dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Uziom, przyłącze i kanalizacja

    Witam,

    mam takie pytanko, czy mogę wrzucić bednarkę to rowu, w którym będzie leżał kabel energetyczny łączący skrzynkę w ogrodzeniu z domem? Bednarka ma spełniać rolę uziomu domowej instalacji elektrycznej.
    Czy ten wykop może być też wykorzystany do poprowadzenia kanalizacji?

    Pozdrawiam,

    Jacek R.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie Re: Uziom, przyłącze i kanalizacja

    Cytat Napisał jrosiak
    Witam,

    mam takie pytanko, czy mogę wrzucić bednarkę to rowu, w którym będzie leżał kabel energetyczny łączący skrzynkę w ogrodzeniu z domem? Bednarka ma spełniać rolę uziomu domowej instalacji elektrycznej.
    Czy ten wykop może być też wykorzystany do poprowadzenia kanalizacji?

    Pozdrawiam,

    Jacek R.
    bednarki tam bym nie wrzucał ale kanalizację spokojnie możesz przeprowadzić - co na to twój elektryk ? Jak ma jakieś uprawnienia to na 100% da właściwą odpowiedź
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    ja połozyłem wtym samym wykopie kanalize i kabel
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  4. #4

    Domyślnie Uziom, przyłącze i kanalizacja

    Wolałbym najpierw się dowiedzieć co można a co nie i dopiero potem rozmawiać z elektrykiem. Zawsze się tak staram postępować z różnymi specjalistami

    No właśnie czemu bednarki nie? Fakt, że ma ona rozproszyć energię wzbudzoną w sieci elektrycznej domu przez uderzenie piorunu, ale czy są jakieś wytyczne dotyczące odległości pomiędzy uziomem a kablem elektrycznym? Zaznaczam jeszcze raz, że moja bednarka nie ma być częścią piorunochronu.

    Mogę zawsze wykopać trochę głębszy dół i jako pierwszą położyć bednarkę, potem kanalizację i na wierzchu kabel energetyczny oraz zachować przerwy między kolejnymi warstwami. Z drugiej strony kabel ochronny w domu jest razem w wiązce z resztą kabli i to bardzo blisko

    Co Wy na to?

    Jacek R.

  5. #5

    Domyślnie Re: Uziom, przyłącze i kanalizacja

    Nie powinno się prowadzić żadnych mediów w tym samym wykopie. Jak nawali kanalizacja to kopiąc masz większe ryzyko uszkodzenia kabla energetycznego.
    Bednarkę można dać w tym samym wykopie co kabel kładąc ją niżej (na dno wykopu), na to podsypka, kabel (układany zygzakiem), podsypka, taśma, zasypać (piszę z pamięci ale chyba nic nie pomyliłem).
    Musi być tak zrobione żeby bednarka nie miała szans uszkodzić mechanicznie kabla.

  6. #6

    Domyślnie Re: Uziom, przyłącze i kanalizacja

    Cytat Napisał Tomkii
    Nie powinno się prowadzić żadnych mediów w tym samym wykopie. Jak nawali kanalizacja to kopiąc masz większe ryzyko uszkodzenia kabla energetycznego.
    To do mnie przemawia, zdecydowane kanalizacje kładę w osobnym wykopie.

    Cytat Napisał Tomkii
    Bednarkę można dać w tym samym wykopie co kabel kładąc ją niżej (na dno wykopu), na to podsypka, kabel (układany zygzakiem), podsypka, taśma, zasypać...
    Dzięki za porady!

    Pozdrawiam,

    Jacek R.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    U mnie bednarka będzie położona pod kanalizacją. Przyłącze elektryczne do budynku prowadzone będzie w oddzielnym wykopie. Między bednarkę a kanalizę będzie podsypka z piasku i żwiru.

  8. #8

    Domyślnie

    Też o tym myślałem, żeby wrzucić bednarkę na dno wykopu od kanalizacji. W sumie przeciwskazań nie widzę.

    Pozdr.

    Jacek R.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam pytanie z innej beki.
    Domyślam się, że bednarkę można kupić z metra.
    Jak jednak łączyć odcinki bednarki?
    Też zamierzam wewalić ją do wykopu na przewód przyłączeniowy. Chcę także puścić ją pod wylewką wzdłuż pomieszczeń, które muszę uziemić.
    Jak mam połączyć poszczególne odcinki bednarki z tą poza domem?
    GG 2971919

  10. #10

    Domyślnie

    Tak można, chyba cały krąg ma 50 metrów. Jak możesz to pospawaj, tylko na jakiś dłuższych odcinkach, bo na spawach będzie rdzewieć. Bednarka powinna być ocynkowana i wiadomo ocynk zejdzie i dodatkowo będzie w tych miejscach stal przegrzana. Można też skręcać przy pomocy specjalnych obejm i śrub, wtedy odpada problem z rdzewieniem.

    Pozdrawiam,

    Jacek R.

  11. #11

    Domyślnie

    trzeba skręcić - można dodatkowo pospawać ale ocynk strasznie ciężko się spawa... albo ja nie umiem

    proponuję przewiercić w 2 miejscach śruba fi 10 i skręcić mocno - dodatkowo jak ktoś ma spawarkę - zedrzeć w miejscu przyszłego spawu szlifierką kątową ocynk i pospawać

    miejsce łączenie i spawania można pomaźgać jakąś smołą czy innym dysperbitem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony