dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 11
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 214
  1. #101
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    ... wszystko zależy do czego Ci ta powierzchnia potrzebna ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #102
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.291

    Domyślnie

    A napiszcie jak to z terminami w przypadku zgłoszenia budowy wg nowych przepisów gdy zglosili sprzeciw a wojewoda uchyla i np. umarza postepowanie?Starostwo w momencie zgłoszenia sprzeciwu oddało 3 projekty.

  3. #103
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    spiral_architect

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Święta Katarzyna
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Hej.

    Jest jakaś zasadnicza różnica pomiędzy pozwoleniam na budowę a zgłoszeniem budowy domu jednorodzinnego po nowelizacji? Spotkałem się z opinią, że na zgłoszeniu nie można robić żadnych zmian w projekcie - chociaż wydaje mi się to kompletną bzdurą. W biurze projektowym mówili znowu, że w zasadzie i tak trzeba starać się o pozwolenie.

    Zasadniczo przymierzam się jednak do pełnej ścieżki z pozwoleniem. I teraz nie mogę przebrnąć czy do wniosku na pozwolenie budowlane będę musiał załączyć decyzje o warunkach o przyłączeniu mediów oraz o dostępie do drogi publicznej? Czy na tą chwilę są to dokumenty, które będzie trzeba dołączyć w późniejszym czasie. O ile warunki techniczne do mediów się pojawiają, o tyle zniknął zapis o przyłaczeniu do drogi - jest to w ogóle teraz potrzebne?

  4. #104
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Jest jakaś zasadnicza różnica pomiędzy pozwoleniam na budowę a zgłoszeniem budowy domu jednorodzinnego po nowelizacji?
    jest taki przepis Prawa Budowlanego Art. 36a.1a, który mówi, ze :
    " Istotne odstąpienie od projektu budowlanego złożonego wraz ze zgłoszeniem budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, lub przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1b, wobec którego właściwy organ nie wniósł sprzeciwu, jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczącej całego zamierzenia budowlanego."
    - jednym słowem nie ma szans na odstępstwa jw w trybie ZGŁOSZENIOWYM ponieważ brak w tym trybie administracyjnym Decyzji Administracyjnej
    + aby zaistniał tryb zgłoszeniowy dla projektu domu jednorodzinnego - obszar oddziaływania obiektu musi mieścić się na działce na jakiej został zaprojektowany / projektowany obiekt.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 22-11-2015 o 21:55
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #105

    Domyślnie

    Na dniach składam wniosek o pozwolenie na budowę i miałem dłuższą rozmowę z architektem o formalnościach.
    Architekt poinformował mnie, że po uzyskaniu pozwolenia na budowę będzie ono prawomocne bo mój projektowany dom i instalacje są dalej jak 5 m od sąsiednich działek i nie ma nigdzie kolizji. Zatem w moim przypadku nie ma innych stron oraz decyzja jest prawomocna w dniu jej wydania i nie trzeba czekać 14 dni na jej uprawomocnienie. Czy to prawda?
    Kolejna sprawa o której się dowiedziałem to zgłoszenie rozpoczęcia budowy w PINB. Tutaj też podobno okres 7 dni "przed wbiciem łopaty" nie obowiązuję i mogę rozpocząć budowe zaraz po złożeniu informacji w PINB. Potwierdzacie to?
    Przepisy niby nowe...

  6. #106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Jeśli organ nie nada rygoru natychmiastowej wykonalności, trzeba czekać 14 dni. Niekiedy stosuje się taką praktykę, że jeśli nie ma innych stron a wnioskodawca oświadczy, że nie będzie wnosił odwołania, organ potwierdza ostateczność decyzji wcześniej (mimo że nie było rygoru), ale nie jest prawnie usankcjonowane, z tego co wiem.
    Przy zgłoszeniu do PINB nie trzeba teraz czekać 7 dni, można wbijać łopatę zaraz po zgłoszeniu.

  7. #107

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Zatem czy jakieś dodatkowe dokumenty, oświadczenia etc. muszę złożyć z projektem? Czy oświadczenie o którym pisze DziadekT powinienem złożyć razem z kpl o pozwolenie?
    Jak poinformował mnie architekt do projektu zostanie wprowadzony zapis mówiący o tym, że obszar oddziaływania nie przekracza granicy działki.Czy coś jeszcze?
    Mi bardzo zależy na czasie bo mój wybrany wykonawca musi wejść na budowę najpóźniej w połowie maja...

  8. #108

    Domyślnie

    Ale z drugiej zaś strony jak złożę oświadczenie, że nie będę się odwoływał to czy nie zamknę sobie możliwości manewru w przypadku jak starostwo wyda decyzję negatywną?

  9. #109
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba30 Zobacz post
    Ale z drugiej zaś strony jak złożę oświadczenie, że nie będę się odwoływał to czy nie zamknę sobie możliwości manewru w przypadku jak starostwo wyda decyzję negatywną?
    Nie wiem jak to jest w przypadku PnB ale ja takie oświadczenie pisałam przy decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej-kiedy decyzja już była do odbioru po prostu w starostwie podyktowali mi na podstawie jakiego paragrafu i decyzję odebrałam już z pieczątką że jest ostateczna z dopiskiem właśnie że na podstawie oświadczenia i par....Czasowo nic to nie zmieniało.

    Oświadczenie że nie będzie odwołania przed wydaniem decyzji chyba mało korzystne,może z zaznaczeniem że w przypadku uzyskania pozytywnej decyzji to wtedy ok.

  10. #110
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba30 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.
    Zatem czy jakieś dodatkowe dokumenty, oświadczenia etc. muszę złożyć z projektem?
    - jeśli składasz Projekt w Katowicach, to tutaj dostępny jest " Wniosek o pozwolenie na budowę(na podstawie ustawy Prawo budowlane) "
    wraz z wymaganymi załącznikami do Wniosku.
    http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzinf..._pobrania.html
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #111
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Oświadczenie, że nie zamierzasz składać odwołania złożysz ewentualnie dopiero po odebraniu decyzji. Wcześniej i tak byłoby prawnie nieskuteczne

  12. #112

    Domyślnie

    Dzięki za informacje

  13. #113
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wgp

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    T@
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    1

    Domyślnie

    PRZEBUDOWA, NADBUDOWA, ROZBUDOWA

    Obecnie jestem w trakcie pozyskiwania pozwolenia dla budynku jednorodzinnego z lat 60`, który będziemy teraz wraz z mężem na własne potrzeby przebudowywać, nadbudowywać, rozbudowywać. W trakcie prac może okazać się, że niektóre ściany będę wymagały rozebrania ze względu np. na zły stan techniczny - czy traktowane jest to jak rozbiórka? Czy obejmuje prace: przebudowy, rozbudowy, nadbudowy??
    A co jeśli okaże się, że wszystkie ściany podczas budowy będą zagrażały bezpieczeństwu i trzeba będzie je zburzyć? Co w takich sytuacjach mówi prawo budowlane i jak je interpretować? Jakie wpisy w dzienniku budowy muszą się znaleźć, że urząd nie uznał rozebrania ścian jako samowoli??
    Ostatnio edytowane przez wgp ; 30-03-2016 o 20:36

  14. #114
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Nie za bardzo rozumiem co oznacza : „ pozyskiwanie pozwolenia dla budynku ”
    … jeśli chodzi o „ Pozwolenia na budowę ” – jest to Decyzją administracyjna i odnosi się wprost do Projektu Budowlanego Przebudowy, Nadbudowy, Rozbudowy istniejącego obiektu budowlanego.
    Projekt Budowlany ( jw. ) opracowywany przez uprawnionych projektantów i składa się ( w dużym skrócie ) z części opisowej i rysunkowej branży architektonicznej / konstrukcyjnej / instalacyjnej i obejmuje
    - Projekt Zagospodarowania działki oraz
    - Projekt Architektoniczno Budowlany budynku ( pokazujący stan istniejący / zmiany projektowe / stan projektowany )

    W ramach Projektu Budowlanego, przy dużych zmianach jest opracowana Ekspertyza Techniczna ( opracowywana przez projektanta konstrukcji ) i odnosząca się do planowanych zmian, w stosunku do stanu istniejącego budynku i określa stan techniczny obiektu lub jego części. Inwetorowi i Projektantowi daje odpowiedz co można przebudować, a „ czego się nie dotykać ”.

    Na wszystkie Twoje pytania można dać jedną odpowiedz :
    Realizacja musi być zgodna z projektem i wydanym PnB. Jeśli miałaby odbiegać od projektu ( bez względu na przyczynę ) wówczas nie kto inny, tylko Projektant klasyfikuje, czy wg niego zmiana jest istotna, czy też nieistotna. Jeśli NIEISTOTNA – wpis do dziennika, jeśli ISTOTNA – projekt zamienny i nowe PnB. Jeśli prace budowlane zagrażają bezpieczeństwu ( zdrowia, mienia, … ) lub są wykonywane niezgodnie z zatwierdzonym Projektem – Projektant ma prawo wstrzymać roboty budowlane wpisem do dziennika budowy !

    A że trochę Projektów PRZEBUDOWY opracowałem, to wszystkim Inwestorom podpowiadam, aby najpierw opracować Ekspertyzę Techniczną lub choćby Ocenę stanu technicznego, która określa co jest możliwe, a co nie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #115
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    freaklaw

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    A napiszcie jak to z terminami w przypadku zgłoszenia budowy wg nowych przepisów gdy zglosili sprzeciw a wojewoda uchyla i np. umarza postepowanie?Starostwo w momencie zgłoszenia sprzeciwu oddało 3 projekty.
    Dołączam się do pytania!
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  16. #116

    Domyślnie

    W związku z inwestycją wyodrębniania lokali mieszkaniowych z naszego domu część okien i drzwi będzie wymieniona lub wybite nowe.Te otwory które są obecnie będą np. powiększone lub przesunięte.Czy w związku z tym wystarczy zgłoszenie lub nie a może jednak pozwolenie jakieś? Obecnie weszły ułatwienia i jak one się mają do naszej potrzeby?

  17. #117
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    - jeżeli jest to "remont" ( w tym " część okien i drzwi będzie wymieniona " BEZ korekty wielkości, czy też lokalizacji otworów ) to mamy ZGŁOSZENIE
    - jeżeli jest to "przebudowa" ( w tym " Te otwory które są obecnie będą np. powiększone lub przesunięte " ) to mamy PnB, tj. przebudowę budynku, który wymaga PnB, i nie jest na liście obiektów na zgłoszenie.
    - wyjątek stanowią obiekty w strefie ochrony konserwatorskiej lub wpisane do rejestru zabytków, wówczas każdy taki obiekt wymaga uzgodnień konserwatorskich i trybu PnB.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #118

    Domyślnie

    Dziękuję za rozjaśnienie.

  19. #119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wymiana okien na podobne to nie remont, tylko konserwacja - nie potrzeba ani zgłoszenia, ani pozwolenia.
    http://muratordom.pl/budowa/okna-i-a...,111_9353.html
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-03-2017 o 16:15

  20. #120
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    wg definicji w Prawie Budowlanym
    remont – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym " ( np. wymiana okna na nowe )
    przebudowa – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji ( np. wymiana okna na nowe o innej wielkości, podziale, lokalizacji, ... )
    konserwacja - definicji nie ma, ale przebudową nie jest, czy remontem ( jw ) - jest raczej bieżącym utrzymaniem budynku w dobrym stanie technicznym przez różne działania, jak malowanie, tynkowanie, itp ( np. przemalowanie ościeżnicy okna )
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 20-03-2017 o 19:03
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 6 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony