dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 36
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 733

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JanuszH

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Spotkałem się już z kilkoma wersjami przepisów na temat możliwości wycinania drzew na działce należącej do osoby fizycznej. Jedne podają, że można wycinać wszystko na własnej działce, inne podają ograniczenia obwodu dzrewa. Jak jest naprawdę?

  2. #2

    Domyślnie

    Pod koniec roku 2001 weszła w życie nowa ustawa o ochronie środowiska. Według tej ustawy na własnej działce nie jest wymagane zezwolenie na wycinanie drzew i krzewów owocowych bez względu na wiek czy obwód pnia. WYCINANIE DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH O WIEKU POWYŻEJ 5 LAT - WYMAGA UZYSKANIA ZEZWOLENIA prawdopodobnie ustawodawca nie widział 5 letniego drzewa (patyk z liśćmi o wysokości około 120cm PARANOJA)

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: zugajm dnia 2002-01-11 08:50 ]</font>

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Słyszałem też, ża za wycięcie bez zezwolenia grożą wysokie kary -- coś jak 1000 PLN za każdy rok drzewa, czyli nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku 40-50 letnich.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Bez pozwolenia można usuwać drzewa owocowe.
    Wysokość opłat reguluje: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie kar pieniężnych za naruszanie wymagań ochrony środowiska oraz rejestru decyzji dotyczących tych kar (Dz.U.98.162.1138 z dnia 30 grudnia 1998 r.) § 10. 1.

    Karę pieniężną za:
    1) usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia, 2) zniszczenie terenu zieleni lub drzew i krzewów, powodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności, - ustala się w zależności od rodzaju i powierzchni zieleni, a w odniesieniu do drzew - od ich rodzaju, gatunku, odmiany i obwodu pnia.

    STAWKI KAR PIENIĘŻNYCH ZA USUWANIE BEZ ZEZWOLENIA LUB ZNISZCZENIE DRZEW LUB KRZEWÓW ORAZ ZNISZCZENIE TERENÓW ZIELENI

    Stawki jednostkowe w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości ścięcia*)
    Lp. Rodzaj i gatunek (odmiana) drzew przy obwodzie do 25 cm
    1 Topola, olsza, klon jesionolistny, czeremcha, wierzba,gro hodrzew 13,0
    2 Klon (gatunki i odmiany szybko rosnące), kasztanowiec, morwa,jesion, świerk pospolity, sosna, daglezja, choina, modrzew, brzoza gruczołowata i omszona 35,5
    3 Dąb, grab, buk, lipa, głóg - forma drzewiasta, jarząb, klon (gatunki i odmiany wolno rosnące), gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza (gatunki i odmiany pozostałe), jodła zwyczajna, świerk (gatunki i odmiany pozostałe), żywotnik, platan klonolistny, wiąz 89,0
    4 Jodła (pozostałe gatunki i odmiany) tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik 444,0

    *) W przypadku uschnięcia drzewa lub usunięcia drzewa wraz z korzeniami, wysokość kary ustala się na podstawie pomiaru wykonanego na wysokości szyi korzeniowej (podstawy pnia).
    W przprzy większych obwodach opłaty są odpowiednio większe.

    Stawki jednostkową kar pieniężnych za 1 m2 w zł
    Krzewy 148
    Trawniki 30
    Kwietniki 296



  5. #5

    Domyślnie

    Sanipro dał bardzo wyczerpującą odpowiedź. ja tylko sprostuję wypowiedź Zugajma. Ustawa o ochronie środowiska z kwietnia 2001r. nie reguluje kwestii wycinania drzew. Ta ustawa zajmuje się jedynie kwestią emisji, no. gazów czy substancji do środowiska. O wycince drzew stanowi inny akt prawny - a jaki dokładnie - poszuam i dam znać.
    pozdrowienia
    Agnicha

  6. #6

    Domyślnie

    Agnicha zgadzam się z tobą ale wraz z wejściem w życie ustawy znieniły się przepisy dotyczące wycinania drzew. Dotychczas można było wycinać na własnej działce drzewa ozdobne w wieku do 30 lat a obecnie do 5 lat jednocześnie zezwolenie wymagane jest zezwolenie na wycinanie krzewów ozdobnych w wieku powyrzej 5 lat. Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą i dziękuję za uwagę. Napisałeś skrótowo i Cię nie do końca zrozumiałam
    pozdrowienia
    Agnicha

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JanuszH

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Na działce mam przeznaczone do kasacji brzozy i akacje. Czy zaliczmy je do kategorii drzew ozdobnych? Czy ktoś może mi podać aktualnie obowiązujący przepis prawny (Dziennik Ustaw)?
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystkie drzewa i krzewy - poza owocowymi zaliczane są do ozdobnych i jeśli ich wiek przekracza 5 lat wymagają zezwolenia na wycięcie.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Wycinanie chorych drzew i krzewów jest bezpłatne.

  11. #11

    Domyślnie

    On 2002-01-18 09:38, sanipro wrote:
    Wycinanie chorych drzew i krzewów jest bezpłatne.
    W tym przypadku również potrzebne jest zezwolenie

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Ale jest sposób jak załatwić trudne sprawy.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie WYCINANIE DRZEW. Pozwolenie na wycinkę, które drzewa mozna wycinać bez pozwolenia.

    Przy drodze powiatowej w odlegośći około 4m od mojego ogrodzenia rosną uschnięte akacje szt.5. Po ostatnich wichurach stwarzają realne zagrożenie dla mnie jak równierz mojego budynku mieszkalnego. Gdyby drzewo runeło zniszczyloby dach oraz budynek
    Od grudnia 2000 nie mogę się doprosić od Starostwa Powiatowego zgody na wycinkę drzew.Czy są jakieś przepisy prawne żebym uzyskał pozwolenie ?
    Pomocy !!!!!!!!!!!(nie mam siły już walczyć z biurokracją)

  14. #14

    Domyślnie

    Napisz i poproś jeszcze raz, ale na piśmie. Gdy odpowiedzą na piśmie i decyzja będzie odmowna - zaskarż ją do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (urząd ma 30 dni na odpowiedź na pismo, wg. KPA). Najgorzej, gdy urzędnicy myślą, że im wszystko wolno - trzeba im uduwodnić, że tak nie jest.
    Jeśli drzewo jest uschnięte i zagraża bezpieczeństwu ludzi a jest na drodze powiatowej to usunąć je powinien powiat.
    z poważaniem
    Agnicha

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Czy jasno wykazałeś im ile zabulą odszkodowania wrazieco.

  16. #16

    Domyślnie

    Z urzędasami nic na gębę.

    Wyrównać ulicę - pisemko na dziennik
    Wyciąć drzewo - pisemko na dziennik
    Stłuczona lampa na ulicy - pisemko na dziennik

    Urzędas jest durny. Jednym uchem mu wpada drugim wypada

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Rafter - o jedno zdanie za dużo ....

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    W przypadku gdyby to co radzi Agnicha nie skutkowało, a drzewa zagrażają bezpieczeństwu, można zgłosić do prokuratury. Chociaż osobiście nie lubię takich donosów. Argument prokuratury może natomiast być bardzo skuteczny w korespondencji z urzędem. Wystarczy tylko o tym wspomnieć. Myślę jednak, że wystarczy posłuchać Agnichy.
    Pozdrawiam S-O

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Ty nie możesz sie doprosić o ścięcie, a moje ścieli bez pytania
    i do tego bylo zdrowe

  20. #20

    Domyślnie

    Podstawa to dobre argumenty - posłuchaj Frankai - on widzi sprawę z właściwej strony. Trzeba wykazać, że to nie my (kogo to obchodzi?) jesteśmy zagrożeni tylko urząd. I wszystko na piśmie za pokwitowaniem na kopii.

Strona 1 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony