ciekawego wywnioskować.
    Jak nie wiesz to i tak przy odrobinie logiki sam sobie odpowiesz na swoje pytanie Podpowiedź w stylu matematycznym: max wymagana moc pieca dla CWU = ca const, gdy ilość łazienek >= ilość osób
    Skąd Ci wyszło akurat 80kW? Żartujesz czy nie kumasz zależności?

  14. #1374

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygzak
    Cytat Napisał Hans Kloss
    Proponuje jeszcze wziąć pod uwage planowane potrzeby na CWU. Dom 220m2, może rodzina 4os i więcej i np 3 łazienki? 15kW może być za mało na CWU.
    4 osoby, 2 łazienki. Zużycie ciepłej wody ( na podstawie dotychczasowych nawyków ) raczej oszczędne - preferowany szybki prysznic zamiast nasiadówki w wannie. Zbiornik 130l powinien dość szybko się nagrzać.
    Jeśli nie macie nawyków zbyt częstych jednoczesnych kąpieli w obu łazienkach lub kąpania się zaraz "jedno po drugim", to pewnie nie będzie problemu. U mnie 3 łazienki i 4 osoby - sa okresowo spore pobory CWU w krótkim czasie.

  15. #1375

    Domyślnie

    Re Hanss,


    Z wody przepływającej przez baterie prysznicową korzystamy przeciętnie 4 minuty dziennie.
    Przez wąż bez przepływa około 8 litrów wody na minutę.
    Średnie zużycie wynosi : 4 min x 8 litrów/min. = 32 litrów.
    W tym część wody: zimnej 1/4 , i ciepłej 3/4 ( 24 l o temp. ok. 50st.C)
    To dla 4 osobowej rodziny ok.100 l (zbiornik np. 120l),
    a na ogrzanie 100 l wody z 10st. C do 50 st C potrzeba :


    Czas podgrzania zimnej wody o temperaturze 10°C (przyjmuje się, że zimą taką temperaturę ma woda dopływająca do podgrzewacza) do temperatury 50°C w 120-litrowym zasobniku przez kocioł o mocy 15 kW
    wyniesie 18,7 minut:
    100 Lˇ 4,2 ˇ (50- 10)T : 15 KW= 1120 s = 18,7 minut


    To dosyć długo , ale sytuacja, w której cała objętość wody w zbiorniku ma temperaturę 10°C, może wystąpić tylko po wyłączeniu kotła na kilka dni. W praktyce zimna woda dopływa stopniowo, w miarę opróżniania zasobnika z gorącej wody.

    t = [m ˇ cw ˇ (t2 - t1)] : Q

    gdzie:
    t – czas podgrzania wody [s],
    m – masa wody w zasobniku [kg],
    cw – ciepło właściwe wody, 4,2 [kJ/(kgˇK)],
    t2 – temperatura, do jakiej ma być podgrzana woda [°C],
    t1 – temperatura początkowa wody w zasobniku [°C],
    Q – moc kotła [kW].
    Jeśli to wiesz i jesteś w stanie podać, możemy pewnie cos ciekawego wywnioskować.
    Jak nie wiesz to i tak przy odrobinie logiki sam sobie odpowiesz na swoje pytanie Podpowiedź w stylu matematycznym: max wymagana moc pieca dla CWU = ca const, gdy ilość łazienek >= ilość osób
    Skąd Ci wyszło akurat 80kW? Żartujesz czy nie kumasz zależności?
    Hansss
    Jak to nie hotel to ile taka przecietna 4 osob. rodzina miesięcznie może zużyć wody??
    Hanss , no nie przesadzajmy już z tą mocą kotła

  16. #1376

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Hansss
    Jak to nie hotel to ile taka przecietna 4 osob. rodzina miesięcznie może zużyć wody??
    Hanss , no nie przesadzajmy już z tą mocą kotła
    Moja rodzina (4 osobowa - nie wiem czy przecietna ) zużywa miesiecznie ok 12m3 wody miejskiej). To praktyka z wodomierza, nie teoretyczny wywód. Ile w tym czystego CWU, nie wiem. U Ciebie tez chyba jeszcze ludzie myja ręce, naczynia w ciagu dnia itd - więc to nie tylko sprawa czasu kąpieli. Gdybyś podał dokładnie dane, o które pytałem, moglibyśmy sie jakos porównać: zużycie wody vs moc kotła vs zuzycie gazu. A tak to jest dyskusja akademicka. Wzór, który podałeś jest ok, ale w laboratorium. W praktyce można to zweryfikować przy pomocy kilku prostych liczb i obliczeń bez wnikania w ciepło właściwe wody . Może sie okaże, że masz rację z tym "bez przesady"?
    U mnie piec 22kw, na CWU idzie średnio dziennie 1,35m3 GZ50 (dane po całkowitym wyłaczeniu CO na początku kwietnia). To miesiecznie daje 1,35 x 30 = 40,5m3. Jeśli miesiecznie moje gospodarstwo domowe zużywa 12m3 wody, to na każdy m3 wody (całość, nie tylko CWU) zużywam ok: 40,5/12=3,37m3 gazu (w tym mam gotowanie, ale tego juz nie wydzielam). I przy tym żadnych przestojów w komforcie podawania CWU. A jak u Ciebie?
    Pamietajmy, że nie mówimy tu tylko o tym, czy kocioł w ogóle da radę dogrzać, ale jeszcze jakim kosztem (zuzycie gazu).

  17. #1377

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hans Kloss
    Cytat Napisał mariankossy
    Hansss
    Jak to nie hotel to ile taka przecietna 4 osob. rodzina miesięcznie może zużyć wody??
    Hanss , no nie przesadzajmy już z tą mocą kotła
    Moja rodzina (4 osobowa - nie wiem czy przecietna ) zużywa miesiecznie ok 12m3 wody miejskiej). To praktyka z wodomierza, nie teoretyczny wywód. Ile w tym czystego CWU, nie wiem. U Ciebie tez chyba jeszcze ludzie myja ręce, naczynia w ciagu dnia itd - więc to nie tylko sprawa czasu kąpieli. Gdybyś podał dokładnie dane, o które pytałem, moglibyśmy sie jakos porównać: zużycie wody vs moc kotła vs zuzycie gazu. A tak to jest dyskusja akademicka. Wzór, który podałeś jest ok, ale w laboratorium. W praktyce można to zweryfikować przy pomocy kilku prostych liczb i obliczeń bez wnikania w ciepło właściwe wody . Może sie okaże, że masz rację z tym "bez przesady"?
    U mnie piec 22kw, na CWU idzie średnio dziennie 1,35m3 GZ50 (dane po całkowitym wyłaczeniu CO na początku kwietnia). To miesiecznie daje 1,35 x 30 = 40,5m3. Jeśli miesiecznie moje gospodarstwo domowe zużywa 12m3 wody, to na każdy m3 wody (całość, nie tylko CWU) zużywam ok: 40,5/12=3,37m3 gazu (w tym mam gotowanie, ale tego juz nie wydzielam). I przy tym żadnych przestojów w komforcie podawania CWU. A jak u Ciebie?
    Pamietajmy, że nie mówimy tu tylko o tym, czy kocioł w ogóle da radę dogrzać, ale jeszcze jakim kosztem (zuzycie gazu).
    U mnie zbiornik 300l grzany do 46 st.C spokojnie wystarcza , a woda srednio 8 m3/m-c (zmywarka, zlew, 2xgeberity, prysznic i 2x umywalki)
    kuchnia indukcyjna.

    policz: jak na 100 l idzie piec na maksa (15KW) przez 18 ,7 min to na 4000 l piec idzie 12,5 godziny (1,8 m3/h)= 23m3 gazu/m-c
    (Teraz mam jeszcze propan 30 kg -butla i jade na niej od 1 kwietnia bez ogrzewania jak sie skończy to podam na forum)

  18. #1378

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    U mnie zbiornik 300l grzany do 46 st.C spokojnie wystarcza , a woda srednio 8 m3/m-c (zmywarka, zlew, 2xgeberity, prysznic i 2x umywalki)
    kuchnia indukcyjna.

    policz: jak na 100 l idzie piec na maksa (15KW) przez 18 ,7 min to na 4000 l piec idzie 12,5 godziny (1,8 m3/h)= 23m3 gazu/m-c
    (Teraz mam jeszcze propan 30 kg -butla i jade na niej od 1 kwietnia bez ogrzewania jak sie skończy to podam na forum)
    Nooo, kolego sympatyczny, jak masz zasobnik "solarny" (300l) i do tego temp zadaną CWU 46st to sobie możesz dogrzewać piecykiem nawet 10kW, przy takich poborach CWU jak deklarujesz! Naliczyłem też i Ciebie 1 łazienkę (prysznic). Jak nie masz solarów, to kto Cie pokarał takim potężnym zasobnikiem? Nic dziwnego, ze korzystasz ze wzorów teoretyczych, bo nie wiesz tak naprawdę jak to działa (i kosztuje) przy małym zasobniku Ja mam temp zadaną 42st, zasobnik warstwowy 120l i CWU potąd Jak będziesz znał średnie zużycie propanu na CWU, daj znać. Przeliczymy na GZ50 wg wartości energetycznej i zobaczymy.
    I jeszcze odnoszac sie do Twoich szacunków nt zużycia gazu na CWU to chyba utrzymywanie temperatury 46st w zasobniku 300l oraz dogrzewanie wody wskutek strat na cyrkulacji nie bierzesz z kosmosu tylko też z butli

  19. #1379

    Domyślnie

    W/g mnie te 42 st.C to mało ekonomicznie , solary bede montował w maju, grzanie CUW ustawione rano od 6.00 do 7.45 oraz 19.00 do 20.30
    cyrkulacja ustawiona od 6.30 do 8.30 i 19.00 do 21.00 co 15min przez 2 min. , i to wystarcza
    Do tego czesto ja biorę prysznic tzw. metodą niemiecką

  20. #1380
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Tak dla porównania.
    Zbiornik o pojemności 300l z kotłem podłączonym do górnej wężownicy ma podobną wydajność jak zbiornik jedno wężownicowy o pojemności ok. 140l.

Strona 69 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony