dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zukow2

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    200
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie BUDOWA DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO-jakie rozwiązania ogrzewania??

    witam wszystkich,
    ponieważ jetsem tu nowy proszę o poradę bardziej doświadczonych budowlańców Na początku nadmieniam,że przeczytałem większość tematów i postów dotyczących moich pytań.
    Będę budował domek
    http://www.lipinscy.pl/project.xml?i...backcmd=Energo
    Zastanawiają mnie rozwiązania dotyczące ogrzewania wody i domu.
    Jakie Waszym zdaniem są lepsze:GWC+KOLEKTORY SŁONACZNE+GAZ(do podgrzewania wody)+KOMINEK, czy może GWC+KOLEKTORY SŁONACZNE+PRAD (do podgrzewania wody)+KOMINEK, i do tych 2 wariantów rekuperator.
    Może inne....
    ???
    Widze,że co budujący to inna opinia.Z tego co czytam to chyba najlepiej odwiedzać firmy i samemu wybrać co jest najlepsze, ale proszę o opinie ludzi, którzy mieli conieco do czynienia z tymi rozwiązaniami.
    proszę o rady
    pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    ja buduje sobie p 160 Lipińskich o powierzchni 134 m2, zapotzrebowanie na ciepło dla takiego domu wynosi jakieś 5000 kwh/rok. Po uwzględnienu kosztów inwestycji w ogzrewanie wyszło mi że najtańszym żródłem ogrzewnia będą konwektory elektryczne:
    1. 5000 kwh x 0,40 zł =2000 zł przy koszcie inwestycji 4000 zł w ogrzewanie elektryczne
    2. 5000 kwh x 0,15 zł = 750 zł + 150 zł rocznie za przegląd kotła, przy koszcie inwestycji 35000 zł w ogrzewanie gazowe (najmarniel licząc - przyłącze, kocioł, komin, instalacja, kaloryfery, podłogowe w łazienkach, zasobnik,)

    30000 zł w kosztach inwestycyjnych, przy taka małym zuzyciu ciepła stawia pod dużym znakiem zapytania wszelkie inwestycje, nawet te, wydawałoby się stanadardwe, w instalcję gazową.

    Dodatkowo będę miał kominek - dlatego że lubię. I on też będzie grzał. Czyli sezon grzewczy zamknie mi się pon 2000 zł.
    Ciepła woda z bojlera - będzie duży, tak aby grzał tylko w drugiej taryfie.
    Keoektory słoneczne - zastanawiam się - staniały mocno (panel można kupić za 1000 zł) - musze policzyć kiedy mi się zwróci ta inwestycja.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    ja buduje sobie p 160 Lipińskich o powierzchni 134 m2, zapotzrebowanie na ciepło dla takiego domu wynosi jakieś 5000 kwh/rok. Po uwzględnienu kosztów inwestycji w ogzrewanie wyszło mi że najtańszym żródłem ogrzewnia będą konwektory elektryczne:
    1. 5000 kwh x 0,40 zł =2000 zł przy koszcie inwestycji 4000 zł w ogrzewanie elektryczne
    2. 5000 kwh x 0,15 zł = 750 zł + 150 zł rocznie za przegląd kotła, przy koszcie inwestycji 35000 zł w ogrzewanie gazowe (najmarniel licząc - przyłącze, kocioł, komin, instalacja, kaloryfery, podłogowe w łazienkach, zasobnik,)

    30000 zł w kosztach inwestycyjnych, przy taka małym zuzyciu ciepła stawia pod dużym znakiem zapytania wszelkie inwestycje, nawet te, wydawałoby się stanadardwe, w instalcję gazową.

    Dodatkowo będę miał kominek - dlatego że lubię. I on też będzie grzał. Czyli sezon grzewczy zamknie mi się pon 2000 zł.
    Ciepła woda z bojlera - będzie duży, tak aby grzał tylko w drugiej taryfie.
    Keoektory słoneczne - zastanawiam się - staniały mocno (panel można kupić za 1000 zł) - musze policzyć kiedy mi się zwróci ta inwestycja.
    Czy mógłbyś napisać z czego zbudowany jest twój dom? Planujesz rekuperację? Kominek z płaszczem? Druga taryfa?
    Jak to zrobić, żeby mieć takie zużycie energii i pozwolić sobie na grzanie prądem? Też bym tak chciała, szczególnie ze gazu mieć nie będę.
    renjul

  4. #4

    Domyślnie

    Ja buduję energooszczędny wariant Wspaniałego z Muratora. 150 m2 powierzchni użytkowej, zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 61 Kwh/m2. Zapotrzebowanie postaram się jeszcze obniżyć... Mam nadzieję...
    Planuję ogrzewanie gazowe z kotłem kondensacyjnym, który będzie też przygotowywał cwu. Może zdecyduję się na kolektory, ale jeszcze nie jestem zdecydowany...
    Do tego rekuperator o dużej sprawności i gwc.
    Rocznie powinienem płacić za ogrzewanie i cwu około 2000 zł
    pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał renjul
    Cytat Napisał coulignon
    ja buduje sobie p 160 Lipińskich o powierzchni 134 m2, zapotzrebowanie na ciepło dla takiego domu wynosi jakieś 5000 kwh/rok. Po uwzględnienu kosztów inwestycji w ogzrewanie wyszło mi że najtańszym żródłem ogrzewnia będą konwektory elektryczne:
    1. 5000 kwh x 0,40 zł =2000 zł przy koszcie inwestycji 4000 zł w ogrzewanie elektryczne
    2. 5000 kwh x 0,15 zł = 750 zł + 150 zł rocznie za przegląd kotła, przy koszcie inwestycji 35000 zł w ogrzewanie gazowe (najmarniel licząc - przyłącze, kocioł, komin, instalacja, kaloryfery, podłogowe w łazienkach, zasobnik,)

    30000 zł w kosztach inwestycyjnych, przy taka małym zuzyciu ciepła stawia pod dużym znakiem zapytania wszelkie inwestycje, nawet te, wydawałoby się stanadardwe, w instalcję gazową.

    Dodatkowo będę miał kominek - dlatego że lubię. I on też będzie grzał. Czyli sezon grzewczy zamknie mi się pon 2000 zł.
    Ciepła woda z bojlera - będzie duży, tak aby grzał tylko w drugiej taryfie.
    Keoektory słoneczne - zastanawiam się - staniały mocno (panel można kupić za 1000 zł) - musze policzyć kiedy mi się zwróci ta inwestycja.
    Czy mógłbyś napisać z czego zbudowany jest twój dom? Planujesz rekuperację? Kominek z płaszczem? Druga taryfa?
    Jak to zrobić, żeby mieć takie zużycie energii i pozwolić sobie na grzanie prądem? Też bym tak chciała, szczególnie ze gazu mieć nie będę.
    1. Beton komórkowy 24 cm + 20 cm styropianu, posadowiony na płycie fundamentowej zaizolowanej 16 - 20 cm warstwą styrpoianu, poddasze 35 cm wełny. Okna MS tytanowe termo.
    2. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - tak. Komfort świeżego powietrza a przy okazji odzyskam ciepła na jakieś 1000 zł/rok
    3. Kominek bez płaszcza bo nie planuję żadnej instalacji centralnego ogrzewania. Tylko elektryczne konwektory.
    3. Druga taryfa - tak. Ale bez akumulacji. Akumulacja jest dośc droga (bufor+grzałki+podłogówka) albo bezwładna (kable grzejne i akumulacja w płycie podłogowej i stropie) Obydwu rzeczy nie lubie . Aczkolowiek nad pierwsza opcja bardzo mocno się zastanawiałem ale jak sobie policzyłem koszt bufora, kominka z pw i podłogówki to wyszło 20, 25 tys. To odpuściłem sobie.
    4. Jak uzyskać niskie zużycie energii? trzeba zacząć od właściwej działki (wjazd od północy, ogród od południa) wybrać właściwy projekt (bez tysiąca wykuszów, balkoników, dupereli które potencjalnie wyciagną ciepło z domu) Dom tez nie przesadnie duży (czteroosobowa rodzina pomieści się w miare komfortowo na 130 - 150m2) czerpać energię ze słońca za pomocą dużych okien od południa. Taki jest P160 od Lipińskich. 45 kWh/m2/rok. Pilnować budowlańców! Eliminować mostki cieplne!

    Ktoś zaraz powie że taki dom będzie drogi w budowie. Nieprawda. Po pierwsze: Prosta bryła - taniej. Po drugie - brak drogiej instalacji co. Nie zanęcać się na jakieś "kosmiczne" (czyli pieniądzożerne) technologie. Dom energoszczędny mozna wybudować z rzeczy zupełnie standardowych. Tylko trzeba je sensownie sklecić do kupy
    Jeszcze pozostaje przełamanie bariery psychologicznej spowodowanej perespektywą grzania prądem i braku instalacji co Wielu się to udało i znajdziesz ich tutaj: http://forum.muratordom.pl/ogrzewaja...tap,t14712.htm
    U mnie tak to wygląda w teorii bo domu jeszcze nie ma . Ale np. Jezier podaje konkretne sumy widniejące na rachunkach za prąd dla podobnego metrażu i takiej samej instalacji jak moja przyszła.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    1. Beton komórkowy 24 cm + 20 cm styropianu, posadowiony na płycie fundamentowej zaizolowanej 16 - 20 cm warstwą styrpoianu, poddasze 35 cm wełny. Okna MS tytanowe termo.
    2. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - tak. Komfort świeżego powietrza a przy okazji odzyskam ciepła na jakieś 1000 zł/rok
    3. Kominek bez płaszcza bo nie planuję żadnej instalacji centralnego ogrzewania. Tylko elektryczne konwektory.
    3. Druga taryfa - tak. Ale bez akumulacji. Akumulacja jest dośc droga (bufor+grzałki+podłogówka) albo bezwładna (kable grzejne i akumulacja w płycie podłogowej i stropie) Obydwu rzeczy nie lubie . Aczkolowiek nad pierwsza opcja bardzo mocno się zastanawiałem ale jak sobie policzyłem koszt bufora, kominka z pw i podłogówki to wyszło 20, 25 tys. To odpuściłem sobie.
    4. Jak uzyskać niskie zużycie energii? trzeba zacząć od właściwej działki (wjazd od północy, ogród od południa) wybrać właściwy projekt (bez tysiąca wykuszów, balkoników, dupereli które potencjalnie wyciagną ciepło z domu) Dom tez nie przesadnie duży (czteroosobowa rodzina pomieści się w miare komfortowo na 130 - 150m2) czerpać energię ze słońca za pomocą dużych okien od południa. Taki jest P160 od Lipińskich. 45 kWh/m2/rok. Pilnować budowlańców! Eliminować mostki cieplne!

    Ktoś zaraz powie że taki dom będzie drogi w budowie. Nieprawda. Po pierwsze: Prosta bryła - taniej. Po drugie - brak drogiej instalacji co. Nie zanęcać się na jakieś "kosmiczne" (czyli pieniądzożerne) technologie. Dom energoszczędny mozna wybudować z rzeczy zupełnie standardowych. Tylko trzeba je sensownie sklecić do kupy
    Jeszcze pozostaje przełamanie bariery psychologicznej spowodowanej perespektywą grzania prądem i braku instalacji co Wielu się to udało i znajdziesz ich tutaj: http://forum.muratordom.pl/ogrzewaja...tap,t14712.htm
    U mnie tak to wygląda w teorii bo domu jeszcze nie ma . Ale np. Jezier podaje konkretne sumy widniejące na rachunkach za prąd dla podobnego metrażu i takiej samej instalacji jak moja przyszła.
    Blokada przed ogrzewaniem elektrycznością to cięzka sprawa - 'nikt przecież tak nie robi" jak mawia mój mąż dzięki za linka. Działkę juz mam i to niestety z wjazdem od południowego wschodu, a co do innych rzeczy to najbardziej mnie martwi czy to wogóle jest realne zeby dopilnować ekipy, by wszystko ociepliła zgodnie z zasadami. Co innego jak ktoś sie na tym zna... no ale będę się starać.
    renjul

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał renjul
    najbardziej mnie martwi czy to wogóle jest realne zeby dopilnować ekipy, by wszystko ociepliła zgodnie z zasadami. Co innego jak ktoś sie na tym zna... no ale będę się starać.
    Wydaje mi się, że w przypadku domów energooszczędnych reżim technologiczny, same technologie są na tyle zbliżone do 'tradycyjnych' domów, że nie ma co się martwić na wyrost...
    Nie jest to jeszcze dom pasywny, tam to dopiero trzeba przełamywać barierę psychologiczną...

  8. #8

    Domyślnie

    Mój dom ma wjazd od pólnocy i duże okna od południa. Słońce ogrzewało mi dzisiaj dom przez jakieś 5 godzin- ale tej zimy zdarzyło się to może 6 raz. Jest ciepło i bardzo pochmurnie. Więc zyski ze słońca żadne.
    Kocioł mam gazowy kondensacyjny, gazu płynnego spaliłam jakieś 420 m3 (niestety razy 8,10). Na ścianach mam 20 cm styropianu, na poddaszu 30 wełny, rekuperator.

    Co moim zdaniem kompletnie się nie sprawdza -chociąz gazety twierdzą inaczej, to pogodówka. Sterowanie pogodowe kompletnie nie uwzględnia ciepła uzyskanego np ze słońca. Słońce dzisiaj grzało a mój piec też.
    Jeżeli buduję dom odizolowany od wpływu otoczenia to dlaczego mam mieć sterowanie pogodowe, które uwzględnia spadki temperatury zewnętrznej.
    Sciany mam z 30 leiera więc chyba jakaś akumulacja ciepła jest i temperatura nie spadnie tak szybko nawet jeżeli na zewnątrz spadnie o 5 stopni a na to chyba sterownik pokojowy by zadziałał.

    Gdybym dzisiaj wybierała sterowanie do kotła to nigdy nie wybrałabym pogodówki.
    Asia

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia33
    Mój dom ma wjazd od pólnocy i duże okna od południa. Słońce ogrzewało mi dzisiaj dom przez jakieś 5 godzin- ale tej zimy zdarzyło się to może 6 raz. Jest ciepło i bardzo pochmurnie. Więc zyski ze słońca żadne.
    Kocioł mam gazowy kondensacyjny, gazu płynnego spaliłam jakieś 420 m3 (niestety razy 8,10). Na ścianach mam 20 cm styropianu, na poddaszu 30 wełny, rekuperator.

    Co moim zdaniem kompletnie się nie sprawdza -chociąz gazety twierdzą inaczej, to pogodówka. Sterowanie pogodowe kompletnie nie uwzględnia ciepła uzyskanego np ze słońca. Słońce dzisiaj grzało a mój piec też.
    Jeżeli buduję dom odizolowany od wpływu otoczenia to dlaczego mam mieć sterowanie pogodowe, które uwzględnia spadki temperatury zewnętrznej.
    Sciany mam z 30 leiera więc chyba jakaś akumulacja ciepła jest i temperatura nie spadnie tak szybko nawet jeżeli na zewnątrz spadnie o 5 stopni a na to chyba sterownik pokojowy by zadziałał.

    Gdybym dzisiaj wybierała sterowanie do kotła to nigdy nie wybrałabym pogodówki.
    Asia
    Jak duży masz dom? Od kiedy w nim mieszkasz? Czy jesteś w stanie oszacować zapotrzebowanie swojego domu na ciepło?
    Strasznie żarłoczny ten kocioł...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia33
    Co moim zdaniem kompletnie się nie sprawdza -chociąz gazety twierdzą inaczej, to pogodówka. Sterowanie pogodowe kompletnie nie uwzględnia ciepła uzyskanego np ze słońca. Słońce dzisiaj grzało a mój piec też.
    Jeżeli buduję dom odizolowany od wpływu otoczenia to dlaczego mam mieć sterowanie pogodowe, które uwzględnia spadki temperatury zewnętrznej.
    Sciany mam z 30 leiera więc chyba jakaś akumulacja ciepła jest i temperatura nie spadnie tak szybko nawet jeżeli na zewnątrz spadnie o 5 stopni a na to chyba sterownik pokojowy by zadziałał.

    Gdybym dzisiaj wybierała sterowanie do kotła to nigdy nie wybrałabym pogodówki.
    Sama pogodówka nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze jakakolwiek regulacja temperatury w pomieszczeniach, np. zawory termostatyczne przy grzejnikach lub dodatkowy regulator pokojowy. Dopiero taki system pozwoli uwzględnić dodatkowe zyski bytowe i słoneczne.

  11. #11

    Domyślnie

    Teraz mam Junkersa z pogodówką. Dom słabo ocieplony. Wyraźne wpływy pogody, nasłonecznienia na temp. Pogodówka nie sprawdza się.
    Podobno należy jeszcze wpiąć czujnik temp. wewnętrznej co spowoduje poprawę działania systemu. Nie sprawdzałem tego. Może ktoś coś na ten temat wie.

    Przy okazji: czy może mi ktoś wyliczyć ile kWh/rok różnicy będzie przy 56m2 okien dla współczynników 1,5 i 0,8. Liczę w OZC. Nawet dla grzania prądem wychodzą mi małe różnice w opłatach co mnie nieco dziwi.

    MCB

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    tu się ujawnia przewaga systemu grzewczego niecantralnego o małej bezwładności, z dokładnym pomiarem tempperatury w pomieszczeniach. Tam gdzie jest ciepło - nie grzeje. gdzie zimno - grzeje.

    Co do soterowania piecem to wydaje mi się że jak czujnik od pogodówki jest umieszczzony na ścianie północnej ( a chyba takie są zalecenia) to system tego słońca nie zobaczy. I piec będzie grzał.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    Cytat Napisał renjul
    Jak to zrobić, żeby mieć takie zużycie energii i pozwolić sobie na grzanie prądem? Też bym tak chciała, szczególnie ze gazu mieć nie będę.
    1. Beton komórkowy 24 cm + 20 cm styropianu, posadowiony na płycie fundamentowej zaizolowanej 16 - 20 cm warstwą styrpoianu, poddasze 35 cm wełny. Okna MS tytanowe termo.
    Z tym punktem zgadzam się, chociaż zastanowiłbym się nad grubością ocieplenia pod płytą fundamentową. Tak gruba warstwa ocieplenia jest ekonomicznie uzasadniona jedynie w strefie brzegowej.
    Cytat Napisał coulignon
    2. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - tak. Komfort świeżego powietrza a przy okazji odzyskam ciepła na jakieś 1000 zł/rok
    Sam kierowałem się tymi samymi argumentami : po pierwsze zapewniona ciągłą wentylacje, po drugie oszczędność energii .
    Cytat Napisał coulignon
    3. Kominek bez płaszcza bo nie planuję żadnej instalacji centralnego ogrzewania. Tylko elektryczne konwektory.
    Z kominka zrezygnowałem z kilku powodów : nie chcę mieć w salonie kotłowni, kominek to nieunikniony dodatkowy mostek cieplny, bardzo trudny do wyeliminowania.
    Cytat Napisał coulignon
    3. Druga taryfa - tak. Ale bez akumulacji. Akumulacja jest dośc droga (bufor+grzałki+podłogówka) albo bezwładna (kable grzejne i akumulacja w płycie podłogowej i stropie) Obydwu rzeczy nie lubie . Aczkolowiek nad pierwsza opcja bardzo mocno się zastanawiałem ale jak sobie policzyłem koszt bufora, kominka z pw i podłogówki to wyszło 20, 25 tys. To odpuściłem sobie.
    W swoim domu mam zaprojektowanych kilka instalacji wzajemnie się uzupełniających : centralne ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła lub w miarę możliwości kolektorami słonecznymi, nietypowe kolektory słoneczne - rurki umieszczone pod pokryciem z dachówki cementowej (kolektory będą wspomagały ogrzewanie podłogowe oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, mogą też współpracować z pompą ciepła), pompa ciepła również nietypowa : właściwie klimatyzator z dodatkowymi wymiennikami płytowymi. Podstawowe dolne źródło do pompy ciepła to poziomy wymiennik gruntowy, ale przy korzystnych warunkach ciepło może być też pobierane z powietrza lub z kolektora słonecznego. Ciepła woda może być podgrzewana kolektorem słonecznym lub przy pomocy pompy ciepła.

    Cytat Napisał coulignon
    4. Jak uzyskać niskie zużycie energii? trzeba zacząć od właściwej działki (wjazd od północy, ogród od południa) wybrać właściwy projekt (bez tysiąca wykuszów, balkoników, dupereli które potencjalnie wyciagną ciepło z domu) Dom tez nie przesadnie duży (czteroosobowa rodzina pomieści się w miare komfortowo na 130 - 150m2) czerpać energię ze słońca za pomocą dużych okien od południa. Taki jest P160 od Lipińskich. 45 kWh/m2/rok. Pilnować budowlańców! Eliminować mostki cieplne!
    Mój dom jest także maksymalnie uproszczony. Z pilnowaniem jest mi łatwiej - sam jestem inwestorem, częściowo projektantem, kierownikiem budowy .
    Ze wstępnych szacunków wynika, że powinienem znaleźć się blisko 15 kWh/m2 rocznie. Czy będzie to dom pasywny ? Zależy według jakich kryteriów. Podobno dom pasywny nie powinien mieć wydzielonej instalacji grzewczej - mój ma ich nawet kilka.
    Cytat Napisał coulignon
    Ktoś zaraz powie że taki dom będzie drogi w budowie. Nieprawda. Po pierwsze: Prosta bryła - taniej. Po drugie - brak drogiej instalacji co. Nie zanęcać się na jakieś "kosmiczne" (czyli pieniądzożerne) technologie. Dom energoszczędny mozna wybudować z rzeczy zupełnie standardowych. Tylko trzeba je sensownie sklecić do kupy
    Po pierwsze wykonane instalacje wcale nie muszą być drogie (kolektor słoneczny to ok. 2000 zł, pompa ciepła na bazie klimatyzatora poniżej 10 000 zł, ogrzewanie podłogowe poniżej 2000 zł. Zastosowanie kolektora słonecznego oraz pompy ciepła radykalnie zmniejsza zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania i do przygotowania ciepłej wody - ostrożnie szacuję, że zużycie energii elektrycznej w porównaniu z grzejnikami elektrycznymi będzie 2-3 razy niższy.
    Ogrzewanie podłogowe zapewnia potężną akumulację ciepła, co pozwoli na wykorzystanie energii elektrycznej głównie w taniej taryfie, co pozwoli na następne oszczędności.
    Cytat Napisał coulignon
    Jeszcze pozostaje przełamanie bariery psychologicznej spowodowanej perespektywą grzania prądem i braku instalacji co Wielu się to udało i znajdziesz ich tutaj: http://forum.muratordom.pl/ogrzewaja...tap,t14712.htm
    U mnie tak to wygląda w teorii bo domu jeszcze nie ma . Ale np. Jezier podaje konkretne sumy widniejące na rachunkach za prąd dla podobnego metrażu i takiej samej instalacji jak moja przyszła.
    Zaletą Twojego rozwiązania jest prostota.
    Moje rozwiązanie jest dużo bardziej skomplikowane, ale powinno przynieść wymierne oszczędności w eksploatacji.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał MCB
    Teraz mam Junkersa z pogodówką. Dom słabo ocieplony. Wyraźne wpływy pogody, nasłonecznienia na temp. Pogodówka nie sprawdza się.
    Podobno należy jeszcze wpiąć czujnik temp. wewnętrznej co spowoduje poprawę działania systemu. Nie sprawdzałem tego. Może ktoś coś na ten temat wie.
    Jeżeli regulator kotła na to pozwala to uzupełnij instalację o ten czujnik - sytuacja powinna się poprawić.
    Cytat Napisał MCB
    Przy okazji: czy może mi ktoś wyliczyć ile kWh/rok różnicy będzie przy 56m2 okien dla współczynników 1,5 i 0,8. Liczę w OZC. Nawet dla grzania prądem wychodzą mi małe różnice w opłatach co mnie nieco dziwi.
    Okna to nie tylko straty, ale i zyski. Te z kolei zależą od usytuowania okien w stosunku do stron świata.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    tu się ujawnia przewaga systemu grzewczego niecantralnego o małej bezwładności, z dokładnym pomiarem tempperatury w pomieszczeniach. Tam gdzie jest ciepło - nie grzeje. gdzie zimno - grzeje.
    Pod warunkiem, że system będzie działał cały czas. Grzanie jedynie w tańszej taryfie nie daje takich możliwości.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    W swoim domu mam zaprojektowanych kilka instalacji wzajemnie się uzupełniających : centralne ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła lub w miarę możliwości kolektorami słonecznymi, nietypowe kolektory słoneczne - rurki umieszczone pod pokryciem z dachówki cementowej (kolektory będą wspomagały ogrzewanie podłogowe oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, mogą też współpracować z pompą ciepła), pompa ciepła również nietypowa : właściwie klimatyzator z dodatkowymi wymiennikami płytowymi. Podstawowe dolne źródło do pompy ciepła to poziomy wymiennik gruntowy, ale przy korzystnych warunkach ciepło może być też pobierane z powietrza lub z kolektora słonecznego. Ciepła woda może być podgrzewana kolektorem słonecznym lub przy pomocy pompy ciepła.
    Hej,
    Czy mógłbyś podać parę szczegółów na temat swojej pompy ciepła?

    dzięki
    michał
    pozdrówka
    miglo

    Galeria

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał miglo
    Hej,
    Czy mógłbyś podać parę szczegółów na temat swojej pompy ciepła?
    Napiszę coś więcej jak już całość zadziała. Na razie jestem na etapie kompletowania całości i prób.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony