dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 54
  1. #21

    Domyślnie

    Niestety, sama rejestrqcja nie będzie tutaj dowodem - chyba że wykonasz ją certyfikowanymi i uznanymi przez gazownię przyrządami - a to się chyba już nie opłaci
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Niestety, sama rejestrqcja nie będzie tutaj dowodem - chyba że wykonasz ją certyfikowanymi i uznanymi przez gazownię przyrządami - a to się chyba już nie opłaci
    Masz namiary na przyrządzik? Bez info gdzie znaleźc takie cudo to nie wiem czy się opłaci czy nie?

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał lazik
    ...Masz namiary na przyrządzik? Bez info gdzie znaleźc takie cudo to nie wiem czy się opłaci czy nie?
    http://www.chromatografy.pl/?gclid=C...FQbdlAodV0goDQ

    używany podobno już za 20.000PLN można znaleźć.


  4. #24

    Domyślnie

    Albo kalorymetr, w którym spalasz ustaloną ilość gazu i podgrzewasz tym określoną ilośc wody - wystarczy zmierzyć przyrost temperatury i już.
    Takie coś można by spróbować zrobić samemu, i pewnie drogo by nie wyszło - ale o certyfikacji nie ma mowy
    No i zabawa z gazem jest zawsze potencjalnie niebezpieczna!
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  5. #25

    Domyślnie

    Można też po prostu doprowadzić do wrzenia ściśle odmierzoną ilość wody (np. 1 litr) w tym samym naczyniu i o tej samej temperaturze początkowej. Na ciśnienie atmosferyczne już wpływu nie mamy. No ale to też taka sztuka dla sztuki.
    Najlepiej zbierać próbki gazu i oddawać do analizy właśnie na np. chromatografie, ale koszty...

  6. #26

    Domyślnie

    Witam,
    Czytam i czytam, bo mnie od przyszlego sezonu takze czeka "przygoda" z gazem z rury. Niestety, co sezon pojawiaja sie tego typu posty.
    Ja na razie jade na gazie z butli, wiec jakosc gazu jest ustalona w momencie tankowania. Dobrze ze przy okazji mam zapas do konca zimy
    Sa pewne zalety gazu z butli.
    A wracajac do tematu, moze gazownia sama z siebie robi takie badania?
    Cos jak np. wodociagi codziennie badaja wode.
    Tylko czy mozna te dane "dorwac"?
    Pozdrawiam
    Mirek
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    ... moze gazownia sama z siebie robi takie badania?
    Cos jak np. wodociagi codziennie badaja wode.
    Tylko czy mozna te dane "dorwac"?
    Pozdrawiam
    Mirek
    Robi, dzwoniłem. Oczywiście wszystko w najlepszym porządku. Dorwać te dane - bez J23 się nie obejdzie Jak nie da rady to 007 poślemy

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    Ja na razie jade na gazie z butli, wiec jakosc gazu jest ustalona w momencie tankowania. Sa pewne zalety gazu z butli.
    Tu dopiero sa kręcone lody... Powszechne jest zawyżanie zawaretości tańszego butanu... Na szczęście jest on bardziej kaloryczny...

  9. #29

  10. #30

    Domyślnie

    Ja właśnie w miniony weekend zauważyłem dziwnie większe żużycie gazu GZ50. Temperaturę w domu mamy cały czas niezmienną, pilnuje jej sterownik pogodowy. Po nastostopniowych mrozach przyszło ocieplenie i obecnie w weekend gdzie temperatury było ok 0 szt ( + - 2 st) kocioł pali 9-10 m3 czyli podobnie jak ok 2 tygodni temu gdzie nocami było -8- 10 a w dzień -3 -5.
    Ewidentnie spalanie jest co najmniej podejrzane

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gazio
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    296

    Domyślnie

    W naszym kraju mamy mieszankę gazu - rosyjskiego i krajowego. Duża część naszych złóż to gaz zaazotowany ktorego kaloryczność czasem nie spełnia wymogów szeregu GZ 30. Gaz jest mieszany z rosyjskim i ruchy na mieszalniach mogą mieć wpływ na jego kaloryczność. Udowodnienie ZG spadku kloryczności poniżej umownej jest niezwykle trudne. Nie jest też tak, że nagle płynie do Was zamiast GZ50 np GZ 35 - w takiej sytuacji po prostu większość urządzeń gazowych przestałaby działać.
    Z dodawaniem azotu do gazu to kompletna bzdura. Wystarczy na mieszalni odkręcić mocniej dopływ z okolicznej kopalni i mamy podobny efekt.
    Za was, za nas, za gaz!!!

  12. #32

    Domyślnie

    Moim zdaniem można sobie sprawdzić przynajmniej porównawczo kaloryczność gazu, jeśli ktoś ma zasobnik.

    Należy wyłączyć CO,cwu,gotowanie. Spisać stan licznika przy okazji upewnić się, że stoi. Doprowadzić do wychłodzenia zasobnika. Włączyć grzanie zasobnika do określonej temperatury. Spisać stan licznika po zakończeniu.

    I załóżmy, że wyszło: 150 litrów (pojemność zasobnika), temp. podniesiona z 15st. do 50 st. czyli o 35 st, zużycie gazu: 0.7m3.

    Teoretycznie zużycie energii jest wprostproporcjonalne do masy wody i liczby stopni o którą podnosimy. W praktyce naszym instalacjom i kotłom się trochę zmienia sprawność w zależności od kilku czynników, więc dobrze by było robić pomiar zawsze w zbliżonych warunkach (temperatura początkowa, końcowa). Dzielimy zużycie gazu przez przyrost stopni i pojemność:
    0.7m3 / 35 K / 150 kg = 0.000133333333(3)m3 / (K*kg)

    Teoretycznie do podgrzania 1 kg wody o 1 st. potrzeba 4190 J energii. A myśmy zużyli jak wyżej... No to przeliczamy to tak:
    1 / (0.7/35/150) * 4190/1000000 = 31,42 MJ czyli nasz piec grzeje wodę w danej chwili z wydajnością 31,4MJ/m3.
    Ogólnie:
    1 / (zuzyty_gaz_w_m3 / przyrost_temperatury / litrow_wody) * 4190 / 1000000 = wynik w MJ (pomniejszony o sprawność kotła w danej sytuacji).

    Gaz ziemny (GZ-50) powinien dostarczyć energii ok. 32,2 MJ/m3.

    Idealnego wyniku nie uzyskamy nawet przy najlepszym gazie, bo sprawność i inne parametry kotła i instalacji, itd., w dodatku u każdego trochę inna, ale można przeprowadzić test kilka razy w roku i sprawdzić czy parametry gazy się zmieniają i jak bardzo. No i czy z grubsza jest to w sensownym zakresie. Niektórzy, jak były te afery z niską jakością gazu sugerowali, że i 2 razy za dużo płacą, to na takim teście by się odbiło mniej niż 50% wynikiem i byłoby od razu widać. Albo w takiej sytuacji jak wyżej, jak się komuś wydaje, że było ok, a nagle jest jeden gorszy dzień.

    Podajcie swoje wyniki

  13. #33

    Domyślnie

    A moze chłopaki z gazowni walą GZ35 zamiast GZ50 ?
    Oni przyoszczędzą a wy bulicie

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gazio
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    296

    Domyślnie

    Cytat Napisał yenot
    A moze chłopaki z gazowni walą GZ35 zamiast GZ50 ?
    Oni przyoszczędzą a wy bulicie
    Kocioł przystosowany na GZ50 "nie pojedzie" na GZ35.
    Jeśli chodzi o zbadanie składu gazu - aby Gazownia uznała wynik należałoby komisyjnie pobrać próbkę i zbadać skład gazu zalegalizowanym chromatografem. Na jednej z naszych instalacji takich pomiarów dokonujemy kilka razy dziennie. (dla jasności - nie jestem pracownikiem gazowni).
    Za was, za nas, za gaz!!!

  15. #35

    Domyślnie

    i sa wachania co do jakosci -składu gazu ? bo zakladajac ze takze macie gaz z takiej samej rurki jak kazdy inny to jezelirobisz takie pomiary od jakiegośczasu i jest ok to reszta z załozenia tezma ok , no chyba ze macie inne wyniki niz podaje gazownia

  16. #36

    Domyślnie

    Od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie podczas gotowania, że rano płomień gazu ma kolor błękitny a popołudniu staje sie mocno pomarańczowy. Zdziwło mnie to tym bardziej, że niedawno wymieniłem płytę gazową na nową. Jak miałem starą płytę to myślałem, że pewnie gdzieś jest zabtudzona. Dodam tylko, że kilka miesięcy temu płomien był normalny. Zastanawia mnie dlaczego płomień rano jest niebieski a popołudniu pomarańczowy i czy za gorsze spalanie (płomień pomarańczowy) może być odpowiedzialna jakość gazu.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Technicznie nie ma możliwości zmiany składu dostarczanego gazu cyklicznie rano i wieczorem.
    Kolor czerwony płomienia oznacza niepełne spalanie gazu.
    Zaobserwuj kolor płomienia po południu przy uchylonym oknie..

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Technicznie nie ma możliwości zmiany składu dostarczanego gazu cyklicznie rano i wieczorem.
    Kolor czerwony płomienia oznacza niepełne spalanie gazu.
    Zaobserwuj kolor płomienia po południu przy uchylonym oknie..
    Też pomyślałem o otwariu okna, ale nic to nie zmienia. Kuchnię mam otwartą w domu pracuje wentylacja mechaniczna, więc tlen jest
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Przyznaję - nie wiem.
    Spadek ciśnienia gazu poniżej wartości na reduktorze w ulicy, a tym samym skład mieszanki gaz- powietrze w palniku mało prawdopodobny. Zresztą przestałby pracować kocioł kondensacyjny.
    Może spec od kuchenek gazowych coś pomoże.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Z 20 lat temu "walczyłem" z gazownikami w sprawie jakości gazu....ale wiecie jak to jest, kiedy oni sami siebie sprawdzają Teraz to przynajmniej kaloryczność podają i cenę mam niższa niż inni.
    Z tego co pamiętam, to zmianę kolorów płomienia tłumaczyli też ,między innymi, dodatkami zapachowymi, które podają w celu łatwiejszego wykrycia nieszczelności ...nosem
    Może jeszcze tak robią?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony