dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 2205
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 44087
  1. #201

    Domyślnie

    Ciepłe budownictwo - fajnie, tylko że:

    ciepłe budownictwo >> ciepłe ściany. Ściany to nawet nie 20% strat a inne elementy jak okna, drzwi czy mostki termiczne bardzo trudno i drogo się dociepla.

    50% (tyle będzie u mnie) to są straty na wentylację. Możesz je ograniczyć rekuperatorem, ale ten sam w sobie wymaga sporej inwestycji i potem eksploatacji.

    Jeśli nie mówimy o domku eksperymentalnym z dociepleniem za wszelką cenę tylko budowanym za realny budżet, to nie ma siły - prąd wyjdzie na koniec dnia drożej niż gaz ziemny i circa w cenie propanu. Wszystko liczone oczywiście razem z inwestycją w kotłownię, grzejniki, przyłącza, kosztami eksploatacji, itp. Zrobiłem sobie takie porównanie i za nic nie chce wyjść inaczej.

    pozdrawiam

  2. #202
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbyszekW
    Ciepłe budownictwo - fajnie, tylko że:

    ciepłe budownictwo >> ciepłe ściany. Ściany to nawet nie 20% strat a inne elementy jak okna, drzwi czy mostki termiczne bardzo trudno i drogo się dociepla.

    50% (tyle jest u mnie) to są straty na wentylację. Możesz je ograniczyć rekuperatorem, ale ten sam w sobie wymaga sporej inwestycji i potem eksploatacji.

    Jeśli nie mówimy o domku eksperymentalnym z dociepleniem za wszelką cenę tylko budowanym za realny budżet, to nie ma siły - prąd wyjdzie na koniec dnia drożej niż gaz ziemny i circa w cenie propanu. Wszystko liczone oczywiście razem z inwestycją w kotłownię, grzejniki, przyłącza, kosztami eksploatacji, itp. Zrobiłem sobie takie porównanie i za nic nie chce wyjść inaczej.

    pozdrawiam
    Przedstaw możę szczegóły Twoich obliczeń.
    Owszem docieplenie drzwi i okien jest b. drogie. Zostawienie ich w standardzie (k=1,1 dla szyb i 2,0 dla drzwi) nie powoduje jednak problemów. W niedużym domu by zejść do 5 tys kWh nie trzaeba rekuperatora - wystarczy GWC, a ten w wersji rurowej można zrobić za ok. 1000zł. Pisałem wyżej o lepszym dociepleniu stropów i podłóg - to nie podraza znacząco kosztów. Mostków termicznych przy odpowiednim wyborze technologi i konstrukcji domu może prawie nie być- nie trzeba ekstra płacić za ich usuwanie. Zgodzę się że dom duży (200 i więcej metrów) ciężko zrobić ciepłym bez znacznych inwestycji.

    Prawda jest taka, że nie ma uniwersalnyc prawd - każdy musi dojść do własnych wniosków, sam sobie wszystko przeliczyć, bo wyniki zawsze będą inne. Np. Dave'owi opłaca się propan - proszę bardzo. Mi dużo bardziej opłaca się prąd (nawet bardziej niż GZ), bo buduję mały ciepły domek, który według programu OZC bedzie zuzywał b. mało energii - ja na wszelki wypadek przemnożyłem ten wynik przez 2 i dalej opłaca mi się prąd - tym bardziej, że mam go za 19,5 grosza, a nie za 36 (jak niektórzy na tym forum), a inwestycja w instalację grzewczą wyniesie mnie ok. 1500zł ( bo większość przeniosę z miejsca obecnego zamieszkania) + koszty podłogówki w kuchni i łazienkach - ale to po to by mieć komfort ciepłej podłogi.

  3. #203
    Guest

    Domyślnie

    Dodatkowo na wentylacji można b. dużo oszczędzić odpowienio sterując ilością wymian. W pomieszczeniach gdzie nikogo nie ma wentylacja może być tylko minimalna. Np. nie ma sensu intensywnie wentylować salonu, kuchni jadalni w nocy. Zrobienie takiego sterowania nie jest drogie (kilkaset zł), może zapewnić dodatkowy komfort - np. możliwość b. intesywnego wentylowania podczas imprezy z udziałem wielu osób.

    Sam jednak sobie nieco przeczysz. Kupno centralki z rekuperatorem to jest koszt rzędu 3-4 tys zł. Możesz więc za stosunkowo nieduze pieniadze uzyskać oszczędności rzędu 40 procent! Włożone dodatkowo 3-4 tys w grubsze izolacje ścian, stropów , podłóg da dodatkowe 20-30% oszczędności tak więc za najmniejszą różnicę między instalacja elektryczną a wodnym CO (bez uwzględnienia kosztów kominów, kotłowniu przyłącza gazowego etc.) uzyskujesz zapotrzebowanie na ciepło o ponad połowę mniejsze!

  4. #204

    Domyślnie

    Zgodze sie ze ZbyszkiemW ze sama sciana to niewiele. Nawet dodatkowe ocieplenie podlogi i dachu co zrobil Jezier ma swoje ograniczenia bo cieplo i tak bedzie uciekac glownie oknami, drzwiami i wentylacja. Stad nie wierze by komukolwiek udalo sie w sensowny sposob zejsc do 5tys kWh, Jezier tez pewnie sporo przekroczy 8tys mimo sporych wydatkow na ocieplenie. Generalnie jestem za docieplaniem i cieplymi domami ale same straty ciepla to nie wszystko. Licza sie tez inne rzeczy - jak komfort wewnatrz, stabilizacja wilgotnosci, akumulacja ciepla przez sciany - a tutaj sciany dwuwarstwowe nie wychodza najlepiej. W kazdym razie nie kazdy chce mieszkac w termosie i stad nie kazdy bedzie okladal sciany styropianem. Ale to juz temat na zupelnie inny watek.

    D.

  5. #205
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    Zgodze sie ze ZbyszkiemW ze sama sciana to niewiele. Nawet dodatkowe ocieplenie podlogi i dachu co zrobil Jezier ma swoje ograniczenia bo cieplo i tak bedzie uciekac glownie oknami, drzwiami i wentylacja. Stad nie wierze by komukolwiek udalo sie w sensowny sposob zejsc do 5tys kWh, Jezier tez pewnie sporo przekroczy 8tys mimo sporych wydatkow na ocieplenie. Generalnie jestem za docieplaniem i cieplymi domami ale same straty ciepla to nie wszystko. Licza sie tez inne rzeczy - jak komfort wewnatrz, stabilizacja wilgotnosci, akumulacja ciepla przez sciany - a tutaj sciany dwuwarstwowe nie wychodza najlepiej. W kazdym razie nie kazdy chce mieszkac w termosie i stad nie kazdy bedzie okladal sciany styropianem. Ale to juz temat na zupelnie inny watek.

    D.
    Dave odnoszę wrażenie, że swoje wszelkie argumenty i przekoanania opierasz na typowych, powszechnych stereotypach, mitach, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistoscią. Tak się składa, że silikaty należą do materiałów, które mają jedne z najwyższych parametrów właśnie w zakresie akumulacyjności zarówno ciepła jak i wilgoci, przez co stwarzają bardzo korzystny mikroklimat. za zdolność akumulacji ciepła odpowiada pierwsze kilkanaście cm ścian - grubsze praktycznie nic nie dają.

    Efekt termosu występuje w pomieszczeniach słabo wentylowanych, a mówienie o jakiejkolwiek poprawie wentylacji pomieszczeń przez ściany jest kolosalną bzdurą.
    Owszem jak się zrobi dom szczelny i nie posiada się wentylacji mechanicznej (nawiewno -wywiewnej), to osiągniemy efekt termosu. Gdyby sciany miałyby w jakikolwiek sposób mieć udział w wentylacji musiałyby mieć kilkucentymetrowe dziury - nie ma innego sposobu na oddychanie przez ściany. Jeśli mi nie wierzysz, to zrób eksperymwnt - niech Cię ktoś zamuruje w pomieszczeniu z najbardziej oddychającego materiału. Zobaczymy jak sobie długo tam przez te ściany pooddychasz


    Śmieszne jest dyskutowanie na temat oddychania przez ściany i mówienie o efekcie termosu, gdy ktoś nie robi wentylacji mechanicznej, szczególnie poza sezonem grzewczym w domach z wentylacją grawitacyjną, która wtedy wogóle nie działa (bo gdy w domu jest chłodniej niż na zewnątrz nikt nie zmusi zimniejszego powietrza by się uniosło w kierunku cieplejszego). Tak masz rację Dave - wtedy niezbędne staje sie oddychanie przez ściany...

  6. #206
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ale kto tu mówi o samych ścianach. Napisałem o ścianach o podłogach o stropach i o wentylacji z odzyskiem ciepła. Napisałem też, że okna i drzwi daję zwyczajne. To prawda, że przez okna ucieka mi znacznie więcej ciepła niż przez ściany ale wiem o tym i nie rozpaczam. Będą tanie ciepłe okna to je sobie może kiedyś kupię do drugiego domu albo przy wymianie obecnych.
    Czy oszukuję, porównując moją ścianę do jednowarstwowej. Nie wydaje mi się taką miałem w projekcie gotowym który kupiłem. Takie też ściany wybiera bardzo dużo osób. Pewnie, że mógłbym porównywać do ściany dwuwarstwowej z np 12 cm styropianem. Te dodatkowe 8 razem z dłuższymi kołkami kosztowały mnie 2500 zł teoretycznie. Ale ja rozpatrywałem różne ściany i były też droższe od tej którą mam przy mniejszym współczynniku lub porównywalnym przenikania ciepła.
    Budowanie ciepłych domów nie musi być drogie. Z łatwością można znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło wydając mało.

  7. #207

    Domyślnie

    Efekt termosu to kwestia slabej wentylacji ale tez niemoznosci odprowadzenia wilgoci przez sciane. Rozumiem ze w domu ocieplonym 20cm styropianem konieczne jest zapewnienie intensywnej wentylacji zeby nie wykrapla sie wilgoc. Ale intensywna wentylacja to straty ciepla, nawet jesli sie robi jego odzysk. Przy scianie jednowarstwowej nie potrzeba az tak intensywnej wentylacji. Ciekawe Jezier czy zamontowales nawiewniki w domu ? Bo taka wentylacja wymaga jednak sporego nawiewu. A nawiew to kolejne straty ciepla nie wystepujace w scianach jednowarstwowych.. BTW ciagla praca rekuperatora tez oznacza koszty eksploatacyjne, czyz nie ? Moze wiec do miesiecznych kosztow CO dodac ten koszt eksploatacji ?

    D.

  8. #208
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    Efekt termosu to kwestia slabej wentylacji ale tez niemoznosci odprowadzenia wilgoci przez sciane. Rozumiem ze w domu ocieplonym 20cm styropianem konieczne jest zapewnienie intensywnej wentylacji zeby nie wykrapla sie wilgoc. Ale intensywna wentylacja to straty ciepla, nawet jesli sie robi jego odzysk. Przy scianie jednowarstwowej nie potrzeba az tak intensywnej wentylacji. Ciekawe Jezier czy zamontowales nawiewniki w domu ? Bo taka wentylacja wymaga jednak sporego nawiewu. A nawiew to kolejne straty ciepla nie wystepujace w scianach jednowarstwowych.. BTW ciagla praca rekuperatora tez oznacza koszty eksploatacyjne, czyz nie ? Moze wiec do miesiecznych kosztow CO dodac ten koszt eksploatacji ?

    D.
    Dave napisz konkretnie ile przez ścianę z BK zachodzi wymian powietrza na godzine (lub podaj wartość bezwględną w m3 powietrza/m2 ściany) oraz ile wody odprowadzają takie ściany (również podaj konkretne wartości). Będziemy wiedzieli o czym rozmawiamy. Tak się składa, że ja znam te wartości, ale ciekaw jestem czy Ty je znasz.

    BTW
    A to zdanie:
    "A nawiew to kolejne straty ciepla nie wystepujace w scianach jednowarstwowych."
    szczególnie mnie ubawiło. ROTFL
    Nie tylko dlatego mnie to ubawiło, że to bzdura, ale także dlatego, że przeczysz sam sobie. To w końcu oddychają te ściany, czy nie?

    Rekuperacja kosztuje ok 100-200zł rocznie (ekslpoatacja). Niewątpliwie warto o tym pamietać.

  9. #209

    Domyślnie

    Gościu, ten co chcesz danych

    Domek 145m2, 390m3, k ścian 0,25, dachu 0,2 okien 1,1 drzwi 2,6. przyjęta temp średnioroczna 7,5st. Zapotrzebowanie roczne 20 MWh z czego 9MWh na wentylację, zostaje 11MWh na przegrody Oczywiście są to wartości teoretyczne. Z mostkami, błędami murarzy, niedoróbkami przeciętnych dostępnych na rynku okien i drzwi pewnie będzie gorzej.

    Sama strata przez okna (40m2) to 570W co się przekłada na 5MWh rocznie oczywiście przy przeciętnie dostępnych oknach k1.1. A gdzie wentylacja ? Kompletny rekuperator to nie sama centralka tylko jeszcze jakies wentylatory, filtry, kanały, robocizna razem min 10 tys PLN,potem prąd do wentylatorów, naprawy.

    Ile da mi w zamian - niechby nawet 70% (podawane przez producentów 90% dotyczy centralek a nie systemu). To już mam dolną granicę 8MWh.

    Przy tej wartości nawet gdybym docieplił ściany i dach do k0,1 to gaz (ziemny!) wciąż wychodzi lepiej od prądu pomijając sens i estetykę 40cm styropianu.

    No i wierz mi, że chętnie poznam patent na tanie grzanie prądem a kasę na kotłownię gazową wydam lepiej

    pozdrawiam

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Dave napisz konkretnie ile przez ścianę z BK zachodzi wymian powietrza na godzine (lub podaj wartość bezwględną w m3 powietrza/m2 ściany) oraz ile wody odprowadzają takie ściany (również podaj konkretne wartości). Będziemy wiedzieli o czym rozmawiamy. Tak się składa, że ja znam te wartości, ale ciekaw jestem czy Ty je znasz.
    Alez gosciu ty nie rozumiesz ze przez sciane nie zachodzi zadna wymiana powietrza ale wymiana WILGOCI. Sciana jednowarstwowa jest w stanie odprowadzic ok. kilka kg wody w ciagu doby. Wszystko zalezy od rozkladu temperatur i cisnienia pary i powierzchni scian. Sciana ocieplona styropianem nie powinna odprowadzac nic zeby nie wykroplila sie woda pod styropianem i stad wentylacja musi byc intensywniejsza.

    Cytat Napisał Anonymous
    A to zdanie:
    "A nawiew to kolejne straty ciepla nie wystepujace w scianach jednowarstwowych."
    szczególnie mnie ubawiło. ROTFL
    Nie tylko dlatego mnie to ubawiło, że to bzdura, ale także dlatego, że przeczysz sam sobie. To w końcu oddychają te ściany, czy nie?
    widze ze jednak nie rozumiesz ze "oddychanie" scian nie ma nic wspolnego z przeplywem powietrza...
    W zwyklym domu ze sciana jednowarstwowa nie sa potrzebne nawiewniki bo nawiew odbywa sie przez szczeliny w oknach i drzwiach a wentylacja nie jest intensywna. Przy bardzo intensywnej wentylacji jaka musi miec miejsce w scianach ze styropianu konieczne jest zapewnienie dodatkowych nawiewnikow z reguly pod oknami przez ktore cieplo tez ucieka..

    D.

  11. #211
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbyszekW
    Gościu, ten co chcesz danych

    Domek 145m2, 390m3, k ścian 0,25, dachu 0,2 okien 1,1 drzwi 2,6. przyjęta temp średnioroczna 7,5st. Zapotrzebowanie roczne 20 MWh z czego 9MWh na wentylację, zostaje 11MWh na przegrody Oczywiście są to wartości teoretyczne. Z mostkami, błędami murarzy, niedoróbkami przeciętnych dostępnych na rynku okien i drzwi pewnie będzie gorzej.

    Sama strata przez okna (40m2) to 570W co się przekłada na 5MWh rocznie oczywiście przy przeciętnie dostępnych oknach k1.1. A gdzie wentylacja ? Kompletny rekuperator to nie sama centralka tylko jeszcze jakies wentylatory, filtry, kanały, robocizna razem min 10 tys PLN,potem prąd do wentylatorów, naprawy.

    Ile da mi w zamian - niechby nawet 70% (podawane przez producentów 90% dotyczy centralek a nie systemu). To już mam dolną granicę 8MWh.

    Przy tej wartości nawet gdybym docieplił ściany i dach do k0,1 to gaz (ziemny!) wciąż wychodzi lepiej od prądu pomijając sens i estetykę 40cm styropianu.

    No i wierz mi, że chętnie poznam patent na tanie grzanie prądem a kasę na kotłownię gazową wydam lepiej

    pozdrawiam
    Nie wiem jaki dom i gdzie budujesz, ale jeśli ustawisz okna od strony południowej, to będziesz miał więcej zysków niż strat ciepła (uwzględniałeś w bilansie zyski bytowe, zyski z nasłonecznienia, zyski z pracy urządzeń elektrycznych i oświetlenia, oraz gotowania i ciepłej wody?)
    Owszem centralka to nie wszystko, ale komin na wentylację też musisz wybudować, a to są koszty często porównywalne z kosztami poprowadzenia kanałów. Jeśli doliczasz straty na przesyle powietrzaw kanałach to już nie doliczaj kosztów pracy rekuperatora ( bo to ten sam wentylator). Poza tym uważam, że do niedużych domów taniej będzie zrobić GWC (1000zł), a efekt niedużo gorszy niz przy rekuperatorze.
    To czy Ci się będzie prąd oplacał zależy jeszcze od tego ile ten prąd kosztuje u Ciebie. Ja płacę za prąd 19,5 grosza, gaz mam efektywnie po 15,5 grosza (bez uwzgledniania kosztów stałych!) U ciebie mogą być całkiem inne ceny).

  12. #212
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Dave. To prawda jak nie masz wentylacji to nie masz strat. Natomiast wentylacja grawitacyjna nie powinna być mniej wydajna od mechanicznej. Mechaniczną można natomiast kontrolować a grawitacyjną niebardzo. Jeśli chcesz dyskutować o oddychających ścianach to przenieś się do odpowiednich wątków. Wentylacja mechaniczna powoduje pewne koszty tylko czy akurat ten wydatek powinien być wliczany w koszty ogrzewania. Ja nie wliczam z premedytacją bo wentylacja to nie ogrzewanie tak jak ogrzewaniem nie jest oświetlenie w domu.
    proponuję zaprzestać bezsensownych dyskusji o oddychaniu ścian

  13. #213
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbyszekW
    Gościu, ten co chcesz danych
    Domek 145m2, 390m3, k ścian 0,25, dachu 0,2 okien 1,1 drzwi 2,6. przyjęta temp średnioroczna 7,5st. Zapotrzebowanie roczne 20 MWh z czego 9MWh na wentylację, zostaje 11MWh na przegrody Oczywiście są to wartości teoretyczne. Z mostkami, błędami murarzy, niedoróbkami przeciętnych dostępnych na rynku okien i drzwi pewnie będzie gorzej.
    (...)
    No i wierz mi, że chętnie poznam patent na tanie grzanie prądem a kasę na kotłownię gazową wydam lepiej

    pozdrawiam
    Policz też zyski jakie generuje twój dom a zapewniam cię że jest ich niemało nawet kilka MWh w sezonie grzewczym.
    Ty piszesz, że straty na wentylację to 9 MWh. I to jest prawda jeśli średnio wymieniasz połowę swojej kubatury na godzinę. Zainstaluj wentylację mechaniczną z odzyskiem i zmniejsz wymianę do 1/4 w zimie -u ciebie będzie to 100m3/h (przy wentylacji mechanicznej kontrolowanie wymian jest prościutkie) to już z 9 MWh strat zrobi się 1,35 MWh. Bez problemu możesz rocznie zejść do poniżej 10 MWh. Tak jak u mnie wydając różnicę między instalacją CO a ogrzewaniem elektrycznym.

  14. #214
    NIEZAREJESTROWANY JASIO
    Guest
    NIEZAREJESTROWANY JASIO

    Domyślnie

    dO JEZIERA

    Ile potrzeba według Ciebie tej wymiany powietrza na 3 osoby?
    Może wystarczyłby mi mały rekuperator z wydajnością do 150m3/h bo mam na razie połowę Twojej kubatury.

  15. #215
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Na osobę przyjmuje się ok 30m3/h. Są jeszcze jakieś normy wentylacji pomieszczeń brudnych takich jak łazienki i kuchnie.
    Jednak mając wentylację mechaniczną można zmniejszać i zwiększać wymianę w zależności od potrzeb. Jak nas nie ma w domu to przełączamy np na minimum. W czasie aktywności wieczornej np zwiększamy jak jest więcej ludzi też itp.

  16. #216

    Domyślnie

    Alez Jezier - wentylacja to nie tylko potrzeba oddychania ale wlasnie odprowadzanie wilgoci ! Chcesz powiedziec ze poniewaz nie mieszkasz w domu (ktory po budowie ma pelno wilgoci) to masz teraz ustawiona wentylacje na minimum ?? Przeciez przy twoim ociepleniu i wilgoci pozostalej z budowy i slabej wentylacji pod styropianem wykropli sie pelno wody ! Chcesz sobie zafundowac grzyba w domu ???

    D.

  17. #217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Nie mam jeszcze zamontowanej wentylacji mechanicznej. Nie wiem jaką mam wentylację. Pod styropianem nie wykropli się woda bo nie ma tam takich warunków. Ale rzeczywiście obawiam się wpływu wilgoci na mój budynek. Może wytrzyma tą zimę.

  18. #218
    NIEZAREJESTROWANY JASIO
    Guest
    NIEZAREJESTROWANY JASIO

    Domyślnie

    z CAŁYM SZACUNKIEM Dave

    uczyłem się kiedyś techniki przesłuchań
    pracuję na co dzień z prawnikami
    dlatego nie wytrzymam i niepytany...
    jestem pod wrażeniem

  19. #219

    Domyślnie

    Tak jak powyżej - Dave jesteś mistrzem
    ... w obracaniu kota ogonem

    Cytat Napisał Dave
    Ciekawe Jezier czy zamontowales nawiewniki w domu ? Bo taka wentylacja wymaga jednak sporego nawiewu.
    Przecież wentylacja nawiewno-wywiewna (jak sama nazwa wskazuje) jest zrównoważona i żadnych nawiewników i wywiewników nie potrzebuje.

    I to jest jej podstawowa zaleta ! O czym pisze też Jezier, że nie należy kosztów pracy reku zaliczać do kosztów ogrzewania.
    Chodzi o komfort:
    - 1. Masz właściwie wentylowany dom i wszystkie pomieszczenia.
    - 2. Nie masz nadmuchów zimnego powietrza (gdy mróz na zew.) z nawiewników i innych tego typu wynalazków. Innymi słowy - płacisz za szczelne okna i wiesz dlaczego! Dlatego IMHO reku nie należy traktować w kategoriach wydatków (na instalację i eksploatację) a konieczność w nowoczesnym i normalnym domu. A jeśli jeszcze przy okazji przyniesie on jakieś oszczędności na ogrzewaniu... fajnie, nie?

    pozdrawiam
    Robert

  20. #220

    Domyślnie

    Witam,
    To ja juz nic nie rozumiem:
    "Polska uzyskała okres przejściowy na podwyżkę akcyzy na produkty energetyczne. Lista obejmuje osiem pozycji i daje nam czas na dostosowanie - najpóźniej w 2013 roku. Na początek oznacza to podwyżkę cen oleju napędowego, bo w przypadku benzyny, oleju opałowego i prądu stawki akcyzy w Polsce już teraz są wyższe od minimalnych wymaganych przez Unię.

    Propozycja musi być zaakceptowana przez Radę Ministrów UE. Mało prawdopodobne, żeby nie została przyjęta. - To byłoby nieracjonalne. Niektórym obecnym krajom członkowskim również przyznano tymczasowe zwolnienia od nowych regulacji. Dlaczego nie miałaby się zgodzić na podobne zasady dla nowych państw - powiedział "Rz" Jonathan Todd, rzecznik KE ds. polityki podatkowej.

    Od 1 stycznia 2004 roku w UE obowiązują nowe zasady opodatkowania produktów energetycznych. Bruksela wprowadziła minimalny poziom akcyzy na węgiel, gaz ziemny, energię elektryczną. Chodzi o to, żeby poszczególne kraje nie stosowały nieuczciwych zachęt podatkowych, które zaburzyłyby konkurencję na wspólnym rynku. W przypadku regulacji uchwalanych po kwietniu 2003 roku nowe państwa członkowskie mają prawo wystąpić o okres przejściowy na ich wprowadzenie u siebie. Tak było i w tym przypadku. Większość z 10 krajów akcesyjnych wystąpiła o taką możliwość. Komisja zdecydowała o przyznaniu różnych okresów przejściowych na różne produkty.

    Decyzja Unii oznacza dla Polski konieczność podniesienia akcyzy na olej napędowy. Bruksela oczekuje, że wyniesie ona od maja minimum 245 euro, czyli 1162 zł za 1000 litrów. Tymczasem olej o najniższej zawartości siarki (0,005 proc.) obciążony jest stawką 1014 zł za 1000 litrów. - Jeśli wzrośnie podatek, to i cena tego paliwa - mówi Witold Ozimski z łódzkiego Biura Reflex monitorującego krajowy rynek paliwowy. - Na stacjach olej może podrożeć nawet o 15 groszy na litrze. Polska nie musi zmieniać w tym roku stawek akcyzy na benzynę i olej opałowy, bo obowiązujące są wyższe od minimum oczekiwanego przez UE. Już teraz podatek na benzynę wynosi 1514 zł za 1000 litrów, podczas gdy minimalną stawkę ustalono na 287 euro, czyli 1362 zł. Jeśli chodzi o olej opałowy, podatek akcyzowy w Polsce jest niemal dwa razy wyższy od oczekiwanego przez Brukselę i wynosi 197 zł za1000 litrów, podczas gdy KE zaleca minimum 21 euro, czyli 99,7 zł.

    W porównaniu z zaleceniami Brukseli akcyza na prąd jest w Polsce rekordowo wysoka - 20 zł za 1 MW. Minimum unijne wynosi 0,5 euro dla firm, czyli 2,37 zł groszy, i 1 euro dla innych odbiorców, czyli 4,74 zł.

    Bruksela nie zgodziła się na dodatkowy okres przejściowy w przypadku benzyny ołowiowej. Ale przypomniała, że ogólne zasady dopuszczają możliwość późniejszego, od 1 stycznia 2007 roku, wprowadzenia stawki minimalnej w wysokości 421 euro za 1000 litrów. W kilku przypadkach KE wyraźnie skróciła postulowany okres przejściowy - Polska chciała mieć czas na dostosowanie nawet do 2018 roku. Ostateczną datą, jaka obowiązuje wszystkie państwa rozszerzonej Unii, jest koniec 2012 roku.

    Anna Słojewska z Brukseli, A.łA

    STAWKI AKCYZY

    Olej napędowy (za 1000 litrów): 245 euro od 1 maja 2004 r.; 274 euro od 1 stycznia 2008 r.; 302 euro od 1 stycznia 2011 r. i 330 euro 1 stycznia 2013 r.

    Benzyna bezołowiowa (za 1000 litrów): 285 euro od 1 maja 2004 r.; 359 euro od 1 stycznia 2009 r.

    Olej opałowy (za 1000 litrów): 21 euro od 1 stycznia 2008 r. Okres przejściowy może być stosowany tylko w przypadku ogrzewania szkół, przedszkoli, żłobków i innych instytucji użyteczności publicznej.

    Ciężki olej opałowy (za 1000 kg): 13 euro od 1 maja 2004 r.; 15 euro od 1 stycznia 2008 r.

    Energia elektryczna (za megawatogodzinę): 0,5 euro dla przedsiębiorstw i 1 euro dla pozostałych użytkowników od 1 stycznia 2006 r.

    Gaz ziemny (za gigadżul): 0,15 euro dla przedsiębiorstw i 0,3 euro dla pozostałych użytkowników. Wyjątek obowiązuje do 1 stycznia 2013 r. lub gdy udział gazu ziemnego w krajowym zużyciu energii przekroczy poziom 25 procent.

    Węgiel i koks (za gigadżul): 0,075 euro dla przedsiębiorstw i 0,15 dla innych użytkowników od 1 stycznia 2007r.; 0,15 euro dla przedsiębiorstw i 0,3 euro dla pozostałych od 1 stycznia 2010 r. Okres przejściowy dotyczy tylko miejskiego ogrzewania.

    - Różne rodzaje paliwa lotniczego i okrętowego: okres przejściowy na dostosowanie do 1 stycznia 2007 r."

    Za RP http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/...nomia_a_2.html
    Pozdrawiam,

Strona 11 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony