dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie jak powinna byc uregulowana słuzebnośc w akcie notarialnym

    Przymierzam sie do zakupu działki budowlanej. Jest to działka wydzielona z pola uprawnego. Pole to graniczyło z droga gminną. Jednak droga ta była za wąska i właściciel pola, dzielą je, musiał wydzielić kawałek swojego pola na drogę (aby spełniało wymagana szerokość). Czyli powstała droga która w polowie jest gminna a połowie jest prywatna. Kupując działkę graniczącą z ta częścią drogi, która jest prywatna, o co powinienem się postarać przy podpisywaniu aktu notarialnego. Pewnie muszę zadbać o to aby właściciel ustalił służebność na działce będącej obecnie drogą na rzecz mojej działki.
    Ale pytanie - co powinno być wpisane KW - służebność przejazdu, przejścia, mediów?????
    Nie chce sytuacji, kiedy sie okaże że notariusz czegoś nie wpisał, albo nie tak coś sformułował.
    Wiem że o służebności na forum dużo, ale przedzierać się przez setki stron....
    Z góry dzięki za podpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Przejazdu, przejścia itd... na pewno będzie zapisane w decyzji podziałowej ale warto postarać się o służebność przeprowadzenia mediów. Mnie nikt o tym nie powiedział i teraz trochę żałuję. Sprzedający czasem zupełnie się zmieniają po sprzedaży.

    Pozdrawiam,

    J

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał stare_lwisko
    Przejazdu, przejścia itd... na pewno będzie zapisane w decyzji podziałowej ale warto postarać się o służebność przeprowadzenia mediów. Mnie nikt o tym nie powiedział i teraz trochę żałuję. Sprzedający czasem zupełnie się zmieniają po sprzedaży.

    Pozdrawiam,

    J
    My mamy zapisane "Służebność przejazdu i przechodu na rzecz każdorazowych właścicieli działki ..." - to każdroazowych jest bardzo ważne bo jak kiedyś sprzedacie działkę to jej nowi właściciele nie będą mieli prawa użytkować drogi. Dodatkowo zażyczyliśmy sobie służebność przeprowadzenia mediów (tu notariusz nakazał wymienić o jakie media nam chodzi) oraz służebność konserwowania mediów. TO również doradził nam notariusz gdyż zawsze może zdażyć się sytuacja że zostanie uszkodzony kabel lub rura a właściciel nie wyrazi zgody na naprawę.
    pozdrawiam
    Aga

  4. #4

    Domyślnie

    zapomnieliście jeszcze o zaznaczeniu formy opłaty za korzystanie ze służebności lub jej brak
    kontakt 502080438

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał stare_lwisko
    Przejazdu, przejścia itd... na pewno będzie zapisane w decyzji podziałowej ale warto postarać się o służebność przeprowadzenia mediów. Mnie nikt o tym nie powiedział i teraz trochę żałuję. Sprzedający czasem zupełnie się zmieniają po sprzedaży.

    Pozdrawiam,

    J
    Zapisanie służebności gruntowej w decyzji podziałowej nie wywołuje skutków prawnych - służebnosć MUSI być ustanowiona notarialne. W decyzji jest coś w rodzaju informacji dla notariusza i ludzi, ja osobiście uważam że takie podziały "pod warunkiem ustanowienia służebności" są niezgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami.
    Ale fakt faktem że są, notariusze często nie zauważają wymogu ustanowienia słuzebności a jak zaczynają się problemy to ludzie idą do sądu. Wtedy trzeba brać geodetę i ponosić masę innych kosztów.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekS
    zapomnieliście jeszcze o zaznaczeniu formy opłaty za korzystanie ze służebności lub jej brak
    Oczywiście masz rację - w akcie notarialnym powinna być informacja czy służebność jest bezpłatna czy odpłatna oraz czy jest bezterminowa czy terminowa.

    My na szczęsćie mamy bezpłatna i bezterminową
    pozdrawiam
    Aga

  7. #7

    Domyślnie

    Służebność gruntowa ustanawiana jest na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości uprawnionej czyli bezterminowo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony