dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 12
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 233
  1. #161
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszkakusi Zobacz post
    W tej chwili jest nowe prawo dotyczące budynków gospodarczych, drewutni itd. Jeśli nie przekracza 25mkw, nie jest posadowione na fundamencie, jedna ze ścian nie ma więcej niż 5m, a wysokość nie przekracza 3m to budynek może stać 1,5m od płotu sąsiada.
    A wie ktoś może z jakiego materiału taka drewutnia może być zrobiona?
    Bo ja zrobiłam zgłoszenie, opis itp. i pani urzędniczka po przeglądnięciu dokumentów wypytała mnie dokładnie z czego ma być. Powiedziałam, że z drewna, a ona odmówiła mi zatwierdzenia.
    Zaproponowała z blachy (niby niepalny materiał) albo dalej od granicy, jeśli z drewna. A ja nie mam innego miejsca, tylko tu, gdzie jest 1.5 m od granicy. I nie chcę z blachy, tylko z drewna. Wszyscy mają z drewna.
    Obok są działki sąsiadów.
    Które przepisy regulują palność/niepalność materiału, z którego może być wybudowana drewutnia? No i oczywiście te odległości .....
    Jak jej udowodnić, że w metalowej drewutni drewno też może się zapalić?
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Renia Zobacz post
    A wie ktoś może z jakiego materiału taka drewutnia może być zrobiona?
    Bo ja zrobiłam zgłoszenie, opis itp. i pani urzędniczka po przeglądnięciu dokumentów wypytała mnie dokładnie z czego ma być. Powiedziałam, że z drewna, a ona odmówiła mi zatwierdzenia.
    Zaproponowała z blachy (niby niepalny materiał) albo dalej od granicy, jeśli z drewna. A ja nie mam innego miejsca, tylko tu, gdzie jest 1.5 m od granicy. I nie chcę z blachy, tylko z drewna. Wszyscy mają z drewna.
    Obok są działki sąsiadów.
    Które przepisy regulują palność/niepalność materiału, z którego może być wybudowana drewutnia? No i oczywiście te odległości .....
    Jak jej udowodnić, że w metalowej drewutni drewno też może się zapalić?
    Dziwna interpretacja Pani urzędnik. Skoro drewniane domki gospodarcze według przepisów mogą stać 1,5m lub nawet w linii działki - pod warunkiem spełnianie kilku zasad (chyba to było 25m2 powierzchni i maksymalna wysokość szczytu do 2,5m), to w czym przeszkadza drewutnia. W domku gospodarczym składuje się często bardziej niebezpieczne materiały niż drewno, dodatkowo jest instalacja elektryczna itp.

    Zawsze jak masz wątpliwości to proś takiego urzędnika o konkretny zapis w kodeksie. Jak dalej masz wątpliwości, to pewnie masz lub miałaś jakiegoś kierownika budowy, który będzie bardziej obeznany w przepisach. Z wiedza łatwiej się w urzędach ustala takie szczegóły.

    Sorki za brak konkretów, ale specjalistą nie jestem. Mam za to za sobą decyzje o postawieniu drugiego wolnostojącego garażu z pomieszczeniem gospodarczym. Przepisy sprawdzone, odległości wytyczone i w sumie zabiła mnie informacja o podatkach. Za dom kasują mnie 68gr, a za inne budowle związane z ziemią 7,1zł. Masakra.

    P.S. tak w ogóle, to drewutnia jest na zgłoszenie?

  3. #163
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Cytat Napisał mWilQ Zobacz post
    P.S. tak w ogóle, to drewutnia jest na zgłoszenie?
    Tak, drewutnia jest na zgłoszenie, pozwolenia na budowę nie trzeba.
    Musze znaleźć jakieś konkretne przepisy i podsunąć pod nos urzędniczce, bo od niej raczej nie dostanę .....
    Jak zacznę ją zahaczać, to tylko zdenerwuję i ani tyle nic nie uzyskam.
    Lepiej chyba samemu coś znaleźć i dać gotowca, żeby nie miała wyjścia.
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  4. #164

    Domyślnie

    Cytat Napisał Renia Zobacz post
    Tak, drewutnia jest na zgłoszenie, pozwolenia na budowę nie trzeba.
    Musze znaleźć jakieś konkretne przepisy i podsunąć pod nos urzędniczce, bo od niej raczej nie dostanę .....
    Jak zacznę ją zahaczać, to tylko zdenerwuję i ani tyle nic nie uzyskam.
    Lepiej chyba samemu coś znaleźć i dać gotowca, żeby nie miała wyjścia.
    Bardziej pytałem pod kątem, czy w ogóle jest potrzebne.

  5. #165
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał Renia Zobacz post
    A wie ktoś może z jakiego materiału taka drewutnia może być zrobiona?
    Bo ja zrobiłam zgłoszenie, opis itp. i pani urzędniczka po przeglądnięciu dokumentów wypytała mnie dokładnie z czego ma być. Powiedziałam, że z drewna, a ona odmówiła mi zatwierdzenia.
    Zaproponowała z blachy (niby niepalny materiał) albo dalej od granicy, jeśli z drewna. A ja nie mam innego miejsca, tylko tu, gdzie jest 1.5 m od granicy. I nie chcę z blachy, tylko z drewna. Wszyscy mają z drewna.
    Obok są działki sąsiadów.
    Które przepisy regulują palność/niepalność materiału, z którego może być wybudowana drewutnia? No i oczywiście te odległości .....
    Jak jej udowodnić, że w metalowej drewutni drewno też może się zapalić?

    NIestety w przypadku zgłoszenia drewutni wchodzą przepisy p.poż.
    Daltego !!!!! zglasza się wiate po prostu wiata na sprzęt ogródkowy

    zasada wiat to już przepis że musi byc otwarta ściana i już, a tak to odpowiednio 3/4m.
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  6. #166
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eugeniusz_ Zobacz post
    NIestety w przypadku zgłoszenia drewutni wchodzą przepisy p.poż.

    zasada wiat to już przepis że musi byc otwarta ściana i już, a tak to odpowiednio 3/4m.
    Które przepisy p/poż? Możesz podać ustawę/rozporzadzenie, artykuł?
    Co 3/4m, nie rozumiem? W drewutni?
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  7. #167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Renia Zobacz post
    Które przepisy p/poż? Możesz podać ustawę/rozporzadzenie, artykuł?
    Co 3/4m, nie rozumiem? W drewutni?
    Witam

    zgłaszanie drewutni jako drewutni czasem jest ryzykowne, lepiej jako "budynek gospodarczy"
    Chodzi prawdopodobnie o:
    Cytat Napisał ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
    ...jest zabronione....
    6) składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu;
    Natomiast zgłoszenie do starostwa jest jak najbardziej potrzebne.

  8. #168

    Domyślnie

    Witam
    Szukam zdjęć drewutni przy ścianie z cegieł. Gdzieś to było ale nie mogę znaleźć. Może ktoś z was pamięta?
    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  9. #169

    Domyślnie

    Chciałem popełnić wiatę z resztek budowlanych (stemple, deski), niewysoką ale długą (100-120 wysokość, 100 głębokość a długości to kilkanaście metrów), wzdłuż granicy działki, wkomponowaną w krzaczki i inne takie. Czy ktoś dysponuje może zdjęciami takiego tasiemca? Faktycznie wtopi się w krajobraz?
    I pytanie techniczne - czy przy takiej wysokości trzeba ją kotwić czy można postawić na ziemi? Kotwy to parę stówek, szkoda wydać, jeśli można nie wydawać bez szkody dla projektu...
    I drugie pytanie - jaki jest średni czas przegnicia stempla sosnowego zakopanego w ziemi? 3 lata?
    Ostatnio edytowane przez Cerbin ; 09-09-2012 o 07:10
    --
    Cerbin
    Od 01/04/2012 w Guliwerze pod Niepołomicami

  10. #170

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0912.jpg
Wyświetleń:	999
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	139962 My ostatnio stawialiśmy drewutnie połączoną z zadaszeniem na kubły na śmieci. Całość wykonana z litego drewna świerkowego impregnowanego ciśnieniowo, malowane lazurą na kolor srebro- szary. Konstrukcja częściowa oparta na kotwach i kątownikach montażowych.
    Odnośnie pytania:" czy przy takiej wysokości trzeba ją kotwić czy można postawić na ziemi? Kotwy to parę stówek, szkoda wydać, jeśli można nie wydawać bez szkody dla projektu...
    I drugie pytanie - jaki jest średni czas przegnicia stempla sosnowego zakopanego w ziemi? 3 lata? " to zawsze lepiej będzie zakotwić drewutnie w podłożu elementami montażowymi. Po pierwsze będzie stabilniejsza, po drugi drewno nie zgnije, więc lepiej na tym nie oszczędzać. Jeśli nie chcesz wydawać na kotwy, postaw drewutnie na płytach betonowych.

  11. #171

    Domyślnie

    Wszystko co jest na stałe związane z gruntem wymaga zezwolenia na budowę, mało tego jak wspomniał jeden z forumowiczów urzędnicy gminni szukają pieniędzy i podatki za pomieszczenia gospodarcze naliczają coraz większe. To co kiedyś kosztowało grosze teraz zaczyna mocno uwierać. Jeżeli ktoś używa drewna w kominku okazjonalnie i nie jest to podstawowe żródło ogrzewania najlepiej sprawdzają się mniejsze konstrukcje na ocynkowanych kotwach. Nie mają kontaktu z podłożem i przewiew jest ze wszystkich stron. woodperfect.pl

  12. #172
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Staszek144

    Zarejestrowany
    May 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, odkopuje temat. Planuję od dłuższego czasu wykonać drewutnie bo mam dużo zalegającego drewna przed domem. Mam pytanie, ponieważ jedynym miejscem gdzie mógłbym postawić taką drewutnię jest plac betonowy, i chodzi mi o to jak przymocować ją do podłoża? Myślałem, żeby wykuć takie 4 otwory na kotwy ocynkowane, które zalałbym betonem, czy może sobie taka drewutnia stać bez niczego. Hmm jakie macie pomysły?

  13. #173
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar partner-panele.pl
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-530
    Posty
    188
    PARTNER - Podłogi Drzwi Karnisze
    42 - 530 Dąbrowa Górnicza ul. Majewskiego 156 A
    Godziny otwarcia w tygodniu 9 - 17, soboty 9 - 14

    Sklep internetowy: http://partner-panele.pl

  14. #174
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Spokojnie może stać na podłożu betonowym bez mocownia. Oczywiście z założeniem, że podłoga drewutni będzie połączona z całą konstrukcją. Wtedy sam ciężar drewna wystarczy do jej utrzymania w pionie.
    Pozdr ...
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  15. #175
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzys_i_aga Zobacz post
    ... sam ciężar drewna wystarczy do jej utrzymania w pionie.
    Problem nie leży w utrzymaniu w pionie, tylko by nie ...odfrunęła przy najbliższej większej burzy typu tornado (np. takie, jakich było już kilka koło Radomska).

  16. #176
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Staszek144 Zobacz post
    Myślałem, żeby wykuć takie 4 otwory na kotwy ocynkowane, które zalałbym betonem,
    Wszystko zależy od grubości tej wylewki. Jeśli ma przynajmniej te 10 cm, to powinny wystarczyć metalowe kołki rozporowe (np. fi 16 do fi 20) w wywierconych otworach. Jeśli jest cieńsza, to wykuć otwory 10x10x30 cm (głębokość) i zalać kotwy betonem.

  17. #177
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Piotr_Szczawno

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Szczawno Zdrój
    Kod pocztowy
    58-310
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    ja mam pytanie w temacie.
    Jestem właśnie przed stawianiem drewutni.
    Potrzebuję pomocy, aby określić, na ile m3 drewna ją wybudować.
    Moje mieszkanie ma powierzchnię 70m2. Nie mam typowego kominka, lecz żeliwny piecyk na drewno 9kw.
    Planuję palić w nim przez okres zimowy głównie w weekendy oraz wieczorami po pracy.
    Chciałem dowiedzieć się, ile wobec tego mogę potrzebować m3 drewna kominkowego (np. buku, dębu).
    Proszę o pomoc w tej sprawie.

    Pozdrawiam.

  18. #178

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_Szczawno Zobacz post
    Dzień dobry,

    ja mam pytanie w temacie.
    Jestem właśnie przed stawianiem drewutni.
    Potrzebuję pomocy, aby określić, na ile m3 drewna ją wybudować.
    Moje mieszkanie ma powierzchnię 70m2. Nie mam typowego kominka, lecz żeliwny piecyk na drewno 9kw.
    Planuję palić w nim przez okres zimowy głównie w weekendy oraz wieczorami po pracy.
    Chciałem dowiedzieć się, ile wobec tego mogę potrzebować m3 drewna kominkowego (np. buku, dębu).
    Proszę o pomoc w tej sprawie.

    Pozdrawiam.
    Nie umiem określić ile tego drewna Ci zejdzie, pewnie zależy jak intensywnie będziesz palił. U mnie na jednorazowe palenie schodzi ok 4 kawałków drewna w odcinkach 30-40cm. Zrobiłbym większą drewutnię, zamawiałbym większe ilości drewna i sezonował u siebie.

  19. #179
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Piotr_Szczawno

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Szczawno Zdrój
    Kod pocztowy
    58-310
    Posty
    4

    Domyślnie

    Wstępnie myślałem o zbudowaniu drewutni na sezonowanie około 6-7m3 drewna.
    Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą.
    Czy pod względem sezonowania drewna lepiej jest zbudować drewutnią krótszą, a bardziej głęboką, czy może dłuższą, a węższą?
    np. 3,5m x 1m x 1,9m

    Pozdrawiam

  20. #180
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_Szczawno Zobacz post
    Czy pod względem sezonowania drewna lepiej jest zbudować drewutnią krótszą, a bardziej głęboką, czy może dłuższą, a węższą?
    Na pewno lepsza będzie drewutnia węższa (szybsze suszenie drewna). Dobrze też jest wykonać jej podłogę powyżej terenu. Mamy wtedy jeszcze lepszy przewiew (od spodu) i brak wilgoci w tych dolnych partiach drewna (przy gruncie zawsze jest więcej wilgoci - nawet od odbitych kropli deszczu).
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 27-05-2013 o 20:16

Strona 9 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony