dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Wlasciciele domow do 70m2!

    Prosze odezwijcie sie!Zamierzam budowac domek o pow. do 65m2.Mam 100 tysiecy zlotych.Mam juz dzialke i materialy na sciany i fundamenty.
    Prosze pokazcie lub opiszcie mi swoje male domy i odpowiedzcie czy pieniadze,ktore posiadam wystarcza.
    Domek bedzie najprostrzy z mozliwych.Bedzie raczej zamieszkiwany tylko przez kilka miesiecy w roku ale nie bedzie to typowy domek letniskowy.
    Dzieki za odpowiedzi.
    PS.Moze znacie jakies strony gdzie moge znalezc projekty takich domow?

  2. #2

    Domyślnie Re: Wlasciciele domow do 70m2!

    Cytat Napisał mirbom63
    .......
    PS.Moze znacie jakies strony gdzie moge znalezc projekty takich domow?
    Dziwi mnie, że sam nie potrafisz znaleźć.
    Tu masz przykład:
    http://www.lipinscy.pl/project.xml?i...cmd=Collection
    W zasadzie można by go robić na "pracach ręcznych" w szkole

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Seba7207
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    416
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Tak krawiec kraje jak mu materiału staje. Lepsze 70m^2 w domku niż 25 w kawalerce w bloku z wielkiej płyty z ciemną kuchnią.
    NIGDY NIE JEDZ ŻÓŁTEGO ŚNIEGU!!!
    Dziennik Ala i Seba
    Komentarze do Dziennika Ala i Seba

  4. #4

    Domyślnie

    Mało!!!
    I to nie metrów, choć na domek to rzeczywiście mikrorozmiar, ale kasy mało ! Nie jest tak, że dom 75 m kosztuje 50% tego co 150 m itd.
    Media, większość instalacji, system grzewczy, komin oraz ilość podsatwowcyh materiałów jest praktycznie taka sama. Oczywiście nie mówię o wielkich domach tylko róznicach między np. 120 a 70.
    W pokazanym domku dach wcale nie jest taki mały i tani, a ilość stolarki taka sama jak w trochę większym, podobnie fundament. Na "prace ręczne" też materiał trzeba mieć - nie tak jak w favelach brazylijskich.
    Nie namawiam tu wcale na większy, tylko o ostrożność w liczeniu kosztów - że na taki malutki to na pewno starczy.
    Za cenę byle jakiej kawalerki w wielkiej płycie to nawet takiego domku się nie postawi.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał el-ka
    Mało!!!
    I to nie metrów, choć na domek to rzeczywiście mikrorozmiar, ale kasy mało ! Nie jest tak, że dom 75 m kosztuje 50% tego co 150 m itd. ....
    W pełni się zgadzam. Wielokrotnie na Forum podkreślałem, że im mniejszy dom, tym wyższa cena metra2.

    mirbom63 informuje, że już posiada działkę oraz materiały na ściany.
    Świetnie, ale schody finansowe dopiero przed nim.

    To tyle o finansach.

    Jesli mirbom63 jest zdecydowany budować dom o tak małej powierzchni to oczywiście kwestia Jego wyboru.

    Pozdrawiam
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  6. #6

    Domyślnie

    Życzę powodzenia w budowie . Tak na marginesie my też chcieliśmy budować mały domek ok. 90m2 , ale po otrzymaniu wycen robocizny i materiałów wyszło ,że cena miedzy 90 a 115 m 2 jest niezbyt wielka więc zdecydowaliśmy się na większy i za 1 m2 mniejszego trzeba zapłacić więcej niż za 1m2 większego domku.
    Dziwne ,ale niestety prawdziwe i jak dotąd nie mogę w to uwierzyć , ale opinie innych forumowiczów to potwierdzają .
    Teraz pozostaje dylemat czy parterowy czy z użytkowym poddaszem , ale chyba na pewno ta druga wersja i o pow ok. 115 m2.
    Czas pokaże czy mieliśmy rację decydując się na większy i czy ta decyzja była dobra. . Na początek chcemy urządzić dół , a później górę jak będzie na to kasa.
    Tak zrobiła moja koleżanka i tej decyzji nie żałuje.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał malinka135
    .... Dziwne ,ale niestety prawdziwe i jak dotąd nie mogę w to uwierzyć , ale opinie innych forumowiczów to potwierdzają .
    To proste. Pewne koszty ogólne są identyczne lub zbliżone bez względu na powierzchnie budowanego domu.
    Przykładowo- dwóch sąsiadów na identycznych działkach buduje domy Kowalski 100 m2 a Nowak 200 m2. Prace są wykonywane przez tych samych fachowców.
    Cena m2

    Koszt planu typowego
    Kowalski 1000 zł.
    Nowak 1300 zł

    Koszty usług geodety
    Nowak i Kowalski po 600 zł.

    Koszt pracy koparki przy wykopie fundamentów
    Kowalski 500 zł Nowak 700 zł.

    Koszt doprowadzenia wody, gazu, energii
    Nowak i Kowalski po 20 000 zł.

    Koszt nadzoru inwestorskiego
    Kowalski 1000 zł. Nowak 1300 zł

    Koszt ogrodzenia
    Kowalski i Nowak po 8 000 zł.

    Koszt utwardzenia (wybrukowania) dojazdu, dojścia
    Kowalski i Nowak po 8 000 zł.

    To tylko kilka pozycji.
    Co do cen to można się sprzeczać, budowałem przed laty i obecnych cen dokładnie nie znam. Niemniej chodzi tu o wykazanie pewnej prawidłowości a nie o wykazanie konkretnej kwoty ceny m2.

    Wynik:
    Kowalski poniósł koszty w wysokości 39 100 zł
    Nowak zaś w wysokości 39 900 zł.
    Czyli budując dom o powierzchni dwukrotnie większej zapłacił za pewną część prac jedynie 800 zł więcej.
    Jak to się przełożyło na m2?

    Cena m2 domu Kowalskiego wynosi na tym etapie budowy 391 zł a ta sama powierzchnia u Nowaka kosztuje 199 zł.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  8. #8

    Domyślnie

    Wowka Napisał :
    To proste. Pewne koszty ogólne są identyczne lub zbliżone bez względu na powierzchnie budowanego domu.
    Przykładowo- dwóch sąsiadów na identycznych działkach buduje domy Kowalski 100 m2 a Nowak 200 m2. Prace są wykonywane przez tych samych fachowców.
    Cena m2

    Koszt planu typowego
    Kowalski 1000 zł.
    Nowak 1300 zł

    Koszty usług geodety
    Nowak i Kowalski po 600 zł.

    Koszt pracy koparki przy wykopie fundamentów
    Kowalski 500 zł Nowak 700 zł.

    Koszt doprowadzenia wody, gazu, energii
    Nowak i Kowalski po 20 000 zł.

    Koszt nadzoru inwestorskiego
    Kowalski 1000 zł. Nowak 1300 zł

    Koszt ogrodzenia
    Kowalski i Nowak po 8 000 zł.

    Koszt utwardzenia (wybrukowania) dojazdu, dojścia
    Kowalski i Nowak po 8 000 zł.

    To tylko kilka pozycji.
    Co do cen to można się sprzeczać, budowałem przed laty i obecnych cen dokładnie nie znam. Niemniej chodzi tu o wykazanie pewnej prawidłowości a nie o wykazanie konkretnej kwoty ceny m2.

    Wynik:
    Kowalski poniósł koszty w wysokości 39 100 zł
    Nowak zaś w wysokości 39 900 zł.
    Czyli budując dom o powierzchni dwukrotnie większej zapłacił za pewną część prac jedynie 800 zł więcej.
    Jak to się przełożyło na m2?

    Cena m2 domu Kowalskiego wynosi na tym etapie budowy 391 zł a ta sama powierzchnia u Nowaka kosztuje 199 zł.
    Bardzo ciekawe i logiczne . To jest chyba to co wyczytałam w w wielu postach !!

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, to jest bardzo logiczne, dlatego my zrezygnowaliśmy z malutkiego domku, na rzecz wiekszego
    http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=w2112b

  10. #10

    Domyślnie

    Kasiaa 29 :Właśnie ja też myślę o http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=w2112b

    Jakoś tak nam się podoba

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał malinka135
    Kasiaa 29 :Właśnie ja też myślę o http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=w2112b

    Jakoś tak nam się podoba

    Taki buduję Oczywiście są zmiany, zwłaszcza dobudowany garaż,ale zasadniczo to samo, tylko lustrzane odbicie. Fajny domek

  12. #12

    Domyślnie

    Bezdomna, a ja własnie tak myślalam że to ten domek budujesz
    No to jeszcze bardziej utwierdizło mnie to w słuszności naszego wyboru

  13. #13

    Domyślnie

    Dlaczego wszystkim wydaje się, że każdy marzy o wielkim domu?????

    Mirbom63 - projekty tak małych domów posiada prawie każde biuro projektowe (są chociażby w kolekcji domów Muratora), więc poszperaj trochę w internecie

  14. #14

    Domyślnie

    Ohh, nikt tu nie pisał, że marzy io wielkim domu, bo czy dom 112 metów kwadratowych należy do takich, (60 metrów (po podłodze) góry wykańczane już po zamieszkaniu, czyli na dole ok 60) ale ja mieszkam teraz na niecałych 30 i marzy mi się po prostu troszke więcej przestrzeni,, a w tym wątku rozważamy kwestię koszów - troszkę większy nie jest wcale tak dużo droższy. Jeśli ktoś chce domek 50 metórw, to nikomu nic do tego i będzie taki miał ale w pierwszym poście tego wątku wyraźnie jest mowa o pieniądzach i pytanie o koszty - fakt, ze ktoś wybudował dom 100 metów za 300 tys nie oznacza że 50 metów będzie kosztowało 150 , a szkoda

  15. #15

    Domyślnie

    Koszty budowy domu mniejszego po za pewnymi kosztami które są identyczne, czy to budujemy mały, czy duży dom, są jednak znacznie mniejsze. Różnica w cenie fundamentów budując dom 8m na 8m w porównaniu z domem 10m na 10m będzie wynosiła ok 2 tysiące, koszty materiałów na ściany też będą mniejsze, koszty stolarki okiennej też, gdyż w małych domach okna są mniejszych rozmiarów, koszty dachu, ocieplenia, tynków, wylewek i wykończenia mniejszego domu również są mniejsze itd. Te różnice może nie są znaczne ale jak je zsumujemy to wyjdzie już pokaźna sumka. Nie mówiąc już o kosztach późniejszego utrzymania takiego domu. Jedynie koszty projektu, nadzoru budowlanego, geodety i wszystkich mediów będą takie same niezależnie od tego czy budujemy dom co ma 70m2 czy taki co ma 300m2. Budując dom każdy wie czego oczekuje i jak ma się liczna rodzinę nikt nie będzie budował domu małego w którym będzie ciasno. A budowa domów na wyrost tez nie ma sensu bo dzieci dorosną pójdą w swoja stronę a my zostaniemy sami w domu którego możemy później nie być w stanie utrzymać. W dużym domu również jest więcej sprzątania i trzeba się z tym liczyć że będziemy musieli to sami zrobić, no chyba ze zatrudnimy sprzątaczkę. Dlatego dom powinien być dostosowany do naszych potrzeb żeby wszystkie czynności związane z jego późniejsza eksploatacja nie były dla nas uciążliwe.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    bladyy78 Bardzo się mylisz w swojej opinii na temat kosztów budowy małego i dużego domu.

    Takie same koszty ponoszone przez inwestorów nie dotyczą tylko (jak piszesz)
    koszty projektu, nadzoru budowlanego, geodety i wszystkich mediów będą takie same
    lecz wielu innych elementów domu.
    Jakich? Oto kilka z nich:

    Łazienki. Zarówno w domu 100 jak i 200 metrowym standardem są 2 łazienki.
    Oczywiście powierzchnia łazienek w domu 200 metrowym będzie większa i w związku z tym ilość płytek na ścianach i podłogach również. Niemniej i tu i tam za takie same pieniądze kupić trzeba 2 umywalki + baterie, 1 wannę + baterię, 1 kabinę prysznicową + baterię, 1 bidet+ baterię, 2 sedesy. A są to najdroższe elementy wyposażenia mieszkania.

    Kuchnia. Tylko jedna a w niej oczywiście tylko jeden trzon kuchenny, jeden zlewozmywak, jeden wyciąg/pochłaniacz.

    Drzwi wejściowe do budynku też oczywiście tylko jedne. A takie drzwi kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

    Różnica w cenie kotła gazowego czy też węglowego do c.o wynosi jedynie kilkaset złotych. Ma się ona nijak do proporcji w kubaturze ogrzewanych pomieszczeń.

    Piszesz w swoim poscie o mniejszych kosztach ścian, dachu, ocieplenia dla mniejszego domu.
    Oczywiście, że koszt całkowity małego domu będzie mniejszy. Ale o ile mniejszy. Okazuje się, że mniejszy o relatywnie małą kwotę.
    Dlaczego? Budując dom z poddaszem użytkowym za fundamenty i pokrycie dachowe płacimy takie same pieniądze jak za dom o połowę; mniejszy, ale parterowy. Dodatkowym kosztem są koszty schodów i stropu. Te koszt to jednak około 1 / 2 - 1/3 kosztu dodatkowej powierzchni dachu. Przy budynku z poddaszem użytkowym oszczędzasz także na materiale na ściany zewnętrzne i ich ociepleniu. Jakim to cudem? Ściana zewnętrzna nie ma pełnej wysokości prawie 3 metrów ale przy skosach raczej nie więcej jak 1,5 m.

    Oszczędza się także na ścianach wewnętrznych. W jaki sposób? Cóż... w większym domu pomieszczenia są po prostu większe. Dlatego też przy zakładanej identycznej liczbie pomieszczeń w budynku 100 i 200 metrowym cegły i tynku wyjdzie, co prawda więcej, ale naprawdę niewiele więcej.

    Masz całkowita rację, co do późniejszych kosztów ogrzewania domu oraz wysiłku przy jego sprzątaniu. Niemniej zaręczam Tobie, że by utrzymać w czystości większy dom nie jest konieczne zatrudnianie gosposi.

    Pozdrawiam
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Wowka napisał :
    Łazienki. Zarówno w domu 100 jak i 200 metrowym standardem są 2 łazienki.
    Oczywiście powierzchnia łazienek w domu 200 metrowym będzie większa i w związku z tym ilość płytek na ścianach i podłogach również. Niemniej i tu i tam za takie same pieniądze kupić trzeba 2 umywalki + baterie, 1 wannę + baterię, 1 kabinę prysznicową + baterię, 1 bidet+ baterię, 2 sedesy. A są to najdroższe elementy wyposażenia mieszkania.

    Kuchnia. Tylko jedna a w niej oczywiście tylko jeden trzon kuchenny, jeden zlewozmywak, jeden wyciąg/pochłaniacz.

    Drzwi wejściowe do budynku też oczywiście tylko jedne. A takie drzwi kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

    Różnica w cenie kotła gazowego czy też węglowego do c.o wynosi jedynie kilkaset złotych. Ma się ona nijak do proporcji w kubaturze ogrzewanych pomieszczeń.

    Piszesz w swoim poscie o mniejszych kosztach ścian, dachu, ocieplenia dla mniejszego domu.
    Oczywiście, że koszt całkowity małego domu będzie mniejszy. Ale o ile mniejszy. Okazuje się, że mniejszy o relatywnie małą kwotę.
    Dlaczego? Budując dom z poddaszem użytkowym za fundamenty i pokrycie dachowe płacimy takie same pieniądze jak za dom o połowę; mniejszy, ale parterowy. Dodatkowym kosztem są koszty schodów i stropu. Te koszt to jednak około 1 / 2 - 1/3 kosztu dodatkowej powierzchni dachu. Przy budynku z poddaszem użytkowym oszczędzasz także na materiale na ściany zewnętrzne i ich ociepleniu. Jakim to cudem? Ściana zewnętrzna nie ma pełnej wysokości prawie 3 metrów ale przy skosach raczej nie więcej jak 1,5 m.

    Oszczędza się także na ścianach wewnętrznych. W jaki sposób? Cóż... w większym domu pomieszczenia są po prostu większe. Dlatego też przy zakładanej identycznej liczbie pomieszczeń w budynku 100 i 200 metrowym cegły i tynku wyjdzie, co prawda więcej, ale naprawdę niewiele więcej.
    Całkowicie się z tobą zgadzam ponieważ jak otrzymałem wyceny budowy domku o powierzchni 85 i 115 m to właściwie drożej kosztowało wybudowanie małego niż nieco większego - takiego jak buduje czyli 110m2. Jak policzyłem koszty materiałów są większe o ok. 10 tyś zł co jak myślę patrząc na kwotę to nie mało , ale patrząc na cenę całości to nie aż tak wiele. Dlatego wolę budować dom nieco większy zrobić najpierw dół , pózniej górę ale mieć trochę więcej miejsca na rowery , kosiarkę i inne drobiazgi ,które zajmują sporo miejsca, a o których na początku się nie myśli .I jak zawsze brakuje tego jednego pomieszczenia. Zresztą jak będę stary zawsze możemy mieszkać na parterze !
    Owszem koszty utrzymania są większe , ale też komfort mieszkania inny .
    Choć jak zawsze kompromis między tym co chce się mieć , a tym co w portfelu jest zawsze inny ?

  18. #18

    Domyślnie

    A mnie się podobają małe domy, sam mam takiego skrzata
    można mieć dom duży ale nie funkcjonalny, można mieć mały domek który będzie wygodny i funkcjonalny
    Pewnie że dom większy jest lepszy ale dobrze napisał pado :
    Choć jak zawsze kompromis między tym co chce się mieć , a tym co w portfelu jest zawsze inny
    Tak więc trzeba sobie zdać sprawę NA CO NAS STAĆ
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  19. #19

    Domyślnie

    Przy takich małych domkach to chyba tez duzo zalezy od rozmieszczenia pomieszczen. My mamy malutki domek(95m uzytkowej), ale bez uzytkowego poddasza, czyli żadnych skosów, brak klatki schodowej tez sporo daje(zawsze ucieka po kilka metrow z kazdej kondygnacji), no i pomieszczenia gospodarcze beda wolnostojace(mam nadzieje ze juz w tym roku)Na 95 m2 upchniete sa: 3 sypialnie(10m2,11m2 i 12 m2), kuchnia 14m2, salon 25m2, łazienka 5m2 +hall, wiatrołap i malutka kotłowienka(wkrótce spizarka przy kuchni, bo kotłownia wylatuje zdomu) Ogólnie dla naszej 3 osobowej rodziny spokojnie wystarcza.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    skit_an_83 napisał :
    Na 95 m2 upchniete sa: 3 sypialnie(10m2,11m2 i 12 m2), kuchnia 14m2, salon 25m2, łazienka 5m2 +hall, wiatrołap i malutka kotłowienka(wkrótce spizarka przy kuchni, bo kotłownia wylatuje zdomu) Ogólnie dla naszej 3 osobowej rodziny spokojnie wystarcza.
    A w oparciu o jaki projekcik jest ten domek ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony