dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 765 z 1858
Pokaż wyniki od 15.281 do 15.300 z 37144

Temat: Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!

 1. #15281
  ELITA FORUM (min. 1000)
  piotrmak

  Zarejestrowany
  Oct 2010
  Skąd
  Szubin
  Kod pocztowy
  89-200
  Posty
  1.442

  Domyślnie

  Cytat Napisał mic81 Zobacz post
  Architekt twierdzi że to zmiana nie istotna i można ja zmienić w trakcie budowy. Wentylacja to wentylacja ma być i działać .
  Wentylacja to wentylacja. Tu ok.
  Ale czy usunięcie kominów, zmiana dachu, stropów przez które idą kominy to już taka nieistotna zmiana?
  Śmiem wątpić. Pewnie różne starostwa różnie do tego podchodzą

 2. #15282
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
  Zarejestrowany
  Sep 2012
  Skąd
  CO: 15kkWh/sezon
  Dzielnica
  Żytomierz
  Posty
  2.334

  Domyślnie

  Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
  Ale to nie architekt będzie wydawał zgodę na użytkowanie (chyba, że jest też pracownikiem PINB) więc lepiej dowiedz się u źródła.
  Może być tak, że kierbud zgodzi się na wszystkie te zmiany (wyrzucenie kanałów, montaż niezaprojektowanych kanałów itp.), zapisze w dzienniku a we właściwym dla Twojej budowy PINB uznają to za nieistotne, kominiarz przyjdzie i za stosowną opłatą napisze, że z wentylacją wszystko OK. A może być całkiem odwrotnie i co wtedy? Poza tym bez WG masz możliwość oszczędzenia na kominiarzu.
  professorre, teoretycznie masz rację a praktycznie to PINB nie palą służbowego paliwa na jezdzenie po budowach tylko pożytkują je inaczej - jeśli wiesz, co chce powiedziec

 3. Piec gazowy zamiast pieca węglowego - czy to się opłaca? Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak przyłączyć się do sieci gazowej? Jaki sposób ogrzewania wybrać? Gazowy, na paliwa stałe, a może pompę ciepła lub kominek? Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika. Co zrobić by móc z niego korzystać?
 4. #15283

  Domyślnie

  u siebie takie zmiany (WG na WM) naniosłem już na etapie adaptacji projektu przez architekta
  czy było to konieczne nie wiem, ale tak sam mi architekt doradził, od razu zaznaczył rezygnację z kominów went
  ale co ciekawe przy odbiorze budynku projekt do WM nie był potrzebny, wystarczył odpowiedni kwit od kominiarza który również potwierdził działanie wentylacji (b.ogólnie )

 5. #15284
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
  Zarejestrowany
  Sep 2012
  Skąd
  CO: 15kkWh/sezon
  Dzielnica
  Żytomierz
  Posty
  2.334

  Domyślnie

  Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
  Nie znam wszystkich PINB, znam za to "swój", który jest niezmiernie upierdliwym. Dlatego radzę dowiedzieć się wcześniej zamiast niepotrzebnie odwlekać wprowadzenie się czekając aż projektant zrobi projekt zamienny, wydział architektury to zatwierdzi (we Wro zawsze to trwa max czas "bo tak"). Wprowadzenie się do nieodebranego oznacza grzywnę coś koło 10.000zł a w opisywanej sytuacji "wizyta" PINB bardziej niż pewna (osobiście miałem już dwie bo wnosiłem do wydz. archit. o pewne zmiany, które oczywiście odrzucono ale było trzeba sprawdzić czy ich nie wdrożyłem).
  oj nie lubią Cię, bo za bardzo drążysz jesteś mądrzejszy niż GINB

 6. #15285
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
  Zarejestrowany
  Sep 2012
  Skąd
  CO: 15kkWh/sezon
  Dzielnica
  Żytomierz
  Posty
  2.334

  Domyślnie

  Cytat Napisał adiqq Zobacz post
  to sprawa indywidualna, akurat nie mój pinb, ale u kolegi procedura odbioru trwała pół roku, mimo że miał wszystko dużo lepiej niz ja...
  2 tyg maja na zgłoszenie uwag - jak się nie pojawią, to mieszkasz

 7. #15286

  Domyślnie

  no własnie co kraj to obyczaj, mnie jeszcze do domu przysłali potwierdzenie o braku uwag do zgłoszenia
  takie dodatkowe potwierdzenie.. które jednak było przydatne, w US do odliczenia VATu budowlanego

 8. #15287
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
  Zarejestrowany
  Sep 2012
  Skąd
  CO: 15kkWh/sezon
  Dzielnica
  Żytomierz
  Posty
  2.334

  Domyślnie

  Cytat Napisał adiqq Zobacz post
  ja o tym doskonale wiem(bo u mnie nikt się nie pojawił), ale tam chodzą na wszystkie odbiory i czepiają się wszystkiego...co kraj (pinb) to obyczaj...
  bo po staropolsku trzeba na obiad zaprosić - dać wypić i zakąsić a nie tak, jak professorre, machać paragrafem czy atestem

 9. #15288
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
  Zarejestrowany
  Sep 2012
  Skąd
  CO: 15kkWh/sezon
  Dzielnica
  Żytomierz
  Posty
  2.334

  Domyślnie

  Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
  Cyt.: Do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić, jeśli właściwy organ (powiatowy inspektor nadzoru budowlanego lub wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego), w terminie 21 dni od dnia doręczenia mu zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

  Nie ma co gadać - ja się nie znam, Ty masz doświadczenie, przyjedziesz, będziesz zapraszać, chętnie zobaczę co wywalczysz jak teraz każdy urzędas boi się innego go kontrolującego.
  nie denerwuj się, profesorre; nie podnoś oddania domu do użytkowania do rangi sztuki

  21 dni ale jak mądrze zgłosisz, to w tym jest 6 dni (weekendy), kiedy nie pracują więc zostaje dokładnie 15

  widzisz, moze kobietom pewne rzeczy przychodzą łatwiej

  a poza tym akurat Ty śpij spokojnie - uważam, ze przy tej znajomości prawa i technologii, jaką posiadasz (czy google - to bez znaczenia), to będziesz miał na elewacji tabliczkę: dom prawnie i technologicznie modelowy

  pod warunkiem, że nie ocieplisz go wełną skalną o tej gramaturze, którą wypomina Ci mpoplaw , bo sie rozjadą ściany jak u budowlanego_lajkonika
  Ostatnio edytowane przez Hippek ; 21-02-2013 o 10:58

 10. #15289
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bitter
  Zarejestrowany
  Jan 2008
  Skąd
  Zachodniopomorskie
  Dzielnica
  Powiat Goleniowski
  Posty
  2.798
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  32

  Domyślnie

  Cytat Napisał maq73 Zobacz post
  Zdecydowanie na zasilaniu, a najlepiej bezpośrednio przy wyjściu z kotła.
  Pisałem, że hydraulikiem nie jestem ale wydawało mi się, że na powrocie ... hmmm muszę poszperać w neciee

 11. #15290
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
  Zarejestrowany
  Nov 2012
  Skąd
  Słubice
  Kod pocztowy
  69-100
  Posty
  919

  Domyślnie

  Po drążę temat. zmian w projekcie podczas budowy. Architekt doradza składać projekt z WG aby później podczas budowy zmienić na WM to już wiemy. Znam pół starostwa popytam jak się na to zapatrują. Dzisiaj dzwoniłem do z500 z zapytaniem czy mi przeniosą kuchnie w miejsce pom gosp i powiększa budynek o 15 cm (ocieplenie ma być 30 a jest 15 więc przydało by się go o tyle powiększyć aby nie pomniejszać pomieszczeń w środku - w razie takiej potrzeby). Co mi podpowiedział Pan z z500. Cyt " możemy to zrobić za coś około 1000 zł ale po co ma Pan przepłacać jak można to zrobić już podczas realizacji. I nasuwa mi się pytanie czy kiero budowy może aż tyle ?? Czy powierzchnia zabudowy może być zmieniana podczas budowy ?
  Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
  Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

 12. #15291
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bitter
  Zarejestrowany
  Jan 2008
  Skąd
  Zachodniopomorskie
  Dzielnica
  Powiat Goleniowski
  Posty
  2.798
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  32

  Domyślnie

  Dziś w związku z moim niedogrzanym pokojem robię eksperyment. Włączyłem rano tylko obieg tego pokoju i łazienki i dałem piec na temp 50 stopni. Mam taką teorię, że jak podgrzeję tę część posadzki mocniej to potem przy dogrzewaniach w taniej taryfie powinna być cieplejsza niż w innych pokojach. Bo temperatura wody jest zazwyczaj min o 10 stopni większa niż posadzki więc start tej posadzki odbywał się będzie z innego, wyższego poziomu. To tylko teoria a jak się sprawdzi to się okaże. Próbowałem włączyć tylko ten pokój ale piec pokazywał za duży opór dla pompy i musiałem dodać jeszcze jakieś pomieszczenie więc włączyłem łazienkę. Ciekawe, że rotametr w tym pokoju nawet przy pełnym otwarciu zaworu podnosi wskaźnik tylko do połowy, gdzie w innych pomieszczeniach (w większości pomieszczeń) dochodzi do maksa. Nawet przy załączeniu tylko pętli w pokoju i łazience rotametr nie chce podnieść się wyżej. Pokój ma 12m2 (3x4) i jedną pętlę. Rury są ułożone co 15cm. Sprawdzajac długości pętli w innych pomieszczeniach to widać, że taki efekt jest tak gdzie są dłuższe pętle. Tam gdzie jest mniej rury rotametry dochodzą do maksa. Dziwne jednak, że przy otworzonych tylko dwóch pętlach pompa nie daje rady zrobić większego przepływu. Macie jakieś teorie?
 13. #15292

  Domyślnie

  Bitter, spróbuj rotametrami zmniejszyć przepływy na tych krótkich pętlach, tam gdzie się grzeje najszybciej. Natomiast na długich pętlach, gdzie nagrzewa się najwolniej ustaw przepływy na maksa. Pompkę obiegową również na maksa. Miałem podobny problem z sypialniami na piętrze. Taki zabieg rozwiązał problem. Nie zaszkodzi spróbować, może u Ciebie też się sprawdzi. Jak nie to wrócisz do starych ustawień. W pierwszej kolejności zawsze ciepła woda idzie na najkrótsze pętle, bo taka jest fizyka.
  Domek 425m2, kubatura 1700m3
  http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

  Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
  http://akity.pl/

  http://www.amcnet.pl/

 14. #15293

  Domyślnie

  [QUOTE=bitter;5837862]...Rury są ułożone co 15cm. .....

  ja posłuchałem się tych co użytkują domy z OP i pomijając łazienki , najmniejsze rozstawy u mnie to 20 cm.
  Nie grzebie nic przy nastawach , po prostu wszystko otwarte na full. Jak na razie nie żałuje tej decyzji, choć OP przez to musialem kłaść sam , bo żaden hydraulik nie chciał mi kłaść w salonie rur co 30 cm , choć z projektu wychodziło jeszcze więcej. Grzeję tylko w 2 taryfie i na razie wahania temp w ciągu tych 7 godzin (od 6 do 13 ) to 0,2 C . Chciałem nawet kupić podlicznik 2 taryfowy pod kocioł coby sprawdzić czy nie wchodzę czasem w 1 taryfę , ale nie ma sensu wydawać tej kasy ( ok 250 zł ) , lepiej kupić zwykłego hebla tarczowego za 60 zl (trzyfazowy , 1 taryfowy). Co prawda kocioł ma podgląd zużycia za 24 h, ale może się zdażyć że nie zawsze będzie miał kto spisać stan.

 15. #15294
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _artur_
  Zarejestrowany
  Oct 2012
  Skąd
  Kielce
  Kod pocztowy
  25-357
  Posty
  1.945

  Domyślnie

  rurki masz w wylewce czy w płycie?

 16. #15295

  Domyślnie

  Cytat Napisał artstarz Zobacz post
  rurki masz w wylewce czy w płycie?
  w wylewce, ok 6-7-8 cm

 17. #15296
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bitter
  Zarejestrowany
  Jan 2008
  Skąd
  Zachodniopomorskie
  Dzielnica
  Powiat Goleniowski
  Posty
  2.798
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  32

  Domyślnie

  [QUOTE=noname2;5838499]
  Cytat Napisał bitter Zobacz post
  ...Rury są ułożone co 15cm. .....

  ja posłuchałem się tych co użytkują domy z OP i pomijając łazienki , najmniejsze rozstawy u mnie to 20 cm.
  Nie grzebie nic przy nastawach , po prostu wszystko otwarte na full. Jak na razie nie żałuje tej decyzji,

  Ja wolałem nie ryzykować, zwłaszcza, że jak bym kiedyś wpadł na pomysł zainstalowania PCi to przy 20 cm mogło by wymagać ogrzewania na wyższej temperaturze a co za tym idzie większych stratach przez mniejszy COP.

  Co do propozycji dławienia to tak mam. Mógłbym podnieść temperaturę całego ogrzewania poprzez podniesienie krzywej ale wtedy przegrzeję salon bo już nie mogę bardziej zdławić przepływu. Zastanawiałem się nawet czy nie przerobić salonu i połączyć dwóch pętli w jedną oraz sprząc pętlę z kuchni z korytarzem. Co o tym myślicie?

  I o co chodzi z tym dławieniem na rotametrze? Jak to się robi?

 18. #15297
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bitter
  Zarejestrowany
  Jan 2008
  Skąd
  Zachodniopomorskie
  Dzielnica
  Powiat Goleniowski
  Posty
  2.798
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  32

  Domyślnie

  No i już wiem co z tymi rotametrami. Nie wiedziałem, że można nimi kręcić! Rotametr był w tym pokoju skręcony. Po jakiego grzyba to jest skoro na górnej belce są zawory? Zobaczymy co się będzie działo teraz. Przepływ poszedł dwukrotnie w górę. Ja pierniczę a ja tyle czasu się z tym piep...em

 19. #15298

  Domyślnie

  [QUOTE=bitter;5838677]
  Cytat Napisał noname2 Zobacz post


  Ja wolałem nie ryzykować, zwłaszcza, że jak bym kiedyś wpadł na pomysł zainstalowania PCi to przy 20 cm mogło by wymagać ogrzewania na wyższej temperaturze a co za tym idzie większych stratach przez mniejszy COP.
  Fakt. Bede się tym martwił....kiedyś, mam nadzieję .

  A z tymi rotametrami faktycznie nie wiadomo po co to. Mnie też dopiero jeden hydraulik uświadomił że można kręcic gałkami i rotametrami. A tak naprawde (podobno) gałki na full odkręcone a przy rotametrach sie grzebie czyli kręci.

 20. #15299
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Skąd
  Kujawy
  Posty
  5.869

  Domyślnie

  i dobrze że się dzielisz z innymi
  niestety tylko doświadczeniami
  przyjrzyj się jesze kominkowie[obudowa?]
  u mnie nie ma absolutnie efektu przegrzewania
  sezon grzewczy 2014/2015
  648 kwh POMPA CIEPŁA
  25 KWH GRZAŁKA w łazience
  0,5 m3 drewna

  dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
  pompa pow-woda atlantics10

 21. #15300

  Domyślnie

  bitter - to było niezłe

  jak dla mnie rotametr służy do nastawy przepływu, a kurek to głównie do zamykania / otwierania całej pętli
  pewnie nim też można kręcić dla regulacji

Strona 765 z 1858

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony