dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 11
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 214
  1. #141

    Domyślnie

    ŁUKASZ ŁADZIŃSKI zgadza się, znalazłam rysunki i wszystko już rozumiem, bardzo dziękuję za pomoc

  2. #142
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    proszę
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - dopuszczenie to nie przymus. Skoro PM dopuszcza lokalizowanie obiektów w granicy działki, to ( moim zdaniem ) " wchodzą w to " wszystkie inne odległości zbliżenia do granicy, w tym 1,5m. Ale pofatygowałbym się do Urzędu i dopytał o tą odległość, tym bardziej, że te zmienione przepisy obowiązują od 3-ch dni
    Stare przepisy były prawie takie same. Wtedy od inspektora dostałem odpowiedź, że "generalnie można" po spełnieniu wymagań przeciwpożarowych, a w Wydziale Architektury powiedzieli, że przepis wprawdzie jest, ale oni zawsze każą wystąpić do ministerstwa o "odstępstwo".
    To może inne pytanie. Ten sam paragraf § 12. ustęp 10:

    10. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1–9, nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową.

    Co to znaczy "działka drogowa"? Z jednego boku mam działkę, która jest użytkowana jako droga, w geodezji na mapach zaznaczona jako "DR". Ale w planie MPZP jest zaznaczona pod budownictwo jednorodzinne MN.
    Z drugiej strony mam działkę użytkowaną jako rolną RIIIa, a na planie MPZP przeznaczona jako droga wewnętrzna KDW.
    Która z nich jest działką drogową? Innymi słowy czy o tym czy to jest "działka drogowa" w myśl ustępu 10. decyduje sposób użytkowania naniesiony w ewidencji gruntów (i co za tym idzie sposób naliczania podatku) czy też przeznaczenie (hipotetyczne) w MPZP?
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 03-01-2018 o 20:06

  4. #144
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - jeśli masz na piśmie odpowiedz, że "można" to jest to jednoznaczna odpowiedz. Słowo "generalnie" darowałbym sobie
    - " działka drogowa " to działka przewidziana na obsługę komunikacyjną danego terenu zgodnie z Planem Miejscowym.
    przykładowo : to że np. zalesisz w 100% swoją działkę budowlaną, nie stworzy z niej działki leśnej ( Ls ), tak więc trzymałbym się tego, co zapisane w Planie Miejscowym, bez względu na aktualny sposób użytkowania.
    - co do " 10. " wychodzi na to, że odległość budynku może być dowolna ( " gdy sąsiednia działka jest działką drogową " ), pod warunkiem, że :
    " ... z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania ... " co określa § 12 Warunków Technicznych i dodatkowo ( jak znam życie ) pewnie są zapisy w Planie Miejscowym określające odległość nowej zabudowy od dróg, w zależności od ich kategorii.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #145

    Domyślnie

    Witam,

    wiem, że to stary wątek, ale tematyka chyba prawidłowa.
    Była działka, która na etapie spadku została podzielona jak na obrazku.
    Na działce rodziny jest służebność dojazdu do mojego budynku. Tak to podzielili kiedyś rodzice żony z rodziną.
    Obecnie znajduje się tam stary dom rodzinny oraz mój nowy wybudowany, w którym mieszkamy od 7 lat.
    Zastanawiam się czy obecne przepisy umożliwiłyby wydzielenie i wykup tej części,
    uwzględniając stary dom rodzinny i jego okno.
    Rysunek nie koniecznie jest narysowany proporcjonalnie, ale chodzi tylko o tą część służebną.
    Przez mniej niż 4 metry rozumiem jakieś 3,5-3,6 metra.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek.svg.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	15,9 KB
ID:	421634  

  6. #146
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    pojawił się taki przepis, że :
    " Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1-9, nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową. "
    dot. odległości budynku od granicy działki ( np. ścianą z oknami, drzwiami ).

    Nie jest doprecyzowane, co to jest " działka drogowa ", czy taka, która pełni faktyczną funkcję dojazdu do działki / budynku, czy ta która ma oznaczenie dr ( ? ) w Planie, czy dotyczy zapis dojazdów wewnątrz działki. Pytań jest niestety więcej niż odpowiedzi.
    Można jedynie optymistycznie założyć, że jeśli działka wydzielona geodezyjnie ( po wykupie ) będzie pełnić dalej funkcję dojazdu, jako " działka drogowa", to okienko nie zniknie w istniejącym budynku.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 13-11-2018 o 13:50
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #147

    Domyślnie

    Dziękuję serdecznie za informację.

    Ten odcinek z uwagi na zakopane tam wszelkie instalacje doprowadzające do domu: prąd, woda, gaz, kanalizacja, burzówka, kablówka itd.... nie ma szans na jakąkolwiek inną zabudowę. Tam jest tak na tej szerokości 5 metrów gęsto, że nawet nie masz szans osadzić fundamentu.
    Założenie jest takie, żeby to odkupić i wtedy położyć kostkę brukową w celu właśnie dojazdowym do domu.
    Zresztą służebność wieczysta przejazdu już uniemożliwia prawnie jakąkolwiek budowę czegokolwiek w tym miejscu - tak myślę.

    Strona 6 i 7 ma ciekawą analizę działki drogowej nie publicznej.
    https://www.mpoia.pl/images/zespol-d...OIAKL_KRIA.pdf
    Ostatnio edytowane przez jack_ ; 15-11-2018 o 19:32

  8. #148
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    tak, przy czym na razie jest to analiza i propozycja korekty opracowana przez Izbę Architektów.
    jeśli przeszedłby zapis ( cytat ) : " W przypadku, gdy sąsiednia działka jest wydzieloną działką drogową, oznaczoną w ewidencji gruntów symbolem „dr” - zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1-9, nie jest wymagane pod warunkiem zachowania odległości ściany budynku od osi tej działki drogowej nie
    mniej niż 5,0 m. " to wszystko byłoby jasne.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #149

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    tak, przy czym na razie jest to analiza i propozycja korekty opracowana przez Izbę Architektów.
    jeśli przeszedłby zapis ( cytat ) : " W przypadku, gdy sąsiednia działka jest wydzieloną działką drogową, oznaczoną w ewidencji gruntów symbolem „dr” - zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1-9, nie jest wymagane pod warunkiem zachowania odległości ściany budynku od osi tej działki drogowej nie
    mniej niż 5,0 m. " to wszystko byłoby jasne.
    W tej analizie Izby Architektów odnośnie budynku 3 m od granicy proponują na sztywno konkretne rozwiązanie techniczne tj. luksfery lub pustaki szklane. W przepisach przeciwpożarowych w § 232 występują te materiały ale jako przykład "... takim jak luksfery, cegła szklana lub inne przeszklenie". Przepis nie powinien posługiwać się konkretnymi wyrobami budowlanymi, tylko parametrami fizycznymi tych wyrobów. O co chodzi w tym przepisie? Intencja Izby Architektów jest chyba, aby nie można było nic widzieć jeśli ściana bliżej niż 4 metry. Intencja zmian wprowadzonych przez Ministerstwo w 2018 roku była właśnie odwrotna, aby nie było takiego ograniczenia, dlatego zastąpiono "otwór okienny" (nigdzie nie zdefiniowany) przez "okno", które wg PN-ISO 6707-1:2008 jest tylko wtedy jeśli spełnia funkcję wentylacji. Wyjaśniono, że zmieniono to właśnie po to, aby było możliwe projektowanie ścian ryglowo-słupowych i fasad szklanych blisko granicy. Ale załóżmy, że Izba Architektów chce, aby nie było nic widać. To wtedy powinni napisać jaki powinien być współczynnik przenikania światła Lt. W tej chwili bez problemu można znaleźć luksfery transparentne o Lt=85%. Zwykła szyba ma mniej, bo 80%. Można zamówić wielki luksfer transparentny 2m x 2m (bardzo drogi) przez który widać lepiej niż przez typową szybę. I czym on się różni, od szklenia w profilu aluminiowym? Sposobem montażu szkła w ramie i ceną. Z drugiej strony, można zamówić przeszklenie nawet o Lt 0% całkowicie nie przepuszczające światła. Wg tej propozycji Izby Architektów, to luksfer transparenty jest dopuszczalny, a szklenie nieprzezroczyste jest niedopuszczalne. Chyba nie taka była ich intencja...

    Twierdzenie, że "przez luksfery nic nie widać, a przez przeszklenie wszystko widać" jest przestarzałe technologicznie o 20 lat.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 03-02-2019 o 14:31

  10. #150
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    … gdyby tak jeszcze Norma PN-ISO 6707-1:2008 była cytowana w Warunkach Technicznych to byłoby super ( nie wiem dlaczego nie jest ? ).

    A definicja okna w PN faktycznie jest spójna :
    „ konstrukcja do zamykania pionowego lub prawie pionowego otworu w ścianie lub dachu ze spadkiem, która umożliwia dopływ światła i może być wykorzystywana do wentylacji. ”
    Z definicji jw. wynika, że :
    1. ) bez ściany lub dachu okno nie istnieje, tym samym okno stanowi jej fragment, nie całość przegrody budowlanej
    2. ) „ która umożliwia dopływ światła ” – to jest podstawowa funkcja okna, inaczej czemu miałoby służyć ?
    3. ) „ może być wykorzystywana do wentylacji ” – z akcentem na „ może ”, tj. nie musi ! Okno nie otwierane, bez funkcji wentylacji nadal pozostaje oknem ! ponieważ stanowi fragment ściany i doświetla pomieszczenie światłem dziennym ( bez względu jakie to światło ).

    z tego co czytam w projekcie zmian IARP, to mamy intencję zastąpienia „ okna ”, „ elementem doświetlającym ” definiowanym wstępnie jako :
    „ przez elementy doświetlające rozumie się umieszczone w ścianie okna w tym drzwi balkonowe oraz inne powierzchnie szklane i przegrody przeźroczyste zapewniające naturalne oświetlenie pomieszczeń, za wyjątkiem przegród z luksferów oraz cegieł i pustaków szklanych. ”
    wg tej wstępnej definicji „ przegrody z luksferów oraz cegieł i pustaków szklanych ” są poza definicją „ elementu doświetlającego ”, tym samym do zastosowania w ścianie budynku zlokalizowanej w odległości 3m od granicy działki ( po spełnieniu pozostałych warunków Rozporządzenia, w tym pożarowych )

    co z tych pomysłów wyniknie ? – poczekamy, zobaczymy.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #151

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    … gdyby tak jeszcze Norma PN-ISO 6707-1:2008 była cytowana w Warunkach Technicznych to byłoby super ( nie wiem dlaczego nie jest ? ).

    A definicja okna w PN faktycznie jest spójna :
    „ konstrukcja do zamykania pionowego lub prawie pionowego otworu w ścianie lub dachu ze spadkiem, która umożliwia dopływ światła i może być wykorzystywana do wentylacji. ”
    Z definicji jw. wynika, że :
    1. ) bez ściany lub dachu okno nie istnieje, tym samym okno stanowi jej fragment, nie całość przegrody budowlanej
    2. ) „ która umożliwia dopływ światła ” – to jest podstawowa funkcja okna, inaczej czemu miałoby służyć ?
    3. ) „ może być wykorzystywana do wentylacji ” – z akcentem na „ może ”, tj. nie musi ! Okno nie otwierane, bez funkcji wentylacji nadal pozostaje oknem ! ponieważ stanowi fragment ściany i doświetla pomieszczenie światłem dziennym ( bez względu jakie to światło ).
    To "może" oznacza tutaj, że okno nie musi przez cały czas pełnić funkcji wentylacji, tylko okresowo (jak ktoś go otworzy). Ale sama dostępność funkcji wpuszczania powietrza jest istotą okna. A jeśli okno w ogóle "nie może być" tzn. nie daje możliwości wykorzystywania go do wentylacji w ogóle, to nie spełnia definicji okna. Gdyby możliwość wentylacji nie była istotą okna, to nie byłoby jej w definicji, no bo po co pisać o czymś co nie ma znaczenia przy określaniu czy to jest okno czy nie. Wystarczałoby sama cecha przepuszczania światła. Przecież okno pełni również czasami inne funkcje budowlane, które jednak nie są wymienione w definicji: wzmocnienia konstrukcji, ozdoby, oddzielenia przeciwpożarowego, izolacji termicznej. Bo jeśli nie pełni tych pozostałych funkcji to nadal jest oknem.
    Jak akurat procedowałem PnB w 2018 r. i tak to zinterpretował Wydział Architektury i mam fasadę szklaną w odległosci 3m zatwierdzoną w Pozwoleniu na budowę. M.in. z tego powodu mój architekt wycofał wniosek o PnB złożony w 2017 roku i złożył na nowo w styczniu 2018 roku. Byliśmy z architektem na spotkaniu u Pani Kierownik w Wydziale Architektury i potwierdziła ona, że tak należy ten nowy przepis czytać.

    Śledziłem te zmiany w przepisach przez cały 2017 rok i przeczytałem uwagi wielu podmiotów (chyba było ich 211). Dużo sensownych postulatów zostało uwzględnione na korzyść bądź to inwestora, bądź przepisy stały się oczywiste. Niestety niektóre zostały zignorowane (np. Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa o sztywnej odległości 1,5m).
    Pomijając wiele sensownych uwag zgłoszonych przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów ta akurat jest bez sensu. Dlaczego luksfery "tak", a przeszklenie "nie". To pachnie ustawką pod producentów luksferów. Jaki powód techniczny sprawia, że robią wyjątek dla luksferów? Jaki parametr fizyczny?

    Różnica pomiędzy luksferem, a fasadą szklaną jest tylko taka, że luksfer polega na sprasowaniu dwóch tafli szkła przez co ma on "ramę samonośną", a montaż jego jest oparty na wmurowaniu, a przeszklenie jest osadzone w ramce np. z glinu. Czyli te wyroby różnią się tylko sposobem montażu w ramie. Dawniej różnic było wiele:
    • luksfer był mniejszy, a szyba większa - teraz można zrobić wielki luksfer, a szybkę malutką
    • luksfer zniekształcał światło, a szyba nie - teraz można zrobić luksfer transparentny, przez który widać lepiej niż przez szybę, albo szybę nieprzezroczystą (lub o dowolnym współczynniku Lt), lub szybę zniekształcającą światło jak w sali śmiechu.
    • luksfer miał funkcję przeciwpożarową, a szyba nie - teraz można zrobić szyby przeciwpożarowe o dowolnych parametrach REI120 i jakie tam się chce
    • luksfer miał funkcję konstrukcyjną, a szyba nie - teraz można zrobić szyby hartowane mocniejsze niż cegła.


    Wskutek ogromnego postępu technicznego w produkcji szkła różnica pomiędzy luksferem, a szybą dotyczy tylko sposobu montażu w ramie.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 04-02-2019 o 06:07

  12. #152
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    A jeśli okno w ogóle "nie może być" tzn. nie daje możliwości wykorzystywania go do wentylacji w ogóle, to nie spełnia definicji okna.
    No to mam dom bez okien Jakbym wiedział, że to nie okna to bliżej granicy działki bym się przysunął.

    No, może drzwi tarasowe spełnią taki wymóg - reszta to szczelne fixy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-02-2019 o 06:48

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No to mam dom bez okien Jakbym wiedział, że to nie okna to bliżej granicy działki bym się przysunął.
    No, może drzwi tarasowe spełnią taki wymóg - reszta to szczelne fixy.
    Ja tak właśnie zrobiłem przysuwając się do granicy, ale zwróć uwagę, że zwykłe "fixy" nie podejdą, bo nakładają się jeszcze przepisy przeciwpożarowe. U mnie przeszła fasada szklana EI30. Ponadto przypominam, że to jest od 1 stycznia 2018. Jeśli złożyłeś wniosek o PnB wcześniej, to chyba nie, chociaż są tam jakieś przepisy przejściowe.

  14. #154

    Domyślnie

    Tyle opisaliście, ale dla mnie mało zrozumiale...
    Czyli obecnie przepisy o działce drogowej są w kwestii interpretacji urzędnika?
    Ściągnął bym geodetę, żeby na to popatrzył.
    W tym poście jest rysunek obrazujący
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7735097

  15. #155
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    jeżeli działka na mapie ma ( lub będzie mieć ) oznaczenie " dr ", to nie trzeba tu nic interpretować, oznaczenie jest jednoznaczne
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #156

    Domyślnie

    Cytat Napisał jack_ Zobacz post
    Tyle opisaliście, ale dla mnie mało zrozumiale...
    Czyli obecnie przepisy o działce drogowej są w kwestii interpretacji urzędnika?
    Ściągnął bym geodetę, żeby na to popatrzył.
    W tym poście jest rysunek obrazujący
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7735097
    Rozumiem, że chodzi Ci o ten odcinek oznaczony "służebność dojazdu"? Nie ma w WT jasno powiedziane co znaczy "działka drogowa", więc myślę że może być cokolwiek. Ale na pewno pod jakiś przepis "drogowy" musi podpadać (sposób użytkowania w ewidencji, MPZP) . Jest tam sposób użytkowania oznaczony w geodezji jako "dr" ? Jeśli tak, to możesz upierać się że to jest "droga".
    Urzędnicy z reguły mało wiedzą, więc jak nie będziesz miał wątpliwości to oni też. Urzędnik tylko się boi żeby mu "nikt nic nie zarzucił". A tutaj ma podkładkę, że działka jest drogowa.

    Ale jak dobrze widzę, to chyba cała ta działka aż do prawej strony to jest jedna, Twoja działka. Zatem ją podajesz jako "obszar inwestycji". Urzędnik w wydziale architektury nawet nie będzie wiedział, ze w KW jest wpisana służebność. Ponadto nie ma w KW online dostępnych map, które były załącznikami do Aktu Notarialnego służebności. Więc, to jest TWOJA działka i jak masz więcej niż 4 metry od granicy Twojej działki, to żadne dodatkowe wyjątki nie są tutaj potrzebne.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 26-04-2019 o 10:10

  17. #157

    Domyślnie

    Moja działka jest poniżej(z tyłu od drogi) i przez tę służebność mam dojazd do domu. Wkoło są inni sąsiedzi.
    Chciałbym ten prostokąt dojazdowy ze służebnością kupić od rodziny i chyba zostawić jako osobną działkę typu DR.
    Cały myk polega na tym, że po lewej jest dom w odległości ~1,9m jak mierzyłem ostatnio i jedno okno na piętrze.
    Z mojego domu do granicy(w górę) będzie też z 2m, tyle, że z tej służebności mam wjazd w garaż, nad garażem taras, więc do pierwszego okna na wprost jest ponad 4m.
    Działka jest nieustawna trochę, prawa strona domu jest w granicy z sąsiadem.

    Wrzuciłem fotkę z Google Street i rozchodzi się o ten dojazd - moja granica zaczyna się tam, gdzie kończy żywopłot po prawej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	29,3 KB
ID:	429583   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie2.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	101,3 KB
ID:	429584  

  18. #158
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1-9, nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową "

    czyli przy działce " dr " jest możliwy taki podział z zachowaniem okna na Piętrze w istniejącym budynku, natomiast jeśli działka ( działki ) nie są "dr" to wszystkie inne odległości pożarowe w zagospodarowaniu muszą być spełnione, chyba że WZ pozwalają na realizację budynków w granicy lub 1,5m od niej i ( tym samym ) zastosowanie odpowiednich ścian stanowiących oddzielenie pożarowe.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #159

  20. #160
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    i znowu " rewolucja " w przepisach i tak co roku !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 8 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony