dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Czy budując drugi raz dom założyłbyś DGP?

    Pytanie do osób, które już użytkują kominek z DGP

    Czy budując drugi raz dom założyłbyś DGP?

    A jeżeli nie to dlaczego i na co byś się zdecydował?

    Interesuje mnie zadowolenie bądź niezadowolenie użytkujących.

    Za jakiś czas będę musiała podjąć decyzję co do sposobu ogrzewania

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Ja jeszcze nie mam, ale po pozytywnych przejściach z DGP grawitacyjnym u rodziców u siebie też planuję.

  3. #3

    Domyślnie

    [b] NIE [/b]
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  4. #4

    Domyślnie

    Czy budując drugi raz dom założyłbyś DGP?
    nie
    A jeżeli nie to dlaczego i na co byś się zdecydował?
    denerwują mnie bardzo brudne ściany przy wylotach ciepłego powietrza,
    mam grawitacyjne DGP, na piętrze za gorąco
    zdecydował bym się na kozę dobrej jakości
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    "Czy budując drugi raz dom założyłbyś DGP? "
    Zdecydowane TAK!
    Posiadam GDP prawitacyjne samo moze ogrzac z powodzeniem cały dom a jako drugie niezalezne ogrzewanie posiadam konwektory elektryczne. Badzo jestem zadowolony zarówno komfortu cieplnego jak i kosztów eksploatacyjnych obu "systemów". Kiedy jestesmy w domu cały czas (weekendy, i dni wolne itp.) przy temperaturze ponizej -5 st C przewaznie palimy w kominku i wyłączamy ogrzewanie elektryczne, w pozostałych przypadkach kominek odpoczywa. Chocprzy ostatnich podwyzkach cen prądu trzeba będzie chyba troche częciej popalac . No i jeszcze byłbym zapmniał kominek z DGP grawitacyjnym jest nieoceniony przy długich przerwach w dostawach prądu jakie się ostatnio zdarzaja .

    Mamy nieopodal ok 40m linię gazu ziemnego i początkowo miałem dylemat czy nie robić przyłącza i centralnego ogrzewania, ale koszty tej imprezy wyniosly w 2003 roku ponad 30000 zł (przyłącze plus co) i dałem sobie z tym spokój Przyjete rozwiązanie po prawie 5 sezonie grzewczym okazało sie bardzo dobre pod każdym wzgledem. Tym bardziej że ok 1,50 z m3 gazu to zdzierstwo moim zdaniem o czym zwolennicy tego źródła ciepła zdają sie czasem zapominac

    "Za jakiś czas będę musiała podjąć decyzję co do sposobu ogrzew"

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Tak, ale jako wspomagające źródło ciepła.
    Nigdy jako główne a tym bardziej jedyne.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Albo odwrotnie

  8. #8

    Domyślnie

    Pale 4 rok głównie kominek DGP z turbina.
    Jak to złośliwi mówia -kotłownia w salonie, brudne ściany

    Zrobiłabym w 2 domu kominek z DGP ale jako pomocnicze, a nie podstawowe źródło ciepła.
    Doświadczona "budowlanka". hihiihihih to dla Tommcco

  9. #9

    Domyślnie

    tak czy tak kominek nie moze byc jedynym zrodlem ciepla ....

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel
    Posiadam GDP prawitacyjne samo moze ogrzac z powodzeniem cały dom
    mam pytanie jakimi średnicami rozprowadziłeś ciepłe powietrze i na jaką najdalszą odległość w poziomie?

    mam w planach kominek raczej rekraacyjny ale chciałbym dołożyć parę rur żeby ciepełko (jak już jednak rozpale) poszło nie tylko na salon


    chciałem puścić jedną rurę przez ścianę i zakręt 90 stopni odległość w poziomie 3m

    ale po rozmowie z moim wujkiem który ma kolano 90 stopni na rurze fi120 dochodzę do wniosku że to nie będzie działać (u niego nie dziala)

    nie chcę turbiny

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    oczywiście ,że TAK ale wtedy kiedy nie trzeba rozprowadzać zbyt dalekich odległości .Teraz mam rozwiązanie komfortowe ponieważ bezpośrednio nad kominkiem są dwa pokoje dzieci i właśnie do nich są podłączone wyloty ciepłego powietrza -wiec jest to ogrzewanie grawitacyjne .
    Nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ,że bardzo brudzą sie ściany ....użytkuję już 3 zimę i owszem jest smuga nad wylotem powietrza ,ale nie większa niż nad kaloryferami .

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    W jakim miejscu masz wylot powietrza? Na suficie czy gdzieś na ścianach?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    W jakim miejscu masz wylot powietrza? Na suficie czy gdzieś na ścianach?
    jeśli to pytanie do mnie ....to wyloty mam ok 20 cm nad podłogą -kratka żeberkowa pozwala ciepłe powietrze skierować w wybranym kierunku ...

  14. #14

    Domyślnie

    DGP z kominka - nie, natomiast DCP z kominka - tak.

    Czym się różni DCP od DGP?
    DCP to dystrybucja ciepłego powietrza wymuszona wentylatorem kanałowym ze znacznie większym przepływem niż przy grawitacyjnym DGP, i mniej więcej 3-krotnie większym niż przy pomocy turbiny kominkowej.

    Po co DCP, czyli po co wentylator kanałowy i duży przepływ?
    Aby tę samą ilość ciepła rozprowadzać niższą temperaturą (około 40stC, maksimum 70stC), czyli mniej przypiekać kurz.
    Aby lepiej mieszać powietrze, czyli uzyskać małe zróżnicowanie temperatury powietrza między sufitem i podłogą.
    Aby filtrować nawiewane powietrze, czyli nie rozprowadzać kurzu i malować ściany i sufity tak samo często jak przy ogrzewaniu wodnym.

    Jakie są wady DCP z kominka w stosunku do DGP z kominka?
    Wyższy pobór prądu przez wentylator - 0,2 - 0,4 kW.
    Konieczność tłumienia hałasu wentylatora przy pomocy tłumików.
    Większe przekroje kanałów niż przy DGP.
    Wyższy koszt instalacji wymagający profesjonalnego projektu i wykonania jak przy ogrzewaniu nadmuchowym gazowym lub olejowym.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    mam pytanie jakimi średnicami rozprowadziłeś ciepłe powietrze i na jaką najdalszą odległość w poziomie?
    rednica 10 cm wszystkie rury są w zasadzie w poziomie długość od ok. 3 do 7 m w pionie od 0,5 do 1 m

    Cytat Napisał pierwek
    chciałem puścić jedną rurę przez ścianę i zakręt 90 stopni odległość w poziomie 3m
    ja nie mam kolanek tylko rure spiro zaginaną na tyle na ilesie ona zgina może i kąt prosty


    Cytat Napisał pierwek
    ale po rozmowie z moim wujkiem który ma kolano 90 stopni na rurze fi120 dochodzę do wniosku że to nie będzie działać (u niego nie dziala)
    to chyba raczej nie przez kolano a raczej przez to fi, bo trzeba niezłego nawiewu żeby to dmuchało (naturalnie) i nie naturalnie

    Cytat Napisał pierwek
    nie chcę turbiny
    i słusznie bo powietrze które jest nawiewane jest takie sobie niezaciepłe natomiast przy grawitacyjnych dgp nie ma niepotzrebnej wichury ( nie cierpie przeciągów) i gdy mi cos wieje i powitrze jestgorace w sumie kratka jest na tyle gorąca ze nie utrzymasz na niej reki i o to chodz . Jesli chodzi o brudzenie przy kratkachnawiewnych to nie ma zabrudzeń ściany, poza tym anemostaty nie są najlepszym rozwiązaniem do układów grawiracyjnych wydaje mi sie stawiają zbyt duży opór , wiec zastąpiłemje eleganckimi kratkami nawiewnymi kupionymi na allegro (pomalowane na bialo aluminium) i jest zdecydowanie lepiej.

  16. #16

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedź

    napisałeś że ty masz 10cm
    Wujek ma 12cm więc teoretycznie u niego powinno lepiej działać a nie działa wcale - z tym że nie wiem co to za rury dał wiem że jakiś spiro i kolanko 90o

    ja też planowałem dać oryginalne rury ocieplane bez kolanek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony