dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1845 z 2205
Pokaż wyniki od 36.881 do 36.900 z 44087
  1. #36881
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    No niby kabel jest wskazany, ale już co drugi elektryk mówi ze można włozyc inny, mniej zył. Dlatego pytam, bo plan planem a życie życiem. Przyłącze też miało być w miedzi, a kabelek wrzucili amelinowy. ja mam w pozwoleniu wpisane 5 żył miedzi, a elektrycy mówią że 4 amelinowe stykną. Stąd moje pytanie. Jutro elektryk, może dowiem się coś więcej.

  2. #36882
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    nie daj sie zrobić, 4 żyły to już słabo bo mie ma ochronnego i do tego amelinium, jak 40 lat temu.. - koniecznie 5żył miedzianych ja bym dał minimum 5x10..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  3. #36883
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    nie daj sie zrobić, 4 żyły to już słabo bo mie ma ochronnego i do tego amelinium, jak 40 lat temu.. - koniecznie 5żył miedzianych ja bym dał minimum 5x10..
    4X słabo a to dlaczego, a w warunkach jest TN-C czy TN-S? Aluminium i dziś stosowane tylko przekroje odpowiednie muszą być i mowa o WLZ a nie o instalacji.

  4. #36884
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    No i wsio jasne. Generalnie chodzi tylko o zabezpieczenie w skrzynce. Wystarczy 32A. Żeby je dostać, to trzeba tak jak wspominał Asolt starać się o 17,5 kW. Nie ma potrzeby więcej, bo się tylko więcej zapłaci. Pomimo przyznanej mocy przyłącza 17,5 w stresie mogę spokojnie pociągnąć 21, 23 kW, chodzi tylko o to by bezpiecznik to uciągnął. Co do kabla. Cała energetyka opiera się już na "amelinium". Mają nieco większe przekroje i można je bardziej obciążać. Też się zdziwiłem, ale gość był dość konkretny i stwierdził, że tylko aluminium 4x25. Tak, żadne 5 żył bo i tak nie ma do czego w skrzynce tego wpiąć. Zresztą energetyka też nie chce za bardzo (pomimo wydania takich warunków), bo nie chce odpowiadać za ew. szkody wynikające ze złych parametrów uziemienia. Wkopię kabel aluminiowy YAKXS 4x25 i wystarczy spokojnie. Taniej i okazuje się, że lepiej. jedyny kłopot to wepchanie go w przepust w płycie, bo jest nieco grubszy i mniej elastyczny niż miedź. 4 żyły zamiast 5-ciu rekomendują niemal wszyscy elektrycy jak i ludziska z FM, tak samo z aluminium. Wybór prosty.

  5. #36885
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    , ale gość był dość konkretny i stwierdził, że tylko aluminium 4x25. Tak, żadne 5 żył bo i tak nie ma do czego w skrzynce tego wpiąć. Zresztą energetyka też nie chce za bardzo (pomimo wydania takich warunków), bo nie chce odpowiadać za ew. szkody wynikające ze złych parametrów uziemienia. Wkopię kabel aluminiowy YAKXS 4x25 i wystarczy spokojnie. Taniej i okazuje się, że lepiej. jedyny kłopot to wepchanie go w przepust w płycie, bo jest nieco grubszy i mniej elastyczny niż miedź. 4 żyły zamiast 5-ciu rekomendują niemal wszyscy elektrycy jak i ludziska z FM, tak samo z aluminium. Wybór prosty.
    a warunki masz na 5 czy 4 żyły? bo z tego co piszesz wynika że na 5. i co to znaczy że energetyka nie chce pomimo wydania warunków?
    albo niech ZE zmieni warunki.
    i jakby kiedys cos im nie poszło i trzeba by wystąpic o odszkodowanie za to o czym piszesz to napiszą że miałeś warunki na 5 żyl a masz 4.. i jesteś ugotowany.. albo wymienią kiedyś transformator i okaże się że musisz dociągnąć piąty bo wg warunków powinieneś mieć.. to połóż 5x25..
    jak elektryk taki mądry to niech napisze Ci oświadzenie że mimo że w warunkach jest 5 żył to on na własną odpowiedzialność kładzie 4.. i to do akceptacji przez ZE.
    pare lat temu w kielcach na takiej mojej małej działce rekreacyjnej podłączałem sobie prąd (moc 4kW żeby lampę zapalić i wodę ugotować) - i goście z ZE zrobili mi przyłącze napowietrzne a piąty przewód zrobili tak że od skrzynki na domku żółtozieloną linkę 2.8mm (!!) puścili pod skrzynkę w rurce i wbili "uziom" z pręta 50cm żebrówki znalezionego na działce - linkę oczywiście z prętem połączyli poprzez odizolowanie 15-20cm i owinięcie wokół pręta łapiąc na taśmę i dwie trytytki. W środku instalacja z dwóch ESek, dwóch żarówek i trzech gniazdek.
    Dumni że koniec przychodzą z kwitami że zrobili i żeby podpisać papiery że jest ok bo pomiary już zrobili.to ja im mówię że zaraz i wyciągam z auta profesjonalny miernik rezystancji uziemienia pożyczony od kolegi i mówię że tylko sprawdzę i już podpisuję Goście zrobili się czerwoni, potem bladzi, i tak na przemian, resztę pominę . skończyło się wbiciem tak na oko ponadmetrowych szpilek chyba w ocynku zobionych jak potrzeba.. z nimi trzeba wszystko na papierze..
    zakłady energetyczne to monopolistyczne złodziejskie firmy (patrz tematy o opłatach za bezumowne korzystanie z czyjegos terenu) i zawsze kombinują żeby klienta wyruchać..

    jak będziesz miał w takim razie zrobiony piąty ochrony bo o tym nie piszesz?
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 17-01-2016 o 11:04
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  6. #36886
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    a warunki masz na 5 czy 4 żyły? bo z tego co piszesz wynika że na 5. i co to znaczy że energetyka nie chce pomimo wydania warunków?
    albo niech ZE zmieni warunki.
    i jakby kiedys cos im nie poszło i trzeba by wystąpic o odszkodowanie za to o czym piszesz to napiszą że miałeś warunki na 5 żyl a masz 4.. i jesteś ugotowany.. albo wymienią kiedyś transformator i okaże się że musisz dociągnąć piąty bo wg warunków powinieneś mieć.. to połóż 5x25..
    jak elektryk taki mądry to niech napisze Ci oświadzenie że mimo że w warunkach jest 5 żył to on na własną odpowiedzialność kładzie 4.. i to do akceptacji przez ZE.
    pare lat temu w kielcach na takiej mojej małej działce rekreacyjnej podłączałem sobie prąd (moc 4kW żeby lampę zapalić i wodę ugotować) - i goście z ZE zrobili mi przyłącze napowietrzne a piąty przewód zrobili tak że od skrzynki na domku żółtozieloną linkę 2.8mm (!!) puścili pod skrzynkę w rurce i wbili "uziom" z pręta 50cm żebrówki znalezionego na działce - linkę oczywiście z prętem połączyli poprzez odizolowanie 15-20cm i owinięcie wokół pręta łapiąc na taśmę i dwie trytytki. W środku instalacja z dwóch ESek, dwóch żarówek i trzech gniazdek.
    Dumni że koniec przychodzą z kwitami że zrobili i żeby podpisać papiery że jest ok bo pomiary już zrobili.to ja im mówię że zaraz i wyciągam z auta profesjonalny miernik rezystancji uziemienia pożyczony od kolegi i mówię że tylko sprawdzę i już podpisuję Goście zrobili się czerwoni, potem bladzi, i tak na przemian, resztę pominę . skończyło się wbiciem tak na oko ponadmetrowych szpilek chyba w ocynku zobionych jak potrzeba.. z nimi trzeba wszystko na papierze..
    zakłady energetyczne to monopolistyczne złodziejskie firmy (patrz tematy o opłatach za bezumowne korzystanie z czyjegos terenu) i zawsze kombinują żeby klienta wyruchać..

    jak będziesz miał w takim razie zrobiony piąty ochrony bo o tym nie piszesz?
    Jeśli chodzi o przyłącze to żadna firma budujące dla energetyki po podpis do Ciebie nie przyjdzie bo nic do tej części nie masz. Tak samo jak do uziomów sieci to nie Twoje uziomy i nic do nich nie masz a warunki trzeba czytać tam pisze co jest czyją własnością i co masz obowiązek wykonać po własnej stronie. Piąty ochronny elektryk będzie wiedział jak wykonać bo wygląda na kumatego a i pomiary ze stosownym protokółem powinien po sobie zostawić. Transformator wymienią na nowy i co gdzie ten piąty podepną do tego transformatora.

  7. #36887
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Żaden na castingu elektryków nie chciał kabla 5-cio żyłowego. Droższy, lepszy, wpinają uziom w skrzynkę i nie muszą nic robić, a mimo to wszyscy zgodnie stwierdzili, że lepiej tańszy kabel bo i tak nie ma gdzie tego w skrzynce wpiąć. Bo nawet do samego nie pociągnęli już 5-ciu żył. Papiery, papierami a rzeczywistość zupełnie inna. Na warunkach podejście pod skrzynkę miało być 5-cio żyłowym kablem miedzianym. Jest 4 x alu. Więc po co się spinać. Jak sobie sam nie uziemisz dobrze, to nie ma co liczyć na uziom w skrzynce. Zjara ci się wszystko w chacie i co, będziesz się z nimi sądził? Uznają, że miałeś jeden kinkiet źle wpięty, albo jeden led był z chin i nic ci się nie należy mimo, że pól chaty zjarane. Nie ciąg 5 żyły, szkoda kasy, tylko sam sobie uziom zrób dobrze. Przedmówca ma rację, uziemienie jest twoje, to twoje bezpieczeństwo. Dlatego skrzynka-dom 4 żyły alu (bo taniej i lepiej), a uziom robisz sam. Bednarka, a jak ziemia nie pozwala (bo sucha) to walisz szpilki. Ja na szczęście deko zaoszczędzę bo budowa na glinie. 5 om spokojnie osiągnie uziom. A ile by było w skrzynce ZE?, Koło 15-20 omów. Zawsze można wpiąć 5 żyłę tylko po co? Że babę ci zabiło lub dziecko? Tylko szlag mnie trafia, bo grają takich świętoszków, papiery, umowy, uzgodnienia, PŁACISZ im ciężka kasę, a na końcu się okazuje, że sam sobie musisz radzić bo dają ciała w podstawowej sprawie, jak bezpieczeństwo. Ot, monopolista.. Zawsze jest URE i można walczyć, jest parę takich wątków na Fm, tylko po co.... nawet jak wygrasz, to co... Domu nie przestawisz 300 km dalej by być u innego dystrybutora. W energii nie liczy się teraz kto ci daje prąd, tylko to kto ci go przesyła...
    Ostatnio edytowane przez Szklara ; 17-01-2016 o 20:29

  8. #36888
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Droższy, lepszy, wpinają uziom w skrzynkę i nie muszą nic robić, a mimo to wszyscy zgodnie stwierdzili, że lepiej tańszy kabel bo i tak nie ma gdzie tego w skrzynce wpiąć. Bo nawet do samego nie pociągnęli już 5-ciu żył. Papiery, papierami a rzeczywistość zupełnie inna.
    No właśnie papier, myślę że nie ma tam zapisu o tym by do przyłącza było 5x i to w miedzi.
    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Więc po co się spinać. Jak sobie sam nie uziemisz dobrze, to nie ma co liczyć na uziom w skrzynce., a uziom robisz sam. Bednarka, a jak ziemia nie pozwala (bo sucha) to walisz szpilki.
    A dlaczego nie wykonano uziomu fundamentowego, chyba że to izolowana płyta fundamentowa.

  9. #36889
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Skrzynki stoją na terenach prywatnych, najpierw projektowny było zasilanie wspólne dla paru domów i tam coś było o 5 w miedzi. Ja od sąsiada mam pociągnięte też dla paru działek i też miało być 5 żył. Takie przynajmniej były uzgodnienia. Uzgodnienia z nami (bo wszystko tereny prywatne, łącznie z drogą), nie zostały przelane chyba na papier, poszedłem skrótem myślowym. Zmieniło się zapewne po wstawieniu nowego trafo. Ważne że wszystkie przyłącza zasilane są 4 zyłami alu, a w pozwoleniu na budowę mam 5 żył miedź.
    Płyta na XPS.
    Przy okazji płyty, elektryk wskazał problem z przejściem kablem przez przepust w płycie (kolanko 90 stopni). Będzie ciężko wepchać tam arota, oraz resztę kabelków do domofonu, bramy itp. No nic, przepust zostanie, może jakieś zwierzątko wlezie. Oby tylko nie zdechło

  10. #36890
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    ja mam płytę na XPS - zrób przepusty łagodniejsze troszkę - i zrób sobie na 4 strony domu i zatkaj jakimiś korkami, od razu linkę jako pilota włóź.. ja u mnie już z dwóch skorzystałem..
    aa.. jak płyty jeszcze nie masz to wypuść z 4 rogów bednarkę przymocowaną na śruby do zbrojenia płyty, piąta do rozdzielni od zbrojenia i uziom będzie wyciągnięty - jak pomiary wyjdą to ok, a jak nie to dorobisz do tych wąsów
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  11. #36891
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Płyta już jest. Więc sprawa z przepustami już po ptokach. Mam 6 przepustów. woda, prąd, kanaliza( w sumie to masa kanalizy, bo rura zbiorcza idzie pod płytą), kominek, i 2 techniczne w kotłowni (pompa ciepła, glikolowiec, itp. itd.)
    Mam 6 takich bednarek przyczepionych do zbrojenia płyty, ale wykonawca twierdził, że to żaden uziom a jedynie wyrównanie potencjałów - cokolwiek to oznacza.

  12. #36892

    Domyślnie

    Witam,

    Zamierzam mieć dom, w którym wszystko będzie na prąd (CWU - przepływowy 24kW, elektryczne kable w wylewce 12kW, indukcja 7kW, pompa głębinowa 2kW, odkurzacz centralny 2-3kW, piekarnik, zmywarka, mikrofala po 2kW itd).
    Pytanie moje jest takie: Jaka będzie właściwa moc przyłączeniowa, czy 40kW jest OK. Jakie są wasze doświadczenia?

    z góry dziękuje

  13. #36893

    Domyślnie

    Cytat Napisał macieksi Zobacz post
    Witam,

    Zamierzam mieć dom, w którym wszystko będzie na prąd (CWU - przepływowy 24kW, elektryczne kable w wylewce 12kW, indukcja 7kW, pompa głębinowa 2kW, odkurzacz centralny 2-3kW, piekarnik, zmywarka, mikrofala po 2kW itd).
    Pytanie moje jest takie: Jaka będzie właściwa moc przyłączeniowa, czy 40kW jest OK. Jakie są wasze doświadczenia?

    z góry dziękuje
    Na moje oko to bardzo dużo tych kW Ci potrzeba . Powiedz, jaki to będzie dom? Jak dobrze izolowany? Jaka powierzchnia? Po co ci przepływowy podgrzewacz aż 24kW? Może całą koncepcję będzie lepiej inaczej zrealizować?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  14. #36894

    Domyślnie

    Z obliczeń OZC wychodzi ok 29kWh/m2/rok, projektowane obciążenie cieplne ok 5kW, po podłogach ok 195m2.
    Po analizie doszedłem do wniosku, że w moim przypadku lebszy bedzie przepływowy, a 24kW wynika z tego, że ma obsłużyć też wannę w sensownym czasie 11l/min (delta 40K).

  15. #36895

    Domyślnie

    Cytat Napisał macieksi Zobacz post
    Z obliczeń OZC wychodzi ok 29kWh/m2/rok, projektowane obciążenie cieplne ok 5kW, po podłogach ok 195m2.
    Po analizie doszedłem do wniosku, że w moim przypadku lebszy bedzie przepływowy, a 24kW wynika z tego, że ma obsłużyć też wannę w sensownym czasie 11l/min (delta 40K).
    Masz tak małe zużycie na ogrzewanie że za cwu pewnie będziesz więcej płacił niż za grzanie. Jak planujesz grzać? w 2 taryfach.?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #36896

    Domyślnie

    tak, planowane jest grzanie w 2 taryfach (kable grzejne) + w okresach przejsciowych klimatyzatorami split Gree u-crown.

  17. #36897

    Domyślnie

    Cytat Napisał macieksi Zobacz post
    tak, planowane jest grzanie w 2 taryfach (kable grzejne) + w okresach przejsciowych klimatyzatorami split Gree u-crown.
    Za u crow'na trochę musisz dać... za 2 takie możesz miec spokojnie kanałówkę, chyba że ci nie pasuje. Skoro też chcesz grzać tylko w okresach przejściowych to po co Ci aż u'crown? Ja u siebie w słabo izolowanym domu (w porównaniu do Twojego to mam szałas a nie dom ) grzeję cały czas kanałówką gree za 4,5 tys zł. i chociaż ma katalogowo grzanie do -10C daje radę pod -20C. Możesz też tańszego splita kupic ze stajni gree czy innej za mniejsze pieniądze bo poradzi spokojnie. Siedzę przy tych urządzeniach i obserwuje ich zachowanie i zimą sprawują się świetnie.

    Co do grzania w 2 taryfach... to pytałem o to bo może lepiej będzie jednak wybrać coś w rodzaj bojlera jednak
    Ostatnio edytowane przez oszczednyGrześ ; 22-01-2016 o 14:48
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  18. #36898
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomadak

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Karlin
    Kod pocztowy
    97-310
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam mam takie pytanie ile pradu wezmie mi bufor ciepla do dobrze ocieplonego domu o pow 200m i o jakiej mocy musza byc zamontowane grzalki obecnie ogrzewam piecem mialowym ktorego mam juz dosc a planuje zalozyc panele fotowoltaiczne. Mam zamontowane w calym domu grzejniki a wlazience i kuchni podlogowke

  19. #36899
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomadak Zobacz post
    Witam mam takie pytanie ile pradu wezmie mi bufor ciepla do dobrze ocieplonego domu o pow 200m i o jakiej mocy musza byc zamontowane grzalki obecnie ogrzewam piecem mialowym ktorego mam juz dosc a planuje zalozyc panele fotowoltaiczne. Mam zamontowane w calym domu grzejniki a wlazience i kuchni podlogowke
    Pytanie powinno brzmieć ...
    Ile prądu zużyje mi na CO budynek o takim i takim OZC ...
    Bufor nie ma tu nic do rzeczy ...
    Strzelam że nie mniej niż 15 tys kWh ...

  20. #36900

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Pytanie powinno brzmieć ...
    Ile prądu zużyje mi na CO budynek o takim i takim OZC ...
    Bufor nie ma tu nic do rzeczy ...
    Strzelam że nie mniej niż 15 tys kWh ...
    Dokładnie, najpierw wyjść trzeba lod tego ile budynek potrzebuje a potem myśleć nad rozwiązaniem. Mam taką znajomą co wymyśliła sobie że będzie grzać ekogroszkiem.... to szczegół że dom budują w standardzie niemalże pasywnym...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 1845 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony