dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie przemarzające?? okno

    witam, w lutym robiłem badanie kamerą termowizyjną i wyszło, że z jednym oknem coś jest nie tak. przy listwie przyszybowej jest znacznie niższa temperatura. dzisiaj był serwisant od producenta i na oko stwierdził, że nie widzi przyczyny. wg mnie skrzydła wyglądaja identycznie jak dziesięć pozostałych, żadnych pęknięć czy szpar. serwisant powiedział, że moze przysłać szklarza i przełoży jeszcze raz pakiet. tylko do tego trzeba zniszyć te listwy, bo nie wyjdą bez uszkodzenia (okno drewniane). i boję się,że mimo jednakowego lakieru mogą różnić się odcieniem, bo już prawie dwa lata mineło od montażu. i nie wiem co mam zrobić, bo serwisant mówił że miedzy ramą a pakietem i tak zawsze jest 4mm luzu, jedynie mogą napchać tam silikonu przy przekładaniu pakietu. ale nie wiem czy to jest rozwiązanie. czy zostawić tak jak jest? czym może grozić taki zimniejszy punkt na oknie?
    przy pomiarze temp na dworze była w okolicach zera.

    p.s. dodaje foto z termowizji
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	okno.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	355339
    Ostatnio edytowane przez jacek.zoo ; 09-05-2016 o 20:21
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  2. #2

    Domyślnie

    dla porównania możesz zapodać zdjęcie okna dobrego ?
    Bo zastanawiające jest dolne naroże i niska temperatura na styku skrzydło - rama
    To może mieć wpływ na niższą temperaturę styku szyba - skrzydło
    różnica 2 stopnie może być tego powodem
    ale też temperatura w pokoju, temperatura grzejnika (o ile jest)
    Może okazać się że wszystko jest w idealnym porządku - wbrew pozorom

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Może jakaś wilgoć po szybie spłynęła do dołu i stąd niższa temp?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    dla porównania możesz zapodać zdjęcie okna dobrego ?
    Bo zastanawiające jest dolne naroże i niska temperatura na styku skrzydło - rama
    To może mieć wpływ na niższą temperaturę styku szyba - skrzydło
    różnica 2 stopnie może być tego powodem
    ale też temperatura w pokoju, temperatura grzejnika (o ile jest)
    Może okazać się że wszystko jest w idealnym porządku - wbrew pozorom
    do raportu nie wrzucił mi wszystkich zdjęć, tylko fragmenty gdzie był jakiś problem. mam jedynie kawałek witryny, ale pozostałe okna wygladają jak witryna, te połączenia listwy z ramą. okno z którym jest problem jest w pokoju nr 10,
    http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    grzejnika pod oknem nie ma bo tam we wnęcę będzie jakaś zabudowa z poduszkami do czytania książek dla córki grzejnik wisi naprzewciwko, na tej scianie co sasiaduje ze spiżarnia nr 12.
    zdjecie witryny
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	okno 2.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	17,0 KB
ID:	355351
    i jest jeszcze okno w lazience, troche zastawione ale z grubsza widać
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	okno 3.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	355352

    i swoją drogą ten co robił termowizje mówił, żę dawno nie widział tak ciepłego osadzenia okien tylko na pianke. dziwił sie że nie jest to ciepły montaż
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  5. #5

    Domyślnie

    okno 2 - nisko nad podłogą, niczym nie zasłonięte dzięki temu powietrze omywa całe okno
    okno 3 - rzeczy na parapecie zakłócające przepływ powietrza i już widać gorszy rozkład temperatur
    okno 1 - kartony i realnie brak cyrkulacji powietrza w obrębie wnęki okiennej

    Jacek - moim zdaniem okno jest OK a sam pomiar pozostawia wiele do życzenia
    Niestety, wielu wydaj się, że wystarczy kupić kamerę .....

    z założenia temperatura dolnej listwy przyszybowej jest 2-5 stopni niższa niż skrzydła w połowie jego wysokości
    w 99% przypadków (usytuowania okna względem grzejników, podłogówki i wystających parapetów ( tez ma wpływ ile wystaje poza lico ściany) dolna listwa przyszybowa jest najzimniejszym elementem okna w termowizji - zwłaszcza przy niedokładnie wykonanych zdjęciach

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    ....i swoją drogą ten co robił termowizje mówił, żę dawno nie widział tak ciepłego osadzenia okien tylko na pianke. dziwił sie że nie jest to ciepły montaż
    Mało widział bo najdowcipniejsze w jego wypowiedzi jest to, że dobrze wykonany montaż ciepły czy zimny (hi hi hi ) nie wykaże różnic w termowizji

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    okno 2 - nisko nad podłogą, niczym nie zasłonięte dzięki temu powietrze omywa całe okno
    okno 3 - rzeczy na parapecie zakłócające przepływ powietrza i już widać gorszy rozkład temperatur
    okno 1 - kartony i realnie brak cyrkulacji powietrza w obrębie wnęki okiennej

    Jacek - moim zdaniem okno jest OK a sam pomiar pozostawia wiele do życzenia
    Niestety, wielu wydaj się, że wystarczy kupić kamerę .....

    z założenia temperatura dolnej listwy przyszybowej jest 2-5 stopni niższa niż skrzydła w połowie jego wysokości
    w 99% przypadków (usytuowania okna względem grzejników, podłogówki i wystających parapetów ( tez ma wpływ ile wystaje poza lico ściany) dolna listwa przyszybowa jest najzimniejszym elementem okna w termowizji - zwłaszcza przy niedokładnie wykonanych zdjęciach
    Czyli rozumiem jakos specjalnie sie tym nie przejmowac? Bo z tego co piszesz logiczne sie wydaje ze to brak grzania pod oknem.
    Zwlaszcza ze z tego co mowil ten od okien to za bardzo nie ma co w oknie zepsuc ze bedzie zimniejsze, i nie za bardzo jest co uszczelnic miedzy pakietem a rama skrzydla. Jedyne co wymyslil to ten silikon napackac, ale tez mowil ze jakos nie widzi tego zeby mialoby to cos dac.
    A co do termowizji, mizliwe ze jest tak jak piszez, kazdy wie jak jest z takimi fachowcami
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  8. #8

    Domyślnie

    takie jest moje zdanie. Może inni koledzy się wypowiedzą i albo potwierdzą albo zanegują moją diagnozę
    Moim zdaniem śpij spokojnie
    A jak chcesz mieć pewność to za rok na dzień przed pomiarem zdejmij wszystko z parapetu, odsłoń firanki i czy zasłony czy cokolwiek co wisi we wnęce okiennej lub ja zasłania, żadnych przeszkód przed oknem (tak jak kartony tutaj) Pozamykaj wszystkie drzwi
    w trakcie dokonywania pomiaru po wejściu do pomieszczenia od razu zamknij drzwi i odczekaj by ustabilizował się ruch powietrza w pomieszczeniu, poruszaj się w nim powoli i zdjęcia rób dokładnie pod kątem prostym
    W stosunku temperatury w połowie wysokości skrzydła różnica powinna wynieść
    - dól skrzydła : minus 1-2 stopnie
    - góra skrzydła - plus 2 w górę bez górnej granicy, zależy od temperatury wnętrza
    - dolna listwa przyszybowa - minus 1-2 stopnie względem temperatury dołu skrzydła
    jeśli różnice są większe - masz powód do ewentualnych zmartwień w przypadku radykalnej róznicy

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    A ja dla odmiany mam zastrzeżenia do "serwisanta". Nie wyobrażam sobie by fachowiec nie potrafił wymienić szyby. Owszem, listwy mogą się uszkodzić, ale nawet mi amatorowi do tej pory się tego "nie udało" dokonać.
    Druga sprawa - zapychać przestrzeń pod szybą silikonem??? To grozi szybszą zgnilizną wokół szyby.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  10. #10

    Domyślnie

    Zapomniałem o jednym.
    W przypadku pakietow jednokomorowych czy zastosowania w nich "zimnych" ramek dystansowych różnica temperatury na styku szyba-skrzydlo będzie wieksza o wiele większa

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    W przypadku okien dębowych dołóż kolejne stopnie..

    Ps. Sorry za wcześniejszą uwagę odnośnei serwisu, ale.. no nie mogę się powstrzymać, być może dlatego, że jedyny serwisant którego znam potrafi zrobić wszystko (gadać też, ale przede wszystkim działać). Na pocieszenie powiem, że w takiej sytuacji też by nic nowego nie odkrył.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 10-05-2016 o 06:11
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  12. #12

    Domyślnie

    Informacja dla innych co jak zobacza piękne kolorowe zdjęcia zaczynają wyrywać sobie włosy bo ogarnia ich przerazenie.
    Chyba już do wszystkich typów okien można znaleźć w dokumentacji czy w sieci przekroje i przebieg izoterm.
    Popatrzmy nie na kolory tylko na temperatury.
    Odniesmy to do temperatur wewnetrznych i zewnetrznych jakie mieliśmy przy naszym pomiarze.
    Roznica in minus nawet do 3 stopni to jeszcze nie tragedia gdyz na temperature jaka osiaga profil ma wiele czynnikow nie uwzglednianych przy opracowaniu przez producenta przebiegu izoterm.
    Wystarczy by parapet na grzejnikiem zakrywał go całkowicie a juz dół okna bedzie zimniejszy od ukazanego nawet o 5 stopni przy minus 10. Czy tez okno jest tuz nad podloga przy ogrzewaniu podlogowym a sasiednie na poziomie blatu kuchennego. Czy tez jedno ma parapecik a drugie jest w kuchni zasloniete 70 cm blatem
    Zacznijcie te zdjecia traktować bardziej pogladowo jako sposob na wyszukanie miejsc gdzie popelniony zostal blad. Gdzie dano np. mniej piany i jest odcinek okna radykalnie rozniacy sie od całości
    Tak naprawde do tego sluzy termowizja bo banialuki wypisywane kiedys w watku o montazu w ociepleniu przez k470, krzysztof czy inne jego klony mowiace o mozliwosci obliczenia strat na podstawie zdjecia sa tylko banialukami a nie prawdą

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Dzieki za dyskusje.
    - ja ta termowizje traktuje jako pogladowa, zanim zrobie tynk docelowy zebym wiedzial czy cos nie poprawic
    - wiem ze nie patrzy sie na kolory a na skale temp, jednak zastanawiajace bylo to jedno okno
    - okna nie debowe a meranti, nie wiek czy ma to jakies znaczenie
    - gosc co byl to moze nie serwisant a montazysta, tak naprawde tez nie wiedzial co zrobic z tym oknem. Ten silikon to wymyslil na poczekaniu, chyba tylko po to zeby cokolwiek powiedziec. Bo wg niego z oknem jest wszystko ok. I moze faktycznie tak jest. A ja tez nie jestem zeby cokolwiek jest nie tak to od razu silikonem. W polsce silikon chyba zaraz po kroplece jest glownym narzedziem serwisowym, nawet silnik w samochodzie pewnie by coniektorzy chcieli uszczelniac

    A co do termowizji, to jak pozniej bede przy komputerzs to wrzuce jeszcze jedna fotke, i moze poradzicie gdzie szukac nieszczelnosci
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  14. #14

    Domyślnie

    Dawaj
    Zawsze człek lepiej sie czuje jak innemu pomoże

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Roznica in minus nawet do 3 stopni to jeszcze nie tragedia
    Różnica temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury na powierzchni okna o zaledwie3°C, to ideał. W budownictwie pasywnym przyjmuje się, że taka różnica może wnosić 4°C. W tradycyjnym budownictwie byłbym skłonny uznać za granicę poprawności temperaturę powierzchni przegrody o 1°C wyższą od punktu rosy w standardowych normowych warunkach temperaturowo-wilgotnościowych. A swoją drogą ciekawym jest, że państwo inwestorstwo kupujecie projekty bez obliczeń wartości Frsi dla przegród przezroczystych, a zamawiając okna też ani słowem nie wspominacie o tym jakiej temperatury na powierzchni okien i w jakich warunkach oczekujecie, a potem na podstawie z reguły ułomnych termowizji macie pretensje do sprzedawców okien. A o co tak konkretnie te pretensje, jak nie wiadomo jaka temperatura na oknie być powinna? W braku wcześniejszych wymagań każdą można uznać za dobrą.
    PRO QUALITY

  16. #16

    Domyślnie

    Rozumiem intencje ale.zacytowales wyrwane z kontekstu

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Rozumiem intencje ale.zacytowales wyrwane z kontekstu
    wiec tak, najpierw wyjscie na taras. zrobione jest tak:
    okno balkonowe na niskim progu, pod spodem zeby wzmocnic autorskie poszerzenie w postaci wyfresowanej pod prog drewnianej belki przykreconej od spodu do progu, ponizej stryrodur do poziomu chudziaka. na zewnatrz jak widac na tarasie wylana wylewka. podejzewam ze przedmuch jest miedzy ta belka a progiem. od zewnatrz za jakis czas bedzie dostep bo zmienila sie koncepcja i zamiast plytek beda plyty tarasowe, i dlatego wylewka jest do skucia. wymyslilem ze wtedy uszczelnie to jak bozia nakazala jakas folia epdm albo cos takiego. (przed montazem nie wiedziałem o takich rzeczach typu wlasnie takie folie czy poszerzenia) co o tym myslisz?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	16,8 KB
ID:	355416

    i druga rzecz, ocieplenie dookola domu wyglada tak:
    10cm styrodur, listwa startowa i 15cm wełny, podejzewam ze miedzy listwa startowa a styrodurem zimno smiga, mimo ze listwa i welna od gory byla dociskana do styroduru to mogly porobic sie jakies szczeliny. myslisz ze da jakis efekt przleceic caly dom dookola pianka, miedzy styrodurem a listwa? jest sens ekonomiczny? albo chociaz tylko w tej sypialni, bo jest od strony skad zazwyczaj wieje wiatr i w tym pomieszczeniu czuc ze pół metra od sciany podloga jest chłodniejsza

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia 1.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	355417
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia 1a.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	17,2 KB
ID:	355418

    na projekcie to jest pokój nr 6
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  18. #18

    Domyślnie

    Wlasnie poprawiam taras po debeloperze.
    Na styku styropianu i welny jest prawie 2 cm szpara zakryta siatka i elewacja.
    Nie wiem czy tak od razu zrobili czy welna sie skurczyla ale ocieplic to jakos trzeba
    Tak samo Ty ocieplic musisz.
    Piana to koszt niewielki i nie ma co sie zastanawiac
    Jesli pod niskim progiem a ta belka nie bylo zadnegoo uszczelnienia to musisz to zakryc by nie wialo.
    Polecam folie bitumiczna z aluminium. Drogo ale bardzo dobrze i 100% szczelnie. Lepsze w mej ocenie od EPDM

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Wlasnie poprawiam taras po debeloperze.
    Na styku styropianu i welny jest prawie 2 cm szpara zakryta siatka i elewacja.
    Nie wiem czy tak od razu zrobili czy welna sie skurczyla ale ocieplic to jakos trzeba
    Tak samo Ty ocieplic musisz.
    Piana to koszt niewielki i nie ma co sie zastanawiac
    Jesli pod niskim progiem a ta belka nie bylo zadnegoo uszczelnienia to musisz to zakryc by nie wialo.
    Polecam folie bitumiczna z aluminium. Drogo ale bardzo dobrze i 100% szczelnie. Lepsze w mej ocenie od EPDM
    Teraz zakukalem dokoadnie pod cokol, miedzy styrodurem a listwa jest miejscami na styk miejscami z 5mm, wyglada jakby listwa nasprezynowala i troche sie pofalowala. A ocieplenie sam kladlem takze wiem ze jest docisniete ile sie dalo.

    A ta folie z aluminium jak zastosowac? Kleic do progu i do scian z boku, czy do styroduru?
    Ta ew szczeline miedzy belka a progiem zaciagnac uwielbianym silikonem czy zostawic jak jest?
    A kotyw z ta belka to tak sie robi czy kaszana totalnie?
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  20. #20

    Domyślnie

    Folie klej do sciany
    Szczelina nie bedzie miała znaczenia jak bedzie szczelnie miedzy progiem a murem. Zamkniesz na stale powietrze ktore jest dobrym izolatorem
    Prog powinienes miec i zakotwiony i podparty stabilnie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony