dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Jakie ciśnienie wody w instalacji C.O. ??

    Witam!

    Pytam o to bo każdy który przyjdzie to mowi co innego.

    "Jakie powinno być ciśnienie w instalacji c.o. na zimnej wodzie"?

    Piec miałowy z nadmuchem
    Ogrzewanie podłogowe + grzejniki
    Grzejnik na ok 3 m w najwyzszym punkcie.

    Na poczatku miałem na zimniej trzymać 1 Bar
    Potem przyszedl zanjomy i powiedział ze 0,3 teraz mam pomiedzy ale nurtuje mnie to strasznie.

    Jak powinno być?

  2. #2

    Domyślnie

    u mnie kociol (nie piec ) na gaz, zalecane cisnienie 1,2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    u mnie kociol (nie piec ) na gaz, zalecane cisnienie 1,2
    ale na zimnej wodzie czy taki ma byc cisnienie pracy?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    u mnie kociol (nie piec ) na gaz, zalecane cisnienie 1,2
    U mnie tak samo - kocioł gazowy - na zimnej wodzie 1,2 bara - podczas pracy - woda kotłowa o temp 40 stopni - ciśnienie 1,4 bara.
    --
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał jacekp71
    u mnie kociol (nie piec ) na gaz, zalecane cisnienie 1,2
    U mnie tak samo - kocioł gazowy - na zimnej wodzie 1,2 bara - podczas pracy - woda kotłowa o temp 40 stopni - ciśnienie 1,4 bara.
    u mnie 1,3 bara, przy 0,5 kocioł wyłączy sie automatycznie sprawdzone

  6. #6

    Domyślnie

    Piec miałowy z nadmuchem
    Ogrzewanie podłogowe + grzejniki
    Grzejnik na ok 3 m w najwyzszym punkcie
    Jeśli przepisy się nie zmieniły, to kocioł na paliwo stałe powinien pracowac w instalacji otwartej, czyli ciśnienu atmosferycznym. Wówczas instalacja wewnetrzna, o ile ma byc zamknięta, powinna byc zasilana poprzez wymiennik ciepła.
    W kotłach gazowych, jak koledzy piszą 1,2 na początek jest w sam raz, ale Ty masz kocioł na paliwo stałe, więc upwenij się, jak to powinno byc ?
    Przyznam, że nie wiem, jakie przepisy obowiązują obecnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Zaraz, ale jak w ogóle autor wątku chce regulować ciśnienie w instalacji C.O.? Jak jest otwarta to ciśnienie zależy tylko od wysokości 'słupa wody'... Jak zamknięta to przepisy nie zezwalają na jej używanie, chyba że pośrednio przez wymiennik.

  8. #8

    Domyślnie

    instalacja jest zamknieta.

  9. #9

    Domyślnie

    No to musisz z tym uważać - przepisy nie zezwalają na taką instalację przy kotle miałowym. A skoro przepisy nie zezwalają, to i producent może się na Ciebie wypiąć w razie awarii kotła czy innego elementu instalacji - po prostu powie że był nieprawidłowo używany/zainstalowany.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosmo77
    No to musisz z tym uważać - przepisy nie zezwalają na taką instalację przy kotle miałowym. A skoro przepisy nie zezwalają, to i producent może się na Ciebie wypiąć w razie awarii kotła czy innego elementu instalacji - po prostu powie że był nieprawidłowo używany/zainstalowany.
    jedno nie wyklucza drugiego - po stronie kotła może być otwarta a po stronie CO zamknięta

  11. #11

    Domyślnie

    Teoretycznie nie wyklucza, ale autor wątku powiedział że ma instalację zamkniętą.

  12. #12

    Domyślnie

    Na zimnej mam 1-1,2 bara, na ciepłej dochodzi do 1,8 ; piec na paliwo stałe.
    PS
    Autor wątku pytał o ciśnienie ! Ludzie czy wy potraficie czytać ? Jak nie potraficie pomóc i podać prostej odpowiedzi na proste pytanie to po ... cztery litery te dywagacje. Założyć wątek o tym albo odgrzebać jakiś starszy zamiast tworzyć na siłę.

  13. #13

    Domyślnie

    No to teraz Ty poczytaj ze zrozumieniem. Człowiek pyta: jakie ciśnienie w instalacji zamkniętej będzie prawidłowe. Odpowiedź: prawidłowe będzie takie jak w instrukcji do kotła - czyli zalecane przez producenta. A jakie jest zalecane przez producenta kotła? Grawitacyjne, bo kocioł jest do instalacji otwartej. Więc nieważne jakie ciśnienie masz w instalacji zamkniętej - jest ono nieprawidłowe z punktu widzenia eksploatacji kotła! (oczywiście mowa cały czas o ewentualnych zagadnieniach gwarancyjnych).
    Natomiast jeśli chodzi o praktykę - skoro kocioł jest projektowany na ciśnienie grawitacyjne, to pewnie takie jest dla niego dobre. Ale na pewno kotły są testowane też przy wyższych ciśnieniach.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosmo77
    No to teraz Ty poczytaj ze zrozumieniem. Człowiek pyta: jakie ciśnienie w instalacji zamkniętej będzie prawidłowe. Odpowiedź: prawidłowe będzie takie jak w instrukcji do kotła - czyli zalecane przez producenta. A jakie jest zalecane przez producenta kotła? Grawitacyjne, bo kocioł jest do instalacji otwartej.
    a jakie to ciśnienie grawitacyjne i ile wynosi?

  15. #15

    Domyślnie

    a jakie to ciśnienie grawitacyjne i ile wynosi?
    Takie jak wysokość słupa wody od lustra wody w naczyniu wzbiorczym do dna kotła. Dla 5 metrów będzie to ok 0,5 bara (atm) - przykład.

  16. #16

    Domyślnie

    Nieścisłość, pisząc grawitacyjne miałem na mysli ciśnienie hydrostatyczne - tj zależne od wysokości słupa cieczy. 1 bar to jest ok. 10 metrów słupa wody. Czyli jesli najwyższy punkt w instalacji otwartej jest na 3 metrach, to ciśnienie będzie 0.3 bar. Widziałem że producenci kotłów węglowych podają max. ciśnienie pracy kotła na około 1.5 bar.
    Czyli:
    - w typowej instalacji otwartej będzie ciśnienie ok 0.5 bar
    - 1.8 bar przekracza dopuszczalne ciśnienie dla kotła więc nie jestem pewien czy można je zalecać.

    Pozdrawiam
    RG

  17. #17

    Domyślnie

    Autor wątku pytał o ciśnienie ! Ludzie czy wy potraficie czytać ? Jak nie potraficie pomóc i podać prostej odpowiedzi na proste pytanie to po ... cztery litery te dywagacje. Założyć wątek o tym albo odgrzebać jakiś starszy zamiast tworzyć na siłę.
    Zdenerwowałeś się.
    A mu tylko uświadomilismy autorowi wątku, że jego rozwiązanie jest niewłaściwe, a przy splocie okoliczności może być niebezpieczne.
    Bo generalnie kotły na paliwo stałe źle znoszą zmiany ciśnienia, nie są projektowane do takiego reżimu pracy.
    A co sie bedzie działo w kotle miałowym, gdy np. stana pompy obiegowe czynnika w instalacji ? Kocioł nie zgaśnie, bo to nie jest gaz, czy nawet podajnik groszku, który automatycznie da sie zatrzymać.
    A cisnienie będzie sobie w kotle rosło, bo nie będzie czemu odebrać ciepła od wody, która akurat zaczyna sie gotowac, bądź już się w kotle gotuje...... ?

  18. #18

    Domyślnie

    To są może i słuszne dywagacje, ale jednak dywagacje.
    Kolego kosmo77 - zauważ, że dopiero teraz udzieliłeś jakiejś odpowiedzi w temacie - twoje wcześniejsze wypowiedzi tego nie wniosły. Jeśli człowiek pyta - to znaczy że nie wie i go to nurtuje, a instalacji w ciągu nocy i tak nie przebuduje na otwartą. Podaj odpowiedź, potem uświadamiaj bo tylko zamęt się powiększa.
    Może nie ma instrukcji do kotła, może nie potrafi przeliczyć kPa na bary ? Bo kto dzisiaj robi otwarte instalacje ? Jaki ułamek procenta ? Ja sam mam zamkniętą, chociaż się zarzekałem bo wbrew przepisom. Ale mam wężownicę schładzającą i praktycznie już podłączony UPS - to tak na marginesie podtrzymania dywagacji o ciśnieniu (które wyraźnie się podnosi wraz ze wzrostem temperatury...dyskusji)

  19. #19

    Domyślnie

    artureski....... nie bierz tego do siebie tak na serio :-)).
    W końcu też mogłes w tamtym poscie napisać, że maż wężownicę i podłączonego UPS-a i że świadomie zrobiłeś zamkniętą na stałym.
    Gdyby nie my, to pomyśl co by się stało, gdyby wojcik99 nastawił 1,2 atm na zimnym, a przecież nie wiemy, czy ma wężownicę, UPS-a i do jakiej temperatury doprowadza wodę w swoim CO ?
    No dobra.......wystarczy......rano o 5.30 pobudka :-).
    Dobranoc.

  20. #20

    Domyślnie

    Witam, ja też nie znam na pamięć instrukcji do kotła ani jeszcze godzinę temu nie umiałem policzyć ile barów na metr wody. Ale ponieważ ciśnienie w dyskusji wzrosło, to się wysiliłem i znalazłem wnioski - które w sumie są logiczną konsekwencją tego że kocioł jest przeznaczony do pracy w instalacji otwartej, co też było podane na początku.

    Nikogo nie namawiam na natychmiastową zmianę instalacji ani nie straszę wybuchem - bo to podpada pod dywagacje. Ale rezygnacja z gwarancji na własne życzenie tudzież eksploatacja kotła z przekroczeniem parametrów - to są raczej konkrety.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony