dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Walec do trawy - konieczny?

    Witam!

    Rzuciłem czarną ziemię na glinę pod trawę, od tygodnia grabię i wyrównuję. Nie jest jednak zbyt dobrze ubita. Czy jest sens do tego celu kupić taki podstawowy walec na alledrogo za 140 zł, który po zalaniu wodą waży ok. 50 kg? Czy może przywiązać deski do butów i ubić? Ważę 110 kg, więc mogłoby to byś skuteczne. Trawa będzie wysiana na dokładnie 3,5 arach. Słyszałem, że teren powinno się wałować na każdą wiosnę i to właśnie mnie motywuje do zakupu jakiegoś sprzętu zamiast co roku skakać po ogrodzie na deskach. Macie jakiś pomysł?

    Pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrisPL_ Zobacz post
    Witam!

    Rzuciłem czarną ziemię na glinę pod trawę, od tygodnia grabię i wyrównuję. Nie jest jednak zbyt dobrze ubita. Czy jest sens do tego celu kupić taki podstawowy walec na alledrogo za 140 zł, który po zalaniu wodą waży ok. 50 kg?Pozdrawiam!
    Witam serdecznie miałem podobny dylemat, dosłownie czarna ziemia rozsypana na glinę zmięszana i potem.....Kupiłem w Castoramie bo tańszy niż na Allegro. Nie ma takiej możliwości aby ubić deskami i sobą. Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę że po skoszeniu też warto przewałować trawę, podobno lepiej się krzewi.
    Zakładałem trawnik(w kawałkach" ok 10ar i wyglada coraz lepiej.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Taki zwykły zielony z Castoramy za 139 zł styknie? Słyszałem, że musi mieć co najmniej 70 kg, aby wałowanie miało sens, a ten ma 50 kg już obciążony. Są jeszcze takie czarne większe, ale to już ponad 200 zł...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrisPL_ Zobacz post
    Taki zwykły zielony z Castoramy za 139 zł styknie? Słyszałem, że musi mieć co najmniej 70 kg, aby wałowanie miało sens, a ten ma 50 kg już obciążony. Są jeszcze takie czarne większe, ale to już ponad 200 zł...
    Pewnie, że styknie, najlepiej zrób tak jak ja: wlej do pustego ok szklankę oleju (jadalny lub silnikowy) pojeździj, aby pokryć wnętrze walca , następnie lejkiem zrobionym z 5l butelki wsyp do pełna suchego piasku, potrząsając ubij go wewnątrz.
    Tak uzyskane narzędzie nie będzie rdzewiało, a waga....ok 65kg - cięższy nie ma sensu bo na działce porobisz doły, a manewrować i tak jest cięzko. Jeśli robisz boisko do siatkówki czy coś podobnego to tylko zagęszczarka płytowa.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za info, z tym olejem to fajny pomysł. Zastanawiam się jeszcze czy wziąć do niego (walca) kolce. Podobno każdej wiosny warto takimi kolcami pojeździć po trawniku. Widziałem specjalne buty z kolcami, ale skoro na walec można to założyć to chyba lepiej.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrisPL_ Zobacz post
    Dzięki za info, z tym olejem to fajny pomysł. Zastanawiam się jeszcze czy wziąć do niego (walca) kolce. Podobno każdej wiosny warto takimi kolcami pojeździć po trawniku. Widziałem specjalne buty z kolcami, ale skoro na walec można to założyć to chyba lepiej.
    To napowietrza ziemię w okolicy korzeni, ale jest dość drogie..........jak ktoś ma smykałkę do majsterkowania to jest w stanie sobie coś takiego zrobić z bednarki i gwoździ
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wał chyba lepiej wypożyczyć niż kupować. Potem jest nieprzydatny w pielęgnacji. Do zakladania trawnika wałuje się wałem o ciężarze człowieka (ok 80 kg) - aby po ubiciu, jak się bedzie chodzić po trawniku ziemia się nie zapadała.
    Natomiast do zwałowania po koszeniu (nie jest wymagane) stosuje się lekkie wały do 20 kg.

    Nawieziona ziemia powinna być wymieszana z glebą na działce a nie leżeć na wierzchu.

  8. #8

    Domyślnie

    Byłem już zdecydowany na zakup walca, ale okazuje się jednak, że nie jest on w przyszłości niezbędny.

    Mam kilka pytań, będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi:
    1. Czy istnieje jakiś sposób ubicia ziemi bez zakupu walca? Mam 50 kg, okrągłe hantle, przywiązałbym dratwę i ciągnął to.
    2. Czy walec do trawy nie przyda się w przyszłości w celu agregacji? Wystarczą takie nakładki na buty z allegro za 30 zł czy może lepiej zainwestować w wał z kolcami?
    3. Czy trawę lepiej siać siewnikiem na kółkach czy może taki ręczny siewnik z korbką się nada, aby równo rozrzucić nasiona?
    4. Kiedy powinienem nawieźć ziemię pod trawnik, przed posianiem trawy czy po tym zabiegu?
    5. Mam rzuconą czarną ziemię (grubość 10-15 cm), z której wybieram jeszcze kamyki itd. Czy kolejność prac powinna wyglądać następująco:

    1. Wyrównanie terenu łopatą i grabiami oraz usunięcie kamyków, chwastów itd.
    2. Zwałowanie ziemi (ubicie)
    3. Wyrównanie ziemi np. deską
    4. Zasianie trawy

    Sądzę, że po posianiu trawy przydałby się właśnie walec.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. ubijać nogami mozna raczej małe powierzchnie. Na dużym szybciej zdążą wzejśc chwasty niż ziemia się ubije.
    2. Aeracje regularnie przeprowadza się w ściśle określonych warunkach - na źle przygotowanej glebie pod trawnik (zbyt zbitej) lub w przypadku bardzo intensywnego korzystania z trawnika (boiska). W prawidłowo założonym i rekreacyjnie użytkowanym trawniku aerację przeprowadza się sporadycznie i mozna to zrobić nawet widłami (nakłuwanie gleby)
    3. Lepszy jest siewnik na kółkach jak się nie ma wprawy w siewie. Dawke nasion dzielimy na dwie porcje i najpierw jedziemy z jedną dawką wzdłuż a potem z drugą w poprzek.
    4. Jak można nawieźć ziemi po posianiu? Jeśli chodzi o przykrycie nasion to można je przykryć mieszając wierzchnią warstwę gruntu kolczatką lub lekkimi grabiami lub przesiać cienko piasek przez sito nad trawnikiem. Mozna też przejechać walcem i docisnąc nasiona do gleby.
    5. Tą nawiezioną ziemię powineneś wymieszać z ziemią na działce. W przecinym wypadku tworzysz dwa odrębne środowiska i trawa nie będzie chciała się wkorzeniać w glebę a wierzchnia, nawieziona warstwa będzie szybko przesychać.

    Po kolei prawidłowy sposób zakładania trawnika:
    1. Odchwaścić bardzo starannie teren pod ogród, przekopać lub rozluźnić wierzchnią warstwę.
    2. Ewentualnie nawieźć ziemię, próchnicę, piasek, jeśli jest wymagane (bo nie zawsze jest taka potrzeba) i nawieźć połową dawki nawozu dedykowanego pod trawniki
    3. Przygotować przepuszczalne podłoże pod trawnik o właściwym odczynie (trawa lubi gleby lekko kwaśne, o odczynie pH 6-6,5), czyli w razie potrzeby zwapnować i odczekać z trzy tygodnie w międzyczasie odchwaszczając. Zbyt zasadową glebę zakwasza się mieszając ją z kwasnym torfem.
    4. wyrównać
    5. zwałować
    6. przegrabić
    7. zwałować
    (czynności powtarzać tak długo aż po wałowaniu powierzchnia będzie równa jak lustro i nie będzie się zapadać pod nogami, przechodzący człowiek nie moze zostawiać zagłębionych śladów)
    8. podlac ziemię delikatnym strumieniem, ale obficie (najlepiej zakładac po deszczu), tak by woda przesaczyła się na min 5 cm wgłąb
    9. posiać i przykryć nasiona
    10. do momentu kiełkowania delikatnie podlewać by wierzchnia warstwa gleby była stale lekko wilgotna.

    Jeśli ziemia nie była nawożona, można młodą trawę podlac nawozem rozpuszczalnym we wodzie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

  11. #11

    Domyślnie

    zamiast kupować w sklepie, jedź na punkt złomu, kup stary zużyty wkład od bojlera. Z kawałka jakiegoś pręta dorób rączkę i masz fajny walec za kilka złotych. Ja zrobiłem ze 100-litrowego wkładu. Zakładałem trawnik to zwałowałem porządnie, a teraz leży sobie walczyk pod chmurką, przykryty plandeką i czeka na kolejne wykorzystanie
    piotr

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    ja mam 300metrów trawnika zrobionego od podstaw przez ogrodnika. Z wałowaniem itd.
    Na resztę działki nie było mnie już stać więc dziabię sobie w wolnym czasie kolejne fragmenty. Upierdliwe to strasznie bo moja zachwaszczona glina jest idealnie zmieszana z kamieniami. Do tej pory zrobiłem dwa małe trawniki po jakies 50m2. Walca nie kupiłem, specjalnie tego nie ubijałem niczym, jedynie wyrównałem. i nie jest to jakaś tragedia. Nic się nie zapada.
    Zwłaszcza po budowie, gdzie dwieście złotych na walec to prawdziwy majątek

  13. #13

    Domyślnie

    Wg mnie bez sensu kupować walec, zwłaszcza, że sianie trawy, to raczej czynność jednorazowa. Lepiej poszukać wypożyczalni sprzętu ogrodniczego - niedaleko nas wypożyczenie walca na jeden albo dwa dni (nie pamiętam już dokładnie) kosztowało rok temu 20 zł

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Aaricia23

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    54-530
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    9. posiać i przykryć nasiona

    .
    Odkopuje bo nie kapuje. Jak przykryć? Ziemią? Grabiąc? Czy jakoś inaczej? Trawe można siać ręcznie czy trzeba kupić siewnik, przynajmniej ręczny?
    Mma niewiele do zrobienia bo okolo 200-240m2, ziemia jest w wiekszosci przekopana i usunięta stara trawa i chwasty. Nawiezlismy też trochę nowej ziemi - jakies dwie wywrotki co dało dodatkowe 5-10cm (miejscami było za nisko). Teraz mysle żeby dać jakis nawoz i porządnie zagrabić i powyrywać chwasty bo miejscami wracają. No i potem sianie i ogrodzenie przed dzieciakami....

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Napisane jest akapit wyżej w tym samym poście:

    "Jeśli chodzi o przykrycie nasion to można je przykryć mieszając wierzchnią warstwę gruntu kolczatką lub lekkimi grabiami lub przesiać cienko piasek przez sito nad trawnikiem. Można też przejechać walcem i docisnąć nasiona do gleby."

    To jest kolczatka (ręczny kultywator):

    Z grabiami jest ten problem, że osoba mało wprawna może przesuwać nasiona.

    A na filmie jest nagranie różnych sposobów.


    " Lepszy jest siewnik na kółkach jak się nie ma wprawy w siewie. Dawke nasion dzielimy na dwie porcje i najpierw jedziemy z jedną dawką wzdłuż a potem z drugą w poprzek."


    " Tą nawiezioną ziemię powineneś wymieszać z ziemią na działce. W przecinywm wypadku tworzysz dwa odrębne środowiska i trawa nie będzie chciała się wkorzeniać w glebę a wierzchnia, nawieziona warstwa będzie szybko przesychać. "
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-05-2018 o 15:07

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony