dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 116
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Strasznie ten wątek mnie zafascynował. A czemu? Bo jak miał bym aerować, wertykulować i inne -ować, to cholera, bym zaorał. 20 lat temu posiałem jakieś nasiona z GS-u na kilo z wora, koszę kosiarką bez kosza mającą ponad 20 lat (więc chyba bez funkcji mulczowania). Owszem, czasem podleje, jak już bardzo się prosi. Chwastów nie ma, bo po tylu latach nie mają szans. I tak sobie myślę, czy ciutek nie przeginacie. Jak anglicy się dochowali swoich 200 letnich trawników bez wertykulatorów?
    Pierwsze trawniki jak z historii wynika nie był takie perskie jak dzisiaj. Smo koszeni i pierwsze kosiarki były postępem. Zabiegi i nawożenia jak i sam skład trawy nie odpowiadał dzisiejszym trawnikom. Większość sprzedawanych trawników to mieszanki z czego najładniejsze trawy dające najlepszy efekt wymagają pielęgnacji, wody i nawozów oczywiście w normie nie w tonach.
    Przykładowo życica w jednej mieszance nie odpowiada życicy w innej mieszance fNp. jeżeli kupimy trawę z angli i posiejemy ją w Polsce okaże się że zostanie nam klepka bo większość traw nie wytrzyma warunków panujących w naszym kraju. Polskie trawy są selekcjonowane w naszym klimacie dla tego proponuje kupować trawy renomowanych firm.

    Poza tym sami mamy wymagania co do naszego trawnikatak powstału klasy I,II i III ta ostatnia odpowiada np. koszeniu kosiarką bez kosza ponieważ zostały tam tylko gatunki traw które wytrwają wszystkie ekstremalne warunki jak zbierający się filc, brak podlewania, deptanie, zbita gleba a gęstszy trawnik może być dzięki gatunkom trawy rozrastającym się rozłogami co powoduję ze wylatujące trawy zostają zastępowane przez rozrastające się trawy. )

  2. #82
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Mój ekstremalny trawnik niewertykulowany, nieaerowany, koszony 20 lat bez kosza. Zdjęcie, żeby było ciekawej, z połowy stycznia ub. roku

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Mój ekstremalny trawnik niewertykulowany, nieaerowany, koszony 20 lat bez kosza. Zdjęcie, żeby było ciekawej, z połowy stycznia ub. roku
    Mirku proszę napisz jaka to trawa , czym ją zasilasz w sensie nawozów i jak często kosisz

    Wojtek.

  4. #84
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Trawa z worka z GS-u , praktycznie niezasilana, bo i po co- koszę bez kosza.
    Nie wynoszę poza trawnik wszystkich składników pokarmowych zeżartych przez trawę na wzrost...
    A koszę często, bo lubię, zresztą niewiele tego.

  5. #85

    Domyślnie

    Przypomniałem sobie że na jednym obiekcie mamy trawnik który, nie jest nawożony tylko kosiliśmy co 5-7dni, nie były robione żadne zabiegi pielęgnacyjne również był koszony bez kosza przez okres pół roku.. życzę powodzenia tym którzy nie maj trawy z GS-u

  6. #86

    Domyślnie

    Opiszę, jak to było u mnie wczoraj.
    Rozważałem teoretycznie zagadnienie aeratora itp. i zadzwoniłem do ogrodnika, który zakładał mi ogród. Powiedział, żeby dać sobie spokój z aeratorem ( chodzi o maszynę z drucikami do drapania ), bo to dla amatorów, tylko wypożyczyć od razu wertykulator, ustawić go na 1 do 1,5 cm, przejechać i potem wygrabić wydarte siano. Tak zrobiłem. tam, gdzie trawa była z niewielką ilością siana i taka raczej rzadka podniosłem nieco ostrza, bo robiła się orka. Tam, gdzie trawnik był gęsty, szło ładnie na te 1,5 cm bez efektu "szalejących imadeł". Potem, zamiast wygrabiać, przejechałem kosiarką z najniższym ustawieniem i wessało całe siano ( co ok. 60 m jazdy musiałem oprózniać worek ). Trawnik z żółtego zrobił się jasnozielony. Potem pojechałem wałem z kolcami i odwiozłem wertykulator do wypożyczalni. Całość wygląda teraz tak, jak powinien, moim zdaniem, wyglądać zadbany trawnik po zimie. Nie widać żadnych efektów orania itp. Zamierzam robic tak co roku. Trawnik założony jesienią 2007. Pogoda od kilku dni ok +10, w nocy -3. Wcześniej była zima; gdzie niegdzie w cieniu, lesie itp. leży jeszcze śnieg.

  7. #87
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Trawa z worka z GS-u , praktycznie niezasilana, bo i po co- koszę bez kosza.
    Nie wynoszę poza trawnik wszystkich składników pokarmowych zeżartych przez trawę na wzrost...
    A koszę często, bo lubię, zresztą niewiele tego.
    cyt.
    "... Jednymi z największych użytkowników pestycydów są Stany Zjednoczone. Przeprowadzono badania, w których ujawniono, że teraz każda tona nawozu działa 2 razy mniej efektownie niż jakieś 20 lat wcześniej. Okazało się, że specjalnie wyhodowane odmiany roślin nie potrafią już korzystać z naturalnych możliwości i zasobów, jakie daje im środowisko... "

    Cały artykuł tutaj;

    http://www.sciaga.pl/tekst/39757-40-...h_w_rolnictwie

    Widocznie mamsz trawnik z tych naturalnych nasion
    A my żuczki, musimy "...ować"

  8. #88

    Domyślnie

    A ja kupiłem tydzień temu aerator+wertykulator FLORA 1300W.
    Na poczatku założyłem wałek do aeracji (a tak na prawdę wyczesywania), z 800m2 trawnika wyczesałem ok 5 kopiastych taczek ogrodowych. Początkowo robiłem z koszem - niestety słabo sie zapełniał, wiele zostawało na trawniku wieć zdjąłem kosz i to co pozostało zgrabiłem. efekt był taki ze wiele krótkich kawałków suchej trwy nadal pozostało.
    Następnego dnia z ciekawości założyłem wałek do wertykulacji. To okazało się świetnym posunieciem. Ponownie przejechałem trawnik na ustawieniu ok 0, -1 cm. Prawie wszystko pieknie wpadało do kosza (co 20 m musiałem go opróżniać), następnie przejechałem kosiarką z koszem i mam czyściutki trawnik.

    W sumie wywiozłem ok 15 czubatych taczek.

    Trawnik założony w połowie 2008r. trawa Barenbrug Sport

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Cytat Napisał tpazyra
    A ja kupiłem tydzień temu aerator+wertykulator FLORA 1300W.
    Na poczatku założyłem wałek do aeracji (a tak na prawdę wyczesywania), z 800m2 trawnika wyczesałem ok 5 kopiastych taczek ogrodowych. Początkowo robiłem z koszem - niestety słabo sie zapełniał, wiele zostawało na trawniku wieć zdjąłem kosz i to co pozostało zgrabiłem. efekt był taki ze wiele krótkich kawałków suchej trwy nadal pozostało.
    Następnego dnia z ciekawości założyłem wałek do wertykulacji. To okazało się świetnym posunieciem. Ponownie przejechałem trawnik na ustawieniu ok 0, -1 cm. Prawie wszystko pieknie wpadało do kosza (co 20 m musiałem go opróżniać), następnie przejechałem kosiarką z koszem i mam czyściutki trawnik.

    W sumie wywiozłem ok 15 czubatych taczek.

    Trawnik założony w połowie 2008r. trawa Barenbrug Sport


    ooooooo ja mam tę samą trawe u siebie jest super... nie rośnie szybko i jest bardzo gęsta.... wysiana we wrześniu ub roku

    oto dla porównania trawa moja (po prawo) i sąsiadki



    niestety miałam dużo stojącej wody na działce i trawnik miejscami zżółkł... i ma jakby placki suchej, sianowatej trawy... musze coś z tym zrobić... tyle, że nie wiem czy areaktorem czy wertykulatorem

    co radzicie?

    i kiedy dać jej jeść? jaki nawóz stosujecie?

  10. #90

    Domyślnie

    Już trzeci raz robię wertykulację mój trawniczek rośnie jak na drożdżach aż miło popatrzeć ....a zaczynając wątek miałam duże wątpliwości.... czy dziwnie brzmiący zabieg coś pomoże...... POMÓGŁ....polecam wszystkim
    Erwina

  11. #91

    Domyślnie

    ja "orałem" maszyną tydzień temu , wyszło 10-12 taczek siana

  12. #92
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    barubar

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć, jestem nowym forumowiczem i nie za bardzo jeszcze wszystko czaję...
    Przeczytałem cały wątek o a(r)eracji/wertykulacji i nadla mam problem. Mianowicie, co mam zrobić z moim 5 arowym trawniczkiem. Dom kupiłem w tam tym roku, mieszkam od 2 tygodni, poprzednia właściielka mówiła ze wykonywała tylko zabieg ręczny GARDENĄ (nie wiem czy to aerator czy wertykulator). Trawnik jest dość zadbany (jak na mój gust) jednak gdzie niegdzie widać siano i suche placki, biegał też pies i pewnie to po nim (niej!) te placki. Wybieram się jutro do OBI ale nie wiem czy tam coś sensownego kupię. Nie wiem czy dobrze zrobię, ale zamierzam popracować ręcznie - przynajmniej ten i może przyszły sezon.
    Poradźcie proszę, od czego zacząć i jakm sprzętem, czy faktycznie może być ten ręczny GARDENA (lub inny) czy raczej tylko elektryczny lub spalinowy wchodzi w rachubę.
    Pytanie kolejne: co zrobić z wgrzebanym sianem, darnią itd. Wiele osób pisało, ze zebrało kilka taczek, czy worków. Ale co z tym dalej robić? Spalić?
    będę wdzęczny za każdą podpowiedź. Pozdrawiam
    Nic tak nie cieszy jak zdrowie dzieci

  13. #93
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... MISS FORUM 2007 Avatar joola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    3-City
    Posty
    5.169

    Domyślnie

    Mój trawnik ma trzeci rok. Tak jak Tola byłam niecierpliwa i dosiałam duużo za dużo trawy i po roku zrobiło mi się siano. Kupiłam sobie w zeszłym roku w Castoramie urządzenie "FLORA AW 1300" takie 2w1-wertykulator z aeratorem ( za całe 250zł) http://www.ogrodniczy.com.pl/product...oducts_id=2097 Odpukać przeczesałam swój trawnik w zeszłym roku i w tym. Urządzenie wytrzymało "czesanie" trawnika sąsiada i jak na razie działa. Jeszcze go nie aerowałam (trawnika). Urządzonko rzeczywiście po kilku metrach ma zapchany kosz, więc ja "czeszę" bez kosza a potem wygrabiam sianko.
    Dzień dobry, zastałem Jolkę?
    Budowa domu jest trudniejsza niż przybicie galaretki do ściany

  14. #94

    Domyślnie

    Polecam przed tym zabiegiem wyzbierać kamienie z trawnika. Ja na jednym urwałem pasek zębaty w maszynie, ale kamień ukryty był pod 1cm ziemi i go nie było widać - a był wielkości dwóch dużych pięści.

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał Sonika
    A ja chciałam zapytać czy każdy trawnik należy aerować , tzn. taki półroczny też?
    Skąd mam to wiedziec i po czym poznać?
    hej Soniko

    taki polroczny jeszcze nie mial czasu sie sfilcowac
    A ja mam trawnik niespełna półroczny i po wczorajszym koszeniu dokonałem lekkiego grabienia grabkami "drucianymi". Zrobiłem to w miejscu gdzie zawsze zawracałem kosiarką i gubiłem sporo trawy. I to co wygrabiłem z obszaru dwa metry na metr spowodowało, że od rana siedzę na forum i czytam. Wyszło tego prawie wiadro nieubitego siana. Co gorsza w miejscach gdzie zalegała niezebrana po skoszeniu trawa zrobiły się placki ziemi (bez trawy) - takie łysienie
    Wniosek nasuwał się sam - trzeba grabić tam gdzie kosiarka pogubiła trawę i to szybko. No ale robić to ręcznie czy mechanicznie?? I czy jak trawa ma 3 miechy to czy nie zrobię tymi maszynami więcej szkody niż pożytku??

    A - trawa ma 3 miechy, ale jechała na "sterydach" - dużo ją podsypywałem saletrą przez co szybko rosła i była bardzo zielona. Teraz już nie sypię, bo nie wyrabiałem z koszeniem (trzeba było kosić dwa razy w tygodniu na zapałkę).

  16. #96
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sarisz

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Cytat Napisał maciejon
    Najprawdopodobniej u mnie skończy sie na kupieniu spalinowego wertykulatora.
    Kup!
    Maćku, koniecznie kup, to może i mnie pożyczysz
    .
    ..
    Za 100zł/doba można wypożyczyć profesjonalny wertykulator. Za 500zł moża kupić taki w sam raz na małą działkę (taki z 3 letnią gwarancją . Czy warto kupować każdy niech oceni sam, bo jak ma się go używać raz na rok to lepiej zainwestować w nawóz i płyn do opryskiwania roślin szerokolistnych no i koniecznie walec do trawy. Bo tylko równy trawnik dobrze się kosi i ładnie on wygląda jak trawa po nawozie jest "żywo zielona"
    Tomek

  17. #97

    Domyślnie

    Kupiłem dziś na Allegro AERATOR ASGATEC EL 600. Koszt 162 zł z przesyłką.
    Dane techniczne:
    MOC: 600 WAT
    ZASILANIE 230 V / 50 Hz
    SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 33 CM
    SZEROKOŚĆ POKRYWY: 38 CM
    CENTRALNA REGULACJI GŁĘBOKOŚCI PRACY OD -1mm DO +10mm
    POJEMNOŚĆ KOSZA: 40 L
    ILOŚĆ SZPILEK: 42 SZT
    WAGA: 10 KG
    Gwarancja 24 miesiące.
    Jak podają w internecie „...poprzez stopniowany docisk wałka, umożliwia areację lub zbieranie liści...„
    Czy ktoś ma taki aerator i jak on się sprawuje? Trawnik mam mały bo o powierzchni do 250m2 (działka).

  18. #98

    Domyślnie

    Wypróbowałem ten aerator na działce. Zbiera dokładnie suchą trawę, mech, liście i inne śmieci z trawnika. Oczywiście też napowietrza, osusza i rozluźnia podłoże, ... . Myślę, że to dobry zakup.

  19. #99
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adamos25

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    pare dni temu w Obi kupilem takowy sprzet czyli 2w 1 Aerator+ Wertykulator i wczoraj pierwszy raz od posadzenia trawnika czyli okolo 5 lat robilem Aeratorem bardzo dobrze mi sie tym robilo chodz zwyczesalem z 10 taczek moze wiecej suchej trawy jezdzilem krzyzowo i mam takie pytanko czy po tym wyczesaniu trawy tymi drucikami czyli Aeratorem nalezy jeszcze przejechac tym drugim czyli Wertykulatorem i czy odrazu czy jak trawa odbije nowa i po skoszeniu ? i czy wspomniany trawnik teraz moge posypac jakims nawozem do trawy ? dziekuje i podpowiedcie cos nowicjuszowi

  20. #100

    Domyślnie

    Może powrócimy do tematu. Mam trochę mchu na trawniku, Trawnik założony 9 lat temu - tylko koszony. Czy wystarczy mi taki AERATOR+WERTYKULATOR 1400 W ?

    Trawnik ok 500 - 600 m

    Może coś takiego ?

    http://allegro.pl/aerator-wertykulat...244618229.html

    http://www.leroymerlin.pl/produkty/w...204792841.html
    Medyk

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony