dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 15
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 299
  1. #61

    Domyślnie

    Ryniu:
    Wszystko zależy od rodzaju tynku - z praktyki: miałem zrobiony na zewnątrz tzw tynk cementowo wapienny (dużo cementu) - bo musiał być "twardy i mocny" efekt był taki że prawie cała ściana była odparzona - taki tynk pije wodę, ściana jest mokra a jak przyjdzie -10 st. to efekt jw. Teraz jest tynk wapienno cementowy (właściwa ilość cementu), warunki takie same i nic się nie odparza.
    Wniosek jest oczywisty.

    Przy okazji wiadomo, że po postawieniu ścian itd dom posiada wilgoć technologiczną - po jakim czasie można go ocieplić styropianem? Moim zdaniem nie od razu - wilgoć wyparuje po około 2 latach i dopiero po takim czasie można go ocieplić - wcześniej styropian będzie barierą dla wilgoci (duży opór dyfuzyjny).
    A wilgoć migruje od środowiska cieplejszego do środowiska zimniejszego (czyli od wewnętrz domu na zewnątrz).
    Co o tym myślicie?
    pzdr
    Hej

  2. #62

    Domyślnie

    Cenna informacja, Octavian. Dalej czekam jednak na wypowiedź kogoś nt. zjawisk w ścianie ocieplonej styropianem bo wydaje mi się, że są mniej korzystne dla warstwy nośnej niż w przypadku wełny.

  3. #63

    Domyślnie

    Octavian,
    to co piszesz ma sens
    pozostaje jednak problem wilgoci wytwarzanej na bieżąco w domu" wyschniętym".BK dobrze chłonie wilgoć.Czy oddaje je ją dopiero latem do wewnątrz(skoro na zewn. jest bariera ze styropianu), i przez pół roku ściana stoi mokra?Nie może być chyba aż tak źle , ale nie umiem sobie tego wytłumaczyć
    Aga

  4. #64

    Domyślnie

    Witam
    Octavian
    Przy tynkach jest pewna zasada: tynk nie może być mocniejszy od podłoża (bo się właśnie odparzy-było wyraźnie podawane w M)
    Więc jeżeli tynk "odkleił" się od ściany to prędzej to mogło być, bo przecież tynk cem-wap. też pije wodę i też by Ci już przemarzł i odpadł wg. schematu jaki podałeś.
    BTW to można spotkać dużo starych tynków na ścianach jednowarstwowych - dlaczego one już nie poodpadały naście razy????
    Morał - pilnujcie tynkarzy i przestrzegajcie receptur sporządzania zapraw tynkarskich bo tynk wam spadnie ze ściany, kłopot z głowy nie.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-13 11:08 ]</font>

  5. #65
    Guest

    Domyślnie

    to proste
    jesli punkt rosy wypada w steropianie to woda nie moze sie wykroplic juz w BK efekt jest taki, ze w ogole sie nie wykropli
    a BK pozostanie suchy
    gorzej jesliby pr wypadl w BK

  6. #66

    Domyślnie

    Leon
    kopnąłeś się we wzorach na wyznaczanie temp. : powinno być w nich lambda/s a nie odwrotnie jak podałeś: q=(s/lambda) izolacji*(t3-t2)
    wystarczy sprawdzić jednostki
    ludzie a wam co powychodziło???
    PS bez urazy

  7. #67

    Domyślnie

    Leon
    Mówiłeś jak policzyć pkt rosy ale ja nie złapałem i czy mógłbyś odpowiedziedzieć, ustosunkować się do pytania jakie zadałem 10 lutego o 11.50

  8. #68

    Domyślnie

    nieco czuję się wywołany do tablicy
    postaram się to wytłumaczyć na tyle na ile moja wiedza mi na to pozwala.
    przez każdą przegrodę przenika ciepło i większość z was to rozumie jest ciepło w środku a zimno na zewnątrz i to że środka ucieka na zewnątrz to zrozumiałe. Ilość tego uciekającego ciepła jest zależna od rodzaju przegrody (materiał ) i jej grubości.
    rodzaj materiału jest opisany wspł lambda który mówi ile ciepła ucieka w watach przez 1m2 muru o grubości 1m i różnicy temp 1 stC
    jak narazie zrozumiałe ( tak myślę) ale pewnie nie rozumiecie dlaczego piszę o przewodności cieplnej a nie o wilgoci
    ano dlatego że z przenikaniem wilgoci jest dokładnie tak samo
    przez każdą przegrodę przenika (dyfunduje gaz) a o tym ile jego przechodzi przez ścianę mowi wspł mi (nie wiem jak to wstawić)
    mówi nam on ile gram gazu przechodzi przez 1m2 sciany o grubości 1m przez 1 godzinę przy różnicy ciśnień 1 Pa
    w przypadku ścian warstwowych liczy się podobnie jak dla oporów cieplnych.
    Wiadomo że max ilość pary rozpuszczonej w powietrzu zależy od jego temperatury (i ciśniena), Jeśli ilość rozpuszczonej pary jest większa niż może się rozpuścić w danych warunkach to się wykropli
    Wraz z poruszaniem się w głąb (od środka domu) naszej przykładowej ściany zmieniają się warunki w niej panujące (temp i ciśnienie) a zatem ilość (ta dopuszczalna)pary w różnych miejscach ściany jest różna
    i dlatego powinno się tak projektować ściany aby przez cały jej przekrój ta para była w stanie gazowym.
    nie mówimy tu o żadnym oddychaniu ścian bo ilości dyfundującego gazu przez przegrody są rzędu kilku litrów na metr2 muru (w zależności z czego są wykonane)zakładając że nasz modelowy domek ma 200m2 to przez przegrody przenika kilka m3, natomiast ilość wymian powietrza potrzebny do wentylacji to kilkaset m3 jest to inny rząd wartości.

  9. #69
    Guest

    Domyślnie

    no masz racje
    byl to jednak blad w pisowni
    za bardzo sie rozpedzilem

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Januszek - klarowne i prawdziwe.

  11. #71

    Domyślnie

    Dzięki
    [ciach]
    przez każdą przegrodę przenika (dyfunduje gaz) a o tym ile jego przechodzi przez ścianę mowi wspł mi (nie wiem jak to wstawić)
    mówi nam on ile gram gazu przechodzi przez 1m2 sciany o grubości 1m przez 1 godzinę przy różnicy ciśnień 1 Pa
    [ciach]
    ciśnienie pary wodnej??
    podaj jeszcze jednostki wsp. dyfuzji pary wodnej
    i liczymy tak jak opór cieplny??
    np r=wsp. mi/s gdzie s to grubość warstwy.
    thx

  12. #72
    Guest

    Domyślnie

    juz pisalem jaki jest sens fizyczny wspolczynnika mi: podaje on o ile trudniej jest parze dyfundowac przez sciane niz przez powietrze.
    a wiec wspolczynnik dyfuzji pary wodnej musimy podzielic przez wspolczynnik mi i bedzie w porzadku
    a wymiar wspolczynnika dyfuzji m2/s

    dla pary wodnej przez powietrze okolo 28*10^-6 m2/s

  13. #73

    Domyślnie

    tak tak
    ciśnienie pary wodnej
    ponieważ woda rozpuszcza się w powietrzu to wraz ze wzrostem jej ilości wzrasta jej ciśnienie.
    [g/m*h*Pa] współ. paroprzepuszczalności
    dokładnie tak

  14. #74

    Domyślnie

    dzięki
    będę teraz musiał znaleźć chwilę czasu i sobie policzyć.

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Leonku
    Nie daj się znowu prosić i prześlij mi również arkusz do obliczeń?
    Prosiłem Cię już kilka dni temu na tym wątku
    Pozdrawiam czekam i z góry dziekuję.

  16. #76

    Domyślnie

    Fakt.
    PS: "mi" to (o ile pamiętam) także współczynnik przenikalności magnetycznej .
    pzdr
    Hej

  17. #77

    Domyślnie

    Witam
    O ile pamiętam to udostępniłem arkusz który
    rysował wykresy nasycenia pary wodnej w ścianie (przegrodzie)

    Pozdrawiam Jacek

  18. #78

    Domyślnie

    Tak, udostępniałeś, ale nie wszyscy się załapali...

    Czy nie byłoby kłopotem, żębyś go odnalazł i udostepnił jeszcze raz ?

  19. #79

    Domyślnie

    Maco
    przesłałem Ci co nie co
    daj znać czy doszło

  20. #80

    Domyślnie

    Witam
    Jacek
    Czy ja mógłbym też prosić - skoro już jest to zrobione to po co machać ręcznie
    mail powinien być widoczny w stopce
    dzięki

Strona 4 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony