dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 15
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 299
  1. #21

    Domyślnie

    znalazłem na necie program do wykresóe moliera http://iow.is.pw.edu.pl/mollier_pl/
    jeszcze nie testowałem

  2. #22

    Domyślnie

    leon będę b. wdzięczny, skrót do maila masz pod każdą wiadomością jeśli właściciel go upublicznił ale na wszelki wypadek podaję [email protected] Dzięki

  3. #23

    Domyślnie

    Witam
    odnośnie współczynnika przejmowania ciepła od powietrza do powierzchni ściany:
    Leon: Ty pryjąłeś "k=1/(1/15+(s/lambda)sciany+(s/lambda) izolacji+1/15) alfa przyjmij 15" czyli równe dla przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz; natomiast norma o obliczaniu współczynnika przenikania ciepła podaje iż dla powierzchni płaskich, pionowych przy poziomym przepływie ciepła można przyjmować:
    opór od wewnątrz Ri=0,13m2K/W co daje z zależności alfa=1/R=~7,8W/m2K
    opór z zewnątrz Re=0,041m2K/W co daje z zależności alfa=1/R=25W/m2K
    to zróżnicowanie jest spowodowane różnymi warunkami: od wewnątrz powietrze jest "nieruchome" a z zewnątrz przegania je wiatr niczym wspomniany wentylatorek.
    Bart
    "a w obliczeniach ktoś podpowiedział mi że trzeba dodać jeszcze R wewn.coś koło 0,13 i R zewn. około 0,04 - czy to jest ro alfa" teraz chyba jusz wiesz co to jest??(patrz wyżej)
    A tak w ogóle: to te dodatki to chodzi Ci o dodatki na mostki termiczne?
    I nie spiesz się tak bardzo, zwracaj uwagę na szczegóły i ROZRÓŻNIAJ POJĘCIA (sprawdzaj jednostki bo niektórzy to robią groch z kapustą-mówią o energii(J, kWh) a piszą jednostki mocy-kW).
    Według mnie pomijanie warstwy wykończeniowej z zewnątrz to duży błąd: to jest ok 3mm zaprawy klejowej zbrojonej siatką i zagruntowane tynkiem podkładowym i przykryte tynkiem - przecież to będzie stanowiło opór dyfuzyjny dla pary to chyba większy niż wełna mineralna (jej opór jest mały - przecież w niej są wolne przestrzenie niczym autostrady dla pary)i to błąd w niebezpieczną stronę (utrudniamy wydostanie się pary); Natomiast jeżeli pominiesz warstwy wykończenia wewnętrznego i Ci wyjdzie brak punktu rosy to OK (gdy w rzeczywistości będą te warstwy to mniej pary dostanie się do ściany więc będzie ona bezpieczniejsza)


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-10 11:48 ]</font>

  4. #24
    Guest

    Domyślnie

    tak, ja tak z nawyku
    oczywiscie macie racje, ale zobaczcie jaka to robi roznice to zrozumiecie moje niedbalstwo w tej amterii

  5. #25

    Domyślnie

    myślę że dyfuzja pary obrazi się na opór warstw przyściennych
    wątek idzie nie w tym kierunku jakie było pytanie Bratta, te warstwy są i biorą udział w izolacyjniości przegrody to fakt, ale ich udział w porównaniu z 12cm wełny jest jakieś 20 razy mniejszy.
    myślę że wykres moliera niewiele pomoże gdyż nie znasz rozkładu temperatury w poszczególnych warstwach przegrody

  6. #26

    Domyślnie

    No, mam nadzieję, że dzięki waszym wzorom szybko go sobie obliczę. W ogóle to b. fajnie, że znalazło się kilku gości mocnych w teroii - bo nareszcie czuję, że pchnęliśmy sprawę mocno do przodu

  7. #27

    Domyślnie

    Januszek
    rozkład temperatury można obliczyć na podstawie metody Leona - ona jest ok
    Natomiast trzeba policzyć jeszcze rzeczywiste ciśnienie pary w danym punkcie ściany- z wykresu Moliera można odczytać tylko graniczną wartość ciśnienia nasycenia pary i porównać z tą rzeczywiście występującą w ścianie w jej kolejnych punktach

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-10 11:55 ]</font>

  8. #28

    Domyślnie

    oczywiście że wszystko można przeliczyć
    przeciez te arkusze które mamy opierają się na tych samych wzorach (w końcu fizyka jest jedna)

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Ale uzytkownicy rozni

  10. #30

    Domyślnie

    leon dzięki. Mam jeszcze pytania
    1 - pierwsza alfa, s i lambda są jak rozumiem dla warstwy nośnej ściany. Potem jest s (W/m2k) oraz l (m) ??? czy to ma się tyczyć warstwy izolacji?
    2 - jak już otrzymam wyniki to gdzie na wykresie jest punkt rosy

  11. #31
    Guest

    Domyślnie

    rozumiem ze chcecie policzyc teraz dyfuzje, tak zeby woda zamiast sie w punkcie rosy wykroplic po prostu dyfundowala dalej
    czemu nie- mozna wykonac- tylko zalozenie, ze sciany musza oddychac, bo jesli opor dyfuzyjny od zewnatrz bedzie za duzy to nie uda nam sie uciec przed kondensacja wody
    polozenie punktu rosy jest tutaj po prostu wspolrzedny do obliczen. mozna tam zaozyc cisnienie pary 100% i liczyc od tego miejsca na zewnatrz

  12. #32

    Domyślnie

    czyli gdzie to jest na wykresie z excela - który z czerwonuch punktów

    dalej nie wiem nic odnośnie pytania 1 z poprzedniego wątku

  13. #33
    Guest

    Domyślnie

    w tym arkuszu masz tylko temperatury sciany- te czewone punkty
    t1- temp w pokoju
    t2 na scianie wewnetrznej
    t3 miedzy scianami
    t4 na powierzchni sciany zewnetrznej
    t5 temp na zewnatrz

    jak chcesz miec ten punkt rosy to zobacz dla jakiej on wystepuje temperatury i nanies go na wykresi odczytasz w jakim to wystapi miejscu

    a ta temperatura rosy to jak mowilem z moliera

  14. #34

    Domyślnie

    bratt
    przeliczyłem i występuje wykraplanie tuż pod warstwą tynku zewnętrznego jakieś 1 cm pod

  15. #35
    Guest

    Domyślnie

    no to brawo januszek
    teraz tylko sprawdzicz kinetyke, czy para szybciej przenika przez ten 1cm tynku niz przez reszte muru i nie mamy w ogole do czynienia z wykraplaniem

  16. #36

    Domyślnie

    trudno pozbyć się tej wody bo tam jest temp -4.6 a o ile mi wiadomo w tej temp. to jest ciało stałe.

  17. #37
    Guest

    Domyślnie

    acha to ty juz masz ten lod

    myslalem ze liczycie jak zrobic sciane zeby nie bylo kondensacji

  18. #38

    Domyślnie

    Leon_z_katowic:
    Czy ja też mógłbym dostać ten arkusz
    adres: "[email protected]"
    pzdr
    Hej


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Octavian dnia 2003-02-10 16:09 ]</font>

  19. #39
    Guest

    Domyślnie

    zrobie jeszcze obliczenie punktu rosy dla wedlug wykresu moliera w excelu bo widze ze zainteresowanie duze

  20. #40

    Domyślnie

    o jakich arkuszach piszecie

Strona 2 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony