dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja aneksu kuchennego

    Witam,
    problem mój polega na tym, że w mieszkaniu w bloku pokusiłem sie o przeniesienie instalacji gazowej z kuchni (którą zamieniłem na pokój) do zaprojektowanego aneksu kuchennego w dużym pokoju. Złożyłem wymagany projekt budowlany wraz z opinia kominiarza, po czym okazało się, że pomieszczenie takie musi mieć podwójną wentylację - jedną z okapu nad kuchnią gaz., a drugą grawitacyjną do 15 cm od sufitu. Czy ktoś spotkał sie z takimi obostrzeniami i jak je można obejść - dodam, że mam tylko 1 kanał wentylacyjny do wykorzystania. Czy mogę np. podłączyć okap do tego samego kanału bez dodatkowych zezwoleń i opinii.
    Proszę o pomoc - jestem w kropce.Pozdrawiam forumowiczów
    Radek.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Radku, jeżeli ów przewód wentylacyjny jest tylko dla Twojego lokalu
    i nie są to przewody pobudowane w systemie zbiorczym spokojnie możesz podłączyć do niego okap.Pamiętaj tylko o zostawieniu pod rurą od okapu części kratki wentylacyjnej która będzie wentylowała pomieszczenie w momęcie postoju okapu.
    W/w propozycja nie dotyczy mieszkań w których użytkowane są urządzenia z otwartą komorą spalania( kotły, piecyki, itp.)
    Pozdro...kominiarz.

  3. #3

    Domyślnie niejednoznaczne przepisy

    Dzięki za odpowiedź, złożyłem już projekt w urzędzie z oznaczeniem wentylacji, tak jak napisałeś, mój projektant instalacji gazowych, też mówi, że takie rozwiązanie (rura+kratka w jednym przewodzie) stosuje sie w praktyce w takich przypadkach. Urzędniczka, która to przyjmowała powiedziała jednak, że nie ma tu jednoznacznego podparcia w przepisach Dz.U.nr 75 poz. 690 par.93 punkt3.
    "3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu."

    i ma rozważyć, czy może to być przyjęte. zaproponowała sporządzenie opinii biegłego rzeczoznawcy powołując się na przepis o przypadku szczególnym w budownictwie. Tyle, że rzeczoznawca ma wydac opinię w porozumieniu z Komendantem Woj. Straży Pożarnej, co wiąże się z dużymi kosztami i dalszą ciąganiną.
    piep.. biurokracja i spychanie odpowiedzialności...!!
    kominiarz w każdym razie też zezwolił w swojej opinii na taki rodzaj podłączenia, dla urzedu chyba to jeszcze za mało
    jutro mam mieć odpowiedź.
    czy mogę ewentualnie gdzieś jeszcze sie udać z takim problemem?
    dla mnie sprawa jest oczywista, ale jak to powiedzieć urzędniczce?
    będę wdzięczny za odpowiedź
    Radek

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Przepraszam ale nie bardzo rozumiem. W przypadku tak właśnie podłączonego okapu nadkuchennego oraz wykonanego pod rurą od okapu dodatkowego otworu wywiewnego wszystkie warunki ustawy zostały spełnione.
    W ustawie nic nie jest napisane o konieczności użycia dodatkowego kanału wentylacyjnego tylko o wykonaniu dodatkowego otworu wentylacyjnego (np. w tym samym przewodzie)

    Czy opinię kominiarską wykonywał mistrz kominiarski?
    jeśli tak to Pani urzędniczka nie powinna tego negować,
    chyba że w opinii jest coś dwuznacznie, niejasno napisane.

    Apropo urzędników to powinni oni pomagać ludziom a nie szukać dziury w całym. Może Pani urzędniczka tak by pokryła koszty wg mnie zbędnych w tym wypadku opinii biegłych.

    Pozdrawiam kominiarz (życzę pozytywnego załatwienia sprawy)

  5. #5

    Domyślnie

    W takim razie zapytam Pana- czy muszą być 2 oddzielne otwory went. w ścianie czy może to być 1 już istniejący otwór, a kratka, która go przykrywa będzie miała 2 wejścia: na rurę z okapu oraz poniżej typową kratkę wentylacyjną, bo widziałem takie kratki, np. u teściów w kuchni
    mam nadzieję, że pani w urzędzie to wystarczy,

    Opinia kominiarska jest napisana jasno i zwięźle, z dodatkowym szkicem ww. rozwiazania i podpisem "zezwalam...", ale urzędniczka powiedziała, że to nie wystarczy, musi mieć to potwierdzenie w przepisach (strasznie boi się jakiejkolwiek odpowiedzialności za cos co nie jest wprost napisane)
    Opinia jest od mistrza kominiarskiego oczywiście, który jest pewien, że żadna kontrola kominiarska mi nie grozi, jeśli pokażę opinię z jego nazwiskiem i śmieje sie, że mam takie przejścia w urzędzie
    a mi tu wcale nie do śmiechu w starciu z durną biurokracją i nadgorliwymi urzędnikami
    dzięki za fachowe porady
    pozdrawiam
    Radek

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał radekwaw
    W takim razie zapytam Pana- czy muszą być 2 oddzielne otwory went. w ścianie czy może to być 1 już istniejący otwór, a kratka, która go przykrywa będzie miała 2 wejścia: na rurę z okapu oraz poniżej typową kratkę wentylacyjną, bo widziałem takie kratki, np. u teściów w kuchni
    mam nadzieję, że pani w urzędzie to wystarczy,

    Opinia kominiarska jest napisana jasno i zwięźle, z dodatkowym szkicem ww. rozwiazania i podpisem "zezwalam...", ale urzędniczka powiedziała, że to nie wystarczy, musi mieć to potwierdzenie w przepisach (strasznie boi się jakiejkolwiek odpowiedzialności za cos co nie jest wprost napisane)
    Opinia jest od mistrza kominiarskiego oczywiście, który jest pewien, że żadna kontrola kominiarska mi nie grozi, jeśli pokażę opinię z jego nazwiskiem i śmieje sie, że mam takie przejścia w urzędzie
    a mi tu wcale nie do śmiechu w starciu z durną biurokracją i nadgorliwymi urzędnikami
    dzięki za fachowe porady
    pozdrawiam
    Radek
    Panie Radku, jedna kratka (14cm/14cm) wystarczy.
    196 cm powierzchni x można przyjąć ok 1 m/s szybkość przepływu zużytego powietrza przez kratkę = ok 70 m3/h wymiany, na takie pomieszczenie może tak być, zresztą grawitacyjnie trudno będzie dużo więcej uzyskać.
    Pozdrawiam Mariusz (kominiarz)

  7. #7

    Domyślnie HAPPY END!!!

    uff...
    dostałem dzisiaj zezwolenie na zrealizowanie projektu
    mam nadzieję, że teraz juz bedzie z górki i będę mógł sie cieszyć swoim mieszkaniem...
    Podobno jestem pierwszy w mojej spółdzielni, który odważył się czegos takiego podjąć i pierwszy, któremu ten urząd dzielnicowy dał pozwolenie.
    Panu Kominiarzowi serdecznie dziekuję za wsparcie i informacje.
    Pozdrawiam
    Radek

  8. #8

    Domyślnie

    Radekwaw mam pytanie, czy ten okap kuchenny posiada wentylator elektryczny?.
    Pozdrawam
    Bezpieczne ciepło nie tylko dla siebie

  9. #9

    Domyślnie

    Hej!
    jeszcze nie mam okapu, ale podobno w bloku może być tylko grawitacyjny, jeżeli ma byc podłączony do kanału.
    wolałbym z silniczkiem, ale chyba nie mogę takiego użyć
    Dlaczego pytasz?

  10. #10

    Domyślnie

    Radekwaw. Pytałem byś nie podłaczał okapu z wentylatorem. Lecz już wiesz o tym. Musze powiedzieć że kolega po fachu Kominiarz bardzo dobrze Ci poradził. Nie wolno stosować wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej razem.Z poprzednich postów nie wynikało, ze to jest okap kuchenny bez wentylatora.
    Pozdrawiam serdecznie
    Bezpieczne ciepło nie tylko dla siebie

  11. #11

    Domyślnie

    Proponuję zastosować okap z filtrem węglowym bez podłaczenia do ciągu wentylacyjnego i po kłopocie.

  12. #12

    Domyślnie

    cały czas miałem nadzieje, ze bede miał okap z filtrem bez podłączania do pionu.
    Tylko, ze przepisy w moim przypadku (patrz wyzej)jednoznacznie wymagają "okapu z podłączeniem do ciągu oraz dodatkowago otworu wentylacyjnego". Podejrzewam, ze chodzi o to, żeby gaz oraz spaliny były jak najkrótsza droga wyprowadzane z pomieszczenia, gdzie znajduje sie aneks z kuchnia gazową.
    Jako że to jest blok, nie mogę użyć żadnego wspomagania.
    Pozostaje więc sprawdzony, tradycyjny "kaptur" z rurą odprowadzającą
    Dzięki za uwagi.
    Radek

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loja1983

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-495
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    a jak wygląda sprawa jeśli zamiast kuchni gazowej wyposażymy się w kuchnię elektryczną?
    Czy tu też jest wymagana wentylacja? W pokoju do którego chcę przenieść kuchnię znajdują się 2 okna. Jedno duże balkonowe na przeciwko miejsca w którym miałby być aneks a drugie w bocznej ścianie tuż przy samym aneksie.
    Chcę przenieść kuchnię do pokoju, który ścianą nośną graniczy z kuchnią sąsiada. Wiem, że dodatkowo muszę wystąpić o zgodę o przyłączenie się do pionów znajdujących się w tejże ścianie. Pytanie czy w ogóle będzie to możliwe...

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się pomieszczenie kuchenne bez okien lub wnękę kuchenną połączoną
    z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:
    1) grawitacyjnej – w przypadku kuchni elektrycznej;
    2) mechanicznej wywiewnej – w przypadku kuchni gazowej.

    W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem
    zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu
    wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym
    otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu."

    jednym słowem,
    - jeśli mamy kuchnię "elektryczną" - nie zwalnia to od obowiązku zapewnienia prawidłowej wentylacji
    - w przypadku lokalizacji kuchni wraz z pokojem dziennym musimy zapewnić dwa kanały sprawnej wentylacji grawitacyjnej ( pomieszczenie + okap ) lub zastosować wentylację mechaniczną " z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym "
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 15-03-2019 o 21:50
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony